DE F.A.O. Wannes heeft het bij 't rechte eind Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Ontstaan, doel, organisatie en werking. AALST 15 NOVEMBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1537 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (2de bijdrage.) In ons vorig nummer hebben wij ach tereenvolgens het ontstaan, het doel en de organisatie van de F.A.O. (Voedings- en Landbouworganisatie van de Vere nigde Naties) geschetst. In deze bijdrage zullen wij in grote trekken de werking van deze organisatie behandelen. Zoals reeds gezegd in onze vorige bijdrage, beschikt de F.A.O. over geen uitvoerende macht, wat de doeltreffend heid van haar optreden ongetwijfeld ver mindert. Zij kan enkel aanbevelingen doen aan de regeringen met het oog op de uitvoering van haar werkprogram ma. In het kader van deze bevoegdheid heeft zij evenwel na de jongste oorlog belangrijke uitslagen bereikt in de be strijding van de voedingsnood en tot verbetering van de verdeling van be paalde voedingswaren. Aldus nam de F.A.O. in April 1946 deel aan de Conferentie voor de Be voorrading van Europa, bijeengeroepen door de E.E.C.E. (Commissie der Eco nomische Crisis voor Europa). In Mei 1946 nam ze het initiatief van een bijzon dere wereldconferentie van de Voedsel- crisis. Het resultaat hiervan was de op richting van de I.E.F.C. (International Emergency Food Council) welke een zeer nuttige rol heeft gespeeld bij de verdeling van talrijke basis-produkten welke op dit tijdstip schaars waren, zo als rijst, vetstoffen en kunstmeststoffen, tegen redelijke prijzen. Einde 1949 was de toestand der be schikbare producten grondig gewijzigd, zodat in bepaalde sectoren een overpro ductie dreigde. De F.A.O. heeft alsdan een bijzonder Comité opgericht dat als taak heeft ernstige gegevens te verza melen over de productieoverschotten en de bestaande noodwendigheden en aan bevelingen te doen aan de regeringen voor de afzet van deze overschotten, eventueel tegen speciale prijzen. De oplossing der vraagstukken ge steld door een gelocaliseerde overpro ductie enerzijds en door de ondervoe ding in andere streken van de wereld anderzijds is de bijzonderste opdracht van de F.A.O. Deze oplossing kan slechts gevonden worden in een uitbrei ding nemende economie welke door de F.A.O. wordt nagestreefd bij middel van haar technische werkzaamheden. Op dit gebied heeft de F.A.O. bijge dragen tot de bekrachtiging van het In ternationaal Tarweaccoord in 1949. On langs heeft zij de Internationale Rijst- commissie ingesteld met het doel de rijstproductie te verhogen en het ver- bruikspeil op te voeren in de landen die op consumptie van dit product zijn aan gewezen. Zij beeft insgelijks bijzondere Comité's opgericht tot uitbreiding van de visserij in bepaalde streken en tot bevordering van de bosbouw in Europa, Latijns Amerika, Azië, het Verre- Oosten, Afrika en het Nabije-Oosten. De F.A.O. heeft, ook een taak van documentatie en voorlichting die van zeer groot nut is tot opvoering van het voedingspeil over de wereld en de ver hoging van de landbouwproductie. Op dit gebied publiceert.'zij statistische jaarboeken met betrekking tot de land bouw, de bosbouw en de^visserij, alsme de betreffende de handel in de produc ten dezer takken. Zij publiceert insge lijks periodieke gegevens en technische studiën waarvan de waarde dient on derstreept. Zij organiseerde talrijke technische vergaderingen in de verschillende takken van haar bedrijvigheid en heeft bijge dragen tot het tot stand komen van meerdere internationale overeenkomsten zoals de Conventie tot bescherming van de gewassen, de Raad voor de Rijst, enz. Ten slotte verleent de F.A.O. tech nische hulp aan de landen die op zijn diensten beroep doen voor de oplossing van bepaalde problemen. Aldus heeft zij deskundigen in tropi sche teelten gezonden naar Ethiopië, specialisten in landbouwmechaniek naar Polen, specialisten in voedingsleer naar Griekenland, veeartsen naar Afghanis tan, een ingenieur-deskundige voor irri gatieproblemen naar Zuid-Amerika, deskundigen in bosbouw naar Oosten rijk, specialisten voor visserijaangele genheden naar Thailand enz. Belangrijker zendingen van de F.A.O., met het doel onderrichtingen te ver strekken tot verbetering der landbouw productie, werden gezonden naar Grie kenland, Polen, Thailand en Nicaragua. Een ander zending vertoefde in Vene zuela om aldaar de mogelijkheden der voortbrengst van olie uit planten te be studeren alsook hare valorisatie. Met het oog op de uitbreiding der productie van voedingswaren heeft de F.A.O. uitgelezen zaden ter beschikking gesteld van bepaalde landen voor het aanleggen van proefvelden en technische adviezen en hulp verstrekt aan meerdere landen voor de bestrijding van insekten en plantenziekten, alsook voor de be- waring van de landbouwproducten. De werking van de F.A.O. heeft geen spectaculair karakter. Zij is eerder op lange termijn gericht. Het doel dat zij nastreeft is echter zo hoog menselijk dat zij aanmoediging en steun verdient. De strijd tegen de ondervoeding, door opvoering van de landbouwproductie en Zie vervolg onderaan hierneven Deze week'was het 11e November, Ieder jaar is die dag een gelegenheid om allerlei dingen te zeggen en te schrij ven over soldaten, oorlog en vrede en ook over het vaderland. Deze keer ben ik thuis gebleven en heb over dat alles eens nagedacht... Ons vader is uit de eerste oorlog niet teruggekeerd. Waar zijn graf is weet niemand. Tweedens, mijn broer heeft na twee jaar soldaat het geluk gehad van 4 maand krijgsgevangen te zitten in Duitsland. En Da de bevrijding werd hij eveneens opgeborgen voor 4 maand, maar nadien dan maar losgelaten om dat er geen bezwarende feiten tegen hem konden ingebracht worden. Het was dus een vergissing, maar deze ver gissing kostte hem zijn plaats aan de staat. Die twee hebben voorzeker niet veel plezier beleefd aan hun vaderland. Trouwens ik houd niet van al die druk te op de 11e November, klaroengeschal en gerinkel van allerlei medailles (verdien de en niet verdiende). Dat doet me veel peinzen op die krotmadam uit onze straat, die met een vellen mantel aan en het gezicht goed beschilderd de straat op en af laveert, terwijl haar jongens thuis zwart zien van armoede. Het lijkt mij te veel op uiterlijke tralala en te weinig goed gemeend. Men loopt er te veel te koop met goedkope of goed be taalde gevoeletjes en mist veelal iedere piëteit om aan werkelijke dodenherden king te kunnen doen. Enkele uitzonde ringen niet te na gesproken, natuurlijk. Ik herinner mij in dat verband het prachtige boek van de Schot Bruce Marchall Werkers van elfde uur waarin hij op buitengewoon fijne manier de holle frazes van bepaalde mensen aan de kaak stelt. Hij heeft het daar onder andere over De Staatsman (met grote hoofdletters), die een rede uitspreekt bij de onthulling van het zoveelste oorlogs monument De Staatsman was bezig zijn zeven- enveertigste oorlogsmonument aan het onthullen. Het regende en de onder- prefect moest een paraplu boven het hoofd van de staatsman houden, terwijl hij zijn redevoering voorlas. De staats- man zei enkele hoogst originele dingen. De staatsman zei, dat zij, die voor hun vaderland gestorven waren, hun namen voor eeuwig hadden gegrifd in het gul- den boek der historie. Hij zei, dat zij, verbetering van de verdeling der voe dingswaren, is voorzeker een hoogst lofwaardig doel dat nochtans enkel na zware en langdurende inspanningen kan worden bereikt. Daarom is het geboden dat de open bare mening aan het werk van de F.A.O. een ruime steun verlene, opdat zij haar prachtig ideaal moge bereiken uitge drukt door haar kernspreuk Fiat Pa- nis dat er brood weze voor eenieder 1 die samen hun bloed vergoten hadden, door onverbrekelijke banden van broederschap verbonden waren. Hij zei, dat hij diep ontroerd was. dat hij dit monument mocht onthullen tot eeuwigdurende herinnering. Hij zei, dat de volkeren der aarde een recht- vaardige en blijvende vrede verlang- den. De staatsman zei, dat zij, die voor hun vaderland gestorven waren, hun namen voor eeuwig gegrift had- den in het gulden boek der historie. Deze week zullen waarschijnlijk veel van dergelijke hoogst originele dingen gezegd zijn en het wondere daarbij is steeds de ernst, waarmee de gloedvol le redenaars overtuigd zijn van wat ze zeggen. En zijn ze daarbij handig genoeg dan zien ze er wel kans toe hun brave toehoorders een traan te ontwringen, zoals dat in de boeken heet. En als de gloedvolle redenaar thuis komt en dan in de gazet leest dat de mi litaire begroting voor het jaar 1953 zo maar 30 milliard zal bedragen, dan zal hij eventjes glimlachen. Want 30 mil liard is een hele hoop geld en het zou als erg scheef moeten gaan, moest er daar niet een klein beetje van langs zijne kant komen. Want om door het leven te komen, moet men niet alleen zijn woord kunnen doen als 't past, men moet er ook voor zorgen in de koffer enkele ge paste waardepapieren te hebben. De mens leeft niet alleen van het woord 1 In de grond is daar niets verkeerd aan. Integendeel. Bewapening is er im mers nodig. Alle militaire deskundigen zijn het daar over eens. En die wape nen moeten toch gedragen worden door soldaten. Soldaten komen uit die gezin nen waar ze nog kinderen hebben. Dat kan toch niet anders. Ten slotte het va derland moet paraat staan tegen iedere vijandelijke inval. Ons leger moet wa ken over onze veiligheid en daarbij mo gen wij ons niet bepalen tot het leveren van onze jongens, neen, ook op onze kas doet de staat een beroep. Want die 30 milliard die zullen uitgegeven worden betekenen zo maar eventjes 3.000 fr. per jaar en per inwoner voor gans Bel gië. Daarbij onze oudijzermarchands moeten ook leven, want van al dat oor logsmateriaal die nu zoveel geld kost, zullen wij binnen enkele jaren het groot ste gedeelte wel op 't autokerkhof vin den. Wat bij dit alles echter interessant zou zijn om te weten is wat is nu eigen lijk het vaderland waar men het voort durend over heeft Over welke haard stee, die moet beschermd worden, heb ben de staatslieden het in hun redevoe ringen Wat voor iets kostbaars' is die vrijheid, waarvoor wij moeten vechten en waarvoor zo maar 3.000 fr. per kop dient te worden betaald Zit vervolg 2e bladzijde le kolom. VÊÊtÊÊÊÊÊÊitÊmÊÊiimaÊÊStmÊmaÊ»mmuiaÊSÊÊÊassaÊm De Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaar*. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER,' De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1