Het evenwicht tussen Landbouw en Nijverheid* Het gebruik van Inkuilingsprodukten als Veevoeder. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 15 OOGST 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1576 Beheer t Zeeberg kaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O* CAUDRON* (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij aaogetoond dat het herstel van het even wicht tussen de landbouw en de andere bedrijvigheden en tussen de bevolking op het p'attelaDd en in de stedm een fundamentele vereiste is voor het be houd van de economische welvaart van het land en van zijn bevolking op een gezonde basis. Welke middelen hiertoe dienen aan gewend willen wij in deze bijdrage in grote trekken uiteenzetten. Deze moeten het ééne doel nastreven betere levens voorwaarden aan de landbouwbevolking te verschaffen, op het economisch plan door haar inkomsten te verhogen, op het sociaal en demographisch plan door haar levenswijze te verbeteren en aange namer te maken. Zoals wij reeds zegden in onze vorige bijdrage is de opvoering van het land bouwinkomen afhankelijk van de vol gende factoren 1) een voldoende productiviteit, of anders uitgedrukt een voldoende peil der eenheidsopbrengsten in de verschil lende takken van onze lanabouwbedrij- vigheid 2) de uitbreiding onzer landbouw gronden in compensatie van de vermin dering der bebouwbare oppervlakte welke wij aan de hand van de statistie ken hebben aangetoond in ons vorig artikel en door verbetering der uitba- tingswaarde van onze landbouwbodem. 3) een behoorlijke rendabiliteit van onze lanabouw, welke grotelijks afhangt van de economische politiek gevolgd door de regering. Bij deze factoren willen wij even stil staan. Voldoende productiviteit in de landbouw. De onlangs uitgegeven studie door het Bestuur der Eco, omische Diensten van het Ministerie van Landbouw heeft door vergelijkende tabellen van een heidsopbrengsten ontleend aan de stati stieken verzameld door de O.E.C.E. en welke wij hebben overgenomen in ons vorig nummer onder de hoofding Vooruitgang verwezenlijkt door de Belgische Landbouw de verwijten opgeruimd van de achterlijkheid welke aan onze lanabouw in sommige indu striële en syadikale middens worden ge daan bij hunne strijd tegen het zo ge naamd lanabouw protectionisme. Immers deze vergelijkende tabellen tonen aan, dat onze boeren samen met de Denen en de Nederlarders de hoog ste eenbeidsopbrengsten bereiken en dat Zij hun Deense en Nederlandse vakge noten, die als de meest vooruitstrevende landbouwers ter wereld zijn gekend, sterk benaderen. Hiermee weze niet gezegd dat geen vooruitgang meer mogelijk is op het ge bied der productie. De landbouwweten schap- en techniek ontwikkelen zich voortdurend Het is dan ook van over wegend belang dat onze boeren de nieuwe teeltmethodes op de voet volgen en toepassen. Stilstand is hier immers, evenzeer als in de nijverheid, achter stand. Doch hier komt de noodzakelijk heid ener uitbreiding en rationalisatie der vu'garisatiediensten bij or s Ministe rie van Landbouw op de voorgrond. Dit laatste zou, naar het voorbeeld van Nederland, zijn korps van consu lenten voor de verschillende takken van onze land- en tuinbouw moeten uitbrei den met degelijke specialisten die, in sa menwerking met onze laadbouwersvere nigingen, onze boeren tijdig en volledig op de hoogte zouden stellen van de ver beteringen in de teelt- en uitbatingsme thodes. Indien onze landbouwers als produ centen tot de besten behoren, hebben zij voorzeker bij de Nederlanders en de Denen nog heel wat te leren bij de or ganisatie van de verkoop hunner pro ducten. De uitbouw onzer landbouw- Ci öperatieven op moderne grondslag is hiertoe het aangewezen middel. Deze uitbouw nu is enkel mogelijk op voor waarde dat onze boeren afstand doen van hun dikwerf eng individualisme en zich onderwerpen aan de coöperatieve tucht. De laatste kan worden samengevat alsvolgtaan hun samenwerkende ven nootschap de vereiste geldmiddelen be zorgen voor een degelijke werking en op gebied van de samenverkoop aan hun cc. operatief enkel producten leveren van goede kwaliteit verpakt en gepresen teerd volgens de voorschriften van de leiding der organisatie. De uitbreiding van de landbouwgronden. Zoals blijkt uit de statistieken is se dert bet tijdperk 193o 1938 de beteelde oppervlakte in ons land met ongeveer 60.000 ha verminderd. Dit stelt ons voor de noodzakelijkheid dit verlies terug te winnen. Twee middelen komen hiervoor in aanmerking 1) de invoering van de wettelijke of verplichte herkaveling der gronden, waardoor de opbrengst, naar de raming van bevoegde specialisten, met 20 kan worden opgevoerd 2) de verbetering of valorisatie van niets- of weinig opbrengende gronden die geschikt kunnen gemaakt worden voor de landbouw. Zit vervolg 2e bladzijde le kolom. II. In een vorige bijdrage gaven wij een vertaling van een artikel van een Deerse professor, waarin hij een overzicht gaf van de verschillende inkuilingsmeihoden, die in Denemarken werden beproefd. En hij kwam tot het besluit dat de A.I.V.-methode, het inkuilen dus bij middel van zuren, en toegepast op klein gehakselde voeders, de minste verlieze n gaf aan voedende bestand, elen. In de veehouderij is het echter niet voldoende dat een voeder een bepaalde inhoud heeft aan voedende bestand delen. Van groot belang is daarbij dat ze verteerbaar zijn. Hoe staat het nu, bij de verschillende manieren van inkuilen, met de verteerbaai held Dat behandelt de Deense professor in wat hier volgt Sedert verscheidene jaren, vooral sinds 1932 heeft het onderzoekings laboratorium talrijke proeven genomen op de verschillende inkuiliogsproducten, ten einde de voedende waarde vast te stellen en ook de verteerbaarheid. Daarenboven onderzocht het labora torium de invloed van de ingekuilde voeders op de hoedanigheid van de ge wonnen zuivelprodukten en hun inhcud aan vitaminen. Ook andere vraagstuk ken, die betrekking hadden op de voe ding van het vee, kregen hun beu't. Het zijn de uitslagen van al deze opzoekingen die hieronder verder worden besproken. De voedende waarde van ingekuilde voeders loopt tamelijk sterk uiteen en hangt af van de voedingswaarde van het produkt dat ingekuild werd en de doelmatigheid van het inkuilen zelf. De cijfers van tabel I tonen het belang van de inkuilingsmethode aan die werd toegepast, bij een onderzoek naar de verteerbaarheid van betenbladeren, die sterk bevuild waren met grond. De bla deren werden inaekuild in twee houten silo's zonder dat ze op voorhand werden gehakseld. In de ene silo werden de bladeren ingekuild zonder toevoeging van een bewaarmiddel, terwijl bij de andere silo A.I.V.-zuur werd gebruikt. Tabel I. Verteerbaarheid van ingekuilde betenbladeren. Verteringscoëffkient voor In zonder zuur met A I.V..zuur Biu o eiwit 54 61 Bruto vet 30 32 StikstoDrije extractstoffen 58 65 Ruwvezel 70 72 Kg voeder per voedereenheid Gr bruto verteerbaar eiwit per voedereenheid °/o zand in de droge stof 12.7 125 38 11.4 169 44 Bovenstaande tabel laat duidelijk zien dat de verteerbaarheid van het kuilvoe- der, dat gewonnen werd met toevoeging van zuur, hoger ligt dan dat van het gewoon ingekuilde. Waaruit men kan afleiden dat, wanneer er reden bestaat een groot verlies te vrezen, het inkuilen met zuren economisch het meest ver antwoord is. Tabel II. Voedende waarde van verschillende ingekuilde voeders. Soort voeder droge stof per voeder- eenheid kg voeder per zetmeel eerh'id Biuto verteerb. eiwit in gr. voeder in kg. droge stof in ka per kg per voeder -enheid jonge luzerne -j- zuuc 2U.7 7.1 1.47 10.1 32 229 -f- melasse 203 7.9 1.61 11.3 14 113 Incarnaatklaver -f- zuur 17 7 7.1 1 21 10.1 24 170 zonder zuur 16.9 10.7 1.70 15.3 13 133 Klaver -J- gras, vroegtijdig gemaaid -f- zuur 19.1 69 1.32 99 15 102 Idem, zonder zuur 23 6 65 1 53 93 12 80 Zoete lupine -j- zuur 175 9.4 1 65 13 4 24 226 Suikerbetetbladeren -f- zuur 22.3 64 1.44 9.1 27 170 Betenbladeren -f- zuur niet gereinigd 21.3 11.4 2.44 16.3 15 169 Suikerbeetbladeren, zuiver gehakseld, zonder zuur 10. 66 1 45 10 9 19 145 (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr I425.M. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. kuilen

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1