Reglementering betreffende de verkoop van Melk en Boter. De Europese Kolen- en Staalgemeenschap of Het Schumanplan. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt yam m mm AALST 9 MEI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1562 Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (lste bijdrage) Wij hebben reeds vroeger betreffende deze aangelegenheid inlichtingen ver strekt in ons blad, daar echter intussen de voorschriften betreffende de verkoop van melk en boter wijzigingen hebben ondergaan, achten wij het nuttig hier onder de thans in voege zijnde reglemen tering toe te lichten. I. - VERKOOP VAN MELK. Voor deze verkoop is in sommige gevallen geen vergunning vereist en in andere wel. Zulks hangt af van de voor waarden waarin de verkoop geschiedt. Er is geen vergunning vereischt voor de verkoop van melk door de boeren a) indien deze verkoop geschiedt op de zetel van het bedrijf b) indien de verkoop plaats heeft bui ten het bedrijf aan personen of inrichtin gen die zelf de melk niet verbruiken (b.v. aan melkerijen). Indien de melkveehouders rechtstreeks melk aan de verbruikers of aan voort brengers-venters verkopen op de be- drijfszetel zelf, moeten zij nochtaDS aan de twee volgende voorwaarden voldoen: 1) daadwerkelijk deelnemen aan de officiële bestrijding van de rundertuber- culose als lid van een vereniging tot bestrijding dezer ziekte 2) de dieren, de stallen en het gerief dat gebezigd wordt voor het melken en uitgerieven van de melk in behoorlijke en zindelijke steat houden. Indien de melkveehouder melk levert van eigen bedrijf, buiten de bedrijfszetel, aan gemeenschappen of liefdadigheids instellingen, zoals ziekenhuizen, klinie ken, godshuizen, kindertehuizen, kloos ters, enz., moet hij ook in bezit zijn van een officieel veeartseDijkundig getuig schrift vast stellende dat zijn stallen vrij Zijn van tuberculose. B) Gevallen waarin vergunning voorgeschreven is. Voor elke andere verkoop (dus buiten het bedrijf met uitzondering van de ver koop aan personen of inrichtingen die zelf de melk niet verbruiken), moeten de melkveehouders in bezit zijn van een bijzondere vergunning af te leveren door de Nationale Zuiveldienst, Belliardstraat 154, Biussel. De aanvragen tot het bekomen van deze vergunning dienen vergezeld van een eensluidend afschrift van de inschrij ving in het handelsregister. Deze inschrij ving dient aangevraagd op de griffie van de Handelsrechtbank of bij gebreke hiervan, ter griffie van de Rechtbank van Eerste Aanleg. Er dient onderscheid gemaakt tussen de voortbrengers venters enerzijds en de gewone venters anderzijds. Het gaat hier om de personen die melk van hun eigen bedrijf, al dan niet met melk aangekocht op andere bedrij ven, verkoopt. Zij moeten aan volgende voorwaar den voldoen 1) gewoonlijk melkkoeien houden; 2) lid zijn ener vereniging tot bestrij- dirg van rundertuberculose. Indien zij melk leveren aan gemeenschappen, zoals ziekenhuizen, klinieken, godshuizen, kin dertehuizen, kloosters, enz., moeten hun koeien vrij zijn van tuberculose en moet hiervan een veeartsenijkundig getuig schrift kunnen voorgelegd worden 3) de melk verzamelen en verkopen in behoorlijke voorwaarden van zuiverheid en hygiëne, wat betreft de personen die de melk behandelen, de dieren, de stal len en het gereedschap dat gebruikt wordt voor het vergaren en de verkoop van de melk; o.m. moet de melk onmid dellijk na het melken gefilterd of gezegen worden en afgekoeld en dient beschikt over lokalen die toelaten de melk te be waren op een behoorlijke temperatuur; 4) indien zij melk verkopen voortko mende van andere bedrijven, dan moeten deze ook kunnen bewijzen dat zij aan de hierboven bepaalde voorwaarden vol doen. Te noteren dat de voortbrengers- venters enkel een inschrijving in het handelsregister moeten nemen, indien zij ook melk verkopen aangekocht op andere bedrijven, daar zij anders niet als handelaars kunnen worden beschouwd. Vereisten in verband met de stallen. Voor de voortbrengers-venters moe ten de stallen ook aan volgende vereis ten voldoen 1) een luchtinhoud hebben van ten minste 13 m3 per koe 2) voorzien zijn van een verluchtings stelsel dat de doorlopende vernieuwing der lucht toelaat 3) de verlichting dient verzekerd door vensters die ten minste 1 m2 lichtgeven de oppervlakte hebben per 20 m2 vloer oppervlakte 4) de vloeren en de mureD tot 1,50 m hoogte moeten ondoordringbaar zijn of bedekt met een ondoordringbare laag; 5) de vloer moet voorzien zijn van goten met een voldoende helling om een snelle afloop toe te laten naar een aalput die door een luchtafsmider van de stal gescheiden is. Het gaat hier om melkverkopers die niet of niet regelmatig melkkoeien bezit ten en melk aankopen hoofdzakelijk bij een zuivelfabriek of een melkgrossist. (Zie vervolg 4e bladz, 4e kolom) Naar aanleiding van het in werking treden van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap op 1 Mei, geven wij ten behoefte van onze lezers een korte uit eenzetting over het ontstaan, het doel en de werking van deze gemeenschap. De eerste vraag die zich s elt is Wat is deze gemeenschap eigenlijk Ze is de verwezenlijking van een over eenkomst tussen verscheidene West- Europese kolen- en staalproducerende landen, namelijk Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg, waarbij bepaald wordt1) de eenmaking van de prijzen van kolen en staal binnen de kring van de deelnemende landen 2) de afschaffing van de toltarieven voor in- en uitvoer van deze producten tussen de landen - leden onderling 3) de gelijkschakeling van de tran sporttarieven voor deze producten tus sen de landen-leden, en 4) de organisatie en controle van de uitvoer naar de an dere landen (niet leden van de gemeen schap) eveneens aan vastgestelde een heidsprijzen. Met andere woorden vroeger had elk der deelnemende landen zijn eigen prijs voor het staal zo kostte bv. een bepaalde soort staal in België 7.300 fr. in Frankrijk 8.C00 fr. en in Italië 8.100 frankbovendien hadden elk van deze landen nog een verschillende prijs voor verkoop in binnenland of in buitenland. Zo kostte bv. het Belgisch staal in het buitenland 8.0C0 fr. en in het binnenland 7.300 frank. fcg Thans heeft men een streep onder al die rekeningen getrokken en bepaald dat al de landen leden van het plan samen een geheel gaan vormen met één prijs geldende voor leveringen binnen de gemeenschap, en één andere prijs \oor leveringen aan andere landen. Vanef heden dus bepaalt een Frans man, een Duitser of een Belg dezelfde prijs voor de aankoop van zijn staal, om het even of het nu om Frans, Duits of Belgisch staal gaat, terwijl al de staal fabrieken die liggen in de landen van de gemeenschap, eenzelfdn ptijs zullen vra gen aan een buitenlandse (bv. Ameri kaanse) koper. Er zal geen concurentie meer bestaan tussen de landen leden onderling, ncchopde binnenlandse noch op de buitenlandse markt. Welk is nu het doel van de ge meenschap, en hoe ontstond ze? Aan de oprichting ervan liggen velerlei redenen, van zeer uiteenlopende aard ten grond slag Op inwendig Europees plan Frank rijk en Duitsland zodanig aan elkaar te binden en onderling afhankelijk te ma ken dat een nieuwe oorlog tussen deze staten onmogelijk zou worden, (dit was vooral in het begin toen het plan ont worpen werd Mei 1950 een zeer voorname reden). Doch ondertussen zijn de interna tionale politieke verhoudingen derwijze veranderd, dat de gemeenschap vooral een bestaansreden krijgt op het ruime internationaal politiek strategisch en eco nomisch plan, namelijk om een blok te vormen dat, economisch sterk aaneen gesloten, naast Rusland en Amerika een derde grote macht in de wereld uitmaakt en aldus het evenwicht behoudt tussen de twee huidige grootmachten. Een derde overweging die tot de oprichting van de gemeenschap het hare bijdroeg is van louter economische aard: er zal waarschijnlijk na de huidige bloei periode in de zware nijverheden (die een groot deel van hun bedrijvigheid aan de herbewapening danken) een tijd van cri sis komen, ingevolge de vermindering van de bestellingen voor herbewapening met het natuurlijk gevolg van grote con currentie en geldverlies voor de betrok ken bedrijven. Op dat ogenblik zal de gemeenscap, die de prijzen, en de fabri- katies regelt, het geheel van de Euro pese zware nijverheid tegen deze d <den- de onderlinge concurrentie vrijwaren, en aldus de industrieën van de economisch zwakste Europese landen van de onder gang redden. Ook zal de innige samenwerking tus sen de leden een beter rendement en een kosfprijsvermindering tot stand brengen die de uitvoer naar derde landen zal be vorderen. Immers, het is een feit dat de meeste West-Europese landen sterk afhankelijk zijn van elkaar voor wat betreft de be voorrading in grondstoffen voor hun ba sisnijverheden, zodat de landen leden die minder natuurlijke rijkdommen bezitten aan kolen of aan staal de hun ontbre kende grondstoffen aan dezelfde voor waarden zu len kunnen betrekken uiteen ander land van de gemeenschep dan dit land aan zijn binnenlandse nijverheid le vert; hierbij komt nog de afschaffing van de onderlinge tolrechten. Deze onderlinge afhankelijkheid komt sterk tot uiting indien men bv. bedenkt dat zowel Duitsland als Engeland 45 °/0 van hun ijzererts uit het buitenland moeten betrek ke.n, doch voldoende steenkolen bezitten, terwijl Frankrijk en Italië hun eigen erts verwerken en voor steenkolen 100 op het buitenland aangewezen zijn. Laten wij thans onderzoeken welke het gevolg zal zijn van de werking van de gemeenschap voor de verscheidene West Europese landen, zowel leden als niet-leden (Engeland en Zweden). Zit vervolg 2e bladzijde le kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. A) Gevallen waarin geen vergunning vereist is. Het venten van melk. a) de voortbrengers-venters. b) de venters

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1