De internationale tarwetoestand. Onze, Koeien wachten naar de Weiac. Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt J AALST 16 APRIL 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1663 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In de herfst van het lopend jaar zullen alle belanghebbende landen worden uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie tot hernieu wing van de internationale tarwe overeenkomst. Deze laatste, na drie jaar van kracht te zijn ge weest, loopt immers ten einde op 31 Juli 1956. Als basis voor de on derhandelingen publiceerde de In ternationale Tarweraad, het uit voerend orgaan van voormelde overeenkomst, in December j.l. een overzicht van de wereldtoestand der tarwe. Grondgedachte van de internationale tarweovereenkomst. Aan de internationale tarwe- overeenkomst ligt de opvatting als basis, dat het belang zowel der uit voer- als der invoerlanden gediend wordt door stabiele tarweprijzen. Evenwel, zou het overdreven zijn te menen, dat de gevaren voor een onstandvastige tarwemarkt thans even groot zijn als in de inzinking van de jaren 30. Immers, thans is de tarwemarkt niet overvoerd door voortbrengers die begerig zijn te gen bijna elke notering te verko pen. In de vier bijzonderste export landen, de Verenigde-Staten, Ca nada, Argentinië en Australië, be staan inderdaad officiële marktor ganisaties die hun eigen prijs vast stellen, terwijl aanzienlijke voorra den uit de markt kunnen worden gehouden. De overeenkomst blijkt dan ook minder belangrijk voor het stabili- seren der tarweprijzen dan de poli- tiek welke door bedoelde monopo listische marktorganisaties wordt gevoerd, te meer, daar deze over eenkomt minder effectief is dan de voorgaande die van kracht was tijdens de vier jaren na 1 Augustus 1949. In het seizoen 1952/53 bedroegen de gegarandeerde hoeveelheden opgenomen in de overeenkomst te zamen nog 61 °lo van de wereld handel in tarwe. In het seizoen 1953/54 nog enkel 26 °/o, daar En geland geweigerd had opnieuw toe te treden tot de tarweovereen komst. Indien er in de huidige om standigheden meer concurrentie bestond op de tarwemarkt vallen de buiten de overeenkomst, zou er een grote druk uitgeoefend wor den op de prijzen, zodat de note ring vermoedelijk beneden het voorziene minimum van 1,55 dollar per bushel zou vallen. Het aanbod, dat niet valt onder de gewaarborgde hoeveelheden voorzien door de overeenkomst, kan dit seizoen op ongeveer 30 mil- lioen ton worden geschat, wat naar raming ongeveer tweemaal zoveel is als de potentiële vraag buiten de overeenkomst. Niettemin is, als gevolg van het optreden van voor melde marktorganisaties, de con currentie in 1954 eerder beperkt gebleven. Overwegingen van de im- portlanden bij hernieuwing der tarweovereenkomst. Bij een hernieuwing der overeen komst derwijze dat deze een groter aandeel van de wereldhandel zou omvatten dan thans, zullen de in voerlanden in overweging moeten nemen, dat aldus de mogelijkheid zal worden vergroot voor de uit- voerlanden om de tarweprijzen bo ven het minimum te houden. In dien Engeland bij de laatste her nieuwing der overeenkomst niet afzijdig ware gebleven, zou naar alle waarschijnlijkheid de tarwe- notering niet zoveel zijn gedaald als thans het geval is geweest. Al dus verminderde de Canadese tar- weprijs ten opzichte van 1953 met circa 20 °/0. De importlanden zullen verder in aanmerking nemen, dat het tegen woordig tarweoverschot mede een gevolg is van de landbouwpolitiek gevolgd door de Verenigde Staten en Canada en zij zullen zich die nen af te vragen, of het gewenst is een hoog peil van de tarweproduc- tie aan te moedigen tegen noterin gen die even hoog zijn als of hoger dan de Amerikaanse steunprijs. Wellicht zullen de Verenigde- Staten echter bereid gevonden worden, wat betreft het peil van de maximumprijs, in de toekomst toe gevingen te doen. Destijds wenste Groot-Brittannië niet aan de overeenkomst deel te nemen, omdat het dit maximum van 2,05 dollar per bushel te hoog vond, terwijl de Verenigde-Staten niet lager wilden gaan, om de uit- voertoelage die zij moesten beta len, te beperken Mogelijk zal de minder grote tarwe oogst in Noord-Amerika en in enige andere uitvoerlanden, zo wel als een wat hogere vraag, een verdere opvoering van de surplus- voorraden in het seizoen 1954-55 kunnen voorkomen. De voorlopige toestand in de voornaamste landen van uitvoer wordt in onderstaande tabel gege ven. (Zie vervolg onderaan I,ierneven) Ja, ja, zie ik onze boeren al knik ken. En daarbij mompelen ze wij wachten er even zeer naar als on ze koeien, want de voedervoorraad begint erg te dunnen. Inderdaad De voedertoestand op onze hoeven is in het voorjaar altijd een netelige kwestie. Als wij zien de betrekkelijk hoge veebe zetting op onze eerder kleine be drijven, dan kan men zich afvra gen hoe spartelen ze de winter door Vooral in jaren dat er wei nig of slecht hooi is gewonnen, is dat een heel vraagstuk. Daar zijn natuurlijk nog altijd de voederbieten en dit jaar ook nog aanzienlijke hoeveelheden onver koopbare eetaardappelen. Maar hoe welkom ze in een mager voor jaar ook zijn, toch voldoen ze niet om een behoorlijke melkgifte en een goede gezondheid in stand te houden. De toestand is dan doorgaans ook zo dat ieder veehouder ver langend naar het jonge gras uitziet als de redding in de nood. Want eens op de weide zullen de koeien wel weer melk geven en is al het winterleed weeral vergeten. Maar zo eenvoudig is de zaak niet. Bij zover dat ik hier moet waar schuwen tegen een verkeerde op vatting die men nog veel bij vee houders aantreft. Vooreerst leg ik er de nadruk op men hoeft niet op de weide te wachten om zijn dieren te geven wat hen toekomt. Ook op stal be staat de mogelijkheid doelmatig te voederen, zonder dat de produktie of de gezondheidstoestand van de dieren achteruit gaat. Ten tweede het jonge gras is niet altijd de prachtoplossing die velen er in zien. Dat zal uit mijn verdere uiteenzetting wel blijken. Gok op stal is een goede voeding mogelijk. Een goede voeding is niet alleen mogelijk, maar ze is op de eerste plaats ook noodzakelijk. Men hoeft daarvoor geen veearts of een ge leerde professor te zijn om dat te begrijpen. In het najaar zijn onze dieren min of meer in goede staat op stal gekomen. Maar gedurende hun maandenlang verblijf op stal heb ben de meeste heel wat van hun goede conditie verloren. Vooral voor drachtige en hoog-productie- ve dieren betekent de winter een zwaar seizoen. Waar ze 's zomers beschikten over voldoende groen- voeder en profiteerden van een langdurig verblijf in de open lucht, met zijn weldoende invloed, daar moeten ze het 's winters stellen in een gesloten stal, niet altijd op doel matige wijze verlucht of verlicht en dat met voeder dat de boer toe vallig in voorraad heeft. Wel al tientallen keren is er op gewezen dat de voeders, die 's win ters ter beschikking van het vee staan over't algemeeneen gevaar lijk tekort vertonen aan eiwit en ook aan vitaminen, om dan niet te spreken van de verschillende mine ralen, dus alle grondstoffen die voor een goede melkgifte en een goede gezondheid onontbeerlijk zijn. In 't kort gezegd vertoont de doorsnee-wintervoeding van ons rundvee volgend uitzicht voldoen de zetmeel, tekort aan eiwit, vita minen en mineralen. Gaat men na welke grote be hoeften hoogopbrengende en drachtige dieren juist aan deze ontbrekende stoffen hebben, dan I kan men het op de vingeren natel len hoe het moet gesteld zijn op het einde van de winter. De voor raden reservestoffen, die de koeien in de zomer hebben opgedaan, zijn (Zie vervolg 2'btadz. 1' kolom) Ver. Staten Canada Australië Argentinië Totalen Tarwe-oogstjtrar 1954-1955. Oude voorraad Voorraden (millioen ton) Oogst Totaal over 1953-54 24,6 26,4 51 47,1 16,2 8,1 24,3 26,7 2,6 4,2 6,8 6,4 1,4 7,0 8,4 7,9 44,8 45,7 90,5 88,1 Wijjhebben het van belang ge acht deze gegevens onder de aan dacht onzer lezers te brengen, daar de prijzen bedongen in de interna tionale tarweovereenkomst invloed uitoefenen op de richtprijzen die worden voorzien voor de inlandse tarwe. Deze richtprijzen nu zijn de grondslag van de tarwepolitiek ge volgd door de regering. Onze rechtskundige zal zijn z tdag houden op Zondag 17 April tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. J —4J De Koornbloem Eis Tji//2 Abonnementsprijs: 72 fr. s jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. I, i.j T-juwwt -■ rr.i,4'wa,- STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1