De Landbouwcoöperatie in Nederland. Hoe geraak ik op een goedkope manjer aafj een 'f.B.C.-vrije stal 1 MARIA Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers 34ste JAARGANG Nr 1665 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Voor de Ontwikkeling en de Landbouwersvereniging Standsverdediging van de Landbouwers RIBT U ZELVEN 165 samenw. venn. 32 coöperatieven 20 94 161 coöperatieve niet overeen In de vergelijkende studie be treffende de voornaamste aspecten van het landbouwvraagstuk, die de besluiten voorafgaat welke werden genomen door de speciale Benelux- commissie, samengesteld uit verte genwoordigers van de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven uit Bel gië, van de Sociaal-Economische Raad uit Nederland en van de Con- seil de 1' Economie Nationale uit het Groot-Hertogdom Luxemburg, vin den wij interessante gegevens be treffende de ontwikkeling van de landbouwcoöperatie. Het staat vast dat deze een zeer grote rol speelt in de organisatie van de afzet van de landbouw-en tuinbouwproduc ten in Nederland en een grotere uitbreiding heeft genomen dan in ons land. Over de betekenis van de coöperatie voor de Belgische land bouw bevat deze studie volgende gegevens melkerijen veilingen voortbrengers aankoop maalderijen of molens Het totaal aantal verenigingen stemt methet totaal van voormelde cijfers, omdat sommige coöperaties tege lijker tijd twee of drie van voormel de categorieën omvatten. Naast de coöperatieven bestaan echter in meerdere streken van het land syn- dikaten die de coöperatieven in ze kere mate vervangen en de handel regulariseren. In Nederland heeft de coöperatie een sterke uitbrei ding genomen in al de takken van land- en tuinbouw zoals blijkt uit volgende uiteenzetting. Het Nederlands zuivelbedrijf. In 1952 werd bijna 3/4 (3.200.000 ton) van alle melk bestemd voor de zui- velproductie, ontvangen van 164.000 boeren, verwerkt in 393 samenwer kende zuivelfabrieken. Van deze fabrieken vervaardigen er 153 bo ter 116 boter en kaas77 boter, kaas en melkpoeder 44 boter en melk poeder en 8 verdikte melk. In 1952 was de gemiddelde omzet per fabriek 8,3 millioen kg melk (8.300 ton). De coöperatieve zuivel industrie verwerkte 71 van de totale melkproductie. In dat jaar was het aandeel van de coöpera tieve fabrieken in de boterproductie 83 °/0. in de kaasproductie 85 in de melkpoederproductie 75 °/0 en in de productie van gecondenseer de melk 34 Alle samenwerkende zuivelfa brieken zijn practisch aangesloten bij een der 8 gewestelijke bonden, die tezamen een nationale federatie vormen nl de Koninklijke Neder landse Zuivelbond (F.N.Z.) te 's- Gravenhage. De F.N.Z. bevordert de belangen van de coöperatieve zuivelfabrieken door hun advies te verstrekken op technisch, financi eel, juridisch, reclame en andere gebieden, en door de gezamenlijke aankopen te verzorgen van de noodzakelijke materialen voor de afzonderlijke fabrieken. Naast hun lidmaatschap van de gewestelijke bonden en de F.N.Z., zijn de meeste (273) samenwerken de zuivelfabrieken ook lid van een der zeven coöperatieve verkoop organisaties voor zuivelfabrieken. In 1952 bedroeg de gemeenschap pelijke omzet van deze zeven orga nisaties 36.000 ton boter, 61.000 ton kaas en 20.000 ton melkpoeder. Se dert 1934 zijn de zeven coöperatie ve verkoopsorganisaties voor zui velproducten verenigd in de Bond van Coöperatieve Zuivelverkoop- verenigingen (B.C.Z.V.) te 's Gra- venhage, een niet commerciële bond ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen van zijn leden. (Zie vervolg 2e blad:. 3e kolom Dat is wel het probleem waar vele van onze veehouders zitten over te piekeren. De grote hoop van onze boeren wenst niet beter dan zo vlug mogelijk vrij te gera ken van tuberculose maar daar is weer dat financieel probleem aan verbonden dat men niet kan weg cijferen. Alles goeden wel besmette melk koeien te verkopen, maar de melk koeien zijn voor de kleine boeren de enige bron van inkomsten. En kel de melk brengt nog wat geld op. Laat ons hopen dat de tarwe oogst dit jaar onbedorven kan bin nengehaald worden en dat de prij zen voor de aardappelen niet meer zo ontmoedigend laag blijven. Daarom ook dat men nog steeds op grote weerstand stuit vanwege de bezitters van beste melkgeefsters om die dieren op te ruimen. En die weerstand of op zijn minst die aar zeling is heel goed te begrijpen. Men kan van een boer niet vra gen zo almeteens zijn beste kweek- Meimaand - Mariamaand Gij zijt zo stil, Gij zijt zo goed, Ik weet niet hoe 'k dat zeggen moet, Want alles wat Gij denkt en doet Is o, zo stil en o, zo goed, MARIA. Gij zijt zo blij, Gij zijt zo vroom, Gij zijt zo heel een hemeldroom, En ook Uw lach en ook Uw schroom 't Is al zo blij en stil en vroom, MARIA. Gij zijt heel rein, Gij zijt heel schoon, O Maagd met Uwe sterrekroon, O Moeder met Uw kleinen Zoon Gij zijt heel rein, Gij zijt heel schoon, MARIA. Ik weet niet waar ik woorden vind En hoe het mooiste lied begint En schrei maar als Uw zalig kind Dat nauw een enkel woordje vindt MARIA. Mijn ziel stroomt stil vol eeuwigheid, Mijn ogen stil vol helderheid, Omdat ik niets meer zie dan U, Omdat ik niets meer weet dan U MARIA. Schr^urs, m. s. c.) of melkkoeien te verkopen tegen dan nog bespottelijke lage prijzen, als men weet dat men in de plaats van die koeien kostelijke vaarzen moet inkopen waarvan alles moet meeslaan om de twee eerste jaren dan nog maar twee derde te be reiken van de melkopbrengst die we hadden van de oudere koeien. En hoeveel vaarzen vallen niet tegen En hoeveel vaarzen, zuiver aangekocht, blijken niet besmet te zijn bij de volgende jaarlijkse tuberculinatie omdat zij niet uit een tbc-vrij midden afkomstig waren of zelfs maar gedurende heel korte tijd binst de verhandelingen met besmette dieren in aanraking wa ren gekomen Wij spreken dan nog niet van bedrieglijke praktijken die, geluk kig op kleine schaal, toegepast worden om de dieren ongevoelig te maken ten opzichte van de tuberculinatie. En buiten dat is er ook nog dat besmettelijk verwerpen dat' men gevaar loopt mee in te kopen. Waarom zovele boerenzo argeloos en lichtzinnig aankopen doen zon der de minste voorzorgen te nemen een eenvoudig bloedonderzoek ter gelegenheid van de verplichte tuberculinatie dat kan ik maar niet begrijpen. Voor 't aankopen van zaaizaden en plantgoed zullen ze zich met de meeste voorzorgen omringen en enkelkopen in betrouwbare huizen. Eender welk gebruiksvoorwerp wordt gekocht op voorwaarde dat er enkele tijd garantie op is. En zoveel duurdere vaarzen koopt men van de eerste de beste en men eist geen waarborgen Men zegt wel eens dat onze boe ren te braaf zijn en ik zou moeten geloven dat dit te braaf zijn wel in dit geval de grote oorzaak is. Veehouders, ge moet uwe man durven staan. Ge moet die menta liteit van niet durven en te braaf zijn van u afschudden. Niemand kan 't u kwalijk nemen als Gij voor eerlijk geld eerlijke waar eist De besmette veestapel verkopen en momenteel zuivere in de plaats kopen is een dure operatie, dikwijls gevolgd door minder aan gename verwikkelingen. Dat is de aangewezen weg niet Welke weg moeten in onze vee- artsenijkundige omschrijving die 9.000 veehouders volgen om, als die 5.000 gelukkige bezitters van een tbc-vrije stal, eveneens tbc-vrij te geraken Het eerste en grote gebod is AFZONDEREN hbhbh wmmtmmm m De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder O. CAUDRQN. verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden. (Zie vervolg 2e bladzijde le kolom.)

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1