0 Grootse propaganda voor meer melkverbruik. Weekblad Wat denkt de Waalse Landbouwwereld over de Huidige Toestand, Benelux en het Groene Plan 1 Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 14 MAART 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1554 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersverenigin REDT U ZELVEN O. CAUDRON- De campagne tot opvoering van het melkverbruik werd op 26 Februari 1.1. op plechtige wijze ingezet tijdens een vergadering in het bestuursgebouw van het Rode Kruis te Brussel. Zij wordt gevoerd door het Ministerie van Land bouw in samenwerking met het Rode Kruis van België en de Nationale Zui veldienst. Het woord werd op deze vergadering gevoerd door prins Frede ric de M erode, voorzitter van het Bel- Rode Kruis, de heer Lefèbvre, adjunkt- kabinetschef van de Minister van Land bouw die door griep verhinderd was deze vergadering bij te wonen, en door de heer Volksvertegenwoordiger Dupont, voorzitter van de Nationale Zuiveldienst. Wij wensen in deze bij drage de aandacht onzer lezers te ves tigen op het doel en het nut dezer pro paganda tot opvoering van het melkver bruik. Deze streeft een dubbel doel na 1) de bevordering der gezondheid van de Belgische bevolking. Immers melk is «en gezond en volwaardig voedsel, dat in zeer verteerbare vorm alle bestand delen bevat die het menselijk lichaam behoeft. Het is bij uitstek het voedsel voor kinderen, zieken en ouderlingen, ook voor volwassenen is het een uitste kend element van de voeding. 2) bij te dragen tot het behoud en de bloei van de melkveehouderij die in ons land aan de basis ligt van de leefbaarheid van ruim 200.000 kleine en middelgrote landbou wbedrij ven. Kan het melkverbruik in ons land worden uitgebreid Hierop kan voorzeker bevestigend worden geantwoord, wanneer men na gaat dat bij vergelijking met de meeste andere landen het melkverbruik in Bel gië zeer laag ligt. Ziehier een tabel betreffende het jaarlijks melkverbruik per hoofd der bevolkingen in liters in 1951 Canada 160 Ver.- Staten 174 Gr.- Brittannië 154 Denemarken 17 7 Nederland 190 Zwitserland 220 Duitsland 150 (vóór 1940) Frankrijk 81 (vóór 1940) België 100 De Belgen zijn grote bierdrinkers. Dit is ook het geval voor de Duitsers, niet temin is het melkverbruik ongeveer 50% hoger dan bij ons. Het komt er op aan de gewoonte bij de consumptie te wijzigen, hiertoe kan een goed opgezette en flink doorgevoer de propaganda ongetwijfeld bijdragen. Het economisch nut van een verruimd melkverbruik. De melkveehouder produceert volle melk die hetzij in natura werdt ver bruikt, hetzij in zuivelproducten dient omgezet. In vergelijking met deze laatste werdt volle melk steeds het best betaald. De vervaardiging van boter stelt immers een dubbel afzetprobleem de boterprijs mag niet te hoog zijn omdat de verbruiker dan de voorkeur geeft aan de margarine wier concurren- tiemogelijkheid scherp is en zelfs in lan den van grote boterproductie met de dag nog toeneemt de boterfabricatie brengt een aanzien lijke hoeveelheid afgeroomde melk op de markt welke in perioden van aanzienlijke melkvooitbrengst enkel kopers vindt tegen zeer lage prijzen. De fabricatie van kaas, melkpoeder en verdikte melk biedt ongetwijfeld een afzetmogelijkheid voor onze melkpro ductie, doch hier staan wij voor de sterke mededinging van vreemde landen, zodat de binnenlandse vervaardiging dezer zuivelproducten enkel mogelijk is met de hulp van staatspremiën. Uit dit alles volgt dat een behoorlijke verruiming van het melkverbruik in natura een afdoend middel zou zijn om een lonende afzet te bezorgen aan onze melkveehouders. De plicht van de melkveehouder. De uitbreiding van het melkverbruik is niet denkbaar, zonder dat gezonde melk van degelijke hoedanigheid ter beschikking wordt gesteld. Hier ligt de hoofdtaak bij de melk veehouder en zijn helpers. Gezonde melk komt voort van gezonde dieren behoor lijk onderhouden en verzorgd en gehuis vest in goed ingerichte stallen. De melk dient, na het melken, onmiddellijk afge koeld en bewaard in uiterst rein gerief en in een behoorlijke bewaarplaats. Door de Nationale Zuiveldienst wer den verschillende maatregelen getroffen ter bevordering van de winning van gezonde melk. Ook bestaan in sommige provinciën verenigingen die met dit doel werden opgericht. Zij verdienen de steun en actieve medewerking onzer vee houders. Onze zuivelfabrieken hebben inge volge de modernisering van hun uitrus ting de mogelijkheid om de melk die zij van de boeren ontvangen zuiver en in hygiënische voorwaarden aan de ver bruiker af te leveren. Zit vervolg 3e bladzijde 4e kolom We geven graag toe dat er verschillen bestaan tussen de Vlaamse en Waalse landbouw bijzonder als elkeen het van uit zijn eigen streek gaat beschouwen. Op een meer algemeen plan is dit ver schil wel niet zo groot. Hoe dan ook het is een vaststaand feit dat de doorsnee Waalse boer meer zelfbewust is, zelf standiger denkt en vooral veel meer in het openbaar durft uitkomen voor zijne belangen dan b«»e nros onzer Vlaamse landbouwers. Voegen we bij dit alles nog dat jaar in, jaar uit zich een groot aantal Vlaamse boeren in Wallonië gaat vestigen. Het is dan ook steeds interessant te weten wat er roert en omgaat bij onze beroepsgenoten ten Zuiden van de taal grens. Een uitstekende gelegenheid wordt ons hiertoe geboden door een onderzoek uitgaande van een bekend Brussels dag blad dat aan enkele vooraar staanden uit de Waalse landbouwwereld volgende vragen heeft gesteld 1. Wat denkt U over de toestand van de Belgische landbouw in 1953 2. Wat denkt U over Benelux 3. Wat denkt U over het Groene Plan Het gaat niet op de antwoorden breedvoerig en totaal weer te geven maar toch willen we de belangrijkste passages objektief en getrouw mede delen. Dhr Heger, Minister van Landbouw. Het is de eerste keer sedert vele tien tallen jaren dat het Ministerie van Land bouw geleid wordt door een boerende boer die tegelijkertijd beschikt over grondige algemene ontwikkeling en een brede visie. Dhr Héger baat inderdaad een zeer belangrijke hoeve uit in de omgeving van Namen en is tevers dok ter in de rechten. Practicus beschikt hij over de nodige kennis en de nodige macht om gebeurlijke pogingen van bepaalde ambtenaars of maatschappelijke groeperingen schaakmaar te zetten of te beantwoorden zoals het hoort. 1 De toestand van onze landbouw in 1953. Het blijft steeds gevaarlijk zich aan vele voorspellingen te wagen en dit bijzonder op landbcuwgebied waar ons een groot aantal elementen ontsnappen. Hoeveelheid en kwaliteit orzer oogsten hangen voor een groot deel af van het klimaat bij het zaaien, bij het groeien, het oogsten, enz... Zelfs de veeteelt ondergaat de invloed van de weerge- steltenis. Er blijven echter twee elementen voortbrengs prijs en verkoopprijs der landbouwproaukten. Ook inzake voortbrengstprijs ont snappen ons zekere elementen. De lonen vormen een belangrijk gedeelte. Ander zijds heeft het Parlement een bepaalde verhoging der pachten toegestaan. Mest stoffen worden door de grootnijverheid voortgebracht waarop we bitter weinig vat hebben. Een sektor hangt van ons af name lijk de techniek. Zeer binnen kort mogen we prak tische uitslagen verwachten van de wetenschappelijke opzoekingen welke sedert jaren worden ondernomen en welke sedert twee jaren intensiever dan ooit werden doorgevoerd. Ik noem o.m. het opzoeken van beter zaaizaad, de strijd tegen de plantenziekten, de opzoe kingen met het oog op de verbetering van de suikerbietenteelt waar de onder vinding de theorie bevestigd heeft be treffende het vroeg uitzaaien. Ook inzake veeteelt is de ondervin ding het eens met de wetenschap inzake veevoeding. Er is ongetwijfeld vooruit gang maar deze dient nog uitgebreid bijzonder inzake produktje van groen- voeder. Het is zeer moeilijk vooruit te zeg gen welke de verkoopprijzen der land- bouwprodukten zullen zijn in de loop van dit jaar. Het is zeker dat de boer inspannin gen kan doen om nader tot de uitein delijke verbruikers te komen. Hij blijft echter afhangen van de koopkracht van de Belgische verbruiker of van de bui tenlandse konjunktuur. Wat zal ons op dit gebied de Ame rikaanse politiek brengen Het is moei lijk zich thans een oordeel te vormen. Volgens de eerst ingewonnen inlichtin gen zouden de Amerikanen eerder opti mist zijn voor 1953. Anderzijds zijn de wereldmarkten der graangewassen zwaar. Wat zal het graanakkoord geven? Zijn ontstaan schijnt eerder pijnlijk. Twee tendenzen staan hier tegenover mekaar deze der Amerikanen welke in 't algemeen een verhoging der tarieven wensen van 25 */o deze der Engelsen die slechts een verhoging van 10 wensen. Bepaalde landen welke tot nu toe grote uitvoerders waren schijnen thans over geen belangrijke hoeveelheden voor uitvoer te beschikken. Dit is o.m. het geval met Argentinië waar de grootste inspanningen getroost worden op nijverheidsgebied ten nadele van de landbouwopbrengsten. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1