Hoe Nederland de Uitwijking organiseert. Het Inkuilen van Groenvoeders. Weekblad Voor en door dc Landbouwers Arbeid adelt AALST 4 JULI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1570 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Wijl in ons land de tussenkomst der overheid inzake uitwijking beperkt is tot de uitvaardiging van voorschriften en de inrichting van diensten die voor doel hebben de misbruiken te voorkomen en te beteugelen bij de aanwerving en het vervoer der emigranten, met uitzonde ring nochtans van een meer actieve tus senkomst voor wat betreft de uitwijking naar Congo, waar benevens voorlichting door het Ministerie van Koloniën, ook kredieten tegen voordelige voorwaarden worden verstrekt door de Maatschappij voor Krediet aan het Kolonaat aan de blanke kandidaat-kolonisten die aan de gestelde vereisten voldoen heeft de Ne derlandse regering een flinke organisatie uitgebouwd tot bevordering van de uit wijking en tot uitgebreide steun aan haar onderhorigen die zich in het buiten land wensen te vestigen. Staande voor een regelmatig en sterk stijgende bevolking, heeft Nederland maar twee middelen om aan zijn toene mende actieve bevolking het bestaan te verzekeren nl: de uitbreiding der nijver heid en de emigratie. Volgende cijfers geven een beeld van de aanzienlijke aangroei der Nederlandse bevolkingin 1939 telde Nederland 8.761.000 inwoners, in 1950 was dit aantal gestegen tot 10.103.000. De in dex van de jaarlijkse bevolkingsaangroei welke 1,7 bereikt, is de hoogste van gans West-Europa. Wanneer de huidige tendens op demografisch gebied blijft aanhouden, zal volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek de Nederlandse bevolking in 1960 11.198 000 eenheden tellen, 12.134.000 in 1970 en 13.036 000 in 1980. Al wisten de Nederlandse dijkenbou wers een nieuwe provincie op de zee te veroveren, al hebben de Hollanders de opbrengsten van hun landbouw tot een peil opgevoerd dat tot de hoogste van Europa en van de wereld behoort, biedt de landbouwsector maar weinig moge lijkheden meer voor de toenemende jonge bevolking. Anderzijds heeft het verlies van de Nederlandse koloniën in Oost Indië niet alleen een ruim afzetge bied voor de Nederlandse bevolking uit geschakeld, doch tevens in het tijdperk 1945-1951 meerdere duizenden Neder landers (hun aantal wordt op 380.000 geraamd) naar het Moederland terug ge voerd. Telkenjare moet Nederland werk ver schaffen aan 60.000 jonge mensen die in het productieproces cienen opgenomen. Vandaar de aanzienlijke krachtinspan ning van de Nederlandse regering tot ontwikkeling der nijverheid. Hierbij wordt gebruik gemaakt van lonen welke merkelijk lager liggen dan het gemiddeld loonpeil inde landen van West-Europa, wat voor gevolg heeft dat België, wiens grenzen niet meer beschermd worden door tolrechten, meer en meer het on derspit moet delven voor de Nederland se concurrentie in de landbouw en in meerdere nijverheidsectoren. Een ander middel welke de Hollandse regering op doeltreffende wijze aanwendt is de organisatie van de uitwijking. Hier bij wordt een dubbel doel beoogd voor eerst een behoorlijk bestaan verzekeren aau de overtollige bevolking, doch ook de handelsbetrekkingen bevorderen tus sen Nederland en de landen waar de uitwijkelingen zich vestigen. Het is im mers een feit dat een flinke schaar goed voorbereide uitwijkelingen degelijke propagandisten zijn in het land waar zij zich vestigen voor de producten en de invloed van hun vaderland op alle gebied. In een rede uitgesproken voor de Tweede Kamer betoogde de Neder landse Minister van Sociale Zaken dat emigratie voor Nederland wenselijk is en verstrekte tevens enkele cijfers betref fende het belang der uitwijking. Sedert de oorlog tot 30 JuDi 1952 zijn in totaal niet minder dan 122 901 Nederlanders uitgeweken waarvna 105.000 na 1 Jan. 1950. In het eerste halfjaar 1952 ver trokken 28.846 emigranten. De Minister verwachtte dat dit aantal voor het gehe le jaar tot ruim 45.000 zou toenemen. Veruit de meeste Nederlanders ver trokken naar Canada (60.000) en Au stralië (32.000). De andere landen die Nederlandse uitwijkelingen opnemen zijn voornamelijk Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en de Verenigde Staten. Bij de uitwijking naar deze landen is[een groot aantal landbouwers betrokken. De Mi nister betoogde dat met het oog op de bestrijding der werkloosheid de uitwij king vereist is en achtte het nodig de emigratie over een zo groot mogelijk aantal ontvangende landen te spreiden, teneinde hierdoor sterke wisselingen in de omvang der uitwijking te voorkomen. Hij verklaarde verder dat de Nederland se regering bij bare geldelijke steunver lening aan de uitwijkelingen zich in het vervolg zou laten leiden door de wense lijkheid het vertrek te bevorderen van ieder die tot emigratie geschikt en bereid is. Dit geldt echter niet voor diegenen wier vakkennis hen onmisbaar doet zijn voor de bezetting van zijn plaats in het productieproces in Nederland zelf. Reeds bij de opening van het parle ment in 1950 verklaarde Koningin Julia na, dat door de sterke aangroei van de bevolking en door het tekort aan levens ruimte, de noodzakelijkheid van het be vorderen der emigratie steeds klaarder tot uiting kwam. Op 24 Mei 1952 werd dan ook een wet ondertekend, welke als de juridische grondslag van de uitwijking kan beschouwd worden. Er werd een commisariaat voor de emigratie opgericht dat als opdracht kreeg de emiegratiegedachte te bevor deren en de feitelijke uitwijking te ver gemakkelijken, alsook de verschillende private organismen te helpen, welke de uitwijkelingen verdedigen. Over de werking van dit commissa riaat zullen wij in een volgende bijdrage nadere inlichtingen aan onze lezers ver strekken. (Wordt voortgezet). ui. In onze vorige artikels hebben wij een overzicht gegeven van de verschi- lende methodes, die kunnen aangewend worden voor het bewaren van groen voeders. Deze groenvoeders zijn een belang rijke voedingsbron op de hoeve en het komt er dus op aan deze zodanig te bewaren, dat een minimum van verlies geleden wordt. Bij ons overzicht is dan gebleken dat het koud inkuilen met be hulp van zuren een van de meest zekere en meest voordelige methodes is. Zodat wij onze landbouwers aanraden in de toekomst hier meer aandacht aan te besteden. De mislukkingen, die met het inkuilen met zuren door sommigen zijn bekomen zet er ons toe aan nog eens speciaal de nadruk te leggen op enkele punten, die bij het inkuilen van belang zijn. Wij zullen daarbij de gelegenheid hebben een woordje te zeggen over een nieuw be waarmiddel dat op gunstige en voor delige wijze de zuren kan vervangen. Uit onze vroegere bijdragen hebben wij onthouden dat de grondprincipes bij het koud inkuilen met zuren zijn 1) Men dient zo te werk te gaan dat de temperatuur in de kuil steeds beneden de 20°C blijft. 2) Men dient door het toevoegen van zuren de zuurheidsgraad beneden pH 4 te houden. Deze beide maatregelen zijn er allebei op gericht het levensmidden voor de schadelijke bacteriën ongeschikt te ma ken en hun werking dus uit te schakelen. Dat geldt in het bijzonder voor de boterzuurbacteriën. Bij een temperatuur van minder dan 20° en een zuurheids graad beneden de 4 kunnen de melk zuurbacteriën, die zorgen voor een goede kuil, nog ongehinderd onwikkelen. Ook het uitdrijven van de lucht mag niet uit het oog verloren worden daar de nuttige melkzuurbacteriën alleen bij afwezigheid van lucht hun volle werking! kunnen uitoefenen. Wanneer wij nu aan het inkuilen gaan en angstvallig deze punten in de gaten houden dan kunnen wij zeker zijn van een goede uitslag. Het uitdrijven van de lucht. Een eerste voorwaarde hiervoor is vanzelfsprekend dat de silo goed dicht weze. Alle scheuren en spleten moeten vóór het inkuilen zorgvuldig dichtge maakt worden. Tevens zal men de wan den van betonnen silo's bestrijken met een laag solilak om te beletten dat de gebruikte zuren het beton zullen aan vreten. Van groot belang is evenzeer het vast aantrappen. Slimme boeren laten dat werkje doen door de paarden. Door hun groter gewicht kunnen deze inderdaad goed werk leveren. Rundvee is hiervoor minder geschikt daar de kans groot is dat ze door hun uitwerpelen het voeder zullen bevuilen. Ook dient men er op te letten dat de silo in het midden hoger te stapelen dan aan de kanten, zoniet zal bij het zakken van de massa, het voeder aan de zijkanten naar het midden toe van de kant af zakken, waardoor zo langs de randen lucht kan binnendrin gen. In het midden dus hoger stapelen en aan de randen nog eens extra goed vasttrappen. Grof voeder (bv. beetkoppen of rapen) lenen zich minder goed voor het vast aantrappen. Wat men ook doet steeds zal er lucht tussen blijven zitten. In deze gevallen is hakselen aan te raden. Het is trouwens een uitgemaakte zaak dat gehakseld voeder steeds beter bewaart dan ongehakseld. Kan de silo niet dezelfde dag gevuld worden dan dekke men hem 's nachts af met zakken, waarop stenen of een andere zwaar materiaal wordt gelegd. De zuurheidsgraad beneden pH 4 houden. Wij hebben reeds vroeger gezien dat de melkzuu'bacteriën bij een zuurheids graad van 4 en minder nog goed kun nen ontwikkelen. Dat is echter niet het geval met de schadelijke bacteriën. Deze komen pas in actie van 't ogenblik dat de zuurheidsgraad boven de 4 stijgt. Als men dat weet, en als men er van overtuigd is dat het juist de werking van de melkzuurbacteriën is die voor een goede kuilbewaring zorgt, dan zal men er zich van bewust zijn dat men bij het toedienan der zuren niet lichtzinnig mag te werk gaan. Het komt er immer op aan over gans de kuil een gelijkmatige zuurheidsgraad te bekomen, die in alle delen van de kuil voldoende is. En hier moeten wij waarschuwen tegen verkeerde spaarzaamheid. Zo is het bv. zeer eigenaardig dat de land bouwers, wanneer ze ergens wat moeten gaan besproeien steeds een sterkere dosis nemen als die door de fabrikant wordt aangeraden. Het moet immers voldoende straf zijn. Bij het inkuilen doen ze evenwel nog al eens juist omge keerd. Als ge iemand hebt uitgerekend dat hij bv. 60 kg zuur nodig heeft dan zal hij het wel eens proberen met 40 kg. Dat heeft echter als gevolg dat de ver eiste zuurheidsgraad in de kuil niet wordt bereikt en de uitslag is dan ook doorgaans slecht. Gebruik dus altijd de aangegeven hoeveelheid. De temperatuur beneden 20°C houden. Laat men de temperatuur hoger komen dan is er weer het gevaar dat de scha delijke bacteriën de bovenhand gaan krijgen. Er moet dus snel gewerkt wor den om de silo's te vullen. Om goed te zijn zou de silo op een paar dagen moe ten gevuld en afgedekt zijn. Gaat men te traag te werk dan gaat de tempera tuur al gauw stijgen met alle kwade gevolgen van dien. Zit vervolg 2e bladzijde le kolom. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. M. Redt li Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.93. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1