Toepassing in de landbouw van de met het zegel gelijk gestelde taksen. Stalvocding bij het Rundvee. Weekblad Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 7 NOVEMBER 1953. 32ste JAARGANG Nr 1588 Beheer Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbou wersverenigin g REDT U ZELVEN O. CAUDRON. (lstc bijdrage) Onder de hoofding De heffing der overdrachttaks vestigden wij in ons nummer van 24 Oktober 1.1. de aandacht onzer lezers op de verscherping van de controle en de verzwaring der straffen voorzien door de wet van 27 Juli 1953 tegen de overtreding der wettelijke en reglementaire voorschriften inzake toe passing der overdrachttaks en de andere met het zegel gelijkgestelde taksen. In deze en volgende bijdragen wensen wij onze lezers in te lichten betreffende de toepassing dezer taksen op de belang rijkste handelsverrichtingen waartoe het landbouwbedrijf aanleiding geeft. Wij geven onze lezers de raad deze bijdragen bij te houden om ze ten gepasten tijd te kunnen raadplegen. Aldus zullen zij zich wellicht talrijke moeilijkheden besparen. Immers de fiscus behandelt de overtre ders met geen zachte hand. I. De velschillende taksen. Onder de met het zegel gelijk gestelde taksen die hun toepassing vinden in de landbouw vermelden wij Naar gelang de modaliteit of de wijze van heffing dient een onderscheid ge maakt tussen a) de gewone overdrachttaks die dient toegepast bij iedere verkoop, en 4,5 bedraagt op de waarde van de verkoop aangegeven op de factuur b) de forfaitaire overdrachttaks die hetzij bij de eerste verkoop (dit is door de fabrikant van de verkochte goederen of door de invoerder of anders gezegd aan de bron, hetzij bij de laatste verkoop (bij de eindbestemming) door de be roepsverbruiker dient betaald. Deze for faitaire taks bedraagt naar gelang van de koopwaren 9 ^,5 3,5 ja tot 11 °/0, zoals wij verder zullen zien. Deze is in veel gevallen verschuldigd waar de gewone of forfaitaire over drachttaks niet van toepassing is. Zij be draagt 4,5 per duizend 5) de weeldetaks die geheven wordt heizij bij de bron. hetzij bij het verbruik, en die 12 bedraagt. Wij zullen het vooreerst hebben over. II. De toepassing van de overdrachttaks. Behoudens de uitzonderingen voorzien door de wet, dient op elke verkoop van koopwaren of roerende goederen waar van het bedrag 30 fr. overtreft de ge wone overdrachttaks van 4,5 toege past. Zulks is onder meer het geval bij de verkoop van vruchten op stam, kool zaad, plantsoen, tuinbouwzaden, bloem bollen, potbloemen, enz. De taks van 4,5 u/o is ook verschuldigd bij de aankoop van het meeste land- bouwalaam, materieel en machines, voertuigen, bestrijdingsmiddelen van ziekten, sproeistoffen en bepaalde grond stoffen en producten zoals krijt, zee- en oesterschelpen, turf, zand, enz. Bepaalde voedingswaren van eerste noodzakelijkheid zijn vrijgesteld van de overdrachttaks. Dit is het geval voor brood, aardappelen, vers fruit (uitgezon derd ananassen, bananen, sinaasappelen, citroenen), eieren (ook broedeieren), bo ter, niet gegiste kaas, melk, karnemelk, stroop, margarine, reuzel en rundsvet, tamme konijnen en neerhofgevogelte (met uitsluiting van reisduiven). Er is ook vrijstelling van de over drachttaks op de verkopen aan de Staat, de pro vinciën, de gemeenten en andere open bare instellingen of gestichten met uit zondering van de aankopen gedaan door deze instellingen met het oog op de we derverkoop de verkopen rechtstreeks gedaan aan particulieren, die kopen voor hun eigen gebruik of dit van hun gezin op leveringen aan het buitenland of de leveringen in België van goederen bestemd voor het buitenland op in het land ingevoerde goederen bestemd voor wederuitvoer onder be paalde voorwaarden. Zoals hoger gezegd, dient in de ge vallen waarin geen overdrachttaks ver schuldigd is, de gewone factuurtaks van 4,5 per duizend toegepast. Een faktuur dient dan ook uitgereikt zodra de prijs 150 fr. overschrijdt. Dit geldt ook voor de verkoop van de hierboven vermelde voedingswaren van eerste noodzakelijk heid. Voor de landbouwers geldt echter een bijzondere regeling die van groot belang is Wanneer bij verkoop aan o: door een landbouwer geen overdracht taks verschuldigd is, is er ook vrijstelling van de factuurtaks van 4,5 per duizenc op voorwaarde dat er geen faktuur wordt afgeleverd. Wordt een faktuur uitgereikt dan is de faktuurtaks echter toepasselijk. (Zie vervolg 5' blad. 3' kolom.) INLEIDING. Er komen zo van die dingen in t leven die, hoewel ze in de grond van de zaak niet zo erg ingewikkeld zijn, toch af schrikken en de gewone sterveling de bibber op het lijf jagen. Vraag maar eens aan een boer of hij graag te biechten gaat. En dat is nu iets dat wij van kleins af al spelende hebben gedaan... en toch 1 En wie gaat er graag naar de belastingsontvanger? Toch moet dat ook gebeuren, ook al is het tegen de goesting. En dat gaat zo met veel din gen in het leven. Daar hebt ge bv. de kwestie van de voeding van het rundvee. Dat is onge twijfeld een vraagstuk van groot belang, daar de produktie van de veestapel er voor een groot deel van afhangt. En toch komt de boer er zelden toe dit vraagstuk eens wat beter te doorgron den. Iets wat zeker nodig is. Want zoals wij nog de gelegenheid zullen hebben aan te tonen, wordt er in vele gevallen slechts gevoederd. Vooral in de winter. Iemand die daarin verandering wil brengen, zal van tijd tot tijd aan tafel moeten gaan zitten, papier en potlood voorde dag halen en aan 'tcijferen gaan. Want op de boerderij valt er te cijferen. Er is soms meer te verdienen met een half uur rekenen dan met een ganse week hard werken. Reeds van nu af willen wij er voor waarschuwen dat de vraagstukken, die in de veevoeding op te lossen zijn, niet altijd gemakkelijk zijn. Er zullen ver schillende artikels in De Koornbloem nodig zijn om onze lezers een voldoende inzicht te geven. Ook wijzen wij er op dat het nodig zal zijn die artikels uit te knippen en zorgvuldig te bewaren. Te meer daar er regelmatig tabellen zullen ia voorkomen, die wij, bij het berekenen van de rantsoenen zullen nodig hebben. Dus uitknippen en in de goede volgorde bewaren. Reeds verleden jaar meenden wij onze lezers uit te leggen op welke manier wij de koeien in de winter moeten voederen, maar wij schrikten er van terug omdat wij meenden dat het te moeilijk zou zijn om dat allemaal op een verstaanbare manier te zeggen. Tot boer Wannes de oplossing bracht. Ja, boer Wannes, ge kent hem nog van vroeger. Wannes zal zeker niet gauw toegeven dat hij van een of ander op de boerderij niet op de hoogte is. Moest ge hem zeg gen dat hij geen verstand heeft van koeien voederen, ge vloogt onmiddelijk van 't hof. Neen, Wannes doet precies of hij van alles voldoende weet. Uiterlijk althans. Want innerlijk weet hij dat er nog veel dingen zijn op de wereld en ook op zijn boerderij, waar hij niet bij kan. Hoe ik dat zo zeker durf te zeggen? Luister, ik herinner me nog goed, het is nu al verschillende jaren geleden, dat Wannes op een najaarsavond bij mij thuis binnen viel. 't Zaaisel zit er in, zei hij, en ons Heer kan er nu zijn plan mee trekken. En daarmee ging hij breed uit op een stoel zitten. Maar zo aan zijn doening te zien, de manier waarop hij op de stoel zat en de zenuwachtigheid waarmee hij zijn pijp stopte (van mijn tabak natuur lijk) scheelde er 't een of 't ander, 't Was hem aan te zien Wannes zat met een ei, dat hij ergens moest kwijt geraken. En inderdaad 't ging om zijn Dolf, zijn jongste. Die was nu pas van de school af en hij wist niet goed wat er mee aanvangen. Zijn andere gasten waren al geplaceerd daar had hij dus geen zorgen meer om, maar met die jongste, daar wist hij geen raad mee. En du kwam Wannes mijn gedacht vragen. De jongen had goesting om te boeren en Wannes vond dat heel goed, maar... maar... Maar Wannes, zeg ik tegen hem, dan moet ge u toch geen zorgen maken. Houd hem bij u op 't hof. Hij kan daar zijn stiel leren en tegelijkertijd betekent hij voor u toch een goede hulp Dat is waar, zei Wannes, maar... ik zou toch graag hebben dat hij, dat hij... en eindelijk kwam het er uit. Wat ik er van peinsde zou het niet goed zijn dat Dolf naar de landbouwschool ging Dan kon hij misschien wel wat bijleren Dat was in alle geval toch beter dan op straat te lopen En hier gaf Wannes toe, zij het dan ook op een onrechtstreekse manier, dat hij niet alles an de boerderij wist. Waa- nes, de profeet, die van niemand iets wilde gezegd zijn, en die zijn eigen zin deed, bekende hier dat er dingen waren die hij niet baas kon. Hij wilde dat zijn jongen beter op de hoogte zou zijn. Wannes voelde wel dat hij zich hier bloot gaf en van onder zijn dikke wenk brauwen zat hij mij te beloeren of ik niet zat te lachen. Maar ik gebaarde van niets en gaf hem volmondig gelijk de plaats van een aankomende boer is op de landbouwschool. Met een opgelucht hart trok Wannes naar huis. Dolf trok naar de landbouw school en na drie jaar flink zijn best ge daan te hebben had hij zijn diploma. Ge ziet van hier dat Wannes blonk. Wat niet wil zeggen dat zoonlief het nu maar voor't zeggen had. Dan kent ge Wan nes nog niet. Want als hij met een of andere nieuwigheid voor de dag kwam, zei Wannes nog al rap luister nekeer, manneke, (zijn zoon was intussen een kop groter geworden dan hij) als ik dood ben, dan zijt gij hier de baas. En onthoud al die geleerdheid maar tegen dat ge ze zelf van doen hebt. Wannes moest geen lessen hebben, meende hij, want anders zouden die snotneuzen wel gaan denken dat zij de man zijn. En dat is niet van doen, (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.99. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn I Het overnemen van artikelen zonder verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden, 1de overdrachttaks. 2) de (actuurtaks. 3) de taks van 4,5 <>P de waar de of het bedrag der werkaanne- mingen 4) de taks van 4,5 °P het ver voer en de verhuring van roerende voorwerpen A) Da gewone ovardrachttaks. B) Vrijstellingen van de overdrachttaks.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1