Moeilijkheden in de Amerikaanse landbouw. ALLERZIELEN Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 31 OKTOBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1587 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbou wers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. v De enorme economische macht der Verenigde-Staten steunt niet alleen op een sterk uitgebouwde nijverheid doch ook op een uitgebreide en veelzijdige landbouw. De voorspoed van deze laats te is niet alleen van belang voor het evenwicht in de Amerikaanse economie omdat de koopkracht der landbouwbe volking het zakencijfer bepaalt van meerder industriële sectoren, doch ook voor de ontwikkeling van de wereldeco nomie, omdat de Verenigde-Staten de bijzonderste leverancier is van voe dingswaren en landbouwproducten en een economische crisis in dit land een aanzienlijke terugslag zou hebben op welvaart der andere landen. Het belang van de landbouw voor de economie alsook de belangrijkheid van de boerenstand op politiek gebied hebben geleid tot het bijzonder prijzen stelsel dat sedert meerdere jaren ten ba te van de landbouw in de Verenigde- Staten wordt toegepast. In dit opzicht is er in de laatste weken echter iets veranderd ingevolge de crisis die zich aankondigt voor de landbouw. De Republikeinse regering, die thans het bewind voert, had op haar program ma aanzienlijke budgetaire besparingen ingeschreven. Van de vroegere demo cratische administratie had zij echter een landbouwpolitiek in nalatenschap gekre gen welke gesteund was op een strakke en hoge regeringssteun aan de land bouwprijzen. De daling van de land bouwprijzen, een verschijnsel dat hoe langer hoe meer op het internationaal plan begon door te dringen naarmate de behoeften werden verzadigd, werd opgevangen en gemilderd door het aanleggen van kolossale voorraden landbouwproducten, gefinancieerd door de Amerikaanse regering of door haar gesubsidieerd of beleend. Terzelfdertijd leidden de hoge steun prijzen er toe invoerbeperkingen Op te leggen voor concurrerende vreemde producten. Volgens het laatste verslag van de Commodity Credit Corporation (het organisme dat de prijzensteun van de regering aan de landbouw uitvoert) was op 31 Mei 1953 niet minder dan 3,2 milliard dollar belegd in het onder steuningsprogramma ten bate van de landbouw, wat het dubbele uitmaakt van het jaar tevoren. Rekening houdend met de zeer gunstige oogst van 1953 alsmede met de dalende prijzen, zou het doorvoe ren van de tot heden gevolgde politiek leiden tot nog grotere investeringen in het steunprogramma voor de landbouw. Overproductie. De democratische regering had reeds vroeger de prijzensteun ten bate van de landbouw willen verminderen. De Agri cultural Act van 1949 stelde nl. een stel- sel voor van productiebeperking en van vlottende prijssteun. Doch de tegenkan ting in het Congres en het verzet van de landbouwers zelf heeft toenmaals de werking van deze wet verhinderd. Later lieten overwegingen die verband hielden met de presidentsverkiezingen niet toe iets te ondernemen tegen de farmersbe- langen. Het tegenovergestelde greep in te gendeel plaats. De steunpolitiek werd nog sterker doorgevoerd. In Juli 1952 breidde het Congres de steunpariteit van 90 t. h. uit voor de oogsten van 1953 en 1954. In Juli 1.1. werd zelfs de voorge schreven minimum - tarweoppervlakte van 55 millioen acres verhoogd tot 62 millioen acres. Doch de afzet voor landbouwproduc ten ontbrak meer en meer en, gelet op de steeds groeiende voorraden, diende ten slotte iets gedaan om de productie te remmen. Voor de'tarweoogst 1954 wer den onlangs richtlijnen met dit doel uit gevaardigd. Ook werden marktquota's voorgeschreven. Deze twee maatregelen werden op 14 Augustus 1.1. in een refe rendum gehouden onder de boeren goed gekeurd door 78 °'o van de voortbren gers. De Amerikaanse landbouwers heb ben aldus stelling gekozen voor een systeem van verzekerde prijzen boven een ongebreidelde voortbrengst tegen onzekere prijzen. Welke maatregelen dringen zich op voor de toekomst Doch deze regeling biedt slechts een gedeeltelijke en nog zeer onvolledige op lossing aan het landbouwvraagstuk in het algemeen en aan het tarweprobleem in het bijzonder. Aanpassingen in de landbouwproductie moeten er onvermij delijk komen. De stocks zijn nog veel te aanzienlijk. Zal het overbelaste strakke prijssteuDstelsel ineenstorten of komen er geleidelijk vlottende prijzen die meer in overeenstemming zullen zijn met de vereisten van de bevolkingsevolutie en van de afzet die bepaald wordt door de behoeftenbevrediging Volgens de zienswijze van de Food and Agriculture Organisation van de Verenigde Naties is er evenwel, op het internationaal plan gezien, geen over- produktie in voedingsartikelen. Acht jaar na het einde van de jongsre wereldoorlog is de gemiddelde voedselvoorziening per hoofd in talrijke uitgestrekte gebieden over de wereld nog lager dan vóór de oorlog. Practisch alleen in Noord-Amerika is de voedselproductie per hoofd gestegen in vergelijking met het tijdperk 1934- 1938 en wel met 19 °/o. In werkelijkheid staan wij dus niet voor een overproductie van levensmiddelen in de wereld, maar Zie vervolg onderaan hietneven Verleden week nog naar een begrafe nis geweest. Een vriend van mijne leef tijd vanvoor in de veertig. In de volle fleur van zijn leven. Een werker, met een groot huishouden. Rijdt hij me niet met zijn auto rats tegen een boom Op de slag dood. Begraven en zijn ziel de eeuwigheid in. Dezelfde week een moeder met zes kinderenbleef in t kinderbed van het zevende. Alle twee dood moeder en kind. Een hartroerende begrafenis, waar de gazetten over geschreven hebben. Op en weg en de ziel de eeuwigheid in. Rond dezelfde tijd een kind van een jaar of zeven. Loopt ongegeneerd de steenweg over, wordt gepakt door een auto en ligt daar, zonder één druppel blted, blank gelijk een engel dood. Het zieltje schoot direct de eeuwigheid in. Alia, ne mens zou zo De Koorn bloem vol kunnen schrijven, maar ge kent zulke gevallen zo goed als ik. Want in uw familie sterven er mensen, in uw geburen, in uw parochie, onder uw vrienden. Daar wordt voor die doden het werk stilgelegd of verlof gevraagd, wij trekken ons beste kleren aan, zorgen dat wij wat enkel geld op zak hebben en alieverst een stuk kerkboek. We gaan in 't sterf huis en zien er rouw, zwarte kleren, betraande ogen. En we hebben kom passie met de weduwe en met die schapen van kinderen. We stappen mee op in de lijkstoet en gelijk dat tegenwoordig overal het ge val begint te worden, klappen we wat tegen de mens die naast ons opstapt; we klappen over de dode, zijn familie, zijn boerderijwe kijken naar de wolken en spreken dan over 't weer. En in de kerk vinden wij dat het tamelijk lang duurt, dat die pastoor vreselijk vals zingt en dat de mannen op 't okzaal fel gepres seerd zijn. We gaan ten offer, voelen eens of onze plastron goed zit, zakken vóór de priester onhandig door ons wel voor een slechte verdeling en voor een te gering verbruik. De oplossing van de grote Amerikaanse stocks zou dus zijn verhoogde uitvoer. Doch in wer kelijkheid is deze oplossing niet zo ge makkelijk te verwezenlijken. Immers, allereerst blijft het dollarte kort voor meerdere hongerige landen een droeve werkelijkheid. Ten tweede zijn meerdere Amerikaanse landbouw prijzen ingevolge het steunsysteem te hoog. Ten slotte begint de binnenlandse productie in de landen die levensmidde len invoeren te stijgen, wat trouwens een gevolg is van de dollarschaarste. Welke richting uiteindelijk de land bouwpolitiek in Amerika zal uitgaan om de hierboven geschetste moeilijkheden te overwinnen is nog niet bepaald. (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) knieën, leggen een franksken in de scho tel, nemen een doodsbeeldeken aan en daar zitten we weer. We lezen al het schone en het goede op dat doodsbeel deken en bekijken Ons Heer op het kruis. Na de dienst nog even op 't kerkhof. We drinken een pint en gaan weer naar huis. Is het zo Of is het zo niet? 't Zal alles wel een beetje navenant zijn. Wij leven 1 De dode is echter op en weg 1 Ik hoop dat qe in alle geval toch éne Vaderons en éne Weesgegroet zult ge lezen hebben. Echt gelezen Met uw volle zinnen 1 Dat gebeurt evenwel niet veel meer, de dag van vandaag. Hebben we nog tijd Verstaan we nog iets over sterven, dood en eeuwig heid Ge zult zeggen gij gaat er nogal ne gang mee, gijgij denkt zeker dat we geuzen en godloochenaars zijn Neen, dat denk ik niet. Ik heb wel een beetje overdreven, dat geef ik toe. Maar, eerlijk gezegd, denken wij nog veel, en goed, en afdoend aan onze doden De dood is zo gauw gekomen. De begrafenis is zo gauw voorbij. En het spreekwoord Uit ter ogen, uit ter harten bevat zoveel waarheid. Wat we echter gedurende het afge lopen jaar misgunden of onvoldoende deden aan onze afgestorvenen dat kun nen wij op één dag goedmakeu. Dat kunnen wij op Allerzielen. Vergeet niet, er is haast bij 1 Grote haast. Wij mógen het doen met krizanten en kaarsen, maar we moeten het doen met ons gebed. Wat staat er ons te wachten, na de dood Hemel of vagevuur, 't Zal wel vagevuur zijn. Wie zal het vuur voor ons uitblazen Met de maat waarmee wij gemeten hebben, zullen ook wij ge meten worden. Denk daaraan. Alice Nahon zei het zo schoon in haar gedicht over Allerzielen Zwijgende mensen Over de straat 't Is of ze peinzen... Wellicht komt er ook een lief gelaat In hun gedachten rijzen. En rits'lend reuz'len Over de weg Verdroogde blaren... Daar komt iets van hun dood gezeg Over m'n ieuad gevaren... 't Is Allerzielen... Over die blaan Langs dode kanten. Heb ik daar straks een vrouw zien gaan Heur armen vol chrysanten... De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S, Mi Redt U Zeiven Nr 1429.91. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1