De varkensprijzen hebben het gedaan. De Markt van de Voedergranen. Weekblad Rechtskundige Dienst I Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 3 OKTOBER 1953. Verschijnt Iedere Zaterdag mm aayfc 32ste JAARGANG Nr 1583 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O, CAUDRON. Toen het indexcijfer der kleinhandels prijzen voor de maand Augustus 1.1. klom met 2 punten tot 415,9 tegenover 413.9 in Juli, stijging welke volgens de mede deling van het Ministerie van Econo mische Zaken te wijten was aan de sei zoenstijging van de prijs van het var kensvlees en van de eieren die niet vol ledig werd goedgemaakt door de sei zoendaling van de aardappelprijzen, is er in meerdere Franstalige bladen een verwoede campagne ingezet om maat regelen te eisen tot het diukken der var kensprijzen. Eens te meer werd aldus het bewijs gegeven van de onwetendheid en de kwade trcuw die nog schering en inslag zijn ten opzichte van de landbouwbelan gen in meerdere kringen van ons land. Inderdaad deze seizoenstijging komt ieder jaar voor. Indien zij dit jaar scher per tot uiting kwam dan is zij te wijten aan de cylische verhoging der varkens- prijzen die dit jaar sterker is, omdat ingevolge de zware inzinking der var kensprijzen gedurende de verlopen maan den onze varkenshouders verplicht waren op grote schaal hun zeugen en jonge varkens af te slachten om hun verliezen stop te zetten. Ongetwijfeld heeft deze te vroeg voorgekomen en merkelijke verhoging van het indexcijfer voor onze nijverheid kwade gevolgen omdat zij automatisch een stijging der lonen zal veroorzaken die gekoppeld werden aan de schomme lingen van het indexcijfer. Inmiddels wordt voorzien dat de index der maand September tot 418 zal klimmen. Nu is de toestand zo, dat het concurrentievermo gen onzer industrie op de wereldmarkt fel in het gedrang wordt gebracht omdat onze lonen gemiddeld 15 tot 16°/ohoger liggen dan de lonen in West-Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk en 50 tot 60 °/o hoger dan in Nederland. Doch het is onrechtvaardig hiervoor onze landbouwers en meer bijzonder onze varkenshouders verantwoordelijk te stellen. Zoals onze lezers regelmatig kunnen vaststellen bij de lezing van de gegevens betreffende het indexcijfer der kleinhan delsprijzen welke wij elke maand onder onze rubriek landbouwberichten publi ceren, ligt de index der voedingswaren normaal 50 punten en meer lager dan deze der niet-eetbare producten. In de index der eetbare producten zijn dan nog begrepen de prijzen der uitheemse voe dingswaren die de wereldprijzen volgen en op een merkelijk hoger peil staan dan deze onzer inlandse landbouwproducten. Men denke in verband hiermede maar aan de hoge prijzen van de koffie. Meer speciaal wat de varkensprijzen betreft, hebben deze bladen niet gekikt toen de varkens dienden verkocht tegen prijzen die aanzienlijk lager waren dan de gestelde richtprijs en op bepaalde tijdstippen daalden tot 17 fr. het kg. en minder. Zij vonden het natuurlijk dat een boer met enorm verlies werkt. Zulks was maar het normaal gevolg van de wet van vraag en aanbod welke dient geeerbiedigd. Maar wanneer dan ingevolge dezelfde wet het aanbod schaars wordt door be perking der productie waartoe de var kenshouders gedwongen werden door de geleden verliezen, dan zou de regering dadelijk moeten ingrijpen door de uit voer van spek en varkensvlees naar West-Duitsland te verhinderen en de in voer van varkens en varkensvlees uit Nederland, Polen en Joego-Slavië te bevorderen. Indien bedoelde dagbladschrijvers iet wat op de hoogte waren van de markt- toestand, dan zouden zij moeten inzien dat de maatregelen welke zij voorstaan tot drukking der varkensprijzen niet doelmatig zijn. Ziehier waarom spek vindt onvoldoende afzet op de binnen landse markt en het is een voordeel dat wij er afzet voor vinden in West-Duits land, wat toelaat de varkensribben, de hesp en varkensvlees van de betere soor ten tegen gunstiger prijzen te verkopen. Indien ook het spek, ingevolge het weg vallen van de uitvoer naar Duitsland on verkoopbaar bleef, zullen de fijnere soor ten van varkensvlees veel duurder moe ten verkocht worden. Ook de invoer van varkens uit Polen, Nederland en Joego- Slavië blijkt ons geen oplossing te kun nen brengen, want indien de varkens prijzen in die landen voordeliger zijn dan bij ons, waarom koopt Duitsland aldaar dan geen varkens. Wellicht bedoelen die redacteurs dat dergelijke invoer met steun der regering zou geschieden, om de invoerprijzen op een voldoende lang peil te brengen om de prijzen der inlandse varkens te drukken. Zij houden zich echter voor gezegd dat onze landbou wers dergelijke willekeur niet zullen dulden 1 Indien deze heren een geleide econo mie willen, dan mag zij niet alleen spelen tot beperking der prijzen ten nadele van de landbouwers, doch moet zij ook te hunnen voordele uitwerking hebben door hun bij laag-conjunctuur een be hoorlijke minimumprijs te waarborgen. Nu onze varkenshouders gedurende lan ge tijd met zwaar verlies hebben ge werkt en aan de overproductie een einde hebben gesteld met zeugen en biggen af te slachten en de fokkerij in te krimpen, zou het een schreeuwende onrechtvaar digheid zijn hun de zeer matige vergoe ding voor al deze opofferingen te ont nemen door overheidsmaatregelen. Zie oeroola 5e bladztide 3e kolom Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 4 Okt. tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. De onzekerheid is een der grootste vijanden van de boer. In de loop van de maand Juni 1952 werd door de F.A.O. (Voedings- en landbouworganisatie der Verenigde Volkeren) na diepgrondige studie van de toenmalige toestand de volgende ver klaring gepubliceerd Het onderzoek dat werd ingesteld naar de toestand inzake dierlijke pro- duktie (zuivelprodukten, vlees, enz.) langs de ene kant en van de granen langs de andere kant, heeft aan het licht gebracht dat een algemene schaarste aan vceder- granen zich voordoet. De schaarste j spruit voort uit de voortdurende aan groei van de veestapel, die dus meer voedergranen nodig heeft, de steeds toe nemende vraag naar dierlijke produkten, die een aanmoediging is voor de uitbrei ding van de veeteelt en ten slotte de industrialisering welke in sommige lan den wordt doorgevoerd en die haar weerslag heeft op de produktiemiddelen van de landbouw (b,v. Argentinië).,. Het internationaal ruilverkeer in voe dergranen slaat nog slechts op 11 mil- lioen ton, tegenover 14 millioen ton vóór de oorlog. Dat is dus een vermindering van 3 millioen, vermindering die des te aanzienlijker is, daar de uitbreiding van de veeteelt een recordcijfer heeft behaald. Bij dit alles komt zich nog de ernstige schaarste aan rijst in de landen van het verre Oosten voegen. De bevol king van deze landen neemt in sterke mate toe, zonder dat de voedselvoorzie ning daarmee gelijke tred houdt. Er dient dus rekening mee gehouden dat het Verre Oosten voortaan verhoogde hoe veelheden broodgraan zal gaan invoeren wat een vermindering van de produktie van voedergranen voor gevolg kan hebben... In verband met deze weinig schitte rende vooruitzichten heeft de F. A. O. aan haar deelnemende leden de dringen de raad gegeven alle mogelijke inspan ningen te doen om de eigen voederpro- duktie op te drijven. Zo hebben wij dan ook gezien dat in verschillende landen een aanzienlijke stijging van de opper vlakten die besteed werden aan voeder granen waar te nemen viel. Hoezeer echter alle menselijke bereke ning mis kan lopen, zelfs als ze met de meeste ernst werd gedaan, blijkt nu weer eens op het daar zo juist besproken ter rein. Waar omzeggens iedereen een paar jaar geleden overtuigd was van een komende schaarste aan voedergranen jaar de eerste verschijnselen die er op wezen dat de ontwikkeling van de inter nationale graanmarkt heel anders verliep dan men zich in een sombere bui had voorgesteld Het aanbod van de voort brengende landen nam geleidelijk toe en daarmee zagen wij de prijzen gestattg dalen. In plaats van een tekort zou men stil aan moeten gaan geloven in een teveel. De eindvoorraden tarwe b.v. op het einde van de maand Juli van dit jaar, de voorraden dus, die overschoten van de vorige oogst, zouden zo maar 1.140 mil lioen bushel bedragen (dat is meer dan 30 millioen ton of 3 millioen wagons van 10 ton elk, die achter elkaar ge plaatst een lengte zouden bereiken van meer dan de helft van de aardomtrek). Deze hoeveelheid is hoger dan ze ooit is geweest en vertegenwoordigt het dub bele van wat rond dezelfde tijd in 1951 en 1952 nog voorradig was. De Ver enigde Staten alleen hadden een eind- voorraad van 580 millioen bushel (15 millioen ton). Voegen we daarbij de gunstige voor uitzichten voor de nieuwe oogst dan kan men zich terecht afvragen of men met niet meer reden zou spreken van een aanzienlijk overschot in plaats van een tekort. Het is trouwens reeds een feit dat in het kader van de Internationale Tarweovereenkomst zeer moeilijk verko pen worden afgesloten. De kopende lan den zijn zeerjweigerig wat ten overvloede aantoont dat meer dan voldoende be schikbaar is, althans voor het ogenblik. Daarenboven heeft het bericht dat Japan er in zou geslaagd zijn op synthe tische manier, dus kunstmatige rijst te vervaardigen, in sommige rijstvoortbren- gende landen heel wat stof doen op waaien. Dit bericht kan nu wel uit de lucht zijn gegrepen, maar het feit dat men op een bepaald onrustige manier reageert bevestigt wel dat er vrees be staat voor te veel. De gevolgen van het ongewoon hoge aanbod op de graanmarkt laat zich dan ook duchtig voelen. En dat niet alleen aan de prijzen van de ingevoerde granen maar evenzeer aan de binnenlandse. Noodgedwongen dalen zij immers mee in prijs. Een sprekend beeld geven ons de vol gende getallen, die afkomstig zijn van het Nationaal Instituut voor Statistiek*: zagen wij reeds op het einde van vorig Granen Juli 1952 Juni 1923 Juli 1953 Rogge Haver Zomergerst Wintergerst 447,00 384,40 460,40 372,80 380,40 373.25 315,35 312,60 386,80 380,10 375,00 333,25 (Zie vervolg 3e bladz. Ie kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcbeckr. S> Mi Redt U Zeiven Nr 1425.98. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Prijzen der granen aan Voortbrenger.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1