w ws7 Na de interministeriële Beneluxbesprekingen. Ongedierte in het Kippenhok. Weekblad Voor en door de Landbouwers is Arbeid adelt AALST 7 OOGST 1954. Verschijnt iedere Zaterdag 33ste JAARGANG Nr 1627 4> Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc Orgaan van de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Het landbouwprotocol eens te meer ter sprake. Alhoewel het landbouwvraag stuk en het landbouwprotocol niet op de dagorde stonden van de jongste besprekingen tussen de ministers van de Beneluxlanden die plaats hadden te Brussel op 20 Juli 1.1., bracht de heer Mansholt, Ne derlands minister van Landbouw, het landbouwprotocol toch ter sprake naar aanleiding van de be handeling van de verdere liberali satie in de schoot van de Europese Organisatie voor Economische Sa menwerking (E. O. E. S.). De Heer Lefèbre, Belgisch Minister van Landbouw, gesteund door de heer Larock, zijn collega van de Buiten landse Handel wees er met nadruk op dat de Belgische Lanbouw in de huidige omstandigheden is gegaan tot het uiterste inzake de vrijgeving van de handel. Beide ministers we zen ook de aanspraken af van de Nederlandse Minister van Land bouw om de werking van het land bouwprotocol te versoepelen en betoogden dat het niet opgaat het protocol te ontzenuwen of af te bouwen, zolang de verschillen tus sen de economische en sociale po litiek der twee landen, die aanlei ding gaven tot het ondertekenen van het protocol, niet waren weg geruimd. Onze twee ministers hadden het in deze volstrekt bij het goede eind. Wij hebben reeds herhaaldelijk betoogd in dit blad, en wij blijven bij deze mening, dat een economi sche unie met Nederland maar mo gelijk is op voorwaarde dat de be trokken landen een gelijklopende politiek volgen inzake de vorming van de prijzen en de lonen. Bovendien is vereist dat het be staande aanzienlijk verschil tussen het loonpeil, dat nog volgens de bedrijfstakken van 40 tot 60 t.h. be draagt, door een geleidelijke stij ging der Nederlandse lonen in sterke mate zou worden vermin derd. Wat de landbouw betreft, is er tot heden volstrekt geen gelijk lopende politiek bij Nederland en België op het gebied der prijsvor ming en van de lonen. Vandaar dan ook een aanzienlijk kostprijsverschil ten nadele van de Belgische landbouw. Dit verschil wordt thans nog geschat op 25 tot 301. h. De voornaamste oorzaken van dit verschil zijn de afwijkende re gelingen bij de vaststelling der pachtprijzen, de ongelijkheid in de lonen, de dispariteit in de kostprij zen en de verkoopprijzen door een sterker ingrijpen van de Neder landse overheid. In ons land stegen de pachtprijzen gemiddeld met 300 t. h. tegenover vóór de jongste oorlog, in Nederland enkel met 130 t.h. Een Belgische boer betaalt gemiddeld 2.1Ö0 fr. per ha land bouwgrond, een Nederlandse boer maar 1.500 fr. Ook bij de lonen is er een groot verschil in de twee landen. Een ongeschoolde landbouwar- beider van 21 jaar verdient gemid deld in België 20,60 fr. per uur, so ciale lasten inbegrepen, die door zijn werkgever dienen betaald. Een ongeschoolde arbeider van 23 jaar verdient in Nederland, waar men voor de loonregeling enkel op 23 jaar als volwassen wordt be schouwd, enkel gemiddeld 15,50 fr. per uur, sociale lasten inbegrepen. Deze twee factoren zijn dan nog minder belangrijk, dan de werking van het Nederlands landbouw- egalisatiefonds, het Zuivelfonds en de andere gespecialiseerde land bouwfondsen welke de middelen zijn aangewend door de Neder landse regering om de kostprijzen van de landbouwer te drukken en hem toe te laten tegen lagere maar niettemin nog lonende prijzen te verkopen. Zolang bij voorbeeld de voeder- granen zoals maïs, rogge en gerst duur waren op de wereldmarkt, werden deze aan de Hollandse boer geleverd tegen een prijs van 40 tot 50 fr. goedkoper dan de prijs der wereldmarkt. Thans zijn de voedergranen goedkoop geworden en betaalt de Hollandse boer onverminderd de vroeger bepaalde prijzen. Wat hij aldus thans betaalt boven de wereldmarktprijzen is een heffing op de voedergranen die gaat naar het Landbouwegalisatiefonds. Wat doet dit Fonds met die hef fingen Ziehier Engeland wil de bacon zo goedkoop mogelijk aan kopen en krijgt aanbiedingen van Denemarken, Nederland en ande re landbouwlanden die scherp met elkander concurreren. Nederland dat belang heeft bij het behoud der Engelse markt voor de uitvoer van zijn landbouwpro ducten slaagt daarin op volgende wijze (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom.) Kippen kunnen geplaagd worden door allerhande ongedierte zoals wantsen, luizen, vlooien en mijten. Allen hebben dit gemeen dat ze de dieren onrustig maken terwijl som mige van deze parasieten en voor al de vogelmijt, meestal bloedluis geheten, heel wat bloed afzuigen. Dit alles heeft een weerslag op de algemene gezondheidstoestand van de dieren en zowel de last welke wordt veroorzaakt als het bloedverlies kan zeer ernstige ge volgen hebben want niet zelden wordt de leg zodanig beïnvloed dat deze praktisch volledig kan ge staakt worden. Iedere kippenhouder heeft reec's gezien hoe de kippen er op uit zijn zich te plodderen in droog zand en hoe ze zich beijveren dit zand zo veel mogelijk tussen de veren te krijgen. Dit wordt nu precies niet gedaan uit louter tijdverdrijf noch omdat ze dit zo uitermate plezierig vinden. Dit zandbad is het natuur lijk afweermiddel van deze dieren om zich te ontdoen van die lastige beestjes. Ze halen het zand zolang tussen de veren tot de ademha lingswegen van de parasieten ver stopt geraken en deze door ver stikking om het leven komen. Dit is voor een kippenhouder reeds een aanwijzing om de dieren voortdurend een zandbad ter be schikking te houden, ook in het hok wanneer de kippen in najaar en winter worden opgesloten. Dit is niet zo een grote moeite. Wie ver standig wil zijn, kan zijn kippen dan nog een handje toesteken in de strijd tegen al dat ongedierte door een paar handsvol insectenpoeder (DDT bv.) door het zand te mengen. De legnesten zijn ook heel dik wijls broeinesten van ongedierte en bevorderen de verspreiding van de ene kip op de andere. Regelma tig, om de week bv. of zeker om de veertien dagen, moeten deze ge reinigd worden en van vers strooi sel worden voorzien. Een bestui ving met DDT-poeder in de leg nesten dient ook regelmatig te ge schieden. Soms.rbij zeer erge overwoeke ring, kan het noodzakelijk zijn de dieren elk afzonderlijk te behande len door DDT-poeder in de veren te stuiven. Wie echter zorgt voor een goed zandbad, de legnesten behandelt en verder de hoogst mo gelijke reinheid betracht zal tot dit tijdrovend werk niet hoeven over te gaan. Door reinheid in het hok bedoe len we dat mestplank en zitstokken steeds zuiver gehouden worden enkele keren per jaar flink worden afgeschrobd en dat men er zorg voor drage dat zo weinig mogelijk scheuren en reten in muren of houtwerk aanwezig zijn. Dit zijn veelal woekerplaatsen van onge dierte. De muren bv. kunnen een paar keren per jaar flink met wit kalk worden bestreken. Die ongedierte bestrijding in het kippenhok is dus niet zo heel moei lijk. Iets anders is evenwel de Bestrijding van de Bloedluis. Deze parasiet, de vogelmijt, is beter bekend onder de naam van bloedluis Voor zover ten min ste deze kostganger van elk kip penhok aan onze kwekers bekend is. Vele kippenhouders vermoeden zelfs het bestaan niet van deze parasieten, hebben deze nog nim mer gezien, terwijl ze met duizen den en nog eens duizenden in hun kippenhok worden aangetroffen. Het is niet te verwonderen dat in dergelijke gevallen deze mensen tijdens de zomermaanden voor een onoplosbaar raadselkomen te staan wanneer de legprestaties van de kippen angstwekkend beginnen te dalen. Wat meer uitleg dus over de bloedluis Dit ongedierte draagt de mooie wetenschappelijke naam van Dermanyssus gallineae. Een luis is het eigenlijk niet want behoort niet tot de insekten (met zes poten) doch wel tot de mijten (met acht poten). Mijten zijn bv. nog de rode spin van de fruitbo men, de schurftmijtendie het schurft veroorzaken bij mens en dier, de meelmijten die bloem en meel be derven en zovele andere. Dit is reeds een aanwijzing dat deze diertjes moeilijk te verdelgen zijn met DDT. Een Duits pluimvee tijdschrift, de Deutsch Wirtschafts Geflügelzucht vermeldt een proef door dhr Friese, waarbij na een behandeling met DDT acht dagen later een derde van de behandel de bloedluizen nog even monter in leven was als de controlegroep welke geen enkele behandeling had gekregen. Als we dan weten met welke snelheid de bloedluis in gunstige omstandigheden kan voortplanten is het duidelijk dat we in dit geval van DDT niet veel heil mogen ver wachten. Wat sommige mensen, die aan DDT alle mogelijke won deren toeschrijven, wel eens schij nen te vergeten. (Zie vervolg 6' bladz. le kolom.) 9 y<BÜI»Wini>iMr MUfr~a«V éOH <6 De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Handelsregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. STICHTER EN BESTUURDER LX' medewerkers zijn O. CAUDRON. I verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1954 | | pagina 1