Het wetsontwerp op de ruilverkaveling van landeigendommen uit kracht van de wet. De bescherming van het Hout Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 15 JANUARI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1650 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT ZELVEN Nr 1425.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage) In onze twee vorige nummers hebben wij achtereenvolgens de memorie van toelichting samenge vat van voormeld wetsontwerp als ook het doel en de eerste fase van de procedure der ruilverkaveling behandeld nl.het onderzoek naar het nut der ruilverkaveling. De vol gende fase der procedure heeft be trekking op De uitvoering van de ruilverkaveling. Indien, zoals uiteengezet in ons vorig nummer, het ontwerp van ruilverkaveling aanvaard wordt door de algemene vergadering van eigenaars, vruchtgebruikers en ex ploitanten (pachters), beslist de Koning op voordracht van de Mi nister van Landbouw en van de Mi nister die de urbanisatie in zijn be voegdheid heelt, of gevolg dient geven aan bedoeld ontwerp. In be vestigend geval belast hij een co mité met de uitvoering van het ontwerp. Dit comité bestaat uit viji leden, waarvan er drie door de koning worden aangewezen onderschei denlijk op voordracht van de Mi nister van Landbouw, de Minister van Financiën en de Minister van Openbare Werken en waarvan er twee worden aangewezen onder scheidenlijk door de groep der eigenaars en vruchtgebruikers en door de groep der exploitanten. Op dezelfde wijze worden plaatsver vangende leden aangewezen. De voorzitter van het Comité wordt onder de leden benoemd op voor dracht van de Minister van Land bouw. De secretaris van het Comité wordt aangewezen door de Natio nale Maatschij voor de Landeigen dom. Het Comité heelt rechtspersoon lijkheid. Het beraadslaagt en be slist over al wat de uitvoering van de ruilverkaveling betrelt. Het kan slechts geldig beslissen wanneer de meerderheid van de leden, even tueel vervangen door hun plaats vervangers, aanwezig zijn. Bij sta king van stemmen is deze van de voorzitter beslissend. Het Comité wordt bijgestaan door een commissie van advies be staande uit ten minste drie en ten hoogste tien leden, door de Minis ter van Landbouw gekozen op voordracht van het comité, onder de personen in de streek die in landbouwaangelegenheden b ij zonder bevoegd zijn. De commissie van advies vergadert op verzoek en onder het voorzitterschap van het Comité of zijn gemachtigde. Na advies van de commissie van advies maakt het Comité op 1) de classificatie van de gron den volgens hun cultuur- en be- drijfswaarde, bij middel van een plan waarop de bestaande verka veling is aangegeven. Op dit plan worden de waardezones ge vormd door de groepering van de gronden van dezelfde klasse, in te kening gebracht. Deze zones wor den op het terrein afgebakend 2) een lijst waarop tegenover elke kavel van het verkavelingsplan zijn aangegeven de naam van de eigenaar, van de vruchtgebruiker en van de exploitant, de opper vlakten in elke waardezone, de globale oppervlakte en de over eenstemmende waarden 3) een lijst waarop tegenover elke eigenaar en vruchtgebruiker zijn aangegeven de kavels die hij bezit, met de totalen van de opper vlakte in elke waardezone, de glo bale oppervlakte en de overeen stemmende waarden 4) een lijst waarop tegenover elke exploitant zijn aangegeven de kavels die hij in gebruik heeft, met de totalen van de oppervlakten in elke waardezone, van de globale oppervlakten en van de overeen stemmende waarden. Voor het vaststellen van de waardezones hoeft hetComité geen rekening te houden met gegevens die geen verband houden met de cultuur- of bedrijfswaarde, zoals het voorhanden zijn van afsluitin gen, bomen of hagen, het bestaan van een pacht, van een erfdienst baarheid van overgang of van een recht van gebruik of van opstal en de slechte cultuurtoestand van de grond, noch met gegevens die geen verband houden met de land- bouwbestemming van het goed, zoals de aard van de ondergrond, de bestemming van het goed als bouwgrond, of de mogelijkheid van aanwending voor nijverheidsdoel einden. Deze gegevens, die als meer- of minderwaarden van de kavels worden beschouwd, worden na de toebedeling van de nieuwe kavels afzonderlijk geschat. Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom) Onze rechtskundig houdt zijn zitdag op Zondag 16 Jan. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. Het valt niet te ontkennen dat het vraagstuk van de bescherming van het hout in al zijn aanwendings- vormen, tegen bederf en beschadi ging, met de dag steeds meer en meer belangstelling geniet. En niet zonder reden. Zonder een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, waardoor de houtpara sieten, nl. insecten en zwamziekten steeds maar grotere schade doen, kunnen wij zeggen dat practisch iedereen met hen af te rekenen krijgt. En het verbetert er niet op. Om maar één voorbeeld aan te halen de termieten, dat zijn in secten die, wat lichaamsbouw en levensgewoonten betreft, een grote overeenkomst vertonen met onze mieren, kunnen beschouwd wor den als de gevaarlijkste vijanden van het hout. Vroeger waren ze ons alleen bekend uit de verhalen van mensen, die in de tropen ver bleven. Nu zijn ze echter reeds doorgedrongen tot verschillende steden van Zuid-Europa. Zelfs in Parijs en Rome hebben ze zich ge nesteld. De schade, die zij veroor zaken is van zulke aard, dat men er werkelijk schrik van zou krijgen Ze hollen het hout volledig uit, doorgaans zonder dat men er iets van merkt, zodat er ten slotte alleen cieïribben van overblijven. Zo zal men de ene dag voor een meubel, een trap of een plankenvloer staan, zonder er iets abnormaals aan te zien, om de andere dag gans het geval in elkaar te zien storten. Gelukkig hebben wij in ons land geen termieten. Voorlopig althans. Toch komen hier voldoende para sieten voor om ons zorgen te maken over de schade die zij aan het hout toebrengen. Er wordt wel eens de vraag ge steld maar hoe komt het toch, dat tegenwoordig het hout zo gauw vergaat, terwijl zeer oude gebou wen, die honderden jaren geleden werden gebouwd en waarin veel hout voorkomt, in verhouding heel wat minder schade vertonen In een studie dienaangaande, uitgegeven door Solvay, lezen wij hierover enkele bijzonderheden Vroeger werd in het bouwvak om zo te zeggen enkel het hout van volkomen gezonde edele loofbo men (eiken) gebruikt, bomen die volgroeid en dus zeer oud waren, toen ze werden geveld. Zij beston den, indien niet uitsltuitend, dan toch in zeer grote mate uit kern hout. Tegenwoordig wordt voor het bouwen bijna uitsluitend naald hout gebruikt (hout afkomstig van naaldbomen, zoals dennen bv.) een zachte, snelgroeiende hout soort met een groot percent spint (of spek) en bijgevolg veel vat baarder voor aantasting door para sieten. De bomen worden helaas dikwijls geveld in perioden die voor de houtkap niet gunstig zijn de houtsoorten zijn over t alge meen van minder goede kwaliteit en daarenboven zijn zij vaak op onvoldoende wijze gedroogd en verzorgd. Verder schijnt het wel dat de houtinsecten vroeger veel minder verspreid waren dan tegenwoordig en met bezorgdheid ziet men hun verspreidingsgebied in ons land voortdurend groter worden. Een niette onderschatten oorzaak van de sterkte van de oude gebou wen is niet alleen dat vroeger zeer duurzame houtsoorten werden aangewend, maar eveneens het feit dat men vroeger niet voldoende vertrouwd was met de berekening van het weerstandsvermogen van het materiaal. Als men een gebouw optrok dan nam men de balken en gebinten ruim dik genoeg, om ze ker te zijn dat alles sterk genoeg zou wezen. Dat de kostprijs daar mee in grote mate steeg, schijnt geen al te grote bekommernis te zijn geweest. Tegenwoordig is dat allemaal anders. Het weerstandsvermogen van het materiaal wordt door in genieurs en architecten zo scherp mogelijk berekend, kwestie van de kostprijs van de bouwwerken zo veel mogelijk te drukken. Nu wor den, voor een zelfde geval balken en houtblokken aangewend, die dikwijls de helft lichter zijn dan deze, die men destijds voor de oude gebouwen gebruikte. Dan nog de hoedanigheid van het hout buiten beschouwing gelaten. Wat zich in de bouwnijverheid afspeelt zien wij eveneens in de meubelmakerij. Waar vroeger mas sieve tafels, stoelen, kasten bedden, enz. werden gemaakt uit eerste klas duurzaam hout, wordt nu prac tisch alles geleverd in plakhout. Zeer slecht hout wordt doorgaans gebruikt om het geraamte te ma ken terwijl heel het geval dan overtrokken wordt met plakhout waarvan het bovenste iaagje dan uitmaakt of het eiken, beuken, ci troenenhouten of notelaren meu bels zullen moeten verbeelden. Dat de insecten daarin vrij spei krijgen hoeven wij zeker niet te zeggen en dat de levensduur van zulke meubels zeer beperkt is ligt voor de hand. Het gaat natuurlijk niet op terug te keren tot de oude tijd en te eisen dat de meubels, de gebouwen en al het andere hout- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen vmw. «aiMW «wwaw*»*» Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1