De heffing der Overdrachttaks. Mijn Viggens groeien niet goed. Weekblad Voor cn door dc Landbouwers Arbeid adelt AALST 24 OKTOBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1586 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de idbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. Verscherping van de controle en van de strafmaatregelen. De wet van 27 Juli 1953 (Stsbl. 16-17- 18 Augustus), heeft belangrijke wijzigin gen gebracht aan het wetboek der met het zegel gelijkgestelde taxes, waaronder voor de landbouw de overdrachttaks de bijzonderste is. Deze wijzigingen hebben bijzonder als doeldoor strenge beteu- J geling der overtredingen te verhinderen dat handelaaars die de wet niet naleven hierdoor een oneerlijke mededinging doen aan de handelaars die de voorge schreven taksen toepassen. In het kader van deze bijdrage kunnen wij enkel de voornaamste bepalingen der nieuwe wet bespreken in zover zij belang kunnen bieden voor het landbouwbe drijf. I. Sancties tegen geen of onjuiste facturen. Art. 2 der nieuwe wet bepaalt dat het niet uitreiken van een factuur, wanneer deze dient afgeleverd, of het uitreiken van een valse of onjuiste factuur dit is een factuur welke niet op nauwkeurige wijze, de naam en het adres van de ver koper en de koper, de aard en hoeveel heid der geleverde goederen, de prijs en zijn bijhorigheden opgeeft aanleiding geven tot toepassing ener geldboete ge lijk aan het vijfde van de prijs der koop waar en, bij gebrek aan prijs, aan het vijfde van haar waarde. Bovendien kan de fiscus nog een boete opleggen gelijk aan tweemaal de ontdoken taks. Deze boeten kunnen zowel van de verkoper als van de koper gevraagd worden. Nochtans dient opgemerkt dat er een zeker opzet moet bestaan hebben om de taks te ontduiken. De wet bepaalt im mers dat de geldboete (1/5 der waarde) niet toepasselijk is wanneer de onregel matigheid als zuiver toevallig kan wor den beschouwd. Deze strenge wettelijke voorschriften stellen onze landbouwers voor de nood zakelijkheid, om zwaar nadeel te voor komen, zelfs de overdrachttaks toe te passen op de producten welke zij verko pen en die aan de taks onderwopen zijn, en een factuur behoorlijk opgemaakt en bekleed met de overdrachttaks te eisen voor de aankopen die zij doen. De moeilijkheid voor onze boeren is natuurlijk te weten wanneer en voor welke bedragen zij de overdrachttaks moeten plakken. Wij zullen hierover in lichtingen in onze volgende bijdragen verstrekken. Inmiddels geven wij onze boeren de raad van bepaalde ambachtslieden (b.v. smeden, wagenmakers, gareelmakers, of aannemers van hoevewerken, facturen behoorlijk opgesteld en gezegeld te eisen, en zelfs factuur af te leveren onder toepassing van de overdrachttaks in be langrijke verkopen zoals b.v. van hout op stam, van de bekleding of het inboe del ener hoeve (dus niet bij schenking). II. Verscherpte controle op de boekhouding. Voortaan moeten de handelaars en de met hen gelijkgestelde personen aan de ambtenaren van het Bestuur der Registratie en Domeinen die het brevet van surnumerair hebben bekomen, vrije toegang geven tot hun bedrijfslokalen ten einde er onderzoeken te laten doen. Deze ambtenaren hebben het recht, zonder verplaatsing kennis te nemen niet 'alleen van de factuurboeken, facturen, enz., doch van alle andere boeken en boekhoudingsstukken die nuttig kunnen zijn om onregelmatigheden op te sporen niet alleen vanwege de betrokken han delaar doch ook vanwege derde per sonen wier naam in deze boekhouding voorkomt. De ambtenaren hebben het recht de facturen, akten en andere losse bladen die de eisbaarheid van een taks of geld boete bewijzen te behouden en mede te nemen om ze te voegen bij hun proces verbaal tot vaststelling der overtreding. Zij hebben eveneens het recht de regis ters en handelsboeken in beslag te nemen, wanneer de zegels die er op geplakt zijn of de afdrukken die de zegels vervangen hun als nagemaakt, vervalst of herbruikt voorkomen. Van deze inbeslagneming dient pro ces-verbaal opgesteld waarvan één afschrift aan de belanghebbende wordt overhandigd. De in beslag genomen registers en boeken dienen binnen de tien dagen na de inbeslagneming terug gegeven aan de belanghebbende of over gemaakt aan de procureur des Konings voor de uitoefening van de strafvor dering. III. Huiszoeking. Ingeval van vermoeden van zware onregelmatigheden kan de hoofdcontro leur zelf overgaan tot een huiszoeking in de private woning- en de kantoren van een belastingsplichtige. Hiervoor moet de Vrederechter toe lating verlenen en deze magistraat of een ambtenaar door hem voor dit onderzoek afgevaardigd moet aanwezig zijn. Deze huiszoeking moet gedurende de dag plaats hebben. IV. De taks op bouwwerken. Voorheen was gans het aannemings contract onderworpen aan een taks van 4,5 °/o op de waarde van het onroerend goed, onverschillig welke het bedrag weze-der overdachttaks op de aange wende bouwstoffen. Ingevolge artikel 8 der nieuwe wet moet, wanneer sommige bouwmaterialen onderworpen zijn aan een hogere overdrachttaks dan 4,5 voor de levering van deze materialen, (Zie vervolg onderaan [3e kolom. In de loop van deze week ontvingen wij een schrijven van een lid uit Ninove, waarin hij ons het volgende verhaalt Mijn viggens doen het niet goed. Ik heb ze nu al vier weken op stal. Ik heb ze gekocht op de markt en dan zagen ze er goed uit. Nu echter groeien ze niet voldoende. Te weinig eten daaraan kan het niet liggen, want hongerig zijn ze niet. Eigenlijk hebben ze precies weinig goesting in hun eten. Ook zijn ze wat branderig, hebben last van jeuksel en de afgang is naar de harde kant. Voor de rest zijn zij gezond. Als voeder krijgen zij groen bij en als meel een mengeling van 2 delen haver, 2 delen rogge en 1 deel gerst. Kunt U mij zeggen wat er scheelt Zo zonder meer zeggen wat aan die viggens scheelt, zonder ze te hebben gezien en zonder alle omstandigheden te kennen waarin ze leven is niet zo gemak kelijk. Wij zullen het dus voor een ge deelte moeten laten bij veronderstel lingen. Dat viggens niet goed groeien kan verschillende oorzaken hebben. Zij kun nen geplaagd zitten met wormen. Om dat te weten dient men het mest te door zoeken of geen wormen aangetroffen worden. Blijkt er een aantasting van wormen te bestaan en is deze van erge aard, dat ligt het voor de hand dat de viggens minder goed gaan groeien. Een andere groeiremmende oorzaak is ongepaste voeding. Over het al of niet gepast zijn van het voeder lopen de meningen bij onze boeren nogal uiteen. Zo staat men er versteld van als men ziet wat bv. allemaal aan viggens wordt gegeven. Onze boeren zouden toch al moeten weten dat ieder diersoort zijn eigen voederrantsoen vraagt en dat dit rantsoen dan nog afwisselt volgens ouderdom, productie, enz. der dieren. Reeds dikwijls hebben wij geschre ven dat het niet opgaat aan de dieren zo maar wat te voederen wat toevallig op de boerderij in voorraad is. Zo han delt iemand die geen verstand heeft van veevoeding. Maar ieder kweker, die de naam van kweker waardig is, weet dat voor viggens niet alles past. Als wij zien dat in onderhavig geval een meelmengsel wordt gegeven aan viggens waarin 2 delen rogge in voor komen dan verwondert het ons niet dat de eetlust van de jonge dieren achter wege blijft en dat ze daardoor onvol doende gaan groeien. Laat het eens voor deze hogere taks worden geplakt. Ook moet voortaan de taks van 4,5 °/o op de aannemingscontracten toegepast wor den, zelfs indien de werken bij aanne ming uitgevoerd worden door personen die geen beroepsaannemers zijn (bv. werklieden die voor eigen rekening een werk uitvoeren voor derden). (Zie vervolg 4' bladz. onderaan 3' kolom) altijd gezegd zijn dat rogge totaal onge schikt is voor jonge varkens en zeker voor viggens. Men kan nu opwerpen dat men toch zijn rogge moet vervoede ren die men op de hoeve heeft. Dat moet men zeker. Maar doorgaans zien wij dat de boer zijn rogge vervoedert aan de varkens terwijl ze nog jong zijn, en als ze groot zijn geworden is de rogge op- gevoederd en dan moet hij naar wat anders uitzien. Waarom niet veel ver standiger gedaan en eerst naar wat anders uitgezien, iets dat gepast is voor viggens, en de rogge bewaard tot de varkens wat ouder zijn. Dan kunnen ze de rogge goed verdragen en lopen zij geen kans meer er last van te krijgen. Rogge bevat een giftige stof waar voor het ene dier gevoeliger is dan het andere. Dat ge vroeger nog wel viggens hebt gekweekt met rogge zegt dus niets. Neem dan ook een goede raad van ons aan en bewaar de rogge voor later. De viggens worden ook geplaagd door branderigheid en jeukte. Dat juist schijnt er op te wijzen dat de slechte gang van zaken aan de rogge te wijten is. Onze boeren weten dat al lang rogge is branderig. Wat de jeukte aan gaat, deze kan ook ontstaan door een zeker gebrek aan vitaminen van de B-groep. Ingeval dit vitaminentekort de oor zaak is, is hieraan gemakkelijk te ver helpen door het toedienen van een vita minepreparaat Blijkt dat niet de ge wenste uitslag te geven, dan zal de oorzaak van het jeuksel ergens anders moeten gezocht worden. Maar ge voelt wel dat de zaak dan al veel te ingewikkeld wordt. Waarom het moei'ijk zoeken als het gemakkelijk gaat Ge moet er eens van overtuigd zijn dat het opfokken van jonge dieren altijd hoge eisen stelt aan de kweker. Niet alleen omdat jonge dieren veel kieskeuriger zijn voor wat de voeding en de verzorging betreft, maar nog meer omdat van de normale groei en de ge zondheid van die jonge dieren het verder verloop van de kweek afhangt. Van slecht groeiende viggens kweekt men geen voordelige varkens. Het is daarom noodzakelijk aan de jonge dieren zulk een voeder te geven waarin alles voor komt wat ze voor hun groei en gezond heid hebben en waarin angstvallig is geweerd wat schadelijk of remmend zou kunnen werken. En zulk passend voeder is ongetwijfeld ons biggenmeel. Wanneer ge dat toe dient volgens de voorschriften dan dient ge u nergens zorgen over te maken. Dan zal de eetlust niet verdwijnen en ook de groei niet achterwege blijven. Wel integendeel. Door het voederen van ons viggenmeel schakelt ge bijna alle risico's uit en legt ge reeds in uw jonge dieren de basis voor een goede en voordelige uitgroei. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Poitcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1429.M. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1