De Amerikaanse landbouw in 1954. Uitslag van de winterleg in de Nationale Officiële Legwedstrijd van Roeselare. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst. AALST 12 FEBRUARI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1654 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wij hebben onze lezers regelma tig op de hoogte gehouden van de inspanningen welke de Ameri kaanse regering doet om de aan zienlijke overschotten aan land bouwproducten welke zij heeft ge- financieerd geleidelijk te verkopen aan het buitenland in de munt van de kopende landen, en om de over productie te temperen door inkrim ping van de teelten. Er wordt te vens getracht aan de landbouw productie een nieuwe richting te geven. Tijdens het bedrijfsjaar 1954 had den de inspanningen van de ver bouwers en van de deskundigen als opzet het zoeken naar nieuwe af zetgebieden voor de producten van zeer gemechaniseerde teelten en naar nieuwe aanwendingen van de klassieke productie. Dit streven werd gesteund door de openbare overheden en inzonderheid door het Ministerie van Landbouw, doch insgelijks door de privé-organisa- ties. Men heeft het maximum-nut getrokken uit de onderzoekinstel lingen om nieuwe aanwendingen of toepassingen te vinden voor de landbouwproducten en om ver- vangsteelten te vinde i die kunnen beoefend in plaats van deze met overproductie. Nieuwe teelten. Vele nieuwe planten zijn op de Amerikaanse akkers verschenen. De meeste zijn bestemd voor de fabrieken van pharmaceutische producten, voor de fabrieken van scheikundige producten of voor de nijverheid in het algemeen. Onder deze nieuwigheden kun nen vermeldde rode borstbezie (jujube) waaruit olie kan worden getrokken die dezelfde eigen schappen heeft als walvisolie, wil de safraan gebruikt voor de ver vaardiging van verven en vernis sen rauwolfia serpentia, waaruit men een product trekt dat de bloed druk vermindert; agava, janswor tel waarin cortisone voorkomt, een nieuw geneesmiddel dat reeds met succes werd gebrukt bij behande ling van arthitritisme, asthma en andere ziekten; sesaamkruid dat gebruikt wordt in de pasteibakkerij en talrijke andere planten die nut tig zijn in de fabricage van schei kundige artikelen, oliën en phar maceutische producten. Andere reeds gekende planten die echter op onvoldoende schaa worden voortgebracht om aan de behoeften te voldoen werden op intensiever wijze geteeld. Daaron der bevinden zich o.m. guara die een uitstekend veevoeder biedt in droge gebieden bamboes waar van de veelvuldige aanwendingen gekend zijn en dat sedert korte tijc wordt gebruikt in de facricatie van papier, pimpernoot; Tung-noot en vele andere producten die thans een grote vraag kennen. Tezelfdertijd werden de basis teelten, zoals, tarwe, maïs, katoen met opzet door de verbouwers ver minderd om de aangroei van de voorraden tegen te gaan. De vraag naar landbouwproducten bleef in 1954 op de binnenlandse, zowel als op de buitenlandse markt ongeveer op hetzelfde peil, alhoewel een lichte verhoging van de uitvoer werd vastgesteld in 1954 bij verge- ijking met 1953. De voorraden aan basisland- Douwproducten zijn nog aanzien- ijk, alhoewel er een afname wordt vastgesteld tegenover verleden jaar, ingevolge enerzijds de gelei delijke afzet in het buitenland van de stocks en anderzijds ingevolge de geringere tarwe-, maïs- en ka toenoogsten, die voortspruiten uit een vrijwillige beperking van de bezaaide oppervlakte. De prijzen kenden in 1954 een lichte stijging bij vergelijking met die van verleden jaar. Men noteer de daarentegen een geringe da ling van de prijzen der zwijnen, van het gevogelte en van de eieren, waarvan de voortbrengst toenam. Trots de twee slechte seizoenen voor de veevoederteelten, heeft de melkproductie in 1953-54 nieuwe recorden bereikt. De voortbrengst van 1954 (56.246.400 ton) werd voor heen nooit bereikt. De voortbrengst van slachtvlees steeg ook in 1954. Het aantal stuks slachtvee (koeien, vaarzen en kal veren) is hoger dan verleden jaar, terwijl er iets minder runderen zijn. Alhoewel de droogte in bepaal de uitgestrekte gebieden de oogst grotendeels heeft verminderd blijkt de productie aan veevoeder vol doende in 1954. De maïsoogst (10.237.220.000 hl) kende een gerin ge afname ten opzichte van 1953, doch is niettemin nog 7 °/o hoger dan het gemiddelde 1947-1951. Haver, rogge en sorgho werden in grotere hoeveelheid geteeld dan in 1953. De groententeelt verminderde in 1954. Men bemerkt echter een rui mer stijging van het verbruik van ingemaakte groenten dan van ver se groenten. Fruit en vooral de zuidvruchten nemen een steeds groter plaats in in het voedingsregime van de Ame rikanen. De vraag naar geconcen treerd en bevrozen sienappelsap- pen is zeer groot en sedert 1947 is het gemiddeld verkoopcijfer met 11 millioen gallons per jaar toege nomen. Meer dan 53 °/0 van het (Zie vervolg onderaan hierneven) Geen winst zonder flinke winterleg De uitbating van leghennen inte resseert slechts de bedrijfspluim- veehouders, de familiale kwekers en de boeren, en prikkelt hun initia tieven, op voorwaarde dat ze aan zienlijke winsten afwerpt. Dit bete kent dat het onmisbaar is het ma ximum profijf met de minimum uit gaven te bekomen, met andere woorden, dat alles moet bewerk stelligd worden om de kostprijs van 't ei zo laag mogelijk te brengen, 't Is een vereiste waarop we reeds de nadruk gelegd hebben en waar aan we de belangstellenden willen herinneren. Dit doel kan slechts bekomen worden door de toepassing van de moderne kweekmethodes, een aangepaste voeding, evenals door de oordeelkundige inrichting van de eiermarkt. Tamelijk weinig kleinveehou- ders en boeren houden boek van hun neerhof, zodat ze slechts een vaag idee hebben van de op brengst van hun hoenders. Onder hen die regelmatig de uitgaven en de ontvangsten aangaande hun fruit uit Florida wordt de kopers in de vorm van ingemaakte vruchten aangeboden. Appelen, abrikozen, moerbeziën, blauwe bosbessen, kersen, druiven, perzikken, prui men, enz., worden meer en meer en vooral onder voorbereide vorm ge vraagd. De prijzen van katoen, die in 1953 daalden, zijn in Februaii 1954 terug tot hun peil geklommen, in gevolge het aanleggen van voor raden voor verdedigingsdoelein den en de regeringstussenkomst voor het ophouden van de prijzen. Zij zijn sedertdien op een hoger peil gebleven dan verleden jaar Die verbetering is in hoofdzaak te wijten aan de tussenkomst der Cen trale tot regeling van de productie en aan de vrijwillige beperking van de katoenteelt. Het verbruik van tabak per hoofd van de bevolking is in 1954 lichtjes gedaald, waardoor de tabaktelers dan ook hun tabakvelden hebben verminderd. De productiviteit in de landbouw. Over het algemeen is de produc tiviteit of het rendement per ha verder gevorderd, dank zij het doelmatig gebruik van meststoffen en meer bijzonder van bestrijdings middelen voor insekten en plan tenziekten. neerhof optekenen, stellen veel met verbittering en ontmoediging vast dat hun hennen slechts weinig en soms niets opbrengen. Dit resul taat is toe te schrijven aan verschei dene factoren waaronder vooral één waarop we speciaal de aan dacht willen vestigen, bijzonder in 't begin van't nieuw kweekseizoen. Het gaat over de waarde van de stapel of 't legvermogen van de hennen en, hoofdzakelijk, van de winterleg. Merken we vooreerst op dat alle profijt denkbeeldig is zo de Doeljen niet leggen ten laatste van af begin October tot einde Febru ari van 't volgend jaar. De hennen die tijdens deze periode niet leg gen, verbruiken, voor hun voeding alleen, de waarde van hun totale eierproductie en zijn bijgevolg geenszins interessant. Integendeel, een overvloedige winterleg alleen dekt, tenzij speciale omstandighe den, en overtreftvaak de voedings kosten van gans het jaar, zodat de opbrengst van de leg van af begin Maart tot einde September winst uitmaakt. Tenzij speciale omstandighe den hebben we gezegd. Ja, want het gebeurt sommige winters dat de eierprijs tamelijk laag is (zulks is dit jaar 't geval niet geweest), en sommigen zullen daarom misschien opwerpen dat zelfs een flinke win terleg niet noodzakelijk het verwe zenlijken van aanzienlijk profijt waarborgt. Ongetwijfeld Want niets is absoluutdoch dit is geen reden om de hoenderteelt te be kladden en er van af te zien. Trou wens, de boeren, en bijzonder de varkenskwekers, kennen dergelijke onaangename verrassingen, 't Zijn de risico's van het bedrijf, en wie kent een stiel die er geen biedt Daar we het rendement willen in 't licht stellen dat kan bekomen (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom) Onze rechtskundige zal zijn zitdag houden op Zondag 13 Feb tussen 10 en 12,30 uur, in het iokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn voFe- dig kosteloos voor onze leden. «-J4* V .■MwattamMMi Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's ja ars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1