Het wetsontwerp op de ruilverkaveling van landeigendommen uit kracht van de wet. De Pluimveehouderij in Nederland. Weekblad Voer en door de Landbouwers Arbeid adelt BP! AALSf 22 JANUARI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1651 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (4de bijdrage en slot) In onze drie vorige bijdragen hebben wij achtereenvolgens een samenvatting gegeven van de me morie van toelichting van voormeld wetsontwerp alsook een beknopte toelichting van het doel en van de twee fases van de procedure nlhet onderzoek nopens het nut der ruil verkaveling en van de uitvoering ervan. In onderhavige bijdrage be handelen wij nog enkele belang rijke bepalingen van het ontwerp. Gevolgen van de akte van ruilverkaveling. De akte van ruilverkaveling be paalt de rechten en verplichtingen van de partijen die bij de ruilver kaveling betrokken zijnnl: de eige naars, vruchtgebruikers en pach ters. Zij stelt insgelijks het bedrag vast dat dient betaald door de eige naars aan de Nationale Maat schappijvoorde Kleine Landeigen dom als hun aandeel in de kosten voor de uitvoering van werken, zo als grondverbeteringswerken, aan leg van nieuwe wegen en water lopen. Tot waarborg van de beta ling dezer kosten en van de intres ten wordt ten voordele van voor melde maatschappij een hypo theekinschrijving genomen ten laste van de eigenaar of vruchtge bruiker op de betrokken kavels. De tijdstippen voor de ingenottreding en ingebruikneming van de nieuwe kavels worden door het Comité vastgesteld met inachtneming van het plaatselijk gebruik. De akte van ruilverkaveling geldt als titel voor de eigendom, de za kelijke rechten en de schuldvorde ringen welke er door geregeld worden. Ze wordt met haar bijla gen bewaard door het Comité voor aankoop van onroerende goederen voor rekening van de Staat. Doch een gelijkvormig uittreksel bekleed met de formule van tenuitvoerleg ging wordt overhandigd aan de belanghebbenden die de nieuwe kavels in gebruik zullen nemen. De ingebruikneming van de nieu we kavels heeft plaats op de tijd stippen en onder de voorwaarden bedongen in de akte van ruilver kaveling. De akte van ruilverkaveling heeft voor gevolg, dat het geheel van de nieuwe kavels die aan een eige naar worden toebedeeld in de plaats komt van het geheel van de vroegere kavels van die eigenaar Het vruchtgebruik en ander zake lijke rechten of vorderingen wor den van rechtswege insgelijks overgedragen op de nieuwe kavels. De kosten voor uitvoering der ruilverkaveling. Alle bestuurskosten van het co mité, daarin begrepen de zitpen- ningen en de vergoedingen voor reiskosten toegekend aan de leden van het comité en van de commissie van advies, alle procedurekosten van welke aard ook, de kosten van de akte van ruilverkaveling, van de hypothecaire pleegvormen, als ook de kosten van afpaling worden gedragen door de Staat. De Minister van Landbouw be paalt de tussenkomst van de Staat in de uitgaven voor de werken van aanleg en verbetering van de we gen en afwateringen en voor de grondverbeteringswerken. De reglementering inzake te werkstelling van werklozen is toe passelijk op de werken die voor de uitvoering van een ruilverkave lingsplan vereist worden. De Nationale Maatschappij voor de landeigendom doet de nodige voorschotten voor de uitvoering van de ruilverkavelingsverrichtin gen. De Minister van Financiën stelt de modaliteiten vast van deze voorschotten. Onze zienswijze. De ruilverkaveling is onbetwist baar een doelmatig middel om de opbrengsten van onze landbouw- bodem op te voeren en het econo misch rendement van onze land bouwbedrijven te verhogen. In ons land, waar de landbouwbodem zeer versnipperd is, dringt de ruil verkaveling zich dan ook op. Zulks is des te meer waar, daar wij in af zienbare tijd staan voor de verwe zenlijking der economische unie met Nederland waar de wettelijke verkaveling reeds sedert enkele tijd in uitvoering is. Doch het is onze mening, dat om een blijvende uitwerking te hebben, de ruilver kaveling dient gevolgd door een hervorming van ons huidig erfenis- recht. Immers de grote oorzaak van de versnippering van onze land bouwbedrijven is het te strak indi vidualistisch karakter van ons er fenisregime. Wat de landeigendommen be treft, zou ons erfenisrecht derwijze dienen gewijzigd, dat de erfge naam die de hoeve overneemt ook de vereiste gronden erft om een economisch leefbaar landbouwbe drijf in stand te houden, natuurlijk mits aan zijn medeerfgenamen in geld of andere goederen hun aan deel in de nalatenschap te betalen. (Zie vervolg 4e bladz. lt kolom.) Enkele tijd geleden hebben wij de pluimveetentoonstelling van Utrecht bezocht en meteen hebben wij van de gelegenheid gebruik gemaakt om enkele vooraanstaan de bedrijven te bezoeken, met de bedoeling na te gaan, hoe het voor 't ogenblik met de Nederlandse pluimveeteelt gesteld is. Wat de tentoonstelling zelf be treft, deze was wel de mooiste die wij ooit hebben gezien. Stel u voor één grote ruimte van 15.000 m2 groot, uitstekend verlicht. De ruim te was prachtig benut en alle stan den kwamen goed tot hun recht. Zo waren bv. de levende dieren in het midden geplaatst in neven el kaar staande kooien (dus niet op elkaar) zodat elk van hen goed tot zijn recht kwam. Deze tentoonstelling te Utrecht heeft zich ontwikkeld tot een jaar lijkse gebeurtenis voor de pluim veehouderij, waarbij de bedrijfs- pluimveeteelt zo langzamerhand sterk naar voren is gekomen, hoe wel de sportpluimveeteelt toch de plaats heeft behouden, die haar toekomt. Er mogen echter uitslui tend jonge dieren worden ingezon den. Dit geldt nochtans niet voor konijnen en duiven. Wat ons opviel was dat het er zo ordelijk was, zo proper en zo rustig. Er was een sfeer als in een groot kippenhoker was wel leven, maar geen onrust. LigeniijK is het nu zo, dat ieder bedrijf van enige betekenis daar vertegenwoordigd moet zijn met zijn producten het fokbedrijf en de vele vermeerderingsbedrijven met hun levend materiaal, de grote broederijen en de vooraanstaande fa Drikanten van veevoeders, broed machines, kunstmoeders, hokken, enz. De pluimveehouders uit alle delen van het land trekken er dan ook in massa naar toe en er worden heel wat zaken gedaan. Aan het slachtpiuimvee wordt tegenwoordig in Holland veel aan dacht geschonken en er was op deze tentoonstelling dan ook een ruime plaats voorbehouden aan stands met levende, zowel als ge slachte piepkuikens. Ook pracht kwaliteit Pekingeenden als bout zag men er, terwijl de kalkoenen meer op de voorgrond treden. Zo konden wij een uitstalling breed borstkalkoenen bewonderen, met de vermelding "U" (uitstekend) be kroond. Door de invoer van de breedborstkalkoenen is de hoeda nigheid van deze kerstbout bi uitstekendheid, geweldig verbe terd. Deze dieren groeien sneller en zetten veel meer vlees aan, spe ciaal aan de borst, zoals de naam het trouwens aanduidt. Bij de kippen zagen wij ook en kele nieuwe rassen en kleurslagen. Er zijn een paar fokkers, die de witte kleurslag (variëteit is misschien een beter woord in dit geval) van de Noord-Hollandse Blauwe kip heb ben gefokt en die reeds zoveel zui ver fokmateriaal hebben gefokt, dat ze eendagskuikens kunnen af leveren. Witte exemplaren kwamen vroe ger ook wel eens voor onder dat ras, maar ze bleven steeds kleiner. Thans is het echter gelukt mate riaal te kweken, dat weinig onder doet voor de oorspronkelijke Blauwe. Die witte hen heeft, wat de kleur aetreft, ongetwijfeld een voor sprong op de blauwe, daar men die donkere stoppels van de veren bij de blauwe niet graag ziet. Zijn daarenboven de stoppels op de rug dan nog afgepikt dan is zo n kuiken tot tweede en zelfs tot derde kwali teit veroordeeld. Verder zijn er, enkele jaren gele den, goede stammen Plymouth Rocks uit Amerikaingevoerd, waar van er ook behoorlijke koppels op de tentoonstelling aanwezig waren. Men schijnt ze te willen gebruiken voor het tot stand brengen van kruisingen voor de eierproductie en ook wel voor kruisingen voor de slachtkuikenfokkerij. Er waren ook vele stands met kruisingsproducten van hoen ders, echter uitsluitend eerste kruisingen, dus tussen twee zuivere rassen, en enkele drieraskruisingen. High Lines heeft men in Holland niet, daar deze niet mogen inge voerd worden, doordat de fokkerij dan gedeeltelijk naar de U.S.A. zou worden verplaatst. Men wil ze wel in eigen land gaan fokken. In deze richting wordt trouwens reeds ge werkt en een organisatie van fok kers is opgericht om te trachten ge zamenlijk dit doel te bereiken. Wat er ook van zij, de fokkerij in Nederland staat ongetwijfeld in het teken van de kruisingen. Voor het ogenblik bestaat reeds 60 van de pluimveestapel uit kruisingen, meestal eerste kruisingen en hier en daar wat drieraskruisingen. Op en kele honderden gewone pluimvee- bedrijven worden door de officiële voorlichtingsdienst de resultaten van de verschillende bastaarden nagegaan en opgenomen. Tot nu toe is gebleken dat de kruisingen Exchequer x Rhode Is land Red en Exchequer x New Hampshire de beste zijn, al zijn de verschillen niet zo erg groot. Deze kruisingen geven grote, sterke, le venskrachtige dieren, met een hoge (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1