De Landbouwcoöperatie in Nederland. Het Natuurlijk Broeden. Weekblad rmo Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 7 MEI 1955. Verschijnt iedere Zaterdcg 34ste JAARGANG Nr 1666 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDROM. (2de bijdrage). In onze vorige bijdrage hebben wij een beknopt overzicht gege ven van de ontwikkeling der coö peratie in enkele takken van de Nederlandse land- en tuinbouw, nl. het zuivelbedrijf, de productie van beetwortelsuiker, van aardappel meel, van strokarton. Wij hebben ook enkele beschouwingen gewijd aan de samenwerkende slachthui zen en de coöperatieven voor vleesverwerking, aan de coöpera tieve vlasbewerking, aan de coö peratieve grasdrogerijen en eier- afzetverenigingen. Er blijft ons nog enkele inlich tingen te verstrekken betreffende de overige coöperatieven die in grote mate bijdragen tot de wel vaart van de Nederlandse land bouw. De Aan- en Verkoopcoöperatieven. Ontstaan rond het jaar 1890 heeft deze type van coöperatie een grote uitbreiding genomen. Thans zijn er ongeveer 1.160 plaatselijke coöperatieven met cir ca 140 000 leden. Zij voorzien hun leden van veevoeders, kunstmest, zaden, pootaardappelen, brand stof, machines en andere benodigd heden voor hun bedrijf. Naar schat ting wordt ongeveer 60 °/0 van de veevoeders en kunstmest door de landbouwers in Nederland langs de coöperatieven aangekocht. Vele van deze coöperatieven verkopen ook verschillende land bouwproducten voor rekening van hun leden, nlaardappelen, gra nen, zaden, enz. De plaatselijke en gewestelijke coöperaties zijn grotendeels vere nigd in een centrale organisatie, nl het Centraal Bureau te Rotterdam. Als landelijke organisatie werkt het Centraal Bureau over het gehele land. Alleen in de zuidelijke provincies is zijn werking beperkt. Er zijn 426 plaatselijke en gewes telijke coöperaties bij aangesloten met 75.000 leden. In het jaar 1952-53 bedroeg zijn omzet 1.360.000 ton, met een waarde van 260 millioen gulden. Het Centraal bureau is veruit de belangrijkste invoerder van en groothandelaar in kunstmest en mengvoeders en bovendien heeft het een zeer belangrijke export afdeling van landbouwproducten, o.m. granen, zaden en pootaardap pelen. Bovendien zijn er nog vier ge westelijke organisaties, verbonden aan de Nederlandse Rooms Katho lieke Boerenbond, nl. de Coöpera tieve Centrale Handelsvereniging van de Noord-Brabantse Christe lijke Boerenbond in Veghel(C.H.V) (omzet in 1951: 52.379.000 ton met een waarde van 76millioen gulden) de Coöperatieve Centrale Land- bouwbond Landbouwbelang in Roermond (omzet in 1951-52:176.000 ton met een waarde van 34 millioen gulden); de Coöperatieve Centrale LandbouwbondDe Handelsraad te Arnhem (omzet in 1951-1952 179.000 ton met een waarde van 40 millioen gulden)en de Aan- en Verkoopvereniging van de R.K. Boeren en Tuindersbond te Haar lem (omzet in 1951-52 55.000 ton met een waarde van 11 millioen gulden). In 1939 stichtten deze vier Rooms-Katholieke gewestelijke or ganisaties een centrale organisatie het C.I.V. in Rotterdam, teneinde een deel van hun werkzaamheden samen te ordenen. De aan- en verkoopcoöperatie ven hebben veel aan voorlichting gedaan ten voordele van hun le den. Het Centraal Bureau en het C. I. V. exploiteren tezamen de Schorhorst een proefboerderij annex instituut voor moderne vee voeding. Coöperatieve veilingen voor groenten, fruit, bloemen en bloembollen. Er zijn in Nederland ongeveer 150 coöperatieve veilingen met een totaal aantal leden van 60.000. Al deze coöperatieven zijn georgani seerd in het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land gevestigd te 's Gravenhage. Bijna alle groenten en fruit wor den door bemiddeling van deze coöperaties verkocht. Hun totale omzet in 1952 bedroeg 376 millioen gulden. De betekenis van deze vei lingen dient vooral gezocht in de uitbetaling naar kwaliteit der gele verde producten. Tevens oefent het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen een grote invloed uit op de door de overheid gevolg de handelspolitiek. De tuinbouwveilingen houden 1 °lo van de veilinggelden in, waar door beschikking wordt verkregen over belangrijke bedragen, die voor collectieve reclame worden aangewend. Tenslotte zij vermeld, dat de tuinbouwveilingen een stel sel van minimumprijzen toepassen, waarvoor, in zoverre de medewer king van de overheid is vereist, veilingsplicht is voorgeschreven. Coöperatieve afzet van zaden en pootaardappelen. De coöperaties hebben een be langrijk aandeel in de handel van deze producten. (Zie vervolg 3e bladz. 4e kolom De herbevolking of aanvulling van de hoenderkudde door... Na te leven aanduidingen. Op het merendeel van de hoe ven en de kleine neerhoven blijft het natuurlijk broeden steeds in voege. Zulks is niet te verwonderen j daar deze methode immer beste uitslagen geeft en gemakkelijk zon- j der kosten door iedereen voorde lig kan toegepast worden. De uit slag ervan is onderworpen aan het naleven van enkele gewichtige re gels die we hieronder kortbondig behandelen. Tekens van broedlust. Het natuurlijk broeden gebeurt gewoonlijk bij middel van een hen (soms ook een kalkoen) die broeds is. Deze toestand wordt verraden door 't ophouden van de leg, 't wer pen van een speciale kreet kloe- kloe en de neiging op het nest te verblijven. Keus van de broedster. De voorkeur dient in ieder geval gegeven aan een zware, flink be- pluimde, niet schuwe hen die zich laat benaderen zonder sterke re acties te vertonen. Het Mechels hoen is hiertoe bijzonder geschikt en biedt het voordeel ongeveer 18 eiers te kunnen uitbroeden. Ook de Wyandotte, de Rode Island Red en de Sussex komen er voor in aan merking. Opwekking van de broedlust. Daar er in 't voorjaar slechts wei nig hennen broeds zijn, kan men trachten de broedlust kunstmatig op te wekken door uitsluitend kor relvoeder, nl. maïs, tarwe en ietwat kempzaad toe te dienen, en de hen af te zonderen in een rustig half duister stalletje waar een aantrek kelijk, met kalkeiers gegarneerd nest haar wacht. Blijft deze poging na enkele dagen vruchteloos, dan dringt men er liever niet verder op aan. Vernieling van ongedierte. De broedster moet absoluut vrij van ongedierte zijn, zoniet wordt ze er gedurig door gekweld en is er gevaar dat ze na enige dagen broeden 't nest zou verlaten. Om dit bij haar te doden, houdt men het dier bij de poten, de kop omlaag zodat de pluimen zich opensprei- den en waartussen men dan een weinig poeder D.D.T. bij middel van een stuifdoosje strooit. Deze behan deling moet een tiental dagen later hernieuwd worden om de kuikens te vrijwaren van 't ongedierte dat aan de eerste bestuiving zou ont snapt zijn. Broednesf. De opvatting van 't broednest is allerbelangrijkst. Niets overtreft een vierkantige zuivere graszode van 50 cm zijde en 15 cm dikte, op de grond, buiten de luchttochten geplaatst. Om zulk nest te maken handelt men als volgtde graszode uitste ken, de bewassen zijde tegen de grond leggen, de aarde van de bo venzijde wegnemen derwijze dat de zode van alle kanten regelmatig naar t midden afhelt en men ein delijk een nest bekomt waarin de eiers noch opeen- noch uitrollen. Na er een handvol zuiver, niet beschimmeld, tamelijk kort stro en wat hooi in gelegd te hebben, is het nest klaar en wordt het op de ge kozen plaats gebracht. Om het zicht er van te belemmeren, kan men er voordelig twee of drie scho ven stro vóór plaatsen. Broedeiers. Onder alle opzichten bekomt men de beste uitslag met zeer ver se, reine eiers met regelmatige vorm, normale sterke, gladde schelp, en die niet geweldig ge schud werden. Eiers die gereisd hebben, moeten gedurende 48 uur op een graanbed rusten en 's mor gens en 's avonds gekeerd worden vooraleer aan de broedster toever trouwd te worden. Sommigen beweren 't geslacht van de kiem in 't ei te kunnen be palen. Zulks is louter kwakzalverij. Het aan een hen toe te vertrou wen aantal eiers verschilt naar ge lang het ras en de grootte van de eiers: aan een halfzware geeft men van 11 tot 13, aan een zware van 18 tot 20 eiers. Verzorging van hen en nest. In princiep moeten de hen en haar nest met rust gelaten worden. Plotselinge en gedurige stoornissen zijn nadelig en kunnen noodlottige gevolgen hebben. Toch dient er voortdurend toezicht gehouden en moet de kip regelmatig verzorgd worden. Men geeft hoofdzakelijk tarwe, maïs en ietwat groen als voedsel, en fris water als drank. Sommige broedsters verlaten slechts zelden hun nest om te eten en zich te ontlasten. In dusdanig geval neemt men de hen zachtjes van 't nest en plaatst men ze nabij voedsel en drank. De gebroken eiers evenals deze die een reuk van verrotting ver spreiden, worden verwijderd, ter wijl de bevuilde voorzichtig ge wassen worden in zuiver water met 40° C om de poriën opnieuw vrij te maken. Gebarsten eiers worden insgelijks weggenomen behalve 2 (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) De Koornbloem FJ»«* Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1