De begroting van Landbouw voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers. De Vlasteelt in België. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 19 FEBRUARI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1655 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Daar de begroting van Land bouw voor 1955 het eerst werd in gediend bij de Senaat werd de landbouwpolitiek van de regering uitvoerig behandeld in het verslag uitgebracht door de Senaatscom missie voor de Landbouw. Wij heb ben over dit verslag vrij uitvoerig relaas gegeven in ons weekblad van 11 en 18 December 1.1. In het verslag over de landbouw begroting aan de Kamer van Volks vertegenwoordigers uitgebracht door de Heer Masquelier treffen wij enkele inlichtingen aan nopens bepaalde problemen die belang bieden voor onze lezers. Wij vatten ze te hunnen behoeve hieronder samen. Hoever staat het met de voor bereiding van het Groene Plan? Hierover lezen wij in het verslag aan de Kamer dat op de conferen tie in Juli 1954 17 landen vertegen woordigd waren. Twee oplossingen werden daar vooropgezet, die ech ter geen van beide kans op welsla gen bieden, nl.1° aansluiting bij de E.O.E.S. voorgesteld door een kleine meerderheid waaronder Groot-Brittannië 2° zelfstandig in ternationaal organisme voor de landbouw voorgesteld o.a. door Duitsland, Oostenrijk en Turkye. Onze Minister van Landbouw heeft dan een bemiddelingsvoor stel gedaan dat door een subcom missie werd onderzocht aanslui ting bij de E.O.E.S. (Euröpese Orga nisatie voor Economische Samen werking) onder bepaalde voor waarden die aan de ministers van Landbouw van de aangesloten sta ten de vereiste bevoegdheid verle nen inzake de overeenkomsten tot integratie van de landbouwmark ten. Deze voorstellen werden aan de E.O.E.S. overgemaakt en blijken er in gunstige zin te zijn onthaald. De verscherping van de strijd tegen de rundertuberculose. Dienaangaande vermeldt het verslag dat de aanzienlijke vorde ringen die de laatste tijd geboekt werden bij de bestrijding van de rundertuberculose de verplichting oplegt deze inspanning te verho gen teneinde te voorkomen dat het veroverde terrein worde verloren. 1° In sommige streken van het land zijn 80 °/0 of zelfs meer land bouwers aangesloten bij een vere niging tot bestrijding van de run dertuberculose en het percentage aangetaste dieren is er zeer ge daald. Daarenboven zijn in dezelfde streken de besmette veestapel van landbouwers, die niet aan de be strijding deelnemen, een bestendig gevaar voor de tuberculosevrije- stallen. Men moet ten spoedigste de niet- aangesloten landbouwers dezelfde verplichtingen opleggen als aan deze die met de hulp der vereni gingen de strijd hebben aangebon den. De Minister van Landbouw is van plan deze maatregelen toe te pas sen in de streken waar de bestrij ding het verst gevorderd is, zoals bepaald in het huidige reglement. 2. De bepalingen van het Konin klijk besluit van 31 Mei 1954 betref fende het afmaken bij bevel van runderen aangetast door uiertuber- culose zullen weldra toepasselijk zijn op de andere vormen van cli- nische tuberculose. Maatregelen inzake Mond- en Klauwzeer. Het slachten der tweehoevige dieren die door mond- en klauw zeer aangetast zijn, is in verschei dene landen het doelmatigste wa pen tegen deze ziekte geweest. Het slachten der besmette dieren laat toe elke bron van mond- en klauw- virus te doen verdwijnen. Men denkt echter dezer maatre gelen in België slechts toe te passen wanneer een groot gedeelte van de veestapel zal zijn ingeënt. Het af slachten zou enkel worden toege past in tijdperken waarin maar wei nig ziektehaarden bestaan. Bovendien is de inenting tegen mond- en klauwzeer volkomen af doende gebleken, en door ieder jaar hun vee in te enten zullen de boeren geen gevaar meer lopen dat hun vee moet worden geslacht wanneer de plaag in het land uit breekt. Ondanks de geringe prijs der entstof, schijnen totnogtoe wei nig landbouwers deze beveiligings maatregel toe te passen. Bij de vorige epidemische vee ziekten werd vasgesteld dat de le veringen in de zuivelfabrieken een gevaarlijke verspreiding van de ziekte tot gevolg konden hebben. Voorts moeten de dieren welke aan rundveewedstrijden deelne men, op bijzondere wijze worden beschermd. Daarom wordt de ver plichting vee te bezitten dat een maal per jaar wordt ingeënt voor gesteld voor de veehouders, die aan wedstrijden willen deelnemen, alsook voor de veehouders die hun melk aan een melkerij leveren. (Zie vervolg 2e bladz. 2e kolom.) Een overdadige stikstofbemesting is altijd gevaarlijk. Daar de grond, die vóór de win ter geploeg werd, in de lente ge sloten ligt, zal het gebruik van de landrol enkel en alleen verant woord zijn voor het breken van de aardklompjes bij het bereiden van een goed zaadbed. Men mag niet vergeten dat te vaste grond blootgesteld is aan korstvorming en dat de waterhuis houding er door onvermijdelijk ver stoord wordt. Vanaf 15 Maart tot 15 April is de beste periode om tot het zaaiën over te gaan. Welke variëteit vlas zal men uitzaaiën Vóór de oorlog 1914-1918 kwam al het zaad uit Rusland men zaai de Riga tonnezaad. Tussen de twee oorlogen werd er nog veel blauwbloemig vlas uit Letland gezaaid maar de variëteit Concurrent, een witbloei, nam vlug een grote uitbreiding. Thans zijn er verscheidene wit- WITBLOEI bloei en blauwbloeirassen op de markt. De bijzonderste witbloeirassen zijn 1. Concurrent 2. Diana 3. Formosa 4. Wiera bij de blauwbloeirassen vindt men Are en Ciel 5. Fivel 6. Hollandia 7. Noblesse 8. Solido. Op één na (Are en Ciel) zijn al deze rassen van Hollandse oor sprong. Dat al deze rassen gebreken en hoedanigheden bezitten is van zelfsprekend en de vlasverbouwer moet met kennis van zaken zijn keus doen. Hier volgt een vergelijkend over zicht van de raseigenschappen bij vezelvlas, overgenomen uit de Be schrijvende rassenlijst voor land bouwgewassen 1954 (Nederland). Een hoog cijfer duidt op een gun stige waardering van de betrokken eigenschap. Verder worden korte vertakking, vroegrijpheid, fijn blad en fijne harrel met een hoog cijfer aangeduid. BLAUWBLOEI Vroegheid van ontwik keling Fijnheid van blad Lengte Stevigheid Lengte van vertakking Fijnheid van de harrel Regelmatigheid van de harrels Vroegrijpheid Oprengst stro Kwaliteit stro Vezelgehalte Vezelkwaliteit Opbrengst zaad Grootte zaad RESISTENTIE TEGEN brand roest zwartstip botrytis dode harrel verbruinen Het Belgische ras Arc-en-Ciel heeft nog geen beoordelingscijfer, maar in de proeven te velde en bij de verwerking gaf het bemoedi gende uitslagen. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat het zijn kansen in het rassensortiment zal weten te verdedigen. De hoger becijferde beoordeling van de vlasrassen dient aangevuld te worden met enkele bijzondere bemerkingen. Het ras Wiera wordt, om zijn vele hoedanigheden, tegenwoor dig het meest verbouwd. Het is een 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 7 6 6,5 8 6 8 7 7 6,5 6,5 7 7,5 7 7.5 7,5 7,5 7,5 8 8,5 8 8,5 7 7,5 7,5 6,5 6 8 6,5 8,5 6 7,5 8 8 7,5 7 6,5 8,5 7,5 8,5 8 7,5 8 8 8 8 8,5 8 8 7,5 7,5 8 7,5 8,5 8,5 8 6,5 6,5 6 7 5,5 8 5,5 6 8 8,5 9 9 8,5 7,5 8 8 8 9 7,5 8 8 8,5 8,5 8 8,5 7 8 7,5 8 9,5 9 8 7,5 8 8,5 8 8,5 8 8,5 7 6 9 8 7,5 7 9,5 8 8 7 9 7 8 8 8,5 5 9,5 4 6,5 3 3 8,4 4 5 7,5 6,5 7 6 6 7 7 6 7,5 7 7,5 7 5 7 8 7 7 7 7,5 6,5 7 6 7,5 7,5 7,5 5,5 8 6,5 7 7 7,5 7,5 7,5 4 7 7 7 7 7 vlas met snelle ontwikkeling dat vroeg rijpt en dat in goede vlas- gronden de hoogste opbrengsten levert. Het verdraagt iets meer stikstof en blijft in droge jaren soms wat kort. Concurrent en Formosa die door Wiera verdrongen wor den, zijn iets latei e vlassen die op hun plaats zijn in droge gronden en in droge jaren beste opbreng sten kunnen geven. De variëteit Diana een laat- rijpend witbloeivlas, is minder kies- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen tt w <wa—wwe» *ku Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1