Het Kerstoffer van de Boer. De consumptiemelk in de landbouweconomie Weekblad Rechtskundige Dienst Abonnenten 1954* Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 26 DECEMBER 1953. Verschijnt iedere Zaterdag 32ste JAARGANG Nr 1595 Beheer t Zeebergkaai, 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lai R Orgaan van de adbouwersvereniging EDT U ZELVEN O. CAUDRON. Aan al onze Lezeressen en Lezers een De nazomer is heerlijk geweest. Hij kon niet heerlijker zijn. Hadden wij in Augustus patatten geplant, dan waren we nu verse aan 't steken. In sommige streken deed men een nieuwe oogst van aardbeien op. Aardappelen en bieten zijn droog en proper gerooid en binnen gehaald. Ge zoudt van lust met uw beste kleren aan bovenop de bietenkui- len gaan zitten zó schoon, zó proper- kens, zó droog liggen die daar. Het zaaisel ligt uitgestrooid. Veel winter werk, ja heelwat werk voor de uitko men, is reeds gedaan. Geen mizerie van regen, mist, modder en sneeuw. Natuurlijk, de prijzen van ons vruch ten zijn niet allemaal zoals het hoorde de hop, de porei, de voedergranen, de druiven, de varkens... hebben maar mizerabele prijzen gegaan. Maar over 't algemeeD, moeten we niet morren. Wij hebben alle reden om Ons Heer zijn ogen niet uit te steken, 't Is weer Kerstmis I En ons Heer ligt daar arme lijk op wat stro, in een boerenschuur. Dicht bij ons, boeren, is Hij willen ge boren worden. Zijn Engelen hebben ons met luid geschal gewaarschuwd en op geroepen om naar hem te komen kijken. Een moeder met een pasgeboren kind een bezoek gaan brengen, brengt mee dat een geschenk afgegeven wordt een tros druiven, een kleedje, een pullover- ken, een dozijn doeken, zes bavettekens, rood voor een jongen, blauw voor een meisje. Dank u, zegt de moeder, 't was niet vandoen, maar 't is schoon en 't zal passen. En we kijken ressekens naar het kind, vertellen wat nieuws aan de moeder en vertrekken stillekens om de gewijde stilte van de geboortekamer niet te storen. Wat brengen wij mee voor het Kers tekind Een sneeuwwit lammeken, koesterend in ons armen gedragen Een kruik verse melk Een korf eieren met een pak echte boerenboter Dat brachten de herders allemaal mee, destijds, te Bethlehem... Maar wij, boeren, uit de 20' eeuw, wat brengen wij mee Liefde? Vrede? Eensgezindheid? Vriendschap Vrijgevigheid Gods dienstigheid Grote woorden zijn dat allemaal, niet waar Woorden die ge in daden kunt en moet omzetten. Laat vandaag het Kerstekind geboren worden in u, in uw boerengezin, in uw buurtschap, in uw vereniging. Ontwijdt die geboorte niet door twist en twee dracht, door wrok en vrankheid, door haat en hovaardij. Een kind is een kind. En het Kerste kind is daarenboven nog onze God en Heer. Steekt dat Kind zijn ogen niet uit, maar danken wij Het waar onze vele kinderen die we kregen, voor onze jolige jeugd, onze krachtige mannenjaren en onze schone oude dag danken wij Het voor onze glorieuze oogsten en voor deze Bamis die schoner was dan ooit te voren. Het Kerstekind moge tussen u en de uwen neerdalen als een nooit eindigende zege. Zalig Kerstfeest, allemaal 1 Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 27 Dec. tussen 10 en 12,30 uur, in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Vergeet niet aan de postbode uw abonnement voor 1954 te betalen. Het bedrag is 72 fr. Werf ook nieuwe leden aan. Het Landbouwtijdschrift uitgegeven door de Economische Diensten van het Ministerie van Landbouw heeft zijn num mer van November 1953 gewijd aan en kele belangrijke vraagstukken die ver band houden met de melkproductie. Al dus heeft de heer Landbouwingenieur G. Vincent een interessante bijdrage ge schreven over de Consumptiemelk in de landbouweconomie waarvan wij de in houd samenvatten ten behoeve onzer lezers. De Heer Vincent onderstreept voor eerst het economisch en sociaal belang van de melkproductie. Deze is inderdaad de eerste onder de Belgische landbouw- voortbrengsten, vermits zij een waarde heeft van ruim 10,4 milliard fr. in 1952, hetzij 27,3 van de totale eigenlijke landbouwproductie. Wanneer men hier bij voegt, gezien het nauw verband dat tussen beide bestaat, de waarde der pro ductie van het rundvlees, dan stelt men vast dat de waarde van deze twee be drijfstakken 44,3 bereikt van het totaal der landbouwproductie. De melkproductie vergt het verbruik van aanzienlijke hoeveelheden voeder, waarvan het grootste gedeelte gewonnen wordt op het bedrijf zelf en de verschil lende bewerkingen en verwerkingen waaraan de melk wordt onderworpen hebben geleid tot de oprichting van meerdere nijverheden die insgelijks van groot belang zijn voor de economie van het land Anderzijds dragen de melk en de producten die er uit bekomen worden voor een groot deel bij tot de voeding van onze bevolking. Van sociaal oogpunt beschouwd, ver toont de melkproductie een familiaal karakter. Het gemiddeld aantal melk koeien per bedrijf bedraagt immers maar 4,1 terwijl de bedrijven van minder dan 10 ha bijna 60% van de melkkoeien bezitten. De Belgische melkkproductie vertoont een intensief karakter. Zij gebruikt het gehele jaar door werkkrachten, die in hoofdzake behoren tot het gezin van het bedrijfshoofd en bezorgt aan deze laatste een regelmatig inkomen. Betreffende de wijze van aanwending van de melkproductie tijdens de jongste vier jaren verstrekt de heer Vincent volgende gegevens rechtstreekse voeding v. d. mens 27,4% voeding v. d. dieren en verliezen 1.2,2 bereiding van boter 56,4% bereiding v. melkderivaten (kaas, melkpoeder, ingedikte melk, room, enz.) 4.0 100.0% Bij vergelijking met andere landen is het rechtstreeks melkverbruik per inwo ner in ons land klein zoals blijkt uit de tabel gepubliceerd door de Europese Or ganisatie voor Economische Samenwer king betreffende het melkverbruik in enkele landen van Europa in 1951-1952, welke wij hierna laten volgen Jaarlijks melkverbruik per inwoner. Landen Kg per jaar Noorwegen 250 Zwitserland 235 Zweden 228 Nederland 197 Denemarken 179 Ierland 165 Verenigd Koninkrijk 158 Oostenrijk 146 West-Duitsland 110 België 103 Frankrijk 100 Italië 49 Griekenland 37 De heer Vincent toont aan dat het verbruik van melk in natura een aan zienlijk belang biedt in het kader van onze zuiveleconomie wegens het uitge sproken seizoenkarakter van de Bel gische melkproductie. In sommige zo mermaanden ziet men zich geplaatst voor aanzienlijke overschotten van volle afgeroomde melk, die voorzeker een in eenstorting der prijzen zouden veroor zaken, zo de regering niet zekere maat regelen toepaste. Deze bestaan in het toekennen van toelagen voor de berei ding van sommige melkderivaten, in een politiek van boterstockering en in een aangepaste regeling van de invoer van zuivelproducten gesteund op het land- bouwprotocol ondertekend tussen Ne derland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie. Daar onze melkproductie regelmatig aangroeit, wordt het steeds moeilijker de overschotten weg te werken in pe riodes van overvloedige productie. Zulks vergt inderdaad toenemende staatstoe- lagen voor de fabricatie van melkderi vaten inzonderheid tot aanwending van de afgeroomde melk en het stockeren van steeds groter wordende hoeveelhe den boter, alhoewel de Belgische ver bruiker deze frigo- boter minder waar deert. In de loop van de laatste jaren zijn de overtollige hoeveelheden melk die op geslorpt werden door de gesubsidieerde fabricatie van derivaten van de volgen de orde van grootte geweest 35 tot 45 millioen liter volle melk; 80 tot 90 millioen liter afgeroomde melk; Een toeneming van het verbruik van melk in natura met 5 liter per jaar en per inwoner (hetzij met 5 °/0 van het huidig verbruik) zou bijna 44 millioen liter ver tegenwoordigen, hetzij meer dan de hoe veelheid melk opgeslorpt door de ge subsidieerde derivaten. Een dergelijk aanvullend verbruik van volle melk in natura zou tevens de markt ontlasten van ongeveer 41 millioen liter afgeroom- melk. Om het verbruik van de melk in na tura op te voeren dienen bepaalde voorwaarden vervuld. De heer Vincent citeert ze in de volgende orde (Zie vervolg 5e bladz. 3e kolom) De oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1435.9$. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1953 | | pagina 1