Het twaalfjarenplan in Italië tot bevordering der landbouwuitrusting. Stalvoeding bij het Rundvee. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De Samenstelling der Voedermiddelen. AALST 12 DECEMBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag Beheer i Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. IV. Wij hebben vroeger in ons blad een uiteenzetting gegeven van de uitgebreide agrarische hervorming welke in Italië, meer bijzonder in bet zuiden van het land, werden doorgevoerd om aan de kleine boeren en aan de landarbeiders een landbouwwinning te verschaffen. Deze herkaveiing van de landeigendom, welke geschiedde mits vergoeding voor de onteigende grondeigenaars, had voor doel de zwarte armoede die nog heerst op grote schaal in bedoelde streken te verminderen. Gepaard met een aange past kredietstelsel ten bate van de pas ingestelde boeren en met degelijk inge richte technische hulp door de overheid, wordt bedoelde hervorming geleidelijk verder doorgezet. De uitslagen die tot heden werden bereikt strekken ter ere van de kristen-democratische regering onder de leiding van de gewezen eerste minister De Gasperi. De agrarische hervorming werd aan gevuld door een belaagrijk iniatief dat genomen werd door de heer Amintori Fanfani, gewezen minister van Binnen landse Zaken en van Landbouw in de regering De Gaspari, die zich reeds ver dienstelijk had gemaakt bij het ontwer pen der agrarische hervorming. Dit iniatief gekend onder de benaming twaalfjarenplan tot bevordering der landbouwuitrusting werd door het Italiaans parlement aangenomen en komt voor onder hoofdstuk 3 der wet nr 949 van 25 Juli 1922. Wij menen de betekenis van dit plan ■iet beter te kunnen toelichten dan aan de hand van een bijdrage er aan gewijd door zijn auteur de heer Fanfani in het Bulletin Bimestriel nr 157 van de Société Beige d'Etudes en d'Expension. Binn«n het kader van dit artikel moeten wij ons beperken tot een beknopte samenvatting van deze bijdrage. Doel van het plan is hulp te verlenen aan de landbouwers voor het aankopen van machines, het bouwen van landelijke gebouwen en het aanleggen van bevloei ingswerken, door hun hiervoor de drie vierden van de vereiste kapitalen te lenen tegen een netto-rentevoet van 3 °/o. Deze intrest dient als zeer voor delig beschouwd wanneer men weet dat in Italië de normale intrest voor derge lijke leningen meer dan 10 °/o bedraagt. Bovendien is het uiterst moeilijk, zoniet onmogelijk, voor dergelijke werken kapitalen te vinden. Het twaalfjarenplan beoogt voor de drie doeleinden hoger vermeld (land bouwmechanisatie, bouw van landelijke gebouwen, het aanleggen van bevloei ingswerken), kapitaalbeleggingen in de landbouw te verwezenlijken van meer dan 500 milliard lire in een tijdspane van twaalf jaar. Daar de Italiaanse schatkist niet bij machte was dit bedrag ineens beschik baar te stellen werd volgend stelsel van financiëring toegepast. De schatkist schiet 125 milliard lire voor gedurende de eerste vijf jaren van het plan met een jaarlijkse schijf van 25 milliard voor elk dezer vijf jaren. Dit geld wordt van het eerste jaar af uitgeleend aan de land bouwers en deze lossen de lening af per jaarlijkse afkortingen die lopen over een termijn van vijf tot 12 jaar, naar gelang de lening dient voor de aankoop van machines, de bouw van woningen of de aanleg van bevloeiingswerken. Outer heeft opnieuw de oude traditie der St. Elooiviering opgenomen. En met succes. In 't midden bemerkt men dhr Wynant onze afgevaar digde-beheerder. Die avond had boer Wannes zijn geleerdste gezicht opgezet, want Dolf had ons verwittigddeze keer zal t theo rie zijn. En Wannes was van gedacht dat bij geleerde dingen ook een geleerd gezicht moet getrokken worden. DolfEen eerste vereiste om goed te kunnen voederen is toch wel dat men weet wat men voedert. - Wannes Hoe zo Daarvoor hebt ge toch geen boekengeleerdheid van doen Daar is toch geen enkele boer zó dom, dat hij niet zou weten wat hij aan zijn beesten geeft. Als ik rapen in de kribbe smijt, dan weet ik toch dat het rapen zijn en geen beten Dolf: Ja maar, zo eenvoudig is het niet. Ge moogt niet vergeten dat de koe de rapen zo maar niet in hun geheel in haar bloed opneemt. Het voeder wordt immers eerst in de mond fijn gekauwd, dan gaat het naar de maag, waar het door de samentrekking van de maag wand grondig gekneed wordt, terwijl het voortdurend met maagsap wordt vermengd. Vervolgens keert het, ten minste bij de herkauwers, terug naar de mond waar het nog eens extra her kauwd wordt en nogmaals met speek sel wordt vermengd. Al deze bewerkin gen dienen dus om de voeders zo fijn mogelijk stuk te maken en ze innig met spijsverteringssappen te vermengen. Het is door die sappen dat de spijsvertering wordt ingezet. Die vertering bestaat in een totaal afbreken van de voeders in hun samen stellende delen. Eens ontleed tot de laat ste deeltjes, dan haalt het dier daaruit alleen die stoffen, die dienstig zijn voor het lichaamsonderhoud en voor de pro ductie. De andere bestanddelen, die het dier niet kan gebruiken worden uitge scheiden, 't zij met de urine, 't zij met de vaste uitwerpselen. Het zijn dus geen rapen of beten die de koe in haar lichaam opneemt, maar wel de voedende bestanddelen waaruit deze voeders zijn samengeste'd. Wilt ge nu weten wat ge eigenlijk aan uw dieren hebt gegeven, dan moet ge ook weten welke voedende bestanddelen in de voe dermiddelen zitten, welke van deze be standdelen verteerbaar zijn, dus door de dieren kunnen opgenomen worden, enz. Ge kunt het voedingsproces best ver gelijken met het bouwen van een huis. Veronderstel dat ge ergens een oud huis staan hebt en dat ge het materiaal hier van wilt aanwenden om een nieuw te zetten. Daarvoor moet ge eerst het oude afbreken, uit de afbraak alles opzoeken wat ge voor het nieuwe kunt gebruiken en al de rest wordt dan eenvoudig aan de kant gesmeten. In ons geval is het oude huis het voeder dat wij aan de dieren geven. Deze moeten afgebroken worden zodat het dier er deze stoffen kan uithalen die het voor het eigen lichaam kan gebruiken. De rest wordt eenvoudig weggeworpen. Wannes Nu snap ik het Ge bedoelt zeker die dingens die op het etiket van de voeders staan, eiwit en zo. Dolf: Daar gaat het inderdaad over, hoewel er in de voeder nog heel wat anders zit dan alleen eiwit. Ik zal proberen het u duidelijk te maken Daar is vooreerst water. Wanneer men een bepaald voeder, bv. rapen, zolang tot 100°C verhit, dan zal al het water dat er in zit verdampen. Wat dan overblijft is de droge stof Zo zal er van 100 kg rapen slechts 8 tot 9 kg droge stof overblijven, waaruit men dan kan afleiden dat er zo maar een goeie 90 kg water in de 100 kg rapen zaten. Anders gezegd het gehalte van water in rapen is ongeveer 91 °/o en het gehalte aan droge stof ongeveer 9 °/0. Er zijn natuurlijk voeders die heel wat minder water inhouden, bv. de granen. Rogge o.a., houdt slechts 13,6 °/0 water in, of anders gezegd de inhoud aan droge stof is 100— 13,6 84,4 Wannes Maar dat kan toch niet dat rapen meer dan 90 °/o water inhou den Dat zou dus hierop neer komen dat als ik van 't veld kom met 1000 kg rapen er zo maar een goei 900 kg water op mijn kar liggen. Dolf dat is inderdaad zo. En omdat er in zulke waterrijke voeder middelen zo weinige droge stof zit, moet men aan de dieren daarvan zulke grote massa geven willen ze er iets aan heb ben. Zo zijn er boeren genoeg die tot 75, ja zelfs nog meer kilo's rapen per dag aan hun dieren geven. Want ja, van water worden ze natuurlijk niet vet. En in hoever zo ie's aan te raden is zal later nog wel van pas komen. De eerste twee bestanddelen der voe dermiddelen zijn dus water en droge stof. Hoewel het water in de voeding onmisbaar is, toch is de droge stof het belangrijkste gedeelte. Want 't is dat ge deelte dat de boer moet winnen, terwijl hij water genoeg in de waterput vindt. Wanneer men die droge stof ver brandt, dan gaat daarvan een gedeelte onder vorm van rook in de lucht, terwijl een ander gedeelte als as overblijft. Wat als rook is opgegaan zijn de organische stoffen, terwijl de asbestanddelen of anorganische stoffen, ook mineralen ge noemd, overblijven. Wij hebben dus reeds als indeling water en droge stofterwijl de droge stof bestaat uit organische stoffen en mineralen. (Zie vervolg 2® blad, 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M> Redt U Zeiven Nr 1425.91. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. (Zie vecolg 2e bladzijde 3e kolom)

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1