Onze landbouwtakken in crisis. LICHTMIS Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 31 JANUARI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1548 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor dc Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. Enkele beschouwingen rond een parlementair antwoord. Op 16 December 1952 heeft de heer Volksvertegenwoordiger J. Van den Eynde aan de Heer Héger, Minister van Landbouw, volgende vraag gesteld De Heer Minister gelieve mij vol gende inlichtingen te verschaffen Aan welke algemene oorzaken (eco nomische, structurele, cultuur-technische) moeten we de crisisprijzen toeschrijven vastgesteld voor volgende teelten b) cichoreibonen c) bloemen d) druiven e) fruit Zelfde inlichtingen gevraagd voor de varkenshouderij Welke maatregelen zijn door de rege ring overwogen om deze crisisprijzen te bestrijden en om in de toekomst de be staanszekerheid voor de producenten te kunnen waarborgen Wij achten het nuttig hieronder het antwoord van de betrokken minister mede te delen omdat het hier gaat om bedrijfstakken die voor onze Vlaamse landbouw groot belang bieden en in een erge noodtoestand verkeren. Tevens zal hef antwoord van de minister ons gele genheid geven na te gaan of de maat regelen welke hij heeft aangewend of voornemens is toe te passen ten volle doelmatig zijn om de crisis te lenigen. Het antwoord van de Minister luidde als volgt A. Tabak. Het departement van Landbouw houdt zich ijverig bezig met de toestand waarin de tabaksteelt zich bevindt. Het is van mening dat langs het wetenschap pelijk onderzoek, met het oog op het bekomen van aangepaste variëteiten voor de verschilende streken van het land, een belangrijke steun zou kunnen gegeven worden aan de tabakskwekers. Onze onderzoeksstations en het Insti tuut voor Wetenschappelijk Onderzoek in Nijverheid en Landbouw zetten de onderzoeken in dit domein voort. Een consultatieve commissie werd opgericht om de economische en tech nische vraagstukken te onderzoeken. In de streek van de Semois werden, in samenwerking met de Bestendige Deputatie, prijskampen ingericht om de hoedanigheid en de presentatie voor verkoop van het product te verbeteren. De prijsdaling in de loop van 1951 was het gevolg van de algemene prijs daling op de wereldmarkt deze werd vooral belangrijk voor de tabak van tweede hoedanigheid, terwijl de tabak van eerste hoedanigheid steeds een hogere prijs geniet. Wij willen geenszins het grote nut ontkennen van een werking gevoerd op wetenschappelijke grondslagen voor het telen van tabaksoorten die in de smaak vallen van de verbruikers en voor het degelijk bewerken en te koop aanbieden van onze inlandse tabak. Doch deze actie, hoe nuttig ook, volstaat niet om aan de voortbrenger een voldoende en lonende afzet te bezorgen. Hiertoe zijn naar onze mening nog andere maatregelen vereist nl.een door de overheid beschermd waarborgmerk voor de inlandse tabakken die na be hoorlijke keuring, voldoen aan de ver eisten van kwaliteit vastgesteld door de deskundigen erkend door het Ministerie van Landbouw. Hierdoor zal op de bin nenlandse markt in hoofdzaak, doch ook bij de uitvoer, een einde gesteld worden aan de talrijke bedriegelijke practijken waardoor minderwaardige tabak te koop wordt aangeboden onder een ver valst oorsprongmerk. Verder is vereist, dat de regering van onze tabakfabrikanten bekome dat zij voor hunne mengsels met uitheemse ta bakken de voorkeur geven aan de in landse tabakken die veelal een product van gelijke waarde toelaten met dit, waarvoor zij thans grote hoeveelheden vreemde tabak invoeren welke door gaans in dollars dient betaald. Indien onze fabrikanten op dit gebied niet tot een behoorlijke regeling bereid worden gevonden, dient de regering de hiertoe passende invoerpolitiek ten opzichte van vreemde tabakken toe te passen. Het gaat toch niet op een voorheen bloeiende tak van onze lanabouw ten onder te laten gaan, wanneer hij in staat is de vereiste grondstof te leveren voor onze tabaknijverheid, om genoegen te doen aan enkele fabrikanten of invoer ders die uit niet gewettigde gewinzucht of vooroordelen de voorkeur geven aan de invoer van vreemde tabakken, zulks dan nog ten nadele van 's lands beta lingsbalans. B. Witloof. Hier zegt de minister dat het onjuist is te beweren dat het witloof op dit ogen blik wordt verkocht aan crisisprijzen en geeft ten bewijze de prijzen op aan de producenten voor het seizoen 1952 53. De Minister antwoordt hier ongetwij feld nevens de kwestie. De heer Van den Eynde zal dan vermoedelijk bij het lezen van het ministerieel antwoord zich de vraag hebben gesteld waar heb ik het nu Zit vervolg 2e bladzijde le kolom Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op 8 Feb. tussen 10 en 12,30 u Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. Ik heb nooit geen dag weten voorbij gaan of boer Van Langenhove stond van in de vroege morgen op het Perreveld met zijn schup onder de arm of het moest vreselijk bazig weer zijn. Hij trok over de Driejarige baan de scheêvoren in, bleef op iedere ïoek van zijn land ressekens staan, zwierde hier een molshoop open of rwikte daar wat opkomende peeën uit. Een uurken, een half uurken maar joer Van Langenhove was present, iedere morgen die God schiep. Hij kwam alleen maar nekeer zien, nekeer meevoe len willicht met de moeilijke groei van het graanhij was als een stuk akker, als een deel van het gewas. Ik weet niet hoe het komt dat ik nu ik over Lichtmis schrijf aan boer Van Langenhove moet denken Ik weet echter wel dat een boer maar het schoonst op zijn plaats is op zijn akker, hard aan 't werk of rustig de groei over- schouwend, om 't even. En dat hij dan vooral opvalt in de uitkomen, wanneer hij ietsken onrustig of beter ongeduldig de lucht inkijkt en naar de zon zoekt, of even onrustig gluurt naar het jonge groene gesprietel dat wacht op het licht van een verse zon. Licht moet een boer hebben, want licht is dag, is warmte, is oogst. Weg lantaarn en lampen uit stallen en schu ren, uit keuken en hofgat. De dagen moeten lengen, opdat hij lange uren, gestadig aaneen, zijn boerenwerk zou kunnen verrichten. Meer licht, meer dag, meer zon, meer werk. De boer heeft er een feestdag voor uitgekozen Lichtmis een mijlpaal, de eerste sprong naar de Zomer. De boer zal die dag gebruiken om licht op te doen, licht op te hopen... Vooreerst voor zijn zielhij zal bidden voor de loutering, de zuivering van zijn zondige inborst, opdat hij gans licht en gans zuiver een nieuw seizoen zou mo gen beginnen. Hij zal bidden opdat zijn velden met zonnelicht zouden overgoten worden, opdat bijtijds regen zijn gronden zou drenken, opdat een glorieuze zon zijn oogst rijp zou branden. Hij zal kaarsen kopen en ze ter wij ding meedragen naar d' Hoogmis. Thuis zal de boerin ze eerbiedig overnemen en ze wegsluiten in de beste kamer. Deze gewijde kaarsen zullen branden en licht geven wanneer onweer, donder en blik sem boven de hoeve woeden, wanneer ziekten in huis en in stal het boerenleven overhoop zetten... Maar vooral wanneer de dood op 't hof zijn intrede heeft ge daan en de stervende de gewijde kaars zal vasthouden. Licht I Meer licht 1 Licht in ziel en erve, licht in groei en nood, licht in ster ven en in dood. Zo is Lichtmis een boe renfeestdag van leven en van sterven, sterven in die zin dat het sterven een in gaan is in het eeuwige leven van het Eeuwige Licht. Dat Lichtmis de eerste grote boeren feestdag van 't jaar is, getuigen ook de vele gebruiken die lang stand hebben gehouden en waarvan sommige nog tot op onze dagen worden geëerbiedigd. Zo heeft de weerprofeet op deze dag zijn mond vol weerspreuken, die volgens het weer van die dag het weer van de volgende dagen voorspellen. Lichtmis is bijgevolg wat men noemt een lotsdag Lichtmis klaar en hel, Zo is de boer een arme gezel. Lichtmis duister en donker, Zo is de boer een jonker Of: Als Maria hare kerkgang doet Met warme zonneschijn, Zal er meer sneeuw, ijs en vorst Dan van te voren zijn Ook nog Als te Lichtmis de zon door de [boomgaard schijnt. Zal het een goed appeljaar zijn Tenslotte Geeft Lichtmis klaverblad, Pasen dekt met sneeuw het pad. Rond deze tijd beginnen de dagen reeds fel te lengen. In verband met het lengen der dagen, zegt de weerprofeet Na Lichtmis zijn de dagen zoverre [gelengd, Als de haan die over 't karrespoor [sprengt Boer Van Langenhove zal op Licht mis evenals de vele andere dagen van 't jaar, van 's morgens heel vroeg zijn ronde doen op 't Perreveld. Hij zal de hagen zien lekken van de dauw, de klot- ten op zijn veld zal hij zien omhoog wer ken en barsten, boven zijn hoofd zal hij misschien de eerste zang van de leeuwe rik horen... En de boer zal de welle van de uitkomen in zijn lee voelen. 't Zal gaan schoon weer worden, mompelt hij. Forsiger wordt zijn stap naar huis toe. Hij overlegt en berekent. Het zware werk staat voor de boeg. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. a) tabak

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1