De Landbouwbegroting voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het Congres van het Boerenfront. Weekblad Voor on door de Landbouwers Arbeid adelt 34ste JAARGANG Nr 1657 Verschijnt iedere Zaterdag AALST 5 MAART 1955 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcndsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Van onze afgevaardigde ter plaats). De Kamer van Volksvertegen woordigers heeft verschillende zit tingen gewijd aan de bespreking van de begroting van landbouw. Talrijke volksvertegenwoordigers zijn hierbij tussen gekomen met min ol meer interessante beschou wingen of suggesties. De plaats ont breekt ons om hiervan al ware het enkel een samenvatting te geven. Wij achten het echter nuttig stil te staan bij de rede uitgesproken door volksvertegenwoordiger Dis cry omdat zij een nauwkeurig beeld ophangt van de moeilijke toestand waarin onze landbouw verkeert, meer bijzonder ingevolge het ge brek aan prijzenpolitiek vanwege de regering ten opzichte van de land- en tuinbouwproducten. De heer Discry verklaarde o.m. De bespreking van de begroting van landbouw valt samen met het einde van de landbouwcampagne 1954 en laat toe een balans op te maken en de regeringsactie op landbouwgebied te beoordelen. Deze balansrekening is verre van gunstig. Daarvoor is niet alleen de regering verantwoordelijk. Er zijn ook de weersomstandigheden. De landbouwers zijn er het slachtoffer van geworden. Daarbij komt nog de ontwikkeling van de economi sche toestand. Een vergelijking van de toestand in December 1954 met December 1953 wijst uit dat de ver koopprijzen der landbouwproduc ten zijn gedaald, terwijl de produc tiekosten zijn gestegen. In totaal is de index van de verkoopprijzen ge daald van 377 tot 352. De produc tiekosten integendeel zijn geklom men alsvolgtde landpachten van index 322 tot 331, de lonen van 602 632, het veevoeder van 432 tot 463 hetzij in totaal van index 473 in De cember 1953 tot 496 in December 1954. De rendabiliteit van de land bouw is dus fel gedaald en de re gering heeft haar belofte deze te handhaven niet vervuld. De heer Discry vervolgde Dege nen die het meest getrollen worden zijn de melkproducenten en de kleine landbouwers. Zij ondergaan de verhoging van de prijzen der veevoeders en de daling van de af- zetprijzen hunner producten. Zij staan tevens machteloos tegenover een hele reeks productiekosten Daarbij komt dat de vreemde pro ducten tegen lagere prijzen dan de onze aangeboden worden. O n- danks het geringe loon van onze landbouwers, kan het buitenland ons beter, vlees en tarwe leveren tegen mindere prijzen dan onze landbouw. Doch zulks geldt niet al leen voor onze landbouwproducten. Men kan inderdaad in het buiten land ook textiel en steenkolen ko pen tegen lagere prijzen dan de onze. Men kan zich de vraag stel len of onze prijzen te hoog zijn ol de buitenlandse te laag. De tweede veronderstelling is de juiste. Inder daad de producten die ons worden geleverd aan lagere prijzen zijn het dank zij een ganse reeks bescher mingsmaatregelen. Aldus heeft Ne derland zopas nog 50 millioen gul den goedgekeurd voor de zuivelin dustrie en 15 millioen voor de var kensteelt. Frankrijk doet hetzelfde met andere middelen. De Verenig de Staten leggen hun belastings- plichtigen zware lasten op om hun ne landbouw te ondersteunen. Om onze prijzen met de buiten landse te kunnen vergelijken dient men rekening te houden met de beschermingsmaatregelen toege past door sommige landen waar van sommige werkelijk het karak ter van dumping bezitten. Aan de heer Chalmet, die hier op roeren de wijze de lof van de Nederland se landbouw heeft gezongen, ant woord ik dat er geen stagnatie is van de Belgische landbouw. Hier onderbrak de heer Larock, minis ter van de Buitenlandse Handel, als volgtHeel juist. Het index cijfer der productie van de Belgi sche landbouw staat aan 125, dat van de Nederlandse landbouw aan 124, dat van de Franse landbouw aan 116 en dat van de Duitse land bouw aan 118 De heer Discry vervolgde Wij produceren meer melk dan vóór de oorlog. De moto- risatie wordt opgevoerd in snel tempo. Het onderwijs werd uitge breid evenals de coöperatieve landbouwverenigingen. Niettegenstaande dit alles, is de positie van de landbouw slecht. De landbouwers vragen zich af of de gezamenlijke defensiemaatre gelen welke vrqeger werden ge troffen om hem te beschermen te gen abnormale concurrentie uit de vreemde niet begeven, of de rege ring hem niet in de steek gaat la ten, of zij wel een landbouwbeleid heeft Dit landbouwbeleid moet er in bestaan aan de landbouw de zelfde levenskans te geven als aan de andere bedrijfstakken, hem niet op te offeren aan deze andere tak ken. (Zie vervolg 2 bladz. 3' kolom.) Rechtskundige Dienst Onze" rechtskundig houdt zijn zitdag op Zondag 6 Maart tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Het is voor het Boerenfront een gevestigde traditie geworden het Landbouwsalon te besluiten met zijn congres. Dit congres kan dan ook beschouwd worden als het sluitstuk van het Salon, dat van zijn kant een overweldigende demon stratie is van materieel, dat onze landbouw ter beschikking staat, terwijl het congres beoogt aan de leden van het Boerenfront de gees telijke wapens ter hand te stellen, die nodig zijn in de strijd om het bestaan. De opkomst was, waarschijnlijk ten gevolge van het ongunstige weder, met zo talrijk als wij ge woon zijn, hoewel de geestdrift zich blijkbaar door de koude sneeuw niet had laten afkoelen. Voor iemand, die met de boe renstand meeleeft, doet het toch altijd deugd vast te stellen dat er nog boeren te vinden zijn die voor hun zaak durven op te komen. Onze boeren bepalen zich immers te veel tot lijdzaam toezien, en zo lang ze de moed niet hebben hun eigen lot in handen te nemen, zal de zo lang gevraagde verbetering wel op zich laten wachten. Wat ons is opgevallen is de veel eer matige belangstelling vanwege de jeugd. Dit gebrek aan belang stelling is een zeer bedenkelijk verschijnsel, dat wij zo wat overal in boerenmiddens aantreffen. Wij hebben dan ook de indruk opge daan dat ervoor Jong Boerenfront nog heel wat werk staat te wach ten. In zijn inleidend woord verwel komde dhr Boogaerts, algemeen secretaris, de opgekomen aanwe zigen en in het bijzonder enkele personaliteiten, zoals dhr Lion, af gevaardigde van de Minister van Landbouw, dhr Van Graefschepe, adjunct-secretaris-generaal van de Nationale Federatie van Franse landbouwers, dhr Waegemans, volksvertegenwoordiger, dhr Cou- vreur en Van de Paal, enz. Hierop gaf hij lezing van de be sluiten, getroffen door de afzonder lijke sectievergaderingen. De sectie Speciale teelten kwam tot het besluit dat de nijver heidsteelten en andere speciale teelten in ons land moeten behou den blijven, ten einde de bestaans zekerheid van de vele kleine en middelmatige land- en tuinbouw bedrijven, die zich bijzonder met deze teelten bezig houden, veilig te stellen. De achteruitgang van deze teel ten is voor een groot deel het ge volg van een campagne, die ge voerd wordt om de hoedanigheid van onze eigen produkten in de ogen van de verbruiker neer te ha len. Deze verderfelijke propagan da, gevoerd door mensen, die be lang hebben bij de invoer van vreemde waren, dient met alle kracht tegengewerkt, te meer daar sommige officiële instanties er nog al gemakkelijk gehoor aan geven. Als reactie tegen deze campagne dient de hoedanigheid van onze eigen produkten, zowel in binnen- als in buitenland, in het licht ge steld. Maatregelen dienen getrof fen om de inlandse teelt van tabak, cichorei, witloof, hop, suikerbeten, aardappelen, enz., te beschermen en hun rendabiliteit te waarborgen. In de sectie die het vraagstuk der liberalisatie en de eenmaking van de Europese landbouw had bestu deerd werd volgend standpunt ge formuleerd Wij zijn voorstander van een Europese samenwerking en van Benelux doch slechts op voorwaar de dat gestreefd wordt naar een gelijkschakeling van de produktie- factoren en -kosten in debetrokken landen. De liberalisatie dient te ge schieden op een redelijker basis dan deze van 1948. Tevens wordt de noodzakelijkheid beklemtoond van een groter zelfstandigheid van handelen voor onze Minister van Landbouw, die nu te veel afhanke lijk is van zijn collega's van Econo mische en Buitenlandse Zaken, in het nemen van beslissingen die hoofdzakelijk de boeren aangaan. De sectie Vee, vlees en melk is van oordeel dat de stelselmatige bestrijding van de besmettelijke ziekten een noodzaak is. Er wordt dan ook aangedrongen op doelma tige en redelijke maatregelen ter bestrijding van mond- en klauw zeer, T.B.C., enz. Verder wordt ge wezen op de abnormale samen stelling van onze veestapel, die voor het grootste gedeelte uit slachtvee zou bestaan, met als ge volg een overvoeding van de vlees markt. In dit verband dient ook ge streefd naar het afmesten van var kens op een gewicht van rond de 100 kg. Zwaardere gewichten leve ren mindere hoedanigheid en kos ten te veel aan voeder. De invoer van vlees en slachtvee moet worden verboden, zolang wij zelf in staat zijn onze binnenlandse markt te bevoorraden. Bovendien dient onverwijld een afzetgebied gezocht voor ons overtollig vlees. De ontwikkelling van onze melk veestapel is van die aard, dat bin nenkort eveneens een overproduc tie aan zuivel te verwachten is. Voeg daarbij de weliswaar vermin derde, maar toch nog aanzienlijke (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) ri'Bfc Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, i 7n n... .V. /-/ /-> 4-n r r~* I O Q te 1

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1