De Belgische Zuivelproductie speciaal uit economisch standpunt beschouwd. De Nieuwjaarsbrief van Boer Wannes* Weekblad Rechtskundige Dienst Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 27 DECEMBER 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1543 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (5de bijdrage.) In hun interessante bijdrage onder voormelde hoofding gewijd aan de zui velproductie in het Octobernummer 1952 van het Landbouwtijdschrift be handelen de heren Vincent en Vanden Moortel in een laatste hoofdstuk De toekomstperspectieven van ons zuivelbedrijf. De auteurs stellen vooreerst vast dat de melkproductie van jaar tot jaar stijgt zowel in hoeveelheid als in kwaliteit en dat ingevolge het sterk seizoenkarakter van onze melkproductie, de zomerperio de ernstige zorgen baart wegens het voortbrengstoverschot. Alles wat van aard is om deze produc tieoverschotten te verminderen verdient bijgevolg de aandacht van de producen ten en van de openbare overheid. Tussen de bijzonderste factoren die een verbetering kunnen brengen in deze toestand vermelden de auteurs 1)een betere verdeling van de melk productie in de loop van het jaar om de markt te ontlasten tijdens de zomerpe riode, door het kalven beter te verdelen over het jaar. Doch deze maatregel houdt innig ver band met de kosten van de veevoeding tijdens de winterperiode. Op dit gebied is naar de mening van de schrijvers der bijdrage nog aanzienlijke vooruitgang mogelijk, indien de veehouders zich toe leggen op een oordeelkundige voeding vooral afgestemd op de voedervoort- brengst op eigen bedrijf en op de vere deling van hun melkveestapel 2) de stijging van het verbruik. Daar het Belgisch verbruik van boter en kaas een hoog peil heeft bereikt in vergelijking met dit van het merendeel der andere landen, zou dienen gestreefd naar een verhoging van het verbruik van melk in natura dat in ons land nog laag is. Aan de basis van een werking tot verhoging van het melkverbruik ligt in de eerste plaats de voortbrengst van kwaliteitsmelk. Alhoewel hier reeds merkelijke vooruitgang werd geboekt, blijft toch nog veel te doen. Zo lang echter de betaling van de melk volgens de kwaliteit niet algemeen zal worden, kunnen geen aanzienlijke uitslagen worden verwacht, omdat de producenten er geen voldoende gelde lijk belang bij hebben melk van eerste hoedanigheid voort te brenaen 3) de uitbreiding van de inlandse voortbrengst van bepaalde zuivelpro ducten door inkrimping van de invoer of met het oog op de uitvoer. Wat de boter betreft, kan de voort brengst enkel worden verhoogd tijdens de wintermaanden rekening gehouden met de thans bestaande moeilijkheden bij de afzet van het hoofdproduct (afge roomde melk en karnemelk) tijdens de zomermaanden. Voorde ingedikte melk waarvan ons land grote hoeveelheden invoert bestaan ongetwijfeld mogelijkheden tot opvoe ring der productie. Tot heden is deze fabrikatie maar mogelijk geweest dank zij het toekennen van toelagen door het Ministerie van Landbouw. Daar echter deze toelagen beperkt zijn door de kre dieten ingeschreven op de begroting van landbouw, kon de fabrikatie van inge dikte melk niet voldoende aangemoe digd worden om een behoorlijke uitbrei ding te nemen. Men vraagt zich dan ook af waarom voor dit product geen minimumprijs wordt toegepast vermits het voorkomt op de lijst A van het landbouwprotocol. De toepassing van een redelijke mini mumprijs zou toelaten aan de fabricatie van ingedikte melk de gewenste uitbrei ding te geven voor de valorisatie van onze melkproductie. Wat de melkpoeders betreft, bestaat de mogelijkheid de productie van volle melkpoeder op te voeren mits het be houd van het stelsel der staatstoelagen ten voordele van de fabrikatie en op voorwaarde dat de chocoladefabrieken die de bijzonderste afnemers zijn van dit product er in toestemmen op voldoende wijze leveringscontracten te sluiten met de Belgische melkpoederfabrikanten. Wat de fabrikatie van afgeroomde melkpoeder betreft, bestaat een ernstig gevaar voor een te grote uitbreiding, wanneer men rekening houdt met de kredieten voorzien op de begroting voor de toekenning van premiën voor de ver vaardiging van dit product. Alleszins is het noodzakelijk een deel der huidige fabriaktie volgens het procédé Hatmaker te vervangen door de vervaardiging volgens het procédé Spray dat een bete re kwaliteit toelaat en waarvoor ook ruimere afzet bestaat. Er bestaat ook mogelijkheid uitbrei ding te geven aan de inlandse kaaspro ductie door verzorging van de kwaliteit en door het voeren van een aangepaste prijzenpolitiek. Een ernstige en volge houden krachtinspanning zal echter vereist zijn, daar men er moet toe komen de keus van de verbruiker te richten naar de Belgische kaas, dan wanneer hij hij gewoon is aan de vreemde kaas die sedert lang ingeburgerd is op onze markt. De toekomstige bescherming van de binnenlandse markt onzer zuivelproduc ten hangt hoofdzakelijk af van de accoorden die op het internationaal plan zullen worden gesloten in het kader van Benelux, de E.O.E.S. en het Groene plan. (Zie vervolg 4' bladzijde 4' kolom.) Wannes, de boer van neven ons deur, dat is nen echte filosoof. En dan nog een van de speciale soort. Over alles en nog wat heeft hij zijn eigen gedachten. En zolang hij die gedachten voor hem alleen houdt, kan niemand daar graten in vin den. Maar Wannes kan zijne mond niet houden, 'k Heb zo ne keer meegemaakt dat hij onze pastoor aanpakte, 't Resul taat was dat onze pastoor, die anders toch een geduldige en vriendelijke man is, tegen hem zei Wannes, gij zijt nog slechter dan een heiden en als ge u niet betert komt ge voorzeker in de hel. Waarop Wannes zonder haperen antwoordde Daar zal meer vreugde zijn om één zondaar dan om honderd rechtvaardigen mijnheer de paster. En ge zult ne keer zien wat voor een leute de maagdekens zullen hebben als ik in den hemel arri veer. Maar daar is geen beteren aan die vent. En of hij nu op zijn mesthoop staat of in zijn deurgat, of hij scheerlings over zijn stoel zijn rug zit te warmen tegen de reumatiek of door zijn Mie zijn kol- knopje laat insteken, 'tis allemaal gelijk. Als Wannes een ei op heeft dan kunt g'er staat op maken dat hij een nest vindt waar hij 't kan neerleggen. Op ne keer vroeg hij mij of ik wist welke vogel het langst op zijn eiers kon blijven zitten. Ik moet op die vraag nogal een stom gezicht hebben getrok ken, want zonder naar mijn antwoord te wachten verzekerde hij mij dat hij gemakkelijk een heel jaar op een ei kon broeden. Ik kan u verzekeren dat het dan alt ijd de moeite waard is om zulk een broedsel eens te gaan bekijken. 't Vervelende van Wannes is dat hij telkens uit een andere hoek afkomt, Zo is 't den ene keer op zijn sloffen, met het stomste gezicht van de wereld, precies of hij nog minder weet dan een pasge boren kalf Nen andere keer zal hij zijn vinger in de hoogte steken en preken als ne redemtorist. Als 't past kan hij doen als ne Sint Marten, terwijl hij even ge makkelijk het air kan aannemen van ne minister. Vooral in dat laatste staat hij sterk. Hij legt dan zijn handen kruiselings Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 28 Dec., tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. I Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. over zijn buik en kijkt daarbij zo heel vroom naar den hemel. k' Heb hem al gezegd dat hij ne muilen trekker is. Maar daarop wist hij, dat ons Heer er van alle soorten moest heb ben en dat muilen trekken de enig goeie manier was om volksvertegenwoordiger te worden. Met Kerstmis is Wannes naar de nachtmis geweest, 'k Hoorde hem achter mij aanklotsen met zijn houten blokken. Hij moet me zeker in de gaten hebben gekregen, want zijn kloefen kwamen dichterbij en ik hoorde hem Zo, zei Wannes, zo, zo. Ge zijt gij ook naar de nachtmis geweest Als Wannes begon van zo, zo, dan mocht g'er op rekenen dat hij aan de slag ging lijk de paters. Ik verwachtte mij dan ook aan een preek over 't een of t ander dat hij binst de mis aan 't uit broeden was geweest. Zo iets over atoombommen bv, en dat de mensen stommerikken waren de vrede van Kerstmis te willen storen, enz. Maar het was heel wat anders. Weet ge wat dat 'k van plan ben? vroeg, Wannes. Ik ga nen brief schrijven naar de minister. Ne nieuwjaarsbrief! En omdat ik hem langer ken als vandaag zei ik maar niets, 't Is trouwens den eersten keer niet dat hij klapt van een brief te schrijven aan den een of den anderen hoge piet. Gewoonlijk is dat bluf. Al van verleden jaar meende ik dat te doen, vertelde hij, maar dan is t er niet van gekomen. Maar nu lap ik het hem. En morgen zal ik hem u laten lezen. Mijn ziel, onder avond stond hij daar met een vel papier in zijn handen. Voila, zei hij, dat is hem. Mijnheer de Minister, Al met dit nieuwe jaar kom ik u een zalig en gelukkig nieuwjaar wensen. De boeren zijn allemaal content van hetgeen gij voor hen doet en zij zijn nog veel contenter van hetgeen ge niet doet. Ons Mie, die van de politiek geen verstand heeft, zegt dat ze u nog vele en lange jaren wenst. Dat wens ik u ook en dat ge ons genen nieuwjaar moet geven. Boer Wannes. Nadat ik zijn epistel had gelezen, heb CT. verWonderd aangekeken. Waar schijnlijk kreeg hij in de gatefl dat ik hem ging afkammen, want hij kruiste de handen over zijn buik, keek naar de zo der en sprak lijk Paulus, die 't evan gelie gaat verkondigen Ik weet wat ge zult gaan zeggen. Gt) meent natuurlijk dat ik leugens ver- 11Zie vervolg 2e bladzijde le kolom oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1