Vergelijkende gegevens betreffende de Belgische en Nederlandse landbouw. REDT ZELVEN Weekblad Algemene Vergadering Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 2 APRIL 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1661 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeïing en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. de landbouwgrond en de indeling van de tuingrond. De vergelijkende documentatie- nota gaat verder met van de Landbouwersvereniging De structuur van de Veehouderij. Deze vertoont nogal wat ver schillen in de twee landen. Het to taal aantal runderen is weliswaar groter in Nederland dan in België, doch de bezetting aan rundvee is per ha weidegrond en voederge wassen aanzienlijker in ons land. Ziehier de vergelijkende cijfers betreffende de rundveestapel inde de twee landen België 2.335 948 2,5 Nederland 3.026 1.548 2,21 (2de bijdrage) Aan de hand van de vergelijken de studie betreffende het land bouwvraagstuk in de Beneluxlan- den welke aan de bijzondere Be neluxcommissie werd voorgelegd met het oog op en tot voorlichting van de besluiten welke wij in ons blad hebben meegedeeld, hebben wij in ons vorig nummer een sa menvatting verstrekt van volgende hoofdstukken uit deze studie: de betekenis van de landbouw voor de volkshuishouding der twee lan den; de oppervlakte kultuurgrond, de structuur van de landbouw met als onderdelen -. de indeling van de cultuurgrond, het teeltplan van Aantal runderen in 1954. Totaal aantal rundvee (in 1.000 stuks) waarvan melk- en kalfkoeien Aantal stuks rundvee per ha grasland en voedergewassen Met deze toestand houdt verband de omvangrijker verbouw van voederbieten en van groenvoedergewassen in België, terwijl ook e oppervlakte kunstweiden groter is dan in Nederland. De overige veestapel Volgende tabel verstrekt ons hierover inlichtingen België Nederland Aantal varkens (x 1.000 stuks) 1.208 1.975 waarvan fokzeugen x 1.000 stuks) Aantal hennen (X1-000) 15.000 De waarde van de landbouwopbrengsten. Volqende tabel geeft aanduidingen betreffende de waarde van de landbouwproducten uitgedrukt in MILLIOENEN geldeenheden Wat de rundveehouderij betreft, is men in België meer ingesteld op de rundvleesproductie, terwijl in Nederland de melkvoortbrengst op het voorplan staat. Bij de tuinbouw valt de relatief grote betekenis op van de bloemen- en bloembollenteelt in Nederland. Gemiddelde opbrengst per ha en per melkkoe. Van belang zijn ook de gegevens betreffende de voortbrengst per ha en per dier: Gemiddelde opbrengst in de akkerbouw in 1953 (per hectare en in kg) België Nederland Wintertarwe 3.580 3 960 Voedergranen 2.936 2.868 Aardappelen 23.180 Ao'am Suikerbieten 40.570 43.800 Uit deze cijfers blijkt dat de op- vetgehalte van 3,67,^terwijl deze brengsten in hoeveelheid onge veer op één lijn liggen. Zij behoren tot de hoogste in Europa. Ook de productiegegevens per koe liggen in België en Nederland zeer gunstig in Nederland be droeg, in 1953, de gemiddelde op brengst per koe 3.880 kg met een cijfers, insgelijks in 1953, voor Bel gië waren 3.600 kg (vetgehalte 3,35). Met die van Denemarken be horen deze cijfers tot de hoogste van Europa. Voor de tuinbouw zijn geen vergelijkbare productiegege vens beschikbaar. (Zie vervolg 3e bladz. 3e kolom.) Op Zondag, 27 Maart, ging in ons lokaal De Koornbloem te Aalst, de Algemene Vergadering der aandeelhouders van onze maatschappij door. De vergadering werd te 14,30 u. open verklaard door de voorzitter van de beheerraad, dhr Emiel Boe ten, die de aanwezigen welkom leette en hen dankte voor hun opkomst. Daarna verleende hij iet woord aan dhr Wijnant, afge vaardigde-beheerder, die lezing gaf van het verslag van de beheer raad Verslag van de^Beheerraad MEVROUWEN, MIJNE HEREN, Bij deze hebben we de eer en het genoegen de balansen van ons 36e boekjaar aan uwe beoor deling en goedkeuring te onder werpen. Het algelopen jaar bracht voor onze vennootschap een gewoon, maar goed handelsjaar. Voor onze boeren was het een jaar van te genslag. De slechte weersomstandigheden van de zomer 1954 waren onge meen rampspoedig voor de land bouwers. De graanoogsten zijn slechts met grote moeite kunnen gered wor den, maar in welke omstandighe den werd het graan geschuurd en gedorsen Vooral de tarwe, die aan vele eisen moet voldoen om als brood graan door de molens te worden aangenomen, heeft zoveel geleden dat een groot deel enkel als voe der kan gebruikt of verkocht worden. Rogge en haver zijn nog in be trekkelijk goede voorwaarden ge oogst, dank zij onmenselijke pogin gen om tussen twee regenvlagen in, te pikken en binnen te voeren Maar de grootste ramp stond ons te wachten met de aardappel oogst. Deze was buitengewoon ge lukt en nooit zagen we zoveel knollen per hectare groeien. Het heeft moeite gekost om de oogst binnen te krijgen, maar toen is eerst de tegenslag begonnen. De prijzen begonnen zeer laag, om iedere week nog te zakken. Tot overmaat van ramp was het onmogelijk aan die hongerprijzt n te verkopen. Als men bedenkt dat op dit ogen blik, dus einde Maart, alle kuilen en kelders nog opgepropt liggen met schone eetaardappelen van een nooit gekende overvloedige oogst En hoe stond het met de vee- en varkenskweek en op het kieken- bedrijf Laat ons zeggen dat de prijzen der mestvarkens in 't algemeen niet slecht moeten worden ge noemd, alhoewel er ook af en toe inzinkingen zijn geweest die een normale winst uitschakelden. Erger was het gesteld met het mestvee, waarvoor in de herfst on gemeen lage prijzen werden be taald. Deze tak van onze bedrijvig heid moet als een zware verlies post worden aanzien. De kiekenkwekers hebben even min veel reden tot boffen voor 1954, alhoewel ze met een zeer kleine winst het jaar afsloten, tenminste deze die geen grote tegenslagen kenden. Het jaar 1955 is zeer slecht begonnen als we de lage noterin gen der eieren van heden bezien. De moeilijke of onmogelijke ver koop van de veldvruchten drukten op de verhandelingen van de voe ders. Alhoewel het in vele geval len niet aan te raden is teveel van eigen voortbrengselen te gebrui ken, en men betere uitslagen boekt met volledige voeders, zijn de boe ren in geval van slechte verkoop steeds geneigd massa's eigen gra nen in vee- en varkensvoeding te gebruiken. Met de aardappelen zal het een verplichting zijn, want er komt naar alle waarschijnlijkheid weinig kans om de geweldige oogst te verko pen. Dit alles heeft dan ook in alge mene zin de verkoop van meng voeders geremd, of hun uitbreiding gehinderd. Het is nu eenmaal een feit dat de landbouwers meer en meer het nut en de noodzakelijkheid inzien van het gebruik van volledige voeders voor alle dieren. Men hoeft niet te zoeken naar verkopers, want in ons land zijn niet minder dan 200 kleine en grote fabrikanten die samen circa 1 mil liard kilos per jaar fabriceren. Voor de kwekers komt het er op aan te kiezen waar de beste voeders te krijgen zijn en met de grootste waarborgen, deze die op de meest oordeelkundige manier zijn samengesteld en aan de laag ste prijzen verkocht worden. (Zie vervolg 2 bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn I Het overnemen van artikelen zonder verantwoordelijk voor hun bijdragen I aanduiding der bron is verboden, 1954 Mei 1954 resp Decemb, 1953 BELGIË NEDERLAND 1936/38 1952 1938 1952-53 Belg. fr. gulden B. fr gulden B. fr. gulden B. fr. gulden Akkerbouwproductie Dierlijke productie Tuinbouwp oductie 2.068 6.839 1.823 157 520 139 8 960 29.120 7.080 681 2215 539 2.067 8.238 1.803 154 626 137 10.489 37 059 8.001 797 2.816 608

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1