De coördinatie van de landbouwpolitiek in het kader van Benelux. KUIKENZIEKTE N. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 19 MAART 1955 Verschijnt iedere Zaterdag 34ste AARGANG Nr lb59 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wij hebben in dit weekblad her haalde malen de stelling verde digd dat een Economische Unie tus sen Nederland en België enkel mo gelijk is op voorwaarde dat beide landen een gelijk lopende econo mische en sociale politiek volgen. Dit veronderstelt dat zij op het ge bied van prijzen en lonen een zelf de politiek voeren en dat het thans nog bestaande aanzienlijk toonver schil in de twee landen, dat gemid deld ten nadele van België nog 35 °/o bereikt, voor een groot deel wordt overbrugd. Economische Unie brengt immers mede het vrije verkeer van goe deren, mensen en kapitalen op het ganse grondgebied der aangeslo ten landen. De speciale Beneluxcommissie, welke op paritaire basis werd sa mengesteld uit vertegenwoordigers respectievelijk van de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven voor België, van de Sociaal-Economische Raad uit Nederland en van de Con seil de l'Economie Nationale uit het Groot-Hertogdom Luxemburg, komt na een grondige en interes sante studie van de verschillende aspecten van het landbouwvraag stuk in de drie landen tot besluiten die in essentie onze stelling, hoger beknopt aangehaald, bijtreden. Wij laten hierna enkele uittrek sels volgen uit de besluiten van de speciale Beneluxcommissie voor meld Na bespreking der standpunten voorgebracht door de landbouw- vertegenwoordigers der drie lan den komt de speciale Beneluxcom missie tot de volgende conclusies A; De verschillen tussen België en Nederland inzake de vrucht baarheidvan de bodem, de weers omstandigheden en de eventuele verschillen in technische uitrusting en beroepsbekwaamheid der land bouwproducenten, zijn niet van wezenlijke aard en vormen dien volgens geen belemmering voor de instelling van een gemeenschappe lijke markt tussen beide landen. In Luxemburg zijn de natuurlijke productievoorwaarden nochtans ongunstiger dan die van de twee andere partnerlanden. B) Er bestaan tussen België en Nederland verschillen in kostprij zen van de landbouwproducten, welke gedeeltelijk te wijten zijn aan nog overgebleven verschillen in het peil der lonen en pachten, ook bij andere kostprijsfactoren zijn verschillen vast te stellen. C) Terwijl de Belgische land bouw vooral gericht is op de bin nenlandse afzetmogelijkheden, is de Nederlandse landbouw integen deel in grote mate afhankelijk van de buitenlandse markten. Dit ver klaart het bestaande verschil in de landbouwpolitiek van beide lan den. Teneinde de rentabiliteit van zijn landbouw te helpen verzekeren, volstaat het dat België in de hui dige omstandigheden voor bepaal de producten richtprijzen vaststelt en op hunne toepassing waakt door het invoeren van bepaalde stelsels zoals de vaststelling van minimum-invoerprijzen en in som mige gevallen het verbod van in voer gedurende bepaalde tijd. Nederland is echter genoodzaakt een meer ingrijpend stelsel van marktordening te voeren, waarbij beroep wordt gedaan op de mede werking van publiek- en privaat rechtelijke bedrijfslichamen. Over de samenordening van de Belgische en Nederlandse land bouwpolitiek lezen wij in dezelfde besluiten wat volgt De speciale Beneluxcommissie zich uitsprekend voor een zo spoe dig mogelijke verwezenlijking van de Economische Unie ook op land bouwgebied, is van oordeel dat de volledige opheffing van de belem meringen in het onderlinge han delsverkeer van landbouwproduc ten slechts mogelijk zal zijn indien aan volgende voorwaarde zal zijn voldaan 1) Harmonisatie van de onder scheidene kostprijzen door een werkelijke coördinatie van de po litiek der partnerlanden, inzonder heid op economisch en sociaal ge bied 2) Overeenstemming inzake het voeren door de Beneluxlanden van een gezamenlijk marktbeleid in de agrarische sector en de daarop ge baseerde landbouwpolitiek. Zolang een toenadering van de economi sche en sociale politiek in de deel nemende landen nog niet heeft ge leid tot een opheffing van het ver schil tussen de kostprijzen van de landbouwproducten vindt het land- bouwprotocol hierin een eerste rechtvaardiging. Doch de speciale commissie is van oordeel, dat voor de berekening van dit verschil al leen in aanmerking mogen komen die kostenverschillen van de pro ductiefactoren, welke voortvloeien uit het gebrek aan harmonisatie in de economische en sociale politiek met uitsluiting van verschillende in natuurlijke productievoorwaarden, gemiddelde opbrengsten (in hoe veelheden) en beroepsbekwaam heid. ic vervolg 2e bladz. 3e kolom.) De kwekers hebben nu zowat allemaal de kuikens besteld gekre gen en daarmee zitten ze weer eens met de zorgen van alle dagen. On der die zorgen komt de voortdu rende vrees van de kweker voor het uitbreken van een of andere ziekte wel op een voorname plaats. En kuikenziekten bestaan er heel watHet is dan ook voor de pluim veehouder de zaak zoveel mogelijk te zorgen dat de kuikehs gezond blijven. Want ook en vooral hier is voorkomen beter dan genezen. Er zijn echter enkele ziekten, die hun oorsprong vinden buiten het bedrijf van de pluimveehouder en waar hij dus weinig of geen invloed op kan hebben. Wanneer bv. kui kens elders worden gekocht, dan bestaat de mogelijkheid dat een of andere ziekte op het bedrijf wordt binnengehaald. Vanzelfsprekend helpen in zulk geval de zorgen van de kweker, om ziekten te voorko men, helemaal niet. Wij zullen hier enkele van de meest voorkomende ziekten be spreken Pullorum. Wordt veroorzaakt door de bac terie Salmonella pullorum. Deze bacterie kan van het ei van de fok- hen worden overgedragen op het kuiken. Wanneer dus fokdieren worden gebruikt, die smetstofdra gers zijn, worden besmette kuikens geboren en enkele van die aange taste kuikens zijn voldoende om een heel koppel te besmetten en grote verliezen te veroorzaken. Met geneesmiddelen bereikt men bij deze ziekte niets. Wanneer dus pullorum optreedt kan men niets anders doen dan alle kuikens, die de ziekteverschijnselen verto nen, onmiddellijk afmaken en verbranden. Het komt voor dat 40 tot 80 °lo van de kuikens dood gaan. De verschijnselen zijn: kleverige, kalkachtig witte ontlastingen, op gezet achterlijf, hangende vleugel tjes, benauwde ademhaling. Het verloop van de ziekte is meestal zeer snel. Gelukkig is er bij deze ziekte toch een groot lichtpunt de be smetting is bij de ouderdieren aan te tonen. Daarvoor is onderzoek van het bloed der fokdieren nodig en dat kan op een eenvoudig en weinig kostelijke manier plaats vinden. Dit onderzoek wordt ge daan door dierenartsen, maar er zijn ook pluimveehouders die het zelf kunnen of die het laten doen door een pluimveedeskundige. Wanneer gewone pluimveehou ders dus kuikens kopen, waarvan hen bekend is dat de ouderdieren op pullorum zijn onderzocht, dan is de kans op het uitbreken van deze ziekte uiterst gering. Het is ons be kend dat in Nederland het onder zoek op fokdieren op alle fok- en vermeerderingsbedrijven verplich tend is. Wat dan ook als gevolg heeft dat men in Nederland weinig of geen pullorum meer aantreft. Een met pullorum tamelijk ver wante ziekte is Paratyphus. Deze wordt eveneens door een Salmonella-bacterie veroorzaakt, zij het dan ook door een van een ander type als deze die verant woordelijk is voor pullorum. Hoewel deze ziekte ook langs het ei op het kuiken wordt overge bracht is de smetstof in het ei niet aan te tonen zodat hier geen bloed onderzoek helpt. Het meest waar schijnlijk is dat de bacil op het e wordt overgebracht. Daarom moe- n alle broedeieren vóór ze in de 1 roedmachine gaan ontsmet wor den, terwijl de broedmachines zelf geregeld eveneens ontsmet moeten worden. In Nederland is ook dat verplichtend en er wordt zeer stre. g de hand aan gehouden. Ook tegen deze ziekte is nog geen geneesmiddel bekend. N avelontstekingen. Deze komen de laatste jaren nog al eens voor. Bij kuikens, waarvan de navel bij de geboorte niet goed gesloten is (meestal een gevolg van te vochtig broeden) kunnen derge lijke ontstekingen optreden, wat begrijpelijk is, daar een onvoldoen de gesloten navel een gemakkelijke toegangspoort voor allerlei bacte riën is. Ook aan deze kwaal valt er niet te dokteren. De aangetaste kuikens groeien slecht en er staat door gaans niets anders op dan ze zon der meer af te maken. De besmet ting vindt ook plaats in vuile broed machines of in kuikensdozen, die al meermaals voor het vervoer van kuikens werden gebruikt. Verder zijn er nog ziekten, die veroorzaakt kunnen worden door een verkeerde samenstelling van het voeder. Zulke ziekten kwa men vroeger meer voor dan thans. Vroeger mengden sommige pluim veehouders nog zelf hun voeder. Doorgaans gebeurde dat met niet voldoende kennis van zaken, waar bij dan te weinig aandacht werd besteed aan sommige noodzakelij ke grondstoffen in de voeding, zo dat niet zelden gebreksziekten optraden, zoals bv. Engelse ziekte, gevolg van een vitamine D tekort of naar binnen gekrulde tenen, een kenteken voor vitamine B2-tekort. Zie vervolg 2'bladz. 1' kolom) ivesstwjB^ ammmWM®wa Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zalven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, r.&mmnm

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1