Een groots plan voor iandbouwkolonisatie in Brazilië. De le Nationale Prijskamp voor Groot-Yorkshire Slachtvarkens Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 23 MEI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1564 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. ingericht door de Nat. My* "Het Belg. Gr.Y. Varken,, op 27-4-53 te Vilvoorde. De redenen van dit plan. De voordelen verleend aan de kolonisten. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 'a jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.43. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. In de schoot van de Organisatie der Verenigde Natiën (UNO) werd voor enkele tijd een intergoevernementeel Comité opgericht voor de studie, de re geling en de bevordering der uitwijking uit de Europese landen. Op de jongste voltallige vergadering van dit Comiié heeft de beer Nilo de Alvarenga, minister en voorzitter van de Braziliaanse Raad voor de inwijking en de Colocisatie een programma van Iandbouwkolonisatie door dit land be kend gemaakt waarvoorop de begroting een bedrag wordt voorzien van 45 mil- lioen dollar. Dit programma behelst de vestiging van 3.370 Europese en Braziliaanse land bouwersgezinnen (hetzij ongeveer 17 duizend personen) die zullen gei' stal- leerd worden in hoeven volgens bedot ld plan dat goedgekeurd werd door de Braziliaanse President Getullo Vargas. Het Intergoevernementeel Comi voormeld, zal nauw samenwerken met Brazilië bij de uitwerking van al de phases van dit ruim inwijkingsplan dat vóór einde 1953 zal aanvangen en vol trokken zijn in 1954. De heer Alvarenga heeft als volgt de redenen uiteengezet ie Brazilië hebben geleid bij het ontwerpen van dit plan 1) de voortbrenging ontwikkelen van landbouwproducten die noodzakelijk zijn voor de Braziliaanse verbruiksmarkten. Hierbij denkt de regering vooral aan broodgranen en zuivelp'oduc en, wat zal leiden tot een vermindering van de levers duurte 2) het voorbeeld scheppen van een landbouw bezield door de moderne techniek opdat zijn productiemeihodes jonge lanabouwgeneraties kunnen inspi reren en aanmoedigen. Deze redenen zijn ingegeven door de dwingende noodwendigheid het hocfd te bieden aan de toenemende vraag veroorzaakt door de aangroei van de bevolking en door de verhoging van de levensstandaard in de steden die zich snel industrialiseren. Twintig landbouwkoloriën voorzien elk voor iCO Europese gezinnen zullen gevestigd worden in de staat Rio Gran de do Sul in het uiters zuidelijke gedeel te van Brazilië. Twee lanobouwkolor iën van 400 gezinnen zullen gevestigd wor den in de staat Parana en een kolonie van 400 gezinnen in de staat Alagaos. De Braziliaanse woordvoerder heeft ondeistieept dat in al ceze landbou- werskoomën Braziliaanse boerer fami lies zul en geves igd worden in de onmid- delijke omgeving van de Eurcpese land bouwersgezinnen om hun aanpassing te bevorderen en aan de landbouwkolonis- ten toe te laten van hun weder.ijdse ondervinding te genieten. De heer A'varenpa berft meegedeeld dat de inwukelingen hoef zakelijk zullen komen uit Duitland, Oostenrijk, Neder land, Italië en Griekenland. De eerste ondeihandelingen met de vertegenwoor digers dezer landen hebben onlangs een aanvang genomen te Ger ève. Wij stellen de vraag of de Belgische regering in dit probleem geen belang heeft gesteld, te meer dat onze grote Koning Leopold II dtstijds aan de kolo nisatie van Brazilië Ooor onze landgeno ten heeft gedacht alvorens hij het bekken van de Congostroom deed txp'oiteren om aan ons land ce prachtige kolonie van Kongo e schenken niettegerstaande de tegenwerking van zeer taliijke poli tiekers. Een kolonie van tu nbouwers en melk vet houders van 100 families zal in- ger cht worden in de nabijheid van de de groot stad Sao Paolo om deze stad te bevoorraden aan groenten en zuivelpro ducten. Een andere kolonie, doch enkel van 70 gezinnen, zal gevestigd worden in de omgeving van Rio de Jareiro. De Braziliaanse Minister heeft ver klaard dat aan elke landbouwersfamilie door de Regering 3 kotien, 2 trekdie ren, 2 z<Ugen, 3 mestvr rkens, een haan en 14 hennen zullen gegeven worden. Elke boer zal bovendien ontvangen een ploeg, een egge, een zaaimachtne, een machine voor het ontzaden van miïs, een hak machine voor veevoeders en een wagen. Een mechanische uit rusting bevattende een zware tractor met al zijn bijhorigheden zal ter beschik king gesteld worden van elke groep van 14 landbouwersgezinnen.^, j..-. De p'annen voor Iandbouwkolonisatie voorzien insgelijks de oprichting van graarmolers. houtzagerijen, fabrieken voor het inleggen van groenten, fruit en vlees, alsock van steenbakkerijen, tt De gemengde koloniën van tuinbou wers en melkveehouders waarvan hoger sprake zullen van de regering ontvan- gtn drie koeien, 3 zeugen, en 42 hen nen, een beer voor de kweek voor vier hoeven, een gespan ossen op paarden, een lichte tiactor en een volledige me chanische uitrusting voor de tumbcuw. Elke kolonist zal grond afgebakend vinden met een woonhuis erop. Boven dien zullen de Braziliaanse overheden hrm hun technische hulp bieden alsook een volledige sociale bijstand. 4, Zie vervolg 4e bladz. 4e kolom) Kweekt meer vleesvarkens is de slogan die reeds meer dan 25 jaar, al de inspanningen en initiatieven onder streept, die tot op heden, door de leiding gevende organismen en officiële instan ties werden getroffen, in het kader van de selectie van onze nationale varkens- stept 1. Een periode van 25 jaar is voorbij. Kijken we even terug naar de weg die achter ons lgt. Er is oneindig veel ge presteerd, met soms meer beperkte mid delen De oude inlandse varkersrassen, met hun uitgesproken neiging tot sp-k- aanzet. hebben in grote mate de plaats geruimd voor het Veredeld Landzwijn en het Belgisch Groot-Yorkshire Var ken. In sommige provinciën zijn ze prac- tisch van iedere hoeve verdwenen. Spijts deze gunstige vasistellingen, blijft ons varkensprobleem nog steeds gebonden aan het ie grote overschot aan spek op onze inlandse markten want, met de sociale vooruitgang zijn ook de eisen van de verbruiker strenger geworden en anderzijds het gebrek aan uitvoer van ons teveel voor inlands gebruik. Al de bevoegdheden uit de varkens wereld zijn er onomwonden over eens: Geef o"S mogelijkheid tot export, en het Belgisch Varkensprobleem is opge lost Maar...Export veronderstelt, een standaar kwaliteit zoals de buiten landse markt ze vreagt, regelmatig en in voldoende hoeveelheid. Het is aan dit probleem, dat de Nat. My. Het Belg. Gr. Y. Varken ter gelegenheid van de 25e verjaring harer stichting een vranke en klare oplossing heeft willen geven, door een Nationale Prijskamp in te richten voor geslachte Gr. Y. varkens, op basis van de eisen gesteld door de Engelse baconmarkt. Dit initiatief moest eens en voorgoed een punt p aatsen echter al de verschil lende stellingen, tot nu toe ontwikkeld, zogezegd richting aangevend voor onze huidige varkensselectie. Het was op 't eerste zicht een ge waagde stap voor dezen die minder ver trouwd waren met de graad van een vormigheid en vergevorderde stand der selectie, die zijn stempel drukt op onze Belgische Gr.Y. stapel. Voor de anderen die met beide voeten in de beweging staan en verantwoordirg dragen, een enige kans om te bewijzen, dat de 25 jaar geleden aangegeven fokir richting, vastgelegd in de S'andaard van het Bel gisch Gr. Y. Varken, aan al de huidige eisen, op gebied van baconkwaliteit, is b.ij ven beantwoorden. Deze 1ste Nationale Prijskamp voor Gr. Y. slachtvarkens was toegankelijk voor ieder aangesloten Gr. Y. kweker en aan geen enkele beperking onder hevig, tenzij het gewicht en de ouder dom. Dit om te bewijzen dat het Belg. Gr. Y. varken, zowel in Luxemburg als in West-Vlaanderen, Antwerpen, Lim burg en Luik, kortom in alle gewesten van het land, dezelfde eenvormigheid in kwaliteit en groeikracht vertoont, spijts het groot verschil in verzorging,voeding, voedingsmeihode, uitbating en klimato logische omstandigheden. Wat men op deze Nationale Prijs kamp heeft willen tonen, is het doorsnee Gr. Y. varken, zoals men het wekelijks op de markt kan brengen. Er is geen sprake geweest van voorafgaande schif ting of keuring. Al de deelnemende die ren moesten vóór 31 Januari 1953, dus 3 maand vóór het slachter, ingeschreven zijn. Van de 35 aldus ingeschreven die ren, zijn er 33 opgekomen. Twee waren afwezig ingevolge ziekte van de eigenaar. De prijskamp werd, zoals voornoemd, ingedeeld in twee categoriën, op basis van de Engelse normen voor bacon- import. (Zie lijst elders in dit blad). Een categorie A van 65 Kgr. tot 75 Kgr. geslacht gewicht, meteen maximum ouderdom van 210 dagen. Een categorie B van 76 Kgr. tot 82 Kgr. geslacht ge wicht, met een maximum ouderdom van 225 dagen. De dieren worden geslacht en geclas- seerd in een onzer grootste Exportslach terijen te Brussel, n.l. de firma Vieco We houden eraan langs deze weg hier voor onze meest welgemeende dank te betuigen aan bovengenoemde instelling, voor het vlot verlopen van al de ver richtingen. Het slachten, wegen en classeren der dieren werd, door de meest vooraan staande persoonlijkheden op gebied der varkens verbetering in ons land, van dichtbij met veel belangstelling gevolgd. We haaden het genoegen da-r te kun nen begroeten, de H.H Ir. F Ltevens, Directeur van de Veekweekdienst, Prof. Dr. J. Marcq, Ere-Voorzitter der Nat. My het Belg. Gr. Y. Varken, Prof. Dr. R. Willems, Voorzitter van het Natio naal Verbond der Varkerskweeksyndi- caten en der Nationale Conféderatie, verder verscheidene Rijksveeteeltconsu- lenten, de leden der Beheerraad der Nat. My. Het Belgisch Gr. Y. Varken vooraanstaande kwekers en mesters en prectisch al de leden deelnemers. In de categorie B van 75 Kgr. tot 82 Kgr, geslacht gewicht, werden van de 12 deelnemdnde dieren, er 11 geplaatst in lsteclasse voor rugspekdikte. De ge- Zie vervolg 2e bladzijde le kolom.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1