De Belgische Zuivelproductie speciaal uit economisch standpunt beschouwd. I KERSTMIS 1952 Weekblad Zalig en vredevol Kerstfeest 0 Jesu, ovcrsoetc kindekijn Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 20 DECEMBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1542 CNll Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. Aan al onze Lezeressen en Lezers een Kerstmis is zoveel als vrede, goedheid en vergiffenis. Maar laten we even nadenken hoe die schone woorden in het jaar 1952 worden uitgelegd. Ja Kerstmis moet vrede, goedheid en vergiffenis beteke nen. Maar Ondertussen vliegt de toekomstige president van de Verenigde Staten van Amerika, generaal Eisenhouwer, naar het oorlogsfront van Korea en zegt dat hij nog niet goed weet hoe dat spelleken daar een einde kan nemen. Ondertussen vechten ze in de oer wouden van Indochina dat de stukken er af vliegen. Ondertussen woelt en gist het in de Arabische landen. Ondertussen hangen ze achter het ijzeren gordijn vroegere partijgenoten op. Ondertussen zitten er in ons land nog ettelijke politieke misdadigers in de bak en blijven tientallen andere in het buitenland. Ondertussen mogen onze jongens de wacht optrekken in Duitsland en beloe ren ze met angst de goede vrienden van vóór enkele jaren. Ondertussen blijft de betekenis van Kertmis vrede, goedheid, veraiffenis, zoek en verdoezeld. Ondertussen ook blijven wijzelf ver ten achter met de toepassing van die vrede, die goedheid e* dat veraiffenis schenken. Geen oorlog meer. Goed 1 't Mag allang gedaan zijn in Korea... Dat wel. Maar mijn gebuur, die een zwarte of een witte is, een goede dag zeg gen, en er de klap mee hebben, en hem een handeke toesteken, neen, dat niet. Zover moogt ge dat,.niet doordrijven. En ik zeg u, wanneer ge het zover niet doordrijft, dan betekent Kerstmis voor u niks. Dan is Kerstmis, in al de grote en schone betekenissen, ijdel en nul. Ik heb nekeer een pater ja een pater horen zeggen, lang na de bevrijding Voor mij is iedere Duits een slecht mens... Ewel, die pater was gloeiend mis, want overal zijn goeie en slechte mensen, 't Is nu niet omdat een pater dat zei, dat wij moeten uitroepen ziedet, als die dat zegt, wat moeten wij dan... Hang nu niet de onnozele uit. Paters kunnen ook missen. En in dit geval miste die pater wreed, Ik zou nekeer willen horen wat hij de dag van vandaag zou zeggen Ons grootmoeder heeft twee oorlogen meegemaakt. Fransman, Engelsman of Duits, het zijn allemaal mensen, en ik zal aan geen enkele een sjat koffie wei geren... zegt ons grootmoeder. Weige ren Een vreselijk woord is dat Weiger toch niet het Kerstekind de schamele kerstkribbe. Weiger toch niet het eerst het goede, milde woord aan iemand die van uw gedacht niet was. Weiger toch niet goed te zijn voor wie in angst en mizerie leeft. Weiger toch niet iemand die u mis deed, vergiffenis te schenken. God heeft de mensen niets geweigerd. Zelfs zijn eigen zoon niet, die Hij op Kerstdag in een stal liet geboren worden. Kerstmis vrede, goedheid en ver giffenis 1 Ga met deze gedachten bezield naar de Kerstmis, ga zó naar het jaareind en stap zó het nieuwe jaar in, maar ziet dat uw werken en daden volgen. En in die zin ook wensen wijjmekaar een Zalig Kerstfeest.». (4de bijdrage) In onze nummers van 22 November, 29 November en 6 December 1.1. heb ben wij een bespreking gewijd aan de volgende hoofdstukken uit de belangrij ke studie welke de heren Vincent en Vanden Moortel onder voormelde titel hebben gepubliceerd in het Landbouw- tijdschrift van October 1952: het eco nomisch en sociaal belang van de zuivel- speculatie, de omvang van de melkpro ductie en hare aanwending, de handel met het buitenland in zuivelproducten en het verbruik der verschillende zuivel producten. In het volgend hoofdstuk behandelen de auteurs uitvoerig de prijzenpolitiek gevolgd door de regering ten opzichte van de zuivelproducten. Zij betogen te recht dat deze kwestie van uitzonderlijk belang is daar van een behoorlijke prij - zenpolitiek en van prijzenevolutie per slot van rekening de rendabiliteit van de zuivelspeculatie afhangt. De noodzakelijkheid van de steun verleend door de Regering en meer bij zonder door het Ministerie van Land bouw om de prijzen der zuivelproducten op een redelijk peil te houden wordt aangetoond door de abnormale méde- dinging waaraan onze zuivelproducten onderworpen zijn in het kader van Be nelux, doordat de kostprijzen in Neder land ongeveer 30 lager liggen dan in België. Dit verschil in kostprijzen is niet alleen een gevolg van een technische achter stand van ons land tegenover onze Noor derburen. Studies hebben immers bewe zen-, inzonderheid voor de melk, dat dit verschil van 30% inde kostprijs, slechts voor 7 een gevolg waren van het ver schil in melkgifte (zo voor de hoeveel heid als voor het vetgehalte) van de melkkoeien. De overige 23 zijn het gevolg van verscheidene economische factoren waar tegen onze Belgische landbouwers in de huidige omstandigheden niets vermogen, zoals het verschil in de lonen, in de voe dingskosten der dieren, in de pachtprij zen, in de prijzen der meststoffen, enz. De maatregelen getroffen door de Belgische regering om onze landbou wers te beschermen tegen een abnor male Nederlandse invoer zijn dan ook gewettigd. Dit is de reden waarom het andbouwprotocol van Mei 1947 en na dien dit van 20 en 21 October 1950 door de drie regeringen der Beneluxlanden werden goedgekeurd. Zie vervolg 2e bladzijde 3e kolom O milde heer, ich bidde u openbaere, Wilt van mi nemen dat herte mijn In desen nieuwen iare; Ic gevet u mit allet sijn, Ten mach niet larger heten mijn, Het valt mi veel te sware; O Jesu, oversoete kindekijn, Ic begeer u al geheel te sijn, Ic en mach niet langer heten mijn (Zuster Bertke, de Kluizenaarste. t De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. o>

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1