De Belgische snijbloementeelt Nederlandse concurrentie. Vlees met een Reuksken aan. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt wordt geleidelijk gewurgd door de AALST 13 DECEMBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1541 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Dringende overheidsmaatregelen geëist. Benelux heeft voor onze Vlaamse bedrijven tot heden niet veel goeds ge bracht. De meeste onzer nijverheids ondernemingen zijn er niet in geslaagd een noemenswaardige afzet te vinden op de Hollandse markt, doch worden thans op de Belgische markt verdrongen door de Nederlandse producten, wier kost prijs 35 tot 40 la9«r ligt ingevolge het merkelijk geringer peil der lonen dat in Nederland van 40 tot 50 blijft onder dit der Belgische lonen en de rechtstreekse of onrechtstreekse finan ciële steun welke de Hollandse regering verleent ter vermindering van de pro ductiekosten met het oog op de bevor dering van de uitvoer. Behoudens de landbouwproducten die dank zij de toepassing van het land- bouwprotocol beschermd worden door het stelsel der minimumprijzen, zijn de producten van onze land- en tuinbouw aan een even sterke dodende mededin ging onderworpen vanwege Holland. Dit is inzonderheid het geval voor onze snijbloementeelt. De laatste jaren had deze met zware moeilijkheden te kampen in zoverre dat de meeste bedrijven ge leidelijk naar de ondergang gaan en meerdere telers zelfs hun bedrijf hebben moeten opgeven. Deze crisis vindt uit sluitend haar oorzaak in de overrompe ling der Belgische markt met Neder landse snijbloemen die worden ingevoerd tegen dumpingsprijzen, ja zelfs door Nederlandse leurders op groote schaal van winkel tot winkel worden afgezet in de grote steden zoals Antwerpen en Brussel. Deze abnormale lage prijzen der Ne derlandse bloemen zijn mogelijk daar de voortbrengingsprijs er circa 35 t.h. lager ligt dan in ons land ingevolge het ver schil in de lonen, de kolenprijzen, de meststoffen, de pachten, het vervoer, enz. Onze snijbloementelers vrezen de Nederlandse mededinging niet wanneer ze hun produkten in gelijke voorwaar den van kostprijs kunnen voortbrengen als hun Hollandse vakgenoten. Dcch vakkennis hoe uitgebreid ook volstaat niet om een verschil van 35 in de pro ductiekosten te overbruggen. Onze verbonden van snijbloemen telers van Brussel, Aalst en Antwerpen hebben herhaaldelijk stappen gedaan bij de Mi nister van Landbouw om aan deze onge lijke Nederlandse corcurrentie een einde te doen stellen. Het vraagstuk werd dan ook door onze regering aanhangig ge maakt bij de Nederlandse instanties en behandeld op de conferentie van Breda. Doch de toegeving welke van Nederland werd bekomen, nl de inning van een heffingsrecht van 12 op de uitvoer van Hollandse snijbloemen naar België heeft op verre na geen heil gebracht voor onze snijbloementeelt, omdat deze heffing onvoldoende is tot neutralisering van het verschil in de voortbrengstkos- ten in de twee landen, omdat zij veel te laat werd ingevoerd en baar bedrag vol ledig ten goede komt aan Nederland. De invoerstatistieken bewijzen duide lijk deze zienswijze. Niettegenstaande voormelde heffing, met daarbij de tijdelijke contingentering, werden in België tijdens het jaar 1951 139.000 kg snijbloemen meer ingevoerd dan in 1950. Welnu in dit laatste jaar overtref deze invoer reeds tienmaal de ze van vóór de oorlog, toen deze slechts 56.000 kg bereikte. De Nederlandse in voer bedroeg in 1950 595.000 kg en in 1951 734.000 kg. Onze snijbloementeelt gaat zonder twijfel een snelle ondergang te gemoet, indien zonder verwijl geen afdoende maatregelen van overheidswege worden getroffen om aan de onhoudbare Neder landse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het Beneluxprotocol bepaalt dat geen enkele cultuur die sociaal en eco nomisch verantwoord is en op behoor lijke wijze wordt geleid in gevaar mag worden gebracht door de invoer uit een of ander Beneluxland. Niemand zal ontkennen dat onze snijbloementeelt aan deze drie vereisten voldoetals gespecialiseerde familiale teelt verschaft zij bet bestaan aan 2500 gezinnen, het kapitaal welke er in be legd werd vertegenwoordigt niet minder dan 1 miljard frank, onze snijbloemente lers moeten niet onderdoen wat vakken nis betreft voor hun Nederlandse vak genoten. Ook voor de snijbloementeelt, zoals voor talrijke nijverheidsproducten die sterk lijden onder de Nederlandse con currentie, wordt het bewijs geleverd dat de economische unie en zelfs de tolunie met Nederland niet leefbaar is, indien door de drie landen die er bij betrokken zijn geen economische, sociale, fiscale en financiële politiek wordt gevolgd welke het prijzen- en loonpeil gelijkschakels De regering heeft alleszins de drin gende plicht tijdens de onderhandelin gen met Nederland die eerstdaags plaats hebben een oplossing te bedingen welke (Zie vervolg onderaan 3e kolom). Onlangs hadden wij de gelegenheid met een paar leden van onze studiekring een weekeind bij te wonen, dat was ingericht door de Vlaamse Volkshoge school, afdeling Waasland, Op deze bijeenkomst voor jonge land bouwers had men een Nederlandse spre ker uitgenodigd, die een uiteenzetting hield over de landbouwpolitiek in zijn land. Zonder veel omhaal vertelde die Nederlander ons wat in Nederland zoal gedaan om het leven van de boer tot een mensenleven te maken. Wat er gedaan wordt op het gebied van de voorlichting, hoeveel zorg men draagt voor het land bouwonderwijs, hoe door een verstandig prijzenbeleid de pacht- en grondprijzen binnen redelijke grenzen worden gehou den, hoe aan de boeren een lonende prijs voor hun producten wordt gewaar borgd, enz. enz. Terwijl ik naar dit alles zat te luisteren had ik het gevoel van een arme schooier, die met open mond staat te gapen naar de weelderige uitstallingen van Sint Maarten, Veel schone dingen om van te watertanden echter niet voor hem be stemd. Diezelfde avond kregen wij een film te zien over de afsluiting van de Zui derzee. En ool$ die vertoning bracht ons het gevoel van een schone Sinte Mar- tensdroom. Wat een reuzenwerk werd daar in Nederland tot stand gebracht 1 Tientallen duizende hectaren vruchtbare grond werden op de zee gewonnen en ter beschikking van de Nederlandse landbouwers gesteld. Een ganse natie heeft daar samengewerkt om aan de boeren een bestaansmogelijkheid te schenken. Ook hier voelde ik mij als het schooierken. Dat alles moeten .wij im mers zien bij anderen, terwijl wij zelf daarover kunnen dromen. al de gesneden bloemen, bolbloemen in begrepen, opneemt op de lijst der land en tuinbouwproducten vallende onder de toepassing van het landbouwprotocol. Aldus zal de invoer uit Nederland wor den geregeld op grond van de kostprijs in ons land en in het kader van Benelux zal deze snijbloementeelt van de onder gang worden gered. Buiten deze regeling blijkt doelmatige verdediging tegen de Nederlandse con currentie ons uitgesloten. Theoretische bespiegelingen betref fende de grote voordelen inde verre toe komst van Benelux en de economische integratie op landbouwgebied van Euro pa hebben onze tuinbouwers reeds meer dan genoeg gehoord. Voor onze snij bloementelers stelt zich de dwingende reg^l die de Latijnen zo kernachtig uit drukten in de leuze primum vivere et deïn philosofare In 't Vlaams betekent diteerst leven en nadien aan theorie doen. De werkelijkheid voor ons is immers anders. Dat merkte ik reeds s'anderen- daags, toen ik een landbouwweekblad in handen nam en daar een onverkwikke lijke historie las in verband met de poli tiek die in ons land wordt gevoerd om de toestand van de varkeDsmarkt te ver beteren. Nu weten wij wel dat ze ons in Brussel maar bekijken voor een bende pummels, maar dat wil nog niet zeggen dat wij de stamp niet gewaar worden, ook al komt die stamp van een ezel. Ik moet u zeker niet vertellen hoe het tegenwoordig met de varkensprijzen gesteld is. Dat weet ge beter dan ik. Wat ge misschien nog niet weet is de manier waarop de heren uit Brussel de crisis in de varkenskweek aan 't oplossen zijn. Onze lezers zullen zich wel erinneren dat wij enkele tijd geleden in ons blad een geval hebben vermeld van een soldaat in Duitsland, die geruime tijd geen ander vlees onder de tanden had gehad dan alleen dozen vlees. Wij stelden daarom de vraag waarom in het leger onze jon gens niet wat meer varkensvlees konden krijgen. De varkens zijn nu zeker wel goedkoop genoeg en het ware ongetwij feld een ontlasting van de markt. Nu zouden wij bijna moeten gaan ver onderstellen dat ze in Brussel geen Vlaams meer verstaan, want ze hebben daar nu juist andersom gedaan dan wij hebben gevraagd. En als ze wel Vlaams verstaan dan doen ze verkeerd uit pure bokkigheid. De heren die de aankopen voor het leger moeten doen schijnen liever de voorkeur te geven aan vervrozen vlees in plaats van aan varkensvlees. Ten minste als het voor onze soldaten be stemd is. Of zij zelf liever bevrozen vlees eten dan een malse kottelet be twijfelen wij echter ten zeerste. En vraag nu niet welke reden ze kunnen hebben om aan dat ijsvlees de voorkeur te ge ven. Wij weten het niet en dat zal wel niemand weten. Waarschijnlijk is dat ene van die ondoorgrondelijke en ge wichtige militaire geheimen, waar een gewone sterveling niet bij kan. Dat de boeren te dom zijn om zulke geheimen te doorgronden moet wel ze ker zijn. Want hoe wilt ge Het leger heeft een stock vervrozen vlees aange kocht, die reeds een dikke 8 maand in Duitsland was opgeslagen. Wij hebben ors laten wijsmaken dat ze in Duitsland nu niet precies te veel hebben en toch schijDt het dat ze van dat fameuze vlees niet konden afgeraken. Mankeerde er iets aan de kwaliteit Was er soms een klein reuksken aan Militair geheim 1 Wat er ook van zij de Duitse regering verkocht heel het zootje aan een Bel gische firma en deze firma heeft kans ge zien ze aan het leger te verkopen. Of moeten wij veronderstellen dat deze za- Zie vervolg 2e bladzijde le kolom, Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M, Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER.; De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1