SINT ELOOI Dc Belgische Zuivelproductie speciaal uit economisch standpunt beschouwd. Weekblad Voor en door der Landbouwers Arbeid adelt AALST 29 NOVEMBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1539 Beheer t Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O, CAUDRON, Patroon van Smeden en Wagenmakers Patroon van de Boeren en van 44 Redt U Zeiven De Koornbloem staat al enigste weken in het teken van de Sint-Elooi- feesten. Iedere afdeling deed, van over maanden misschien al, haar best om 1 December, de patroondag van Redt U Zeiven zo goed en zo schoon en zo plezierig mogelijk te vieren. En waarom niet 1 Sint Elooi of Eligius was in zijn tijd smid, geen paardensmid die er zo maar op losboenkte, neen, maar een edelsmid, die fijn werk goud, zilver en edelgesteenten leverde. Hij smeed de ringen, drinkbekers, harnassen en al wat het rijk volk in vroeger eeuwen aan schoonheid en stoefferij kon tentoon spreiden. Elooi moet nogal een grote artist ge weest zijn. Ook de koning hoorde ervan en deze riep hem naar zijn paleis. Hier mocht hij het geld of de munten slaan. Elooi werd muntmeester van het land. Een schone post en dik betaald. Daarbij, in dat paleis was dat nogal een bevelen van plezier en luxe eten en drinken, dansen en 't vrouwvolk achterna lopen- Allee, gelijk dat tegenwoordig bij 't rijk volk en laat ons maar gerust zeggen ook bij 't gewoon volk gebeurt. Maar Elooi was naar de serieuze kant. Zijn moeder had hem deftig opgekweekt en in hem nogal een straf karakter helpen vormen, een jonge man uit één stuk, zonder tranterij maar recht voor zee. Dat dansen en drinken en zwieren, neen, dat was niets voor hem. Hij gaf zijn ontslag als muntmeester en trok naar 't klooster. Hij werd priester en zelfs bisschop. Tussen het vele werk in greep hij nog wel eens naar de hamer. Hij smeedde nu echter kelken en monstran sen, al edelsmeedwerk ten dienste van Ons Heer. Elooi werd stilaan een heilige, die zelfs mirakelen begon te doen. Na zijn dood deden mensen met veel fantazie daar nog een scheppeken bij: ze weefden legendes rond Sint Elooi. Zo de legende van die afgesneden paardenpoot, die ge voor zeker allemaal wel kent. Het spreekt vanzelf dat Sint-Elooi al gauw de patroon werd van smeden, hoefsmeden en gewoon boerensmeden, van edelsmeden en muntslagers, van sporenmakers en wapensmeden, en in onze tijd zelfs van mecaniciens en pas werkers... In één woordSint Elooi werd de patroon van al wie de hamer hanteert. Maar hoe komen de wagenmakers daarbij En de boeren En Redt U Zeiven Luistertde smeden leverden vroeger evenals nu nog veel werk voor de boer al het ijzerwerk aan het boeren- alaam werd door de smid gemaakt en gerepareerd. De smid deed dat in zijn smederij, maar soms ook op de hoeve zelf. Ge kunt wel begrijpen dat wanneer de boerenknecht in de gauwte gedu rende het volle boerenwerk een ka pot alaamstuk naar 't dorp bij de smid moest dragen, hij telkens geen geld mee kreeg. Neen, alles werd door de smid op de lei of op de balk geschreven, een vol jaar lang. De boer betaalde de smid op Sint Elooi, op 1 December, 't Zelfde gebeur de met de wagenmaker. Ook de wagen maker vond zijn meeste werk op de hoeve. Hij werkte in vele gevallen met de smid samen. De wagenmaker timmer de b. v. een driewielkar en de smid leverde de ijzeren banden voor de wielen en al de rest aan smeedwerk. En ook de wagenmaker schreef de rekening op de balk en werd... eveneens op Sint Elooi betaald. De wagenmaker hanteert trou wens eveneens een hamer, zij het dan veelal een houten hamer. Maar ge ziet nu het gevalsmid, wagenmaker, boer. Voor alle drie was 1 December een bijzondere dag, het werd een gemeenschappelijke feestdag. Het spreekt van zelf dat Redt U Zeiven er zijn grote patroondag van gemaakt heeft. En zoals in vroeger eeuwen gaan boeren, smeden en wagen makers naar de Sint Elooimis,.hun gilde- mis, samen pakken ze een potteken, leg gen een kaartje, wonen een vergadering bij en steken dan hun voeten onder tafel bollie met wortelkens, stoofkarbonaden met goei meelpatatten. En daarna smo ren en klappen tot laat in de nacht. Een schoon feest. Een groot feest. Men moet het in ere houden. Vooral moet die dag een verbroede ringsdag zijn, waarop er wel zeker gege ten, gedronken en gelachen wordt, maar ook gebeden voor de afgestorven leden, en serieus geklapt over de boerenstiel, en dat de boeren de dag van vandaag mekaar meer dan vandoen hebben, dat ze mekaar niet meer kunnen missen, niet alleen om hun land te bewerken en hun grondstoffen aan te kopen, maar ook om hun belangen te verdedigen. Groep moe- (Zie vervolg onderaan 3e kolom). (2ste bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij de aandacht onzer lezers gevestigd op de eerste twee hoofdstukken der belangrijke bijdrage gepubliceerd door de heren Vincent en Vanden Moortel in het Landbouwtijdschrift van October 1952 nl.het economisch en sociaal belang van de zuivelspeculatie en de omvang van de melkproductie, i In een volgend hoofdstuk van hun Verbruiksmelk Veevoeding Boterfabricatie Melkderivaten (kaas, melk poeders, yoghourt, verdikte melk, verbruiksroom, enz.) De volle melk wordt dus voor het grootste deel gebruikt voor de vervaar diging van boter, daarna volgen volgens de orde van belangrijkheid de ver bruiksmelk, de veevoeding en de melk derivaten gefabriceerd uit volle melk. Zoals deze tabel aantoont, hebben met betrekking tot de totale productie de verschillende aanwendingen wat be treft hun belangrijkheid zekere wijzigin gen ondergaan. De^roterfabricatie, b.v. heeft 56,2 van de melkproductie op geslorpt in 1951 tegen 56,9 in 1949, terwijl de vervaardiging van melkderi vaten in 1951 4,5 van de melkpro ductie vergde tegenover enkel 3,2 in 1949. Deze wijziging in de aanwending vindt ongetwijfeld haar oorzaak in de politiek waarbij toelagen aan sommige melkderivaten worden toegekend sedert 1950. De fabricatie van boter en van de bijzonderste melkderivaten heeft de vol gende hoeveelheden bereikt tijdens de jongste drie jaren ten de boeren vormen, macht en invloed. Coöperatief werken, coöperatief aan kopen .coöperat ief boeren politiek voeren. Sint Elooisdag zou niet alleen een bid dag en een teerdag moeten zijn maar ook een dag van gemeenschappelijke machtsontplooiing, waarop de wil van onze boeren naar voren treedt. Ik wens dan aan al de feestvierende boeren van Redt U Zeiven een plezierige dag, ingezet met een zielemis voor de overledenen. Ik voeg er onmid dellijk aan toe boeren, vergeet niet uw gemeenschappelijke belangen, gemeen schappelijk te bespreken, uit te bouwen en te verdedigen. bijdrage behandelen de schrijvers De aanwending van de melkproductie Het biedt belang hierover nauwkeuri ge gegevens te bezitten met het oog op de toepassing ener doelmatige zuivelpo- litiek. A) Wat de volle melk betreft wordt de aanwending of het gebruik uitgewe zen door volgende tabel (Getallen ver beelden 1.000.000 liter). 1949 Procent 1950 Procent 1951 Procent 828 27,9 865 27,6 868 27,2 357 12 395 12,6 382 12,1 1.692 56,9 1.753 55,9 1.789 56,2 93 3,2 125 3,9 144 4,5 2.970 100 3.135 100 3.183 100 aan aan aan 3.2% 3.3 3.3 1949 1950 1951 ton ton ton Boter 66.000 72.500 72.350 Vette kaas 6.000 8.000 10.300 Volle melkpoed. 635 456 528 Volle geëvapo reerde melk 873 3.514 2,650 Volle gesuikerde verdikte melk 600 555 468 De hierboven aangegeven hoeveel heden boter omvatten, benevens deze vervaardigd uit inlandse melk, ook de boter die bereid werd uit ingevoerde room. Deze laatste heeft in de beschouw de jaren grote schommelingen onder gaan nl. 555 ton in 949, 2.055 ton in 1950 en 297 ton in 1851. De inlandse botervoortbrengst be droeg dus 65.445 ton in 1949, 70.445 ton in 1950 72.053 ton in 1951 Vooral de boter- en kaasfabricatie is aanzienlijk gestegen, terwijl deze van volle melkpoeder en van volle gesuiker de melk licht zijn afgenomen. De fabricatie van geëvaporeerde melk, die ongeveer gebracht werd op het vier voudige tussen 1949 en 1950, is in 1951 aanzienlijk gedaald. B) aanwending van de afgeroomde melk. Het grootste deel van de afgeroomde melk wordt voortgebracht op de hoeve. Meer dan de helft van de boter wordt immers nog op de hoeve bereid, boven dien geschieden belangrijke leveringen aan de zuivelfabrieken onder vorm van room. Zie vervolg 2e bladzüde le kolom Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op 7 Dec, tussen 10 en 12,30 m. De Koornbloem m Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. w

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1