Vergelijkende gegevens betreffende de Belgische en Nederlandse landbouw. Frederika won het Pleit. Weekblad Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 26 MAART 1955. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (lste bijdrage) Het is te voorzien dat op de aan staande conferentie der ministers van Benelux, welke zal gewijd zijn aan het landbouwvraagstuk door de heer Mansholt, Nederlands mi nister van Landbouw, die het land- bouwprotocol de grote struikel steen voor de economische unie heeft genoemd, een aanval inregel zal gedaan worden tegen dit land- bouwprotocol. Wij houden er aan hier met na druk te herhalen dat wij een inte graal behoud van dit protocol eisen, als onmisbare verdediging tegen abnormale Hollandse mede dinging, zolang het aanzienlijk verschil blijft bestaan ten nadele van onze landbouw inzake volgen de belangrijke bestanddelen van de kostprijs lonen, pachtprijzen en prijzen van de meststoffen. Er dient overigens bijgevoegd, dat een economische unie tussen Nederland en België niet te verwe zenlijken is, zolang een ernstige toenadering tussen de economische en sociale politiek der twee landen niet tot stand komt. In deze zin luiden overigens de besluiten waartoe de besprekingen hebben geleid van de speciale Be- neluxcommissie samengesteld op paritaire basis uit vertegenwoordi gers respectievelijk van de Centra le Raad voor het Bedrijfsleven voor België, van de Sociaal-Economische Raad voor Nederland en van de Conseil de l'Economie Nationale voor het Groot-Hertogdom Luxem burg en, waarvan wij de samen vatting hebben meegedeeld in ons vorige nummer. Deze besluiten zijn voorafgegaan door een belangwekkende verge lijkende studie betreffende de voor naamste aspecten van het land bouwprobleem in de Beneluxlan- den. Het zal onze lezers voorzeker interesseren kennis te nemen van een beknopt overzicht der belang rijkste gegevens voorkomende in deze studie. De betekenis van de landbouw voor de volkshuishouding. Deze betekenis komt het best tot uitdrukking door het aandeel van de landbouw aan te geven bij de vorming van het nationaal inko men. Voor België bedroeg volgens berekeningen van Professor Baud- huin het Belgisch Nationaal inko men in 1953 310.700 millioen Belg. frank of 23.627 millioen gulden waarvan 24.000 fr., of 1.825 millioen gulden voor rekening kwam van de landbouw. Procentueel uitgedrukt bedroeg het aandeel van de land- j bouw in het nationaal inkomen 7,29 °/o in 1953. Voor Nederland berekent het Centraal Bureau voor de Statistiek het Nationaal inkomen in 1953 op 19.360 millioen gulden of 254.584 mil lioen Belg. fr. Procentueel uitge drukt bedraagt het aandeel van de Nederlandse landbouw in het na tionaal inkomen aldus 12 °/0. Welke betekenis de landbouw heeft op gebied van werkgelegen heid wordt uitgewezen door de verhouding van de in de landbouw werkzame bevolking tot de totale aeroepsbevolking. Onderstaande tabel geeft des betreffende voor de twee landen de vergelijkende cijfers Oppervlakte cultuurgrond. Ten slotte kan als factor worden vermeld de totale oppervlakte aan cultuurgrond in de twee lan den, hoewel deze uiteraard alleen geen maatstaf vormt voor de bete kenis der landbouwproductie voor de volkshuishouding, daar de vruchtbaarheid van de gronden, de productiviieit en nog andere factoren in dit opzicht ook een ge wichtige rol spelen. Bij de landbouwtelling van 15 Mei 1953 bedroeg de oppervlakte cultuurgrond in België1.648.535 ha zijnde 54 °/0 van de totale landsop- pervlakte. Voor Nederland waren deze cijfers respectievelijk 2.307.646 ha of bijna 71 van de totale op pervlakte van het land. Structuur van de Landbouw De indeling van de cultuurgrond Alhoewel er gewestelijke ver schillen zijn, bestaat de indruk dat de gemiddelde vruchtbaarheid van de cultuurgrond in België en Nederland niet ver uit elkaar ligt. Wellicht ligt de toestand van het Nederlands grasland met name voor de zuivelproductie iets gun stiger. (Zie vervolg 2e blad:. 3e kolom.) Onze rechtskundig houdt zijn zitdag Zondag 27 Maart tussen 10 en 12,30u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Ik wil een kleine novelle schrij ven, maar een verhaal dat de ware weergave is van een voorvalletje in onze streek. Namen van personen en ook van hofsteden en meer zijn verzonnen. De personen die hier met een dek- naam voorkomen gaven me wel de toelating het gebeuren te beschrij ven, maar enkel onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat ik geen namen zou noemen. Wij blijven bij deze voorwaarden en zeggen dat we ons bevinden op het hof Wilgenborg De uitbater en .eigenaar Frans Van Hoogenbeemde, een flinke en onderlegde boer, woont hier met vrouw en vijf kinderen. Frederika een frisse en kranige boerin van 19 jaar en Jan die met de lente 17 jaar zal worden en in de zomer van 1954 de landbouwschool verliet. De drie andere kinderen zijn schoolgaande en zullen wellicht een andere weg opgaan, terwijl het nu vast staat dat de twee oudste op het hof blij ven Frans Van Hoogenbeemde is een van die kranige en toch zoetsappi ge landlieden. Hij bewerkt 14 hek toren, meestal goed land dat rond de hofstede ligt, waarop steeds twee sterke paarden, met nog een paar jongere hun werk vinden. In de stallen telt men gewoonlijk 10 melkkoeien en daarbij een flinke schaar jong vee. De beste jonge vaarzen vullen gewoonlijk de vrij komende plaatsen aan in de stal van het melkvee. Het wordt algemeen 'gezegd dat er op Wilgenborg prima vee en goede paarden zijn en ook dat Van Hoogenbeemde de beste vruchten heeft van de streek. De vader zal dan ook weinig les sen moeten krijgen van zijn zoon, die drie jaar op de landbouwschool verbleef en er toch wel het fijne moet van weten. Zo wordt tenminste algemeen ge zegd. Want wie kan het beter dan deze welke tot nu toe de beste uit slagen boekte op alle gebied En toch wil Frans Van Hoogen beemde nog leren, want er gaan weinig dagen voorbij zonder dat er overeen of andere zaak met betrek op de boerderij tussen vader en zoon wordt geredekaveld. Moeder de boerin en Frederika mengen zich gewoonlijk niet in deze van natuur zeer zakelijke en zelfs wetenschappelijke besprekin- i gen, tot op zekere dag dat Frede rika de gelegenheid te baat neemt van ons iets voor eigen genoegen aan vader te vragen. Tussen moeder en dochter was er meermaals gesproken over dat ding, maar het kwam niet verder, want het ging om een uitgave van enkele duizende franken, en alhoe wel boer Frans geen duitenkliever is werpt hij zijn zuurgewonnen cen ten niet gemakkelijk te grabbelen. Het gebeurde begin Maart van het jaar 1955. Vader en Jan waren het niet eens over de noodzakelij kheid meer krachtvoeders te kopen voor het vee. Jan had de voederrantsoenen opgemaakt en kwam tot de bevin ding dat de rantsoenen, vooral van de melkkoeien, niet genoeg eiwit bevatten. Er diende dus eiwitrijk voeder gekocht om van heden af tot de weidegang, einde April- begin Mei, het melkvee op peil te houden. Jan verdedigde zijn zienswijze en moeder moest toegeven dat de melkgifte de laatste weken fel was gedaald, terwijl de koeien mager der werden. Ja, volgens de boerin stak er veel waarheid in de bewe ringen van Jan en zou deze wel akkoord zijn om krachtvoeders bij te kopen. Van Hoogenbeemde was echter niet helemaal akkoord, alhoewel hij moest toegeven dat de beesten waarlijk vlees verloren en dat de melk dagelijks verminderde. Het bleef evenwel te bewijzen of die uitgave van enkele duizende franks aan krachtvoeder dat alles zou veranderd hebben en genoeg zou opgebracht hebben, want geld uit geven kan iedereen, maar het goed beleggen is een kunst. Nu was het aan de zoon om te bewijzen met cijfers dat de door hem voorgestelde uitgaven dubbel gingen opbrengen. Vader moest 4 a 5.000 frank over hebben om hem tae te laten zijn berekeningen door de feiten te zien bevestigen. Er zou zoveel meer melk, zoveel meer vlees, zoveel meer kans zijn, om met volle melkopbrengst na het kalven de zomer in te gaan. Vier a vijfduizend frank, was toch geen fortuintenminste volgens Jan. Maar zo vlug kwam de zaak niet in orde Het kon wel gebeuren dat Jan gelijk had - er was tenslotte weinig risico aan verbonden het zou toch kunnen gebeuren dat vijf duizend frank voor de twintig kop pige veestapel wel een meerwaar de van tienduizend zou teweeg brengen. Er werd de ganse avond en nog een paar volgende dagen druk ge mediteerd, maar de oplossing bleef achterwege. Maart 1955 zal niet zo vlug ver geten zijn door ons boeren. Alle (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Beroepsbevolking (in 1.000) België Nederland Totaal Land- Totaal Land- bouw bouw 1930 1947 3.250 ;630 3.481 412 16,8 11,8 3.186 3.866 639 758 20,1 19,6

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1