De Huisvesting van Kippen. Hoe Nederland de Uitwijking organiseert. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 18 JULI 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1572 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbou wer sver enigin g REDT U ZELVEN O. CAUDRON. IV. De Schikking der Hokken Algemeen geldt de grondregel hoe minder kippen bijeen, hoe groter op brengst en hoe minder kansen op ziekte en sterfte. Dat is dan ook de reden waarom er haast uitsluitend hokken worden ge bouwd van 60 tot 100 kippen, met een behoorlijke uitloop of ren bij ieder hok. Gewoonlijk worden de hokken afzon derlijk of twee aaneen gebouwd. Als er drie of meer aaneen gebouwd zijn dan komen er al bezwaren voor de dag, omdat dan in de middelste hokken de omstandigheden voor de kippen heel wat ongunstiger zijn dan in de afzonder lijke hokken. Wij wezen daar al in onze voorgaan de artikels op. Alleen door een speciaal systeem van verluchting in de achter wand der middenste hokken aan te brengen (kleppen) zijn de bezwaren grotendeels te voorkomen. Verder komt men metaaneengebouw- de hokken altijd in moeilijkheden met de uitloop. De rennen de middenste hokken zijn te klein en te smal. Smalle rennen kan men weliswaar langer maken, maar in de praktijk ziet men altijd dat het verste gedeelte van de rennen bijna nooit door de kippen wordt gebruikt, omdat het te ver van de hokken ver wijderd ligt. Door de verspreiding der hokken over het ganse terrein en door zoveel uitloop per kip te verstrekken dat de rennen steeds groen blijven, meende men aan vankelijk dat men weinig last van inge wandsparasieten bij de kippen zou heb ben. Dat is echter jammerlijk tegenge vallen. Want op tal van op deze wijze ingerichte bedrijven komen coccidiosis en lintwormen veel voor, zelf in zulke mate dat sommige bedrijven niet meer winstgevend zijn. De uitloop en de Ingewandsparasieten. Tegen coccidiosis zijn inmiddels ge lukkig goede geneesmiddelen gevonden, nl. Sulfamethazine en Sulfaquinoxaline. Het laatste middel wordt tegenwoordig wel het meest gebruikt. Heel anders is het gesteld met de lintworm. Tegen lintwormbesmetting, speciaal tegen de veel voorkomende kleine lintworm, de Davainea is evenwel nog geen afdoend middel bekend om hem af te drijven en deze parasiet ver oorzaakt dan ook op tal van bedrijven enorme schade. Is de besmetting met Davainea zwaar, dan wordt aangeraden de kippen binnen te houden, want de besmetting gaat niet direct van kip tot kip. Er is immers een tussengastheer nodig. Bij de Davainea zijn dat kleine slakjes, die zich in de uit loop der kippen ophouden. De met eitjes gevulde eindleden van de lintwor men wordendoor de slakjes opgenomen. Het is in deze slakjes dat de eitjes een voorontwikkeling doormaken. Het is pas na dat stadium dat een be smetting van de kippen mogelijk is. Kip pen die deze slakjes opnemen krijgen ook de lintworm binnen. In de hokken echter komen deze slakjes niet. Houdt men de kippen bi) een besmetting dus binnen dan kan deze besmetting niet verder uitbreiden. Eens dat men echter zo ver is dat men zijn kippen voortdurend moet binnen houden, heeft men van de verspreide hokken in plaats van voordeel, niets an ders dan last. Want het verzorgen der kippen kost dan veel loopwerk, dus ar beidsloon, zonder dat er nog speciale voordelen aan verbonden zijn. Het beste zou dan feitelijk zijn al de hokken af te breken en grotere hokken te bouwen, maar zoiets doet men niet zo gauw. Trouwens, de rennen blijven niet voor eeuwig besmet. Wanneer er gedu rende een paar jaar geen kippen meer gelopen hebben kan men zonder veel ri sico opnieuw beginnen, maar een nieuwe besmetting is op de duur toch weer te verwachten. Een nieuw Amerikaans systeem. Inmiddels is het bekend geworden dat in de Verenigde Staten op veel bedrijven de kippen altijd binnengehouden worden. Zij bouwen daar zeer grote hokken voor vele honderde kippen, zonder afschei dingen er in. Naar het schijnt worden daarmee uitstekende resultaten bereikt, die weinig of niet onderdoen voor die van bedrijven, die het oude systeem van verspreid staande hokken toepassen en zonder dat van het binnenhouden bijzon dere nadelen worden ondervonden. Dat Amerikaans systeem is door meerdere Europese deskundigen, die in de U.S.A. zijn geweest, bestudeerd en er is daarbij gebleken, dat op deze ma nier met voordeel kippen kunnen gehou den worden. Vooral de arbeidsbesparing is hier aanzienlijk. Het is echter een heel nieuw systeem, dat bijna lijnrecht tegen onze Europese opvattingen ingaat, zodat men er zich als pluimveehouder, eerst goed mee ver trouwd moet maken wil het goed gaan. Want wie van mening is dat het bij hem wel zal lukken zonder dat hij er eigenlijk het fijne van weet, loopt grote risico's. 't Is dus niet voldoende als het er van ver zo maar een beetje op lijkt. Het vol staat niet gemakshalve zo maar alle kip pen in een gezamenlijk hok bijeen te proppen, want er worden allerlei specia le eisen gesteld aan zulke hokken, wat doorgaans niet alleen van de kwekers een grote dosis technische onderlegdheid vraagt, maar eveneens veel... geld. De hokken moeten voldoende inhoud (luchtruimte) hebben ongeveer 1 kubie ke meter per kip en er mogen niet meer (Zie vervolg onderaan hierneven) (2de bijdrage) In ons nummer van 4 Juli 1.1. hebben wij aangetoond dat de snelle aangroei der Nederlandse bevolking aan de basis ligt der politiek van de regering inzake emigratie en tevens enkele tredende ge gevens verstrekt betreffende de omvang dezer uitwijking tijdens de jaren sinds het einde van de jongste wereldoorlog. Wij hebben tevens medegedeeld dat op 24 Mei 1952 een wet werd uitge vaardigd welke als de juridische grond slag van de Nederlandse uitwijking kan worden beschouwd en dat kort daarna het commissariaat voor de emigratie werd opgericht dat de opdracht kreeg de uitwijking op doelmatige wijze te or ganiseren door enerzijds de emigratiege dachte te bevorderen en anderzijds de feitelijke uitwijking te vergemakkelijken. Over de werking van dit commissa riaat wensen wij thans enkele nadere in lichtingen te verstrekken ter voorlich ting van onze lezers. Werking van het Commissariaat voor Emigratie In samenwerking met het Intergce- vernementeel Comité voor de Emigratie heeft het Commissariaat een uitgebreide werking ontwikkeld tot bevordering van de uitwijking. Zo worden onder meer leningen verleend aan personen die wil len uitwijken. De reis wordt zoveel mogelijk vergemakkelijkt eo kan in be paalde omstandigheden zelf kosteloos geschieden. Tot dit doel werden ver schillende schepen gehuurd en van vol gend jaar af zullen drie moderne vlieg tuigen voor het vervoer op lange afstand zorgen. Meer nog, de regeringen van landen die inwijkelingen opnemen worden uit genodigd afgevaardigden te sturen, om zich op de hoogte te stellen van de moei lijke toestand waarin Nederland ver keert om aan zijn toenemende jonge be volking het bestaan te verzekeren. An derzijds helpen Nederlandse ambtenaren in de inwijkingslanden ter plaatse de vestiging van Nederlandse uitwijkelin gen zo vlot mogelijk verlopen. dan hoogstens 3 kippen per vierkante meter bodemoppervlakte gehouden wor den. Verder moet de verluchting perfect in orde zijn. Wie denkt dat het met een halve kubieke meter ook wel kan, of met 4 kippen op een vierkante meter, of dat de verluchting nu niet zo nauw steekt, die zal er zeker niet komen. Van de in de U.S.A. gebruikte hokken zijn de details gekend. Er zijn zelfs teke ningen verkrijgbaar en als men zich daar nauwkeurig aan houdt heeft men onge twijfeld een grote kans van slagen. Op eigen handje beginnen moeten wij echter beslist afraden, want de gevolgen kun nen zwaar doorwegen. Zit vervolg 2e bladzijde le kolom. De particuliere werken en instellin gen, waaronder de Katholieke Centrale Emigratie-Stichting, zetten zich in, met de steun en hulp van het Commissariaat, om de emigranten voor te bereiden op hun nieuwe levenswijze in het land waarin zij voornemens zijn zich te ves tigen. Het hoeft geen betoog dat deze voor bereiding van het grootste belang is. Daar de Nederlandse uitwijking steunt op het beginsel van de vrije persoonlijke uitwijking, hangt het welslagen hiervan grotendeels af van de aanpassing van de uitwijkeling van zijn nieuw midden. Dit laatste betekent immers voor hem ander klimaat, gewoonten en ze den, en soms ook andere beroepsactivi teit. Het is dus vereist dat de uitwijkeling hiervan niet alleen op de hoogte zou zijn, doch insgelijks in zekere mate reeds aangepast om minstens ingeleid in zijn nieuwe levenswijze. Om dit doel te bereiken worden bij zondere cursussen gehouden, zowel op de buiten als in de grote steden. Er wordt taalonderricht verstrekt, eerste hulp bij ongevallen aangeleerd alsook een inzicht verschaft in de zeden en ge woonten van het volk in wiens midden de emigrant zich zal vestigen. In dit ver band dienen de week-ends vermeld in gericht door verschillende volkshoge scholen welke ook door Vlaamse uit wijkelingen werden bijgewoond. Zoals blijkt uit de cijfers welke wij hebben meegedeeld in onze vorige bij drage van 4 Juli, richt de Nederlandse emigratie zich bij voorkeur naar de Angelsaksische landen (Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde- Staten waar zij nochtans beperkt is door de Quota-Act welke aan Nederland enkel 2 toekent van het jaarlijks toe gelaten totaal inwijkelingen). Ook naar het stamverwante Zuid- Afrika richt zich de Nederlandse emi gratie. Naar de Latijnse landen zoals Argentinië, Brazilië enz, is de uitwijking van Nederlanders eerder gering. Zulks is enigszins te verklaren door psycholo gische redenen daar de Nederlandse mentaliteit veel dichter staat bij de An gelsaksische dan bij de Latijnse. Boven dien leert de Nederlander gemakkelijker Engels dan b.v. Spaans of Portugees. Nochtans trekt Nederland niet enkel over zee. De Nederlande regering heeft arote hoop gesteld op de verschillende Europese integratieplannen, welke niet alleen een vrij verkeer van goederen en kapi'alen, doch ook van arbeidskrachten moeten toelaten. De Nederlandse levenskracht en or ganisatiegeest dwingen inmiddels be wondering af en staan er borg voor dat ook het moeilijk vraagstuk der emi gratie op een degelijke wijze zal worden opgelost. Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S. Mi Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.91. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1