Waarom Kunstmatige Inseminatie 1 Weekblad De toestand van de Landbouw in de er enigde-Staten. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Gevoelige verbetering bij de uitvoer. AALST 23 APRIL 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1664 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. door Dr M. Moulart. Veeartsenij kundige Inspecteur. Het is van belang van tijd tot tijd een blik te werpen op de land - bouwevolutie in de Verenigde-Sta- ten van Amerika, omdat de pro ductie, de voorraden en de prijzen- ontwikkeling in dit land als bijzon derste uitvoerder van landbouw producten rechtstreeks of onrecht streeks invloed uitoefenen op de prijzen van de landbouwproducten in de overige landen en ook in Bel gië. Einde 1954 en begin 1955 kon de toestand van de Amerikaanse land bouw in grote trekken geschetst worden als volgt. De uitvoer van landbouwproduc ten tijdens het tweede halfjaar 1954 kende een toeneming met3°/o bij vergelijking met de uitvoercijfers die werden genoteerd gedurende het overeenstemmend tijdperk van 1953. Volgens de vooruitzichten van het Departement van Landbouw, mag men een nieuwe verhoging verwachten tijdens de volgende maanden. De economischetoestand is inderdaad verbeterd in de mees te vreemde landen, afnemers van Amerikaanse landbouwproducten, en de voorraden aan goud en dol lar dezer landen hebben een tot heden niet behaald peil bereikt. De regering der V.S. heeft een reeks nieuwe maatregelen getroffen tot bevordering van de uitvoer van de overschotten aan landbouwpro ducten. Men verwacht dat deze maatregelen in 1955 toenemende uitslagen zullen geven. Voor het lopend fiscaal jaar (een fiscaal jaar loopt van Juli tot einde Juni van het volgend jaar) zal de uitvoer van katoen deze van 1953- 54 met 20 t.h. overtreffen, de uitvoer van tarwe deze van 1953-54 met 17 t.h. en de uitvoer van tabak deze van 1953-54 met 10 t.h. Men denkt insgelijks vooruitgang te boeken in de sector vetstoffen en oliën, bij de zuivelproducten, het fruit, de gerst en de sorgho. Volgens de ramingen van de deskundigen zal de totale uitvoer van hoeveproducten on geveer 10 °/o hoger liggen dan verleden jaar. Ook op de binnenlandse markt zal de alzet gunstig verlopen. De Amerikaanse verbruikers hebben een merkelijke verhoging hunner inkomsten genoten en hunne uit gaven hebben een recordpeil be reikt. Het zakencijfer is gestegen en zal naar alle waarschijnlijkheid tij dens de komende maanden op een hoog peil blijven. De industriële productie, inhoofdzakegeschraagc door de sterke activiteit in de auto- en staalnijverheid, is over het alge meen gestegen. Met de bouw van een groot aantal nieuwe woningen werd begonnen en het aantal bouwcontracten die in uitvoering zijn laat voorzien dat in deze be drijfstak de activiteit zich nog gedu rende meerdere maanden zal hand haven. Vlees en melkproductie. Sedert drie jaren werd een be stendige toename genoteerd van het aantal geslachte dieren. Men is van oordeel dat deze toename ein digde in 1954 en men verwacht sta biliteit bij het aantal geslachte die ren gedurende een of twee jaren. Wel zullen schommelingen, die te wijten zijn aan seizoenfactoren, zich verder doen geldep, doch men verwacht geen wijziging van alge meen karakter. Enkel een buitenge wone droogteperiode zou de voor uitzichten van de deskundigen kun nen beschamen. De voortbrengst van varkensvlees zal in 1955 be- angrijker zijn dan in 1954. Het aan tal biggen geboren in de herfst 1954 en die dus merendeels gedurende de zes eerste maanden van het lo pend jaar als slachtvarkens op de markt zullen gebracht worden, heeft een stijging ondergaan van 16 t.h. en men schat dat de lente drachten die in de herfst van het lopend jaar zullen op de markt ko men het voorgaand cijfer nog met 5 t.h. zullen overschrijden. De prijzen der mestvarkens zullen dan ook begin 1955 iets lager zijn dan in de overeenstemmende peri ode van verleden jaar, doch men verwacht dat de herfstprijzen de zelfde zullen zijn als die van 1954. De melkproductie zal in 1955 on geveer op het zelfde peil blijven als in 1954 wanneer zij 56.246.400.000 kg bedroeg, de vraag neemt gestadig toe. De leghennen. Op 1 October 1954 bedroeg het aantal getelde leghennen 5 t.h. meer dan op het overeenstemmend tijdstip van verleden jaar. Men ver wacht dan ook een toename van de eierproductie. De verkoop van braadhoenders is de laatste tijd ver minderd en de prijs der kippen is met 15% gestegen. Voedergranen en maïs. De uitvoer van sojabonen heeft gedurende de maanden October- December 1.1. recordcijfers bereikt, de verkoop op de binnenlandse markt ging ook in stijgende lijn. (Zie vervolg 2e bladz. 4e kolom Een paar weken geleden heb ben onze lezers in ons blad kun nen opmerken dat een veearts, nl. Dr. Rieger, zich als inseminator te Aalst had gevestigd. Vermits ook in dit gebied meer en meer koeien kunstmatig geïnse- mineerd worden mag er wel ter intentie van onze veehouders wat meer over die kunstmatige insemi natie (K. I.) gezegd worden Met het doel het vee in vlugger tempo te verbeteren en de on vruchtbaarheid te bestrijden werd door het Besluit van de Regent van 18-7-1946 de K. I. in België toever trouwd aan veeartsen. Enkel nog in Italië wordt de K. I. gedaan door veeartsen, terwijl in de Verenigde Staten, Frankrijk, Holland, Dene marken, Zweden, Engeland en Duitsland de K. I. gedaan wordt door leken en enkel het sperma of zaad genomen en verdund wordt door veeartsen. In Gent, Gembloux en Loven- joul werden proefcentra opgericht en na twee jaar ondervinding te hebben opgedaan ter zake werd in ieder provincie een comité ge sticht en werd begonnen met de oprichting van centra voor K. I. Bij Ministerieel Besluit van 23-3-48 werd de organisatie en de leiding van de K. I. in elke provincie toe vertrouwd aan die comité s waar van in meerderheid moesten deel uitmaken afgevaardigden van het verbond der veekweeksyndica ten, der veebonden en voor vee- ziektenbestrijding. Van ambtswege maken de veeteeltconsulenten en de veeartsenij kundige inspecteurs eveneens deel uit van die comité's. Het Besluit van de Regent van 30-6-1948 voorzag tijdelijke toela gen voor werking en uitrusting van die centra. Na enkele jaren moes ten die centra op eigen benen kun nen staan. Intussen is dat ook feite lijk zo geworden. Sommige nu van die centra la ten de inseminaties uitvoeren door full-time veeartsen die veeartsen doen niets anders dan koeien inse- mineren terwijl in andere provin cies, bv Antwerpen en Limburg, de inseminaties gedaan worden door de praktiserende veeartsen (part time). Waarom blijkt men nu best te kunnen opschieten met full-time veeartsen Een full-time kan vijf maal meer koeien insemineren dan een part-time, bijgevolg zal bet Centrum aan minder veeartsen zaad moeten versturen en zal er minder zaad verloren gaan. Daar bij heeft het Comité meer vat op 15 man die van het insemineren moe ten leven dan op 75 man voor wie dat insemineren slechts bijzaak en zelfs dikwijls een lastpost is. Van een praktiserend veearts mag men niet verwachten dat hij veel pro paganda voor de K. I. zal maken. Het invullen van de nodige dek- fichen, stamboekkaarten en week staten wordt door hen niet met de nodige zorg en regelmaat gedaan. De discipline laat over 't algemeen veel te wensen over. Daar tegenover zal een full-time inseminator zijn inseminaties met meer zorg uitvoeren en zal hij zijn schrijfwerk van dag tot dag zorg vuldig bijhouden. De uitslagen van deze laatsten zijn dan over 't alge meen ook merkelijk beter. Er is één nadeel aan vast en dat hebben on ze veehouders van het gewest Aalst ondervonden, namelijk wan neer een full-time inseminator het werk laat staan, wordt er soms niet onmiddellijk iemand gevonden om de vrijgekomen plaats in te nemen, en dan moeten weer practici inge schakeld worden. Het is dan ook de gelegenheid om die veeartsen d e hier heerlijk en goed werk ge leverd hebben in naam van het Comité en van onze veehouders van harte te danken. Wellicht kunnen onze boeren moeilijk begrijpen waarom zo wei nig veeartsen te bewegen zijn een loopbaan als full time inseminator te kiezen. Dat insemineren is om te begin nen een proper werk en is het daarbij een zeer eentonig werk, en een werk dat niet stabiel is. De in seminator hangt helemaal af van het beheer van het Centrum en van degene die het sperma moet ne men en verdunnen. In Oost-Vlaanderen mogen de inseminatoren steriliteitsbestrijding bij doen en in onze provincie zul len dat echte specialisten worden in de behandeling ervan. Met dat systeem zullen de veehouders best gediend zijn. In Oost-Vlaanderen heeft men steeds getracht zoveel mogelijk koeien te bereiken in een klein ge bied daarom dat wij hier die hoge inseminatiegelden niet kennen. Hier is de prijs 185 fr Daarvoor zal de inseminator tot driemaal toe uw koe of vaars komen bezaaien in dien zij van de eerste maal niet be vrucht is. Gemiddeld zijn 1,6 be zaaiingen nodig per dier, dat wil zeggen dat voor 10 koeien te be vruchten de inseminator 16 keer moet komen bezaaien. (Zie vervolg 2'bladz. 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. I erïwc-

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1