s I Het nieuw kostuum. REDT U ZELVEN Paaslammekens Weekblad 1 Aan al onze Lezeressen en Lezers I een Zalige Hoogdag van Pasen1 De Algemene Vergadering Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 4 APRIL 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1557 Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersverenigin REDT U ZELVEN O. CAUDRON. "Met Pasen zult ge fatsoenlijk voorde dag komen» Mijn vrouw heeft nse een nieuw kos tuum laten maken. Op de Zaterdag- markt van Aalst kotht ze de stofsterke stof en goed tegen 't vuil. Fong van Zwagers, een eerste klas kleermaker, kreeg de opdracht uit die stof een kos tuum te maken. Ik moest me bij hem de maat laten nemen. Ge weet hoe dat gaat met een klein stuksken potlood, een lintmeter, een vuil boeksken en Fong in zijn hemdsmouwm en dan maar draaien en keren, meten en opschrijven. 't Is goed, zei Fong. Is 't al gedaan Naaste week Donderdag, in de valavond, passen, zei Fong. Ik zal 't proberen te onthouden, joeng. Die Donderdag, in de valavond, ben ik het gaan passen een vetsen vol driegdraad en een kazak zonder mou wen van de broek was niets te zien. Tegen wanneer zal 't afzijn, Fong? Tenhalven van de volgende week kom ik het brengen. Allee, dan 1 Een goede slaapwel 1 't Is nu Woensdag. Gisterenavond kwam Fong van Zwagers bij ons binnen met een groot pak onder de armeen stuk blinkend zwart satijn en daarin zat mijn nieuw kostuum. Ik ben er hier mee 1 zei Fong. Al lemaal een goede avond. Fong 1 Zet u. Vrouw, haal daar nekeer een fles cider op. Jamaar, jamaar, antwoordde Fong, trek toch eerst de kazak nekeer aan Niet nodig, Fong. Ik weet dat ge stieleman zijt en dat ge vo r ons nog nooit geen stuk stof missneden hebt; ge leest de gazet en ge zijt op de hoogte van de mode. Geef de rekening aan de vrouw. Er werd nekeer geklonken, wat ver teld, de rekening betaald en 't Is mijn tijd, zei Fong. Tot de naaste keer, joeng. Ge zult zeggen, dat is allemaal zever- derij wat ge daar vertelt; dat hebben wijzelf al tientallen keren meegemaakt. Goed, goed, ik weet dat ook. Maar luistert nu wat me gisteren avond over kwam, toen Fong van Zwagers vertrok ken was, het avondgebed gelezen en de kinderen naar boven waren getrokken. Pak eens vast, zei mijn vrouw, ga uw nieuw kos'uum boven eens aantrek ken en breng 't kostuum, dat ge nu aan hebt, terug mee naar beneden... Waarom Waarom Daarom Spreek nu een vrouw tegen Ik naar boven. Ik trek dat nieuw kostuum aan en kom met de afgedragen spullen terug naar beneden. 't Past gelijk gegoten, zei mijn vrouw. Ze draaide rond mij gelijk een kloek rond een stuksken zilverpapier. 't Past, zei ze. Dat zag ik ook. Ik werd het tevens gewaar 1 Zie vervolg 6e bladzijde 3e kolom. van de Landbouwersvereniging Samenwerkende Maatschappij Verleden Zondag, 29 Maart ging de Algemene Vergadering voor de aan deelhouders van onze maatschappij door. De voorzitter van de Beheerraad, dhr Emiel Baeten, verwelkomde de opge komen aandeelhouders, en dankte hen om hun aanwezigheid, die b'ijk gaf van hun belangstelling in de zakengang van onze vennootschap. Hierop gaf de afgevaardigde-beheer der, dhr Frans Wynant, lezing van het verslag van de beheerraad Verslag van de Beheerraad MEVROUWEN, MIJNE HEREN, Het is met een ware voldoening dat we U de balansen over het 34e boekjaar onzer Vennootschap ter goedkeuring voorleggen. T n. Alhoewel het afgelopen jaar vol ge vaar en verrassingen was en dat de prijzen plotselinge sprongen maakten zowel in de hoogte als in de laagte, zijn wij er schitterend doorgekomen en kun nen we voor onze vennootschap op een goede einduitslag bogen. Hetzelfde mag spijtig genoeg niet gezegd worden van de uitslagen die de landbouwers hebben geboekt in hun eigen bedrijven. We zullen de graanverbouwers van de grote boerderijen buiten beschouwing laten deze worden het hoofd boven water gehouden door de regering, die de maalders verplicht de beschikbare tarwe aan redelijke prijzen op te kopen en deze in het broodgraan te verwerken. Anders is het gesteld met onze kwe kers, die ingevolge de lage prijzen hun ner voortbrengselen ten onder gaan. Voor deze kleine wroeters heeft de regering nog geen middel gevonden dat bij machte is hen te helpen. Ze deed wel eens het tegendeel wanneer de prijs van de slachtvarkens tot 35 fr. en meer opliep werd moord en brand geschreeuwd en vond men alras het middel om ze neer te halen tot de bepaalde richtprijs van 30 fr. Maar toen enkele maanden nadien de prijzen ineenstortten vond men geen middel om ze weer op peil te brengen. Laat ons zeggen dat dit echt Bel gisch is en dat de landbouwers in geen enkel land van West-Europa zulke toestanden zouden dulden. We geven toe dat de taak niet zeer licht is, en we weten dat in alle landen de prijzen van de slachtzwijnen daalden ingevolge de overproductie. We kunnen geen afzet vinden zelfs aan lage prijzen van het vet en het spek, en dit is vooral de oorzaak dat de varkens aan spotprij zen worden verhandeld. We moeten dus, voor 't ogenblik althars, ons heil in het buitenland niet zoeken, maar hier in eigen land kan de toestand worden opgeklaard door een zeer eenvoudige regeling. De maalders moeten op order van de regering de inlandse taiwe kopen aan vastgestelde voorwaarden. Hetzelfde kan gebeuren met het varkensvet dat door de fabrikanten van margarine moet worden afgenomen aan een rede lijke prijs. fc De maatregel voor de varketskwe- kers is evenwel zo eenvoudig als deze welke genomen werd om de tarweboe ren te beschermen. (Zie^veivolg 2e\bladz. Ie kolom) Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S> M Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1