Rond dc jongste liberalisaties in de E.O.E.S. Het frezen van oude weiden Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 26 FEBRUARI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 165 6 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN" Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In de Koornbloem van 29 Janua ri 1.1. hebben wij de ernstige geva ren aangetoond welke worden ge boden voor onze landbouw door de vrijgeving van invoer waartoe werd besloten te Parijs op 13 en 14 Januari 1.1. door de Raad van de E.O.E.S. met instemming van onze Minister van Buitenlandse Handel. Zoals wij toen meedeelden, werd over de draagwijdte dezer libera- lisatieaccoorden geïnterpelleerd in de Kamer van Volksvertegenwoor digers door de heren Steps en Hé- ger, gewezen minister van land bouw. Het antwoord dat gegeven werd aan de interpellanten door de Heer Larock, Minister van de Bui tenlandse Handel, heeft de juiste betekenis van voormelde accoor- den niet toegelicht. Een zaak staat echter vast dat binnen de drie maanden ingaande op 1 April a. s. dus vóór 1 Juli e.k., 10 t.h. van de nog bestaande con tingenten onvoorwaardelijk zullen dienen afgeschaft. Deze vrijgeving zal bijzander zwaar de landbouw treffen daar zij gedeeltelijk de libe ralisatie bij de invoer zal meebren gen van het slachtvee, vitale be drijfstak die thans reeds erg door een gebrek aan lonende afzet is getroffen. Hierna geven wij aan de hand van het beknopt Kamerverslag een samenvatting van de interpellatie van de heer Steps, van het ant woord van de Minister en van de interpellatie van de heer Héger. De Heer Steps aan het woord. Na de onrust van de landbouw bevolking te hebben vertolkt, be toogde de heer Steps daFele libera- lisatieaccoorden betrekking had den op de landbouw die het ge vaar loopt er het grootste slachtof fer van te wo den. De beslissingen brengen mee dat 10 t. h. van wrt nog niet vrij gegeven werd mo t geliberaliseerd worden binnen drie maanden van de datum die ver moedelijk 1 April zijn zal. Er werd geen enkel voorbehoud gemaakt en de beslissing moet uitgevoerd worden vóór 30 Juni a.s. Op dit ogenblik is de toestane als- volgt België gaf de landbouwpro ducten vrij voor 60,8 t.h., de nijver heidsfabrikanten voor 80,2 t.h. en de grondstoffen voor 100 t.h. of in totaal gemiddeld 87,7 t.h. Vóór 30 Juni a. s. moeten wij nog 1,23 t. h. vrijmaken. Dat kan slechts gebeu ren door de vrijgeving van de ossen (0,6 t.h.) en wel icht nog meer. De vrijgeving van de ossen is slechts mogelijk door toepassing van een compenserend vergun ningsrecht. Het nieuwe akkoord van Parijs verbiedt echter de aan- wendig van de nieuwe invoer- of vergunningsrechten. Wat dan De gemiddelde prijzen van ossen op voet zijn Rekening houdende met de be staande invoerrechten, de vervoer kosten, algemene onkosten en win sten, zou een gemiddeld vergun ningsrecht dienen ingevoerd van minstens 20 t. h. De Nederlandse minister kan alle nuttige maatregelen nemen bij mi nisterieel besluit. De Belgische mi nister van Landbouw heeft ter zake zeer beperkte bevoegdheden die daarenboven zeer traag werken hij zou over dezelfde macht moeten beschikken als zijn Nederlandse collega. Maar het is onmogelijk dit te regelen in de korte tijd die voor ons staat. De tweede beslissing van Parijs behelst dat voor iedere groep ten minste 75 t.h. en voor het geheel der drie groepen 90 t.h. moet vrij gegeven worden, binnen zes maan den, dus vóór 30 September e.k. De vrijgeving in de landbouw zou dus dienen opgevoerd te wor den van 60,8 tot 75 t.h., wat een verhoging van 14,2 t.h. is. Welnu, iedere eenheid betekent vrijgeving van de invoer van 115 millioen fr. Dus vóór 30 September dient voor 1 milliard 635 millioen fr. vrijgege ven te worden. Dat behelst de gan se vlees- en zuivelsector. Hier onderbrak de Minister van Landbouw de heer Steps door de woorden er is geen sprake van De heer Steps vervolgde als volgt wij zullen zien. Zeker onze land bouw dient zich op de vrijgevin gen voor te bereiden. Maar onze landbouwers moeten kunnen strij den met gelijke wapens en alle on gelijkheden moeten dus eerst ver dwijnen. De Minister van de Buitenlandse Handel beweert dat hij zekere re serves gemaakt heeft die gedeel telijk althans in de eindbeslissing opgenomen zijn, o.m. a) de nieuwe verplichtingen gel den aanvanke lij k bij wijze van proef b) de deelnemende landen mo gen na afloop nagaan of de part ners hun beloften uitvoerden c) na afloop van de proefneming moet ieder product waarvan de invoerrechten overdreven werden geacht als gecontingenteerd wor den aangezien (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom Terwijl de donkergrijze lucht nog niet helemaal uitgezuiverd is van sneeuw en ijs, denkt toch iedereen reeds aan de nabije Lente met haar botergele zon, haar talrijke welrie kende en veelkleurige bloemen en haar zee van jeugdig mals groen. Een boer nochtans, vooral een vooruitstrevende, denkt niet zoveel op die duizenden bloemen. Hij ver langt evenmin zo vurig als een stadsmens naar die warme, bruin- brandende zonnestralen. Neen, hij peinst meer op zijn weiden en aan het vele, komende werk op de vel den. Vooral hunkert hij naar de voorjaarsmaanden, de periode dat zijn koeien bijna zonder kosten te rug stromen melk geven, omdat ze in de weide naar hartelust mogen grazen van dat jonge, eiwitrijke gras. Dat een boer aan zijn weiden denkt, hebben wij gelukkig al op vele plaatsen bemerkt. Tijdens die rustige winterdagen zagen wij me nig landbouwer naarstig bezig met ploegen in een van zijn versleten weiden. Ontelbaar echter waren zij die de tronken, die meestal onze Vlaamse weiden afzomen, kapten, afzaagden en vervingen door een meer moderne afsluiting. Zo iets vinden wij een gelukkig verschijn sel, omdat tronken en bomen in of rond de weiden voor een groot deel de oorzaak zijn van een lage re en minderwaardige graspro ductie. Tronken zijn geen beletsel. Reeds herhaalde malen hebben wij onze lezers willen overtuigen van de schade die dergelijke af sluitingen gewoonlijk meebrengen. Slechts zelden brengen zij voordeel bij. Ze roven immers een grore hoeveelheid voedingsstoffen, die toch voor het gras bestemd waren. Zij ontnemen ook water, lucht, licht en warmte, die eveneens noodza kelijke factoren zijn voor een even wichtige, goede grasgroei. Ze be lemmeren daarbij sommige mecha nische bewerkingen als het diep- verluchten en ze maken omzeg gens de groei van vlinderbloemi gen en goede weidegrassen onmo gelijk onder hun brede kruinen. Worden zulke weiden daarbij nog stiefmoederlijk behandeld, zo als het helaas nog vrij veel voor komt, dan verslijten ze in zo 'n on gelooflijk snel tempo, dat er na en kele jaren niet veel goeds meer overblijft van de gewenste gras mat, zelfs al werden uitsluitend veredelde grassoorten gebruikt. De weiden worden dus vlug minder waardig. Voorzeker zouden de koeien, moesten ze de vrije keus hebben, liever uit dergelijke wei den blijven. Heeft de boer daarbij toevallig een jonge of andere prima weide, dan ondervindt hij tot zijn eigen schade, het grote verschil dat er kan bestaan tussen de weiden on derling. In zijn melkemmer wordt hem ten andere alles duidelijk ge maakt. Gelukkig is het voor de ziende, blinde boer dikwijls nog een buitenstaander, die hem kan overtuigen dat er met die bepaalde weide iets niet in orde is. Verleden Zomer werd ons nog dergelijk geval verteld. Die boer in kwestie had namelijk het volgende feit vastgesteld, dank zijde melkweging die hij sinds de aan vang van het jaar begonnen was. Wanneer zijn vier melkkoeien 2 volle dagen in die bepaalde weide liepen had hij eens een mindere melkgifte van juist 17 liter geno teerd. Dat was dus een verminde ring die kan tellen, nietwaar beste lezers Welnu dit feit heeft hem de ogen geopend, doch spijtig genoeg niet blijvend. Men raadde hem overal scheu ren en herzaaien aan, doch daar de weide nogal nat was en door weven met ontelbaare boomwor tels, dierf hij er niet aan beginnen. Met de spade was het een ondoen- li,k werk en met zijn ploeg ging het ook niet. Daarna redeneerde hij aisvolgt't Zal mijn tijd wel du ren, ze moet maar zo blijven liggen v_»e ziet, de boer kneep opnieuw de ogen toe. Toch had hij hier ge makkelijk de nodige en gewenste verbetering kunnen brengen door gebruik te maken van een recente werkwijze, we bedoelen het frezen. De laatste jaren heeft men ten andere ondervonden dat het frezen een zeer voordelige bewerking is bij het omzetten van oud grasland in nieuw grasland. Waar haal ik een Grondfrees De grote kwestie is natuurlijk, waar geraak ik aan een grond frees, omdat men zelden een frees op onze hoeven vindt daar zulks een te duur werktuig is. En bij de loonwerkers dan Wel het aantal loonwerkers in ons land die frezen bezitten is zeer gering zodat daar ook zelden naar een oplossing te zoeken is. Vandaar is het van groot belang te weten dat het Ministerie van Landbouw een paar machineparken bezit waar men al deze werktuigen heeft. Daar kan de landbouwer altijd zijn gerief vinden en tegen een zeer interessant tarief gediend worden. Voor het Vlaamse land is (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. België Frankr. Nederl. Denem. Ossen l'tecat.fr 31,40 17.66 22,11 16,79 Ossen 2de cat. 23,65 13,23 18,31 15,74

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1