10 Vergelijkende gegevens betreffende de Belgische en Nederlandse landbouw. "T IS Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt DOOOC 2ALJGE i-JOOCDAC YAM PASEM, DB AALST 9 APRIL 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1662 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. E Ju 3C BC Aan al onze Lezeressen en Lezers een 3G OOOOE Ge weet toch dat de meeste men sen in ons land gedoopt zijn Maar weet ge dat er een groot percent is van ouders die hun kin deren laten dopen omdat^ deze an ders niet hun Plechtige Communie kunnen doen, niet in de Kerk kun nen trouwen en niet meteen dienst op het kerkhof terecht komen? Ziet ge, kwestie van schoon kle ren, van luks en van geen affron ten te halen. Maar voor de rest zeggen pastoor en kerk en geloof hen niksmendalle. Jawel, er zijn er ook enkelen on der dat groot percent die nog hun ne Pasen houden. Ze geloven nog aan de jaarlijkse Kuis. Daarbij zijn veel mensen die geleerd zijn, stu dies gedaan hebben, veel geldver- dienen, per voituur rijden, de grote Jan uithangen, het hoge woord voeren en leven gelijk God in Frankrijk. Niet dat er onder de goei gelo vigen ook geen geleerde mensen zijp, ook geen rijken en vrolijke mensen. Dat niet. Zoveel als bij d'anderen en misschien meer, ten minste in ons land. Maar als puntje bij paaltje komt, wanneer Pietje de dood van achter de messing komt loeren, dan, dan beginnen ze plots te geloven dat er nog wat anders bestaat dan geld en goed. Ze roepen om de pastoor en die zegt - Ja, ja, manneken, ik ben hier. Ge hebt me geroepen. Ge gelooft dus in Ons Heer en dat er u wat te wachten staat. Ge gelooft dat ge gaat sterven maar dat uw ziel zal blijven leven. Ge gelooft in t Eeu wig Leven en in de Verrijzenis. - Ja, ja, help me, astublieft, zuch ten ze dan. En de pastoor, de man Gods, die ze gehaat, verweten en uitgelachen hebben.... die stelt hen gerust en op hun gemak. En hij vertelt dat ze ne- keer glorieus zullen herleven. Het afsterven van een mens zou ons moeten tot bezinning brengen. En over 't algemeen komen we daartoe, vooral als de dood in ons huishouden kotert. Ook de herinnering aan de Dood van Christus en Zijn Verrijzenis moet ons elk jaar tot bezinning brengen, daar Zijn Dood en Zijn Verrijzenis ons steeds een opwek king zijn en een bevestiging dat ons geloof niet ijdel en nutteloos is. Pasen is het Hoogfeest van ons geloof dat ons samenbindt in de hoop op het beter leven, dat Chris tus voor ons weer beschikbaar stel de, door de verdiensten van zijn lijden en dat ons samendrijft in de glans der liefde, waarvan dit lijden als het opperste voorbeeld kan blij ven gelden. Wanneer wij met Christus medeverrijzen, dat wil zeggen, wanneer we in de uitko men onze Paaskuis grondig verzor gen, dan zijn we bestand tegen al wat komen zal. Zeg wat ge wilt maar na een Paasbiecht en na een Paaskommu- nie zijn we precies weer een nieu we mens. We hebben de moed van de wereld, we zijn blijgezind, werk lustig en gerust van geest. Waarom doen de pastoors zo n geweld om de mensen naar de kerk te krijgen en hunne Pasen te houden 't Is hunne stiel zult ge zeggen. Denkt gij dat dat een ple zierige stiel is Er zijn in onze mo derne tijd van gemakzucht heel wat stielen kapot gegaan. De moei lijkste eerst. De pastoorsstiel zou ook allang de plank af geweest zijn, geloof me, als daar niet wat anders achterstak dan broodwin ning. Zit nekeer 4, 5 uren in de biecht stoel met al die asems en die on verkwikkelijke histories Staat ne keer alle dagen. Winter en Zomer, 's morgens vroeg op 't zelfde uur op Zit daar nekeer te staan en te zingen in kou en kaarselucht. Doe nekeer uw ronde door weer en wind, over dag en soms ook 's nachts Hang nekeer gebogen over stervenden of stuk gereden mensenlijven Houd u nekeer be zig, gij als grote mens, met klein kinderen, uren aan één stuk Doe nekeer uwe dienst voor een hand vol mensen En al de restNe ple zante stiel (Zie vervolg 3e kolom hierneven.) (3de bijdrage) In onze twee vorige nummers hebben wij achtereenvolgens vol gende bestanddelen van het land bouwvraagstuk behandeld in Bel gië en Nederland de betekenis van de landbouw voor de volks huishouding der twee landen de oppervlakte kuituur grond de struc tuur van de landbouw met als ele menten de indeling van de kul- tuurgrond, het teeltplan voor de landbouwgronden de indeling van de tuingrond de structuur van de veehouderij de waarde van de landbouwopbrengsten de gemid delde opbrengst per ha en per melkkoe de arbeidsbezetting en mechanisatie. De vergelijkende documentatie- nota welke als basis heeft gediend aan de bijzondere Beneluxcommis- sie voor het opstellen van haar be sluiten betreffende het landbouw probleem behandelt verder de be- drijfsgrootte en bedrijfskaveling, alsook de verhouding eigendom- pacht in de landbouw. Uit de uitvoerige tabel opgeno men in de nota blijkt dat wat be treft de gemiddelde bedrijfsgrootte en de verkaveling van de bedrij- Hij moest al honderdduizend keer kaoot geweest zijn Maar daar hangt Christus op zijn Kruis en Hij is Verrezen. Alles voor ons. En zo lang er mensen zijn, zullen er ook pastoors zijn. Alleen voor ons. Ik heb nekeer een bombarde ment meegemaakt. Vijftien doden. Allemaal werkvolk. De overleven den, ook mensen zonder geloof en met gedurig ne spot en ne lach aan 't adres van de pastoors, vielen op hun knieën en baden, weesgegroe ten aaneen, 't Was me daar een spel Maar ge komt alle dagen in geen bombardement te staan. Toch gaat de dood dagelijks aanu voor bij en zegt u Manneken, uwe toer komt ook. En opdat die toer niet al te onge legen zou komen, zeg ik Vie van Ons Heer, en vie van Pasen ~D(T uitkomen is"in ons land. We voelende krieweling van een nieuw leven en een nieuw geluid we zet ten onze akkers in een verse snee, onze boomgaarden in een nieuw snoeisel en onze hoeve in de wit kalk. Waarom zouden|wij onszelf niet versen, niet nieuwer, niet witter maken Ik wens het u uit de grond van mijn hert, en ik win er ten slotte toch ook niets bij ven Nederland een voorsprong heeft op België. Wat de verhou ding eigendom pacht aangaat worden in België 37,6 °/0 van de landbouwbedrijven met 25 van de totale oppervlakte door de land- bouwer-eigenaar uitgebaat, terwijl deze verhouding voor Nederland respectievelijk bedraagt 47,6 °/0 en 42,7 °/o. De pachtprijzen. De verschillen in pachtprijs zijn aanzienlijk in de twee landen zo als uitgewezen door onderstaande tabel Gemiddelde pachtprijs per ha. Afzet voor de landbouwproducten. Nederland is voor zijn landbouw productie in veel sterkere mate dan België aangewezen op de afzet in het buitenland. Zulks is uiteraard van belang wat betreft de rich ting van de productie, doch oefent ook invloed uit op de te voeren landbouwpolitiek. De mate waarin de landbouw afhankelijk is van de uitvoer, wordt in de eerste plaats uitgewezen door het verhoudingscijfer tussen de totale landbouwproductie en de uitvoer van landbouwproducten voorkomende in volgende tabel. Exportafhankelijkheid van de landbouw (in 1952). Landbouw- gulden) productie 45.160 4.221 Uitvoer land bouwproducten 7.203 2.629 Verhoudings cijfer 17°/0 62 °/o Bij de beoordeling van deze ta bel dient in aanmerking genomen dat de uitvoerwaarde der land bouwproducten betrekking heeft op een aantal bewerkte producten, die wel door de landbouw zijn voortgebracht, doch daarna een verdere bewerking hebben onder gaan waardoor hun waarde is ge stegen. Dit geldt zowel voor het Nederlands als voor het Belgisch cijfer, o De vergelijking van de uitvoer van landbouwproducten met de totale uitvoer wijst insgelijks uit dat de Nederlandse landbouw veel meer dan de Belgische is ingesteld op de uitvoer. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER b «W De medewerkers zijn I verantwoordelijk voor hun bijdragen L: '«SS**.**# Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, mirairnm >mMMesHKiattUMi «aMMMMUMNMi II België Nederland 1953 1952/53 B fr. fl. B. fr. fl. b erde ijen 2.135 162 1.525 116 los bouwland 2 320 176 1.289 98 grasland 2.488 189 1.354 134 België Nederland (in millioen fr.) (in millioen

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1