Het wetsontwerp op de ruilverkaveling van landeigendommen uit kracht van de wet. Al met het Nieuwe Jaar... Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt flon ol onze Lezeressen en Lezers een Zalig en Gelul^ig Dieucajaar. AALST 1 JANUARI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1648 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Na het wetsvoorstel ingediend door de heer Volksvertegenwoor diger Chalmet en consoorten dat wij hebben behandeld in De Koornbloem van 21 en 28 Augustus alsook in het nummer van 4 Sep tember 1.1., werd op 24 November 1.1. namens de regering bij de senaat door de heren Lefèbre, minister van Landbouw, Liebaert, minister van Financiën en Van Glabbeke, minis ter van Openbare werken, een wetsontwerp aanhangig gemaakt op de wettelijke ruilverkaveling van landeigendommen. De indieners betogen dat hun ontwerp grotendeels overeenstemt met het tweede gedeelte van het wetsontwerp neergelegd bij de se naat op 10 Maart 1948 waarvan het eerste gedeelte tot aanmoedi ging van de vrijwillige ruilverka veling van landeigendommen door het parlement werd gestemd en de wet werd van 4 Mei 1949, doch waarvan het tweede gedeelte ver viel ingevolge de kamerontbinding in 1950. In de memorie van toelichting stellen zij vast dat de landbouw- oppervlakte in België over een aanzienlijk aantal kleine bedrijven is verdeeld. Indien het waar is, dat een overdreven verdeling van de landbouwoppervlakte economi sche nadelen oplevert, wordt toch anderzijds door het bestaan van kleine en middelmatige landeigen dommen een rechtvaardiger ver deling bereikt van het nationaal bezit. Van sociaal standpunt uit, biedt zulks onbetwistbare voorde len. Voor zover de vermenigvuldi ging van de landeigendom niet tot yersnippering aanleiding geeft en het bestaan van economische leef bare bedrijven niet in de weg staat hoeft de wetgever niet in te grijpen. Deze versnippering is echter in ons land, vooral in bepaalde stre ken, onbetwistbaar te ver doorge dreven. Volgens de kadastrale ge gevens bestaan er 5.685.000 onbe bouwde percelen (tuinen en bossen niet inbegrepen). Indien men aan vaardt, wat waarschijnlijk wel zo is, dat de 739.000 bedrijven van minder dan 1 ha een millioen per celen omvatten, dan blijven er 4.685.000 percelen voor de 252.000 bedrijven van meer dan 1 ha, wel ke 1.721.000 ha. vertegenwoordi gen. De gemiddelde oppervlakte der percelen zou dus ongeveer 36 are bedragen en gemiddeld Bel gisch landbouwbedrijf zou gemid deld 19 kadastrale percelen van 36 are omvatten, Uit een onderzoek ingesteld in 1948 door het Rijksstation voor Landbouweconomie te Gent be treffende de toestand van 266 be drijven gelegen in de zandstreek de polders en de zandleemstreek blijkt dat het gemiddeld aantal percelen per bedrijf 13 bedraagt, dat vele percelen ingesloten zijn en dat op vijf kavels er éne op meer dan 1 km zelfs in sommige gevallen op meer dan 5 km. afstand van de bedrijfszetel gelegen is. Uit een onderzoek in 1952 onder nomen door de Nationale Maat schappij voor de Kleine eigendom in 1950 gemeenten van het land en slaande op 16.800 bedrijven blijkt dat inde onderzochte bedrijven het gemiddeld aantal percelen 7 be draagt en dat 16 t.h. er van inge sloten liggen. De indieners van het wetsont werp sommen vervolgens de nade len op van de verbrokkeling der landeigendommen. Deze nadelen zijn aanzienlijk tijdverlies bij de bewerking bijkomende vermoei enis voor mensen en dieren spoe diger slijtage van het materieel lastige en dikwerf onvoldoende bewerking van de grond onmo gelijke of alleszins verminderd ge bruik van machines; grondverlies ingevolge te groot aantal toegangs wegen, grachten en afpalingen mindere opbrengst van de kanten van de akker minder doelmatige bemesting moeilijkheden bij de uitvoering van grondverbeterin gen verwikkelingen die voort spruiten uit ingesloten erven be twistingen nopens eigendomsgren- zen en overschrijding dezer laat ste gebrek aan belangstelling voor onderlinge verstandhouding inzake de uitvoering van bewate ring, drainering en grondverbete ring en over het algemeen opvoe ring van de exploitatiekosten die de winstgevendheid van de land bouw verminderen en een waar devermindering veroorzaken van het grondkapitaal en van het roe rend kapitaal De ruilverkaveling biedt volgen de merkelijke voordelen vermin dering van alle onproductieve op pervlakten. De winst die aldus ver wezenlijkt wordt bedraagt onge veer van 3 tot 6 t.h. van de totale oppervlakte van het bedrijf, naar gelang de min of meer vergaande versnippering en de vermindering van het aantal percelen. Wanneer naar aanleiding van een ruilver kaveling grondverbeteringswerken worden uitgevoerd, zal het gering verlies aan oppervlakte dat hieruit voortvloeit ruimschoots vergoed worden door de mogelijkheid van (Zie vervolg onderaan hierneven) Onze Noenkel Boer is een man die boeken leest. Veel boeken. Dat zal maar een peeënboer- ken zijn, zeker, zult ge zeggen. Denkt dat niet. Uren in de omtrek komen ze naar zijn gewin zien en zijn woord is Evangelie. Ewel die Noenkel Boer leest drie, vier boeregazetten per week. - Allee Allee zult ge zeggen, waar haalt dat boerkeslim de tijd Na zijn werk, verdoren Onze Noenkel Boer staakt op uur en tijd het werk en jont de geest ook iets. Ik zeg die Noenkel Boer heeft me eens gezegd Van al de boere gazetten is De Koornbloem de beste De artikels zijn degelijk en zakelijk geschreven, door mannen die het vak van de pen en ook het vak van de ploeg kennen. En de manier waarop ze schrijven, is ver staanbaar voor iedereen. Beste lezers, dat is een uitspraak die kan tellen, 't Is bijna Evangelie, zou ik durven zeggen. In alle geval, wij hebben weer eens een jaar ons best gedaan met u op de hoogte te stellen van al wat een boer weten moet over beest, erf en akker, over machine, ministerie en uitvoer, over weten een meer intensieve en doelmatige uitbating. De ruilverkaveling zal een rui mer gebruik van landbouwmachi nes toelaten en aldus handenar beid besparen. Zij is één van de meest doelmatige middelen om de landbouw aan te moedigen en vooral om het rendement van de landbouwarbeid te verhogen. Om zich rekenschap te geven van het nut van de ruilverkave ling volstaat het een blik te wer pen op de stand der ruilverkave ling in Nederland en Frankrijk. De ze twee landen leggen op het ge bied van de ruilverkaveling een steeds toenemende bedrijvigheid aan de dag. Op 31 December 1953 waren in Nederland 75.944 ha herverkavelc en 105.918 ha waren, op zelfde da tum, in uitvoering. In Frankrijk was, op 1 October 1953, de ruilverkaveling beëindigc voor 1.390.000 ha en, op die datum waren 857.000 ha in uitvoering. (Zie vervolg 3' bladz. 3' kolom.) schap, nieuwe methodes en mel denswaardig nieuws, over wat de Bot kookt, de tuin geeft en Ons [eer U voorschrijft. We hebben ons boeren verdedigd waar het nodig was. In één woord wij hebben ons best gedaan. Dit zeggen wij vandaag. Maar vandaag beloven we ook Wij zul- en voortgaan op dezelfde weg. De goede weg. De vrije weg. De rech te weg. Wij zullen u inlichten over alles wat een moderne boer moet weten. Wij vragen alleen dat gij ons zoudt helpen. - Wij u helpen Wij schrijven alleen rechte voren met ons ploeg! - Goed, zeg ik. Maar stel vra gen, vertel ons uw moeilijkheden, uw lasten. En wij zullen u antwoor den. Wij zullen in «De Koornbloem» zoveel mogelijk de vraagstukken behandelen die een boer dagelijks voorgeschoteld krijgt, maar dan moeten wij ook op de hoogte zijn van die vraagstukken. Oh over 't algemeen zijn wij genoeg op de hoogte van wat u treft en kwelt, last en moeilijkheid berokkent en wij zullen trachten u daarin te hel pen. Maar zijn er zaken waaraan niet altijd de nodige aandacht ge geven wordt, licht ons dan in en we zullen er als de kippen bij zijn. Wij danken U voor het vertrou wen dat gij in «De Koornbloem» en Redt U Zeiven steeds gesteld hebt. Wij zullen in de toekomst dat vertrouwen niet beschamen. Onze Maatschappij is daar om U te voorzien van de beste en de degelijkste produkten, die kunnen konkurreren tegen al de rest, niet alleen wat de hoedanigheid aan gaat, maar ook wat betreft de prijs. Hoemeer leden wij rondom ons kunnen scharen, hoe beter we onze Maatschappij zullen kunnen uit bouwen. Ook gij, beste lezer van De Koornbloem en lid van Redt U Zeiven ook gij moet ons daarin een handje toesteken. Breng leden bij Het zal in uw eigen voordeel uitvallen. Ge weet, wij schelden niet, wij vallen niet aan waar het niet no dig is, wij volgen onze eigen weg. En die weg zullen wij ook in 1955, recht en bont, voort blijven bewan delen. En dit jaar moge voor U en de uwen gelukkig zijn. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. s jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1