Rond de Beneluxconferentie van Brussel en Luxemburg. Stalvocding bij het Rundvee. Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 5 DECEMBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1592 Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Verkeerde en gevaarvolle weg naar de Economische Unie. Op 16 November 1.1. had te Brussel een nieuwe samenkomst plaats van de Ministers der Beneluxlanden. Naar de dagbladen melden werden op deze bij eenkomst volgende uitslagen bereikt 1) overeenstemming betrefiende het niet verder terugbetalen door Nederland van de omzetbelasting op de uitvoer van goederen naar België die aan onze pro ducten een scherpe concurrentie aan doen 2) het opstellen van een overeenkomst of protocol waarbij de landen van Bene lux in de toekomst gemeenschappelijke handelsaccoorden met het buitenland zouden afsluiten met inbegrip van ge meenschappelijke contingenten van pro ducten bij de in- en uitvoer 3) gelijkstelling onder bepaalde voor waarden van de Nederlandse en Bel gische deelnemers in de aanbestedingen van werken en goederen uitgeschreven door de openbare besturen 4) de opriching van een Fonds voor Wederaanpassing met het doel hulp te bieden aan de bedrijvigheden die tenge volge van de verwezenlijking der econo mische unie in moeilijkheden zouden komen. Deze overeenkomst zal nader worden uitgewerkt op een volgende conferentie der Ministers welke bepaald werd te Luxemburg op 9 December e.k. Het stop zetten der terugbetaling van de omzetbelasting op de Nederlandse producten uitgevoerd naar België heeft als doel het aanzienlijk prijzenverschil tussen bepaalde Nederlandse en Bel gische producten te temperen. Doch laten wij ons betreffende de gevolgen dezer tempering geen illusies maken. Gemiddeld bedraagt de omzetbelasting waarvan de terugbetaling door de Ne derlandse regering wordt gestaakt, 4 °/o. Het is voorwaar maar een mager beest je, wanneer men weet dat voor meerde re producten die de onze een dodende concurrentie aandoen, het verschil in kostprijs ingevolge het lage peil der Nederlandse lonen 30 °/o en meer be draagt. Verder blijft nog na te gaan of de Nederlandse overheden bedoelde maatregel streng genoeg zullen toepas sen of de tegenwaarde van de niet te rugbetaalde omzetbelasting niet zullen aanwenden voor steun onder andere vorm aan hun uitvoer in hun veelzijdig en ingewikkeld steunstelsel aan de ex port. Gemeenschappelijke handelsaccoor den met collectieve goederenlijsten zou- dea voor ons land in de huidige omstan- digheden noodlottig zijn. Ziehier waar om er bestaat voor het ogenblik een verschil tussen het Nederlandse en Bel gische loonpeil van 40 tot 50 t.h. en in sommige bedrijfstakken van meer. Het opnemen in de handelsaccoorden met het buitenland van contingenten voor goederen waarvan de uitvoer naar bepaalde landen toegelaten is zou on vermijdelijk voor gevolg hebben dat het leeuwenaandeel van deze uitvoer zou gaan naar het land dat bij machte is te gen de voordeeligste prijs te leveren. Dit zou zonder twijfel Nederland zijn, dank zij het feit dat zijn loonpeil veel lager ligt dan het onze en diensvolgens zijn pro- duktiekosten ook veel minder zijn dan de onze. Benevens de abnormale concur rentie die meerdere onzer bedrijfssecto ren reeds vanwege Nederland op de Belgische markt ondergaan, zouden zij ingevolge de ontworpen overeenkomst ook hun afzetgebieden op de buitenland se markten zien verloren gaan ten bate van de Nederlandse mededinging. Bene vens de lage lonen zijn er dan nog de kunstmatige middelen die Nederland aanwendt om zijn uitvoer te steunen. Wat de landbouw betreft, heeft Mi nister Héger zich gelukkig verzet tegen de Nederlandse eis en gevorderd dat al leszins de landbouwprodukten waarvoor geen vrij verkeer bestaat tussen België en Nederland niet zouden vallen onder de gemeenschappelijke handelsovereenkom sten. Hierdoor worden de landbouwpro ducten die begrepen zijn in het land- bouwprotocol veilig gesteld, doch voor de overige heeft de overeenkomst een veischerpte en georganiseerde concur rentie in het buitenland voor gevolg. Ook dit kunnen wij niet aanvaarden. De gelijkstelling van de Nederlandse en Belgische deelnemers bij de openbare aanbestedingen zal insgelijks voor gevolg hebben onze landgenoten uit te schake len en wel wegens het enorme verschil in de lonen ten nadele van de Belgische deelnemers. Het onvermijdelijke gevolg hiervan zal zijneen stijging der reeds zo hoge werkloosheid in Vlaanderen. (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 6 Dec. tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden. III. Dolf van boer Wannes had dus, wel wat buiten verwachting, een melkweger mogen kopen. En dagelijks werd op een lijstje aangetekend hoeveel kilo's melk ieder van de koeien gaf. Ze waren daar op 't hof nog maar een aoede week mee aan gang of boer Wannes kwam mij, met drukke gebaren en veel woorden, verslag doenl Wannes Ne mens is toch nooit te oud om wat te leren, nietwaar Ik meen de dat drie keer wegen per dag heel wat tijd zou gekost hebben, maar met zo n speciaal ding is dat iets van niets. Alleen maar de tijd om een vlieg weg te slaan. En ge moet ne keer naar ons melklijsten komen kijken. Wij hebben er een aan gelegd voor ieder van de koeien. Veel kunt ge daar nog niet aan zien, want wij zijn nog maar enkele dagen bezig, maar wat ik wel weetvan 't moment dat een van de beesten meent in mijn zakken te zitten, mee minder melk te geven, zal ik ze er direct van tussen halen en heur les ne keer spellen. Daaraan ziet ge dat die jonge ke rels toch nog voor iets goed zijn, he Wannes meende ik te moeten zeggen. Wannes Dat weet ik al langer dan vandaag, dat onze Dolf geen stom merik is. Maar ge moet dat aan die jonge mannen hunne neus niet hangen. Ze zouden wel gaan peinzen dat ze 't poer uitgevonden hebben en dan is er zeker geen handen meer aan te steken. Ze staan zo al wild genoeg. Maar intussen deed Wannes precies of hij zelf 't poer uitgevonden had. Aan zijn klappen te horen zoudt ge gezegd hebben dat het wegen van de melk en de de dagelijkse controle van de dieren zijn eigen vinding was. Maar ja, in de grond was dat bijzaak. Het enige van belang was, dat Wannes weeral een stap verder op de goede weg was. Die avond kreeg Wannes zijn tweede les. Wannes Vooruit, meneer de pro- fesser, zet uwen bril op en begin maar Wij luisteren. Dolf Ons vader schijnt nog meer content te zijn over onze nieuwe manier van werken dan ik zelf. Wel vijf, zes ke ren loopt hij over en weer de stal in en uit als ik aan 't melken ben. En iedere keer als ik gedaan heb gaat hij mij ach terna kijken of ik de lijsten wel goed in gevuld heb. Wannes Een goed gedacht is ook veel. Als gij meent dat ik mijn tijd zal verdoen met naar speelgoed van u te gaan kijken dan zijt g'er toch nevens. Als ik in de stal kom dan is dat om een oogsken in 't zeil te houden. Want daar zijn van die snotjongens die menen dat ze alles van de boerderij afweten, maar Wannes moet dat toch met eigen ogen zien. En terwijl hij dat zei trok hij een oog naar mij. Dolf bekommerde zich blijk baar weinig om wat zijn vader vertelde, want hij was er van overtuigd dat deze met die nieuwigheid evenzeer opgezet was als hij zelf. Wannes Maar, van die melklijsten gesproken, gisteren namiddag vertelde ik u dat ik naar de verkoopdag ging. Ik heb dan van de gelegenheid gebruik ge maakt om ne keer tot bij die fameuze kiekenkweker te rijden, waarover ge 't de vorige keer had. Om ne keer naar zijn leglijsten te zien en naar... zijn kie kens die hij daar lopen heeft. En terwijl hij dat zei loenste hij naar Dolf, die meteen een kleur kreeg als een rijpe tomaat. Wannes Dat schijnen mensen te zijn van goede doen. Ge ziet dat ze op passen en vooruit willen. En dat koppel kiekens dat ze daar lopen hebben... ja, wat moet ik daar van zeggen... flink in de poten en de rest navenant, vooral die oudste. Meteen keek hij Dolf vlak in 't gezicht zodat de sukkelaar niet wist waar hij 't had van pure alteratie. En Wannes die verder van niets gebaarde vroeg daarbij met een verraderlijke lach tussen zijn tanden aan Dolf of hij van 't zelfde ge dacht niet was. Waarop deze nog roder werd. Om Dolf uit de put te helpen vroeg ik hem maar veronderstel nu eeDs dat ge na enkele tijd, aan de hand van die melklijsten, vaststelt dat de koeien ab normaal van melk beginnen te vermin deren, wat dan? Dolf: Daar zijn natuurlijk tal van factoren, die oorzaak kunnen zijn van mindere melkgifte. Dat weet trouwens iedere boer. Het hoeft dus niet altijd aan de voeding te liggen. Wij kennen bv. allemaal de gevolgen van bepaalde ziek ten op de melkgifte. Denk maar even aan het mond- en klauwzeer. Het is zelfs mogelijk dat bepaalde tekortkomingen in de huisvesting een rol spelen. Zo heb ik zelfs gehoord dat koeien die geplaagd worden door ongedierte eveneens ach teruitgaan. Men dient de dieren dus in 't oog te houden om uit te maken, waar de oorzaak ligt. Iemand die zijn dieren goed kent zal algauw merken wanneer ziekte de oorzaak is. In twijfelachtige gevallen dient men dan maar beroep te doen op een vakman, desnoods op een veearts. Blijkt echter dat de dieren gezond zijn dan zal over 't algemeen de oorzaak van het teruglopen van de melkgifte dienen gezocht te worden in de voeding. Zo zien wij doorgaans de melk verminderen op 't einde van de weidegang. Ook na het opstallen valt dat ook op vele be drijven waar te nemen en ook wel op 't einde van de staltijd als de voorraden groenvoeders en hooi uitgeput zijn. (Zie vervolg 2* blad. 1* kolom.) De oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaar». Poitcbeckr. Si Ui Redt U Zelve» STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder Handregister Aalst Nr 145. Nr 1425.91. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. Welke is e'e draagwijdte van deze verschillende accoorden?

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1