De structuur van de Deense landbouw. Algemene Vergadering Weekblad Verslag Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 28 NOVEMBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1591 mmta Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Indien Denemarken aan de spits staat van de landbouwlanden in de wereld, is dit te wijten aan de hoge opvoering van het rendement per productieeenheid en aan een sterk doorgedreven organisatie bij de voortbrenging en de afzet van de landbouwproductie. In het bulletin nr. 157 van de Sociéié Beige d'Etude et d'Expansion vonden wij een interessante bijdrage van de heer Irgens Hansen, in formatiesecretaris van de Landbouwraad over de structuur van de Deense land bouw waaruit wij de volgende gegevens samenvatten ten behoeve onzer lezers. Deze zullen er ongetwijfeld met belang stelling en nut kennis van nemen. De landbouwgronden van Denemar ken beslaan enkel een oppervlakte van 3,1 millioen ha. Deze gronden zijn niet uitzonderlijk vruchtbaar, zoals zou kun nen worden afgeleid uit het feit dat De nemarken een der belangrijkste leveran ciers van producten van dierlijke oor sprong is geworden in de wereld. De uitvoer van landbouwproducten vertegenwoordigt gemiddeld de twee derden van de totale uitvoer van Dene marken, zodat de landbouw een essenti ële rol speelt in de economie van het land. Er bestaan in Denemarken 200 000 landbouwbedrijven. De helft dezer be drijven heeft een oppervlakte die 10 ha. niet overtreft, wat betekent dat de boer en zijn g-zin kunnen instaan oor de uit bating. Ruim 80 000 landbouwbedrijven hebben een oppervlakte schommelend tussen 10 en 30 ha. Ongeveer 20 000 beslaan een oppervlakte van 30 tot 60 ha., terwijl minder dan 4 000 bedrijven een oppervlakte bezitten van meer dan 60 ha. De hoeven van de drie eerst ver melde categoriën benemen dus in totaal 87 t.h. van het landbouwareaal. De boe ren zijn meestal eigenaar van hun hoeve en gronden. Wat de structuur der uit bating betreft kan genoteerd dat onge veer 42 °/o van het areaal besteed wordt aan verschillende graansoorten, nl. tar we, rogge, gerst en haver. De teelten van knol- en wortelgewassen beslaan ongeveer 18 °/0 van de landbouwbodem en de weiden iets meer dan 21 Alhoewel de meerderheid van de Deense boeren een gemengd bedrijf uit baten, zijn de bijzonderste bronnen van inkomen de melkproductie en de var- kenskweek. De melk wordt geleverd aan samen werkende zuivelfabrieken die boter, kaas casëine en melkpoeders vervaardigen. Evenwel worden ook gro e hoeveelhe den verbruiksmelk door de zuivelfabrie ken geleverd. Aldus heeft Denemarken tijdens de jongste jaren consumptiemelk uitgevoerd ter bevoorrading van de Amerikaanse bezettingstroepen in Duits land. In dit verband verdient het een bijzondere vermelding dat Denemarken het eerste land is dat er in geslaagd is de rundertuberculose uit te roeien. Het melkvee staat onder bestendig veeartse- cijkundig toezicht en de wet verbiedt aan de melkerijen melk te aanvaarden herkomstig van dieren die niet werden onderworpen aan de tuberculineproef. De afgeroomde melk en de derivaten van de melkproductie worden in hoofd- zake aangewend voor de voeding der zwijnen. De bacon productie samen met de melkvoortbrengst zijn de grondslagen van de Deense landbouw sedert het einde van de vcrige eeuw. Tot dit tijd stip waide landbouweconomie van De nemarken gebaseerd op de uitvoer van granen. Wanneer de overzeese landen echter begonnen met grote hoeveelheden granen te leveren aan Europa, ontstond een geweldige landbouwcrisis in meerde re Europese landen, ook in Denemarken. Dit land ging dan ook over tot de voort brenging op grote schaal van dierlijke producten en valoriseerde op die wijze zijn plantaardige prcducten (granen enz). Deze nieuwe richting der voortbrengst leidde tot de oprichting van melkerijen en slachthuizen en vergde investering van aanzienlijke kapitalen. Het is op dit tijdstip uat de coöpera tieve beweging uitbreiding nam. De landbouwers groepeerden zich in ven nootschappen waarvan de leden zich elk borg stelden voor de leningen die vereist waren om deze nieuwe fa brieken of instellingen op te richten. Binnen de 20 jaar die op dit tijdstip volgden werden over het gehele land nieuwe coöperatieve zuivelfabrieken en slachthuizen opgericht. Geleidelijk wer den dan ook op coöperatieve basis pro ductie- en verkoopsvennootschappen opgericht, alsook aankoopmaatschappij en. De coöperatie is voor Denemarken het sein geweest van een uiterst belang rijke evolutie voor de gemeenschap, zo wel op economisch als politiek gebied. Van belang is te weten dat de organisa tie der Deense coöperatieven democra tisch is. De vennoten kiezen zelf het bestuur der coöperatief in de algemene vergadering. Elk lid heeft één stem, on verschillig of zijn uitbating klein of groot is, terwijl de winsten der vennootschap verdeeld worden op grond van het zakencijfer van elke vennoot met de co öperatief. De coöperatieven speelden ook een grote rol bij de uitvoer der landbouw producten Tijdens de jaren die volgden op de jongste wereldoorlog werd noch tans een nieuwe formule aangenomen wat betreft de uitvoerhandel, nl. de sa menwerking tussen de uitvoerccöpera- tieven en privé-vennootschappen. De oorlog had immers een zulkdanige om wenteling verwekt in de internationale handelsbetrekkingen, dat het onmogelijk werd de principes der mededinging toe te passen in dezelfde zin als voorheen. (Zie vervolg 2bladz. onderaan 1' kolom) Samenwerkende Maatschappij REDT U ZELVEN over de Buitengewone der Aandeelhouders gehouden in het lokaal "De Koornbloem,, te Aalst op 22 November 1953. De opkomst der aandeelhouders was goed. Vooral de bijzonderste en trouw ste Redt U Zeivers hadden er aan ge houden deze belangrijke vergadering bij te wonen. Verscheidene veteranen van den eer sten dag, waaronder mannen die de 80 jaar overschreden zijn, waren op hun postook jongere leden, afstammelingen en opvolgers werden in groot getal op gemerkt. Langs dezen weg willen we tot allen een hartelijk dankwoord richten voor hun aanwezigheid en bun trouw aan de vereniging. Onze kranige Voorzitter de heer Emiel Baeten opende de vergadering met een dankwoord tot de aanwezige aandeel houders. Hij verleende vervolgens het woord aan onze Bestuurder, de heer O. Cau- dron die lezing gaf van de dagorde en vervolgens de reden aangaf voor het houden van de buitengewone algemene vergaderinng. We geven hier een samenvatting van voormelde uiteenzetting Het kapitaal der vennootschap be draagt heden 2.172 000 fr. De reserven belopen tot 1.603.496 fr. Deze reserven werden in de afgelopen jaren gevormd door jaarlijkse afhoudin gen op de winsten. Het is dus een spaar pot welke eigendom is van de aandeel houders, en waarop regelmatig de be lastingen werden betaald. Ingevolge de standregelen en een vroeger besluit van de vergadering moesten de nieuwe aandeelhouders of deze die hun bedragen wilden verhogen hun deel betalen in de bestaande reser ven en dit bedrag werd voorlopig op 50 bepaald. Op ieder aandeel van 500 fr. diende dus 250 fr. bijgestort. Deze 250 fr. werden door de fiscus belast zodat het niet meer mogelijk was nieuwe aandeelhouders te aanvaarden, gezien de zware belasting die diende voorzien. Ingevolge de wet hebben we het recht onze reserven bij het kapitaal te voegen. Daarom stelt de Beheerraad aan de ver gadering voorde som van 1.086.C00 fr. van de bestaande reserven bij het kapi taal te voegen, waardoor het kapitaal van 2.172 000 fr. op 3.258.000 fr. en de nominale waarde van de bestaande aan delen van 500 op 750 fr. wordt gebracht. Door deze operatie kunnen de nieuwe aandelen op basis van 750 fr. worden onderschreven zonder dat belastingen moeten worden betaald en kunnen we verder gaan met het aanvaarden van kapitaalsverhogingen door de oude en het aanvaarden van nieuwe aandeel houders. De Beheerraad stelt voor aan iedere Redt U Zeiver deze gelegenheid te ge ven en vraagt de goedkeuring van de door haar voorgestelde wijzigingen en bes'uiten. Na de uiteenzetting van de heer Be stuurder volgde een zeer vruchtbare be spreking waar de vele punten werden belicht. Ten slotte werd de dagorde nogmaals gelezen en greep de stemming plaats. De beide punten van de dagorde wer den met algemene stemmen door de aanwezige aandeelhouders aangenomen. Verder werd nog principieel bepaald: 1) Al de aandeelhouders zullen schrif telijk van de genomen besluiten worden verwittigd en zullen tevens een inschrij- vingsbulletijn ontvangen om desgeval lend in te schrijven voor nieuwe aandelen. 2) Langs ons blad De Koornbloem zal dezelfde bekendmaking gebeuren en zal een inschrijvingslijst geplaatst wor den voorde leden, niet aandeelhouders, zodat iedereen zal verwittigd zijn en uit genodigd om zijn aandelen te vermeer deren of aandeelhouder te worden. 3) Voorrang zal worden verleend aan oude aandeelhouders, en desgevallend aan houders van kasbons, voor het ge val te veel inschrijvingen zouden binnen komen. Nochtans zal men zoveel moge lijk de nieuwe inschrijvers een deel toe kennen. 4) De Beheerraad zal het bedrag der kapitaalsverhoging bepalen, evenals het deel aan ieder onderschrijver toegestaan. 5) Inschrijvingen kunnen ingezonden of op het bureel afgegeven worden van heden af tot uiterlijk 31 Mei 1954. De beheerraad behoudt zich evenwel het recht voor deze datum te vervroegen en de inschrijvingen stop te zetten van het ogenblik dat er genoeg aanvragen binnen zijn. De belangstellenden hebben er dus alle belang bij niet te wachten tot de uiterste datum. 6) Betalingen moeten niet dadelijk ge beuren gezien niemand op voorhand kan weten hoeveel aandelen hem door den Beheerraad zullen toegekend worden. Nochtans kunnen de gelden ten allen tijde aanvaard worden en zullen van de dag der storting een intrest opbrengen van 5 zoals de nieuwe kasbons. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Postcheckr. S, Mi Redt U Zeiven STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1435.9S. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1