Weekblad De jongste Beneluxconferentie. Hoe onze stallen vrij houden van T.B.C. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 14 MEI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1667 1 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Principieel accoord over de harmonisatie van de landbouwpolitiek. Op 3 Mei 1.1. had te Brussel een interministeriële Beneluxconferen- tie plaats die in hoofdzake gewijd was aan het landbouwvraagstuk en voor doel had de grondslagen te bepalen tot harmonisatie van de landbouwpolitiek in de drie landen. Volgens een mededeling aan de pers over het verloop van de con ferentie werd een principiële over eenkomst bereikt tussen de verte genwoordigers der drie landen over de volgende punten 1) Goedkeuring door het parle ment, binnen één jaar, van de land- bouwprotocolen teneinde de daar in voorziene scheidsrechterlijke procedure te kunnen toepassen. Een woordje ter verduidelijking van deze bepalingHet landbouw- protocol van Luxemburg voorzag, dat ingeval niet bij te leggen ge schillen tussen de Beneluxlanden zouden rijzen wat betreft de bepa ling van de minimumprijzen of hun ne toepassing, het invoerend land het recht verwierf de maatregelen te treffen die het nuttig acht. Doch anderzijds bekwam het uitvoerend land, dat zich door deze maatrege- lenernstig benadeeld acht.hetrecht het geschil voor te leggen aan een scheidsgerecht van drie personen dat binnen de twee maand een voor de partijen bindende uitspraak zou doen. 2) Bespoediging van deze scheids rechterlijke procedure inzonder heid door voorafgaande aanwij zing van scheidsrechters alvorens enig geschil is gerezen. 3) Instelling tijdens het komend jaar van een landbouwfonds in Bel gië en Luxemburg om de beoogde harmonisatie in het landbouwbe leid te vergemakkelijken. 4) Harmonisatie van de land bouwpolitiek in de drie landen bin nen een tijdperk van zeven jaar (1955-1962), teneinde het vrije ver keer van landbouwproducten op de gemeenschappelijke markt mo gelijk te maken, zulks nochtans met voorbehoud van een beschermen de clausule teneinde ernstige crisis toestanden in een bepaalde bedrijfs tak te voorkomen. 5) Vorming van een werkgroep van ministers die als taak heeft, jaarlijks de bij de harmonisatie van de landbouwpolitiek te maken vor deringen en de daarmede verband houdende programma's tot vrijma king van het handelsverkeer vast te stellen, hierbij rekening houdend met de voorziene termijn van zeven jaar. 6 Oprichting van een studiecom missie voor de kostprijzen in de landbouw, met het doel te kunnen beschikken over volkomen verge lijkbare feitelijke gegevens en de meest doeltreffende methoden van analyse te kiezen. Er werd overeengekomen dat a) de harmonisatie van de land bouwpolitiek zal geschieden in sa menwerking met de organisaties van het bedrijfsleven of de land- bouwverenigingen b) de Luxemburgse landbouw een bijzondere bshandeling zal blijven genieten, totdat de harmonisatie van de landbouwpolitiek een einde zal hebben gesteld aan zijn natuur lijke en structurele achterstand. Het comité van ministers heeft ook kennis genomen van de libera lisaties waarmede elk der Benelux landen bereid is in te stemmen, ten einde de aanbieding van een ge meenschappelijke Beneluxlijst aan de Europese Organisatie voor Eco nomische Samenwerking mogelijk te maken. Een beperkt ministercomité zal eerstdaags bijeenkomen om de de finitieve lijst van deze liberalisaties op te stellen in uitvoering van de verbintenissen aangegaan op de jongste vergadering van de O.E.E.S. Naar aanleiding van de bekend making van bedoelde overeen komst wees de Belgische Minister van Landbouw, Renè Fefébvre, op het feit, dat de Belgische landbouw in feite over 8 jaar beschikt om te worden ingeschakeld in de Bene- lux-eenheidsmarkt. Ook na deze periode is bescherming nog moge lijk om zware moeilijkheden in be paalde landbouwsectoren te voor komen of ongedaan te maken. Het Belgisch landbouwfonds zal tegen einde 1955 klaar komen en de landbouwuitvoer o. m. van rund vlees kunnen steunen. Het Fonds zal insgelijks door subsidies de in dustrie van voedingswaren kunnen helpen en op die wijze de afzet van landbouwproducten bevorderen. De liberalisatie van de landbouw producten o. m. van ossen wordt door de instelling van het Land bouwfonds mogelijk gemaakt. Het Fonds zal worden gespijsd door de heffingen op de Nederlandse boter ingevoerd in België. Ook andere heffingen zullen gebeurlijk in het Fonds worden gestort. (Zie Onze rechtskundig houdt zijn zitdag Zondag 15 Mei tussen 10 en 12,30u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. In ons nummer van 30 April 1.1. hebben wij onze lezers in het arti kel Hoe geraak ik op een goed kope manier aan een tbc-vrije stal,, gewezen op het uitzonderlijk groot belang van strenge afzondering van de besmette dieren, zowel op stal als op de weide, en het niet minder groot belang van eigen inkweek. Vele veehouders zijn op die manier tbc-vrij gekomen. Maar eens zover komt het er nu op aan tbc-vrij te blijven. Ieder jaar verliezen 10% van de bezitters van een tbc-vrije stal het diploma en dit om zeer verschillende redenen. Die 10% is 10 %te veel. Wij zou den praktisch geen enkele vrije stal mogen verliezen en daarom willen wij ten bate van de 4.500 diplomahouders die wij na dit tuberculinatieseizoen in onze om schrijving (Oost-Vlaanderen onder de Schelde) zullen hebben en van de meer dan 1.000 veehouders die nu voorde eerste keer vrij zijn en er op uit zijn volgende winter het diploma te behalen, in dit artikel wijzen op de gevaren die een tbc- vrije veestapel bedreigen. Wij zul len daarom één voor één, naar ge lang van hun belangrijkheid, die gevaren onder ogen nemen. Eerste en voornaamste besmettingsbron HET AANKOPEN Een bezitter van een tbc-vrije stal moet er op de eerste plaats op waken geen aankopen te doen. Integendeel, in vrije stallen moet er gekweekt en veel gekweekt en meer gekweekt worden dan voor zijn eigen instandhouding nodig is, omdat die stallen de bevoorraders zouden moeten zijn van de nog duizende veehouders die zich tbc- vrij moeten maken. Nog gedu rende minstens 5 jaar zal er buiten gewoon veel vraag zijn naar tbc- vrij vee, zal er dus meer aanvraag zijn dan aanbod. Dat betekent renderende prijzen Ik doe daarom een bijzonder be roep op de diplomahouders dat zij hun bedrijf zouden afstemmen op 't inkweken van tbc-vrij vee en op 't bevoorraden van de tbc-vrije markten die nu viermaal 's jaars te Herzele zullen gehouden worden, nl. op 2e Paasdag, 2e Sinksendag, 2e Maandag van Oktober en van November. Telkens komen er op die markten veel kopers, voor alle kwaliteiten dieren en dieren van alle ouderdom telkens zijn de prij zen die er gegeven worden niet te onderschatten en telkens worden bijna alle dieren verkocht nu op de laatste markt 80 van de aan geboden vrouwelijke dieren. Veehouders, het gaat slecht met de aardappelen, de granen, de var kens, maar neemt deze vorm van bedrijfstak eens ernstig onder ogen. Ik verzeker U dat met het kweken van tbc-vrij vee nog een aardige duit zal kunnen gewonnen worden. Natuurlijk zullen niet alle vrije stallen tbc-vrij vee te veel hebben of zelfs in stand kunnen blijven en zullen er dus zijn die vee moeten inkopen. Voor hen zeker is er slechts één plaats waar ze mogen kopen nl. in vrije stallen of op vrije markten of bij handelaars die enkel tbc-vrije dieren afkomstig uit tbc- vrije bedrijven verhandelen Zulke handelaars hopen wij kortelings in onze omschrijving te zullen kunnen inschakelen. Geen aankopen doen in besmet te stallen, noch van dieren die binst de verhandeling op besmette wa gens of in besmette stallen hebben verbleven of in kontakt zijn geweest met besmette dieren, al is het maar gedurende zeer korte tijd. Want van hieruit komen de finan cieel pijnlijke verrassingen. Hoe veel dieren worden niet elk jaar vrij aangekocht en toch naderhand besmet bevonden Alleen om re den van dat kortstondig kontakt met dikwijls erg besmette dieren binst de verhandeling. Hier zouden de veehandelaars de veehouders een dienst kunnen bewijzen die vanwege de eerlijke veehande laars maar vanzelfsprekend mag genoemd worden, maar voor de veehouders van buitengewoon groot belang zou zijn. Als men de veehandelaars er moest toe krijgen dat zij de vele zuivere dieren die zij toch ook zui ver kopen, niet plaatsen bij oude brakken van koeien, accidentbees ten en koeien die rot zijn van tuber culose, dan zou dat een grote stap vooruit betekenen. Daar zit juist de grote oorzaak van dat naderhand positief bevinden van dieren die zuiver aangekocht werden. Het verblijf van één dag in een erg besmette stal of weide is vol doende om van een zuiver dier een besmet dier te maken, maarer moeten nog van 15 tot 40 dagen voorbijgaan eer dat dier zal reage ren op een inspuiting van tubercu- line, omdat er eerst afweerstoffen in dat organisme moeten opgewekt worden tegen de indringende mi croben. Het zijn die afweerstoffen die op de tuberculinatieplaats de zwelling veroorzaken. Dus zolang die af weerstoffen niet gevormd zijn, zal het nochtans reeds besmette dier negatief reageren. Vandaar die talrijke ontgooche- lingen.Jwaarvan men de oorzaak in (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) :tucM±tl»»-» De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn I Het overnemen van artikelen zonder verantwoordelijk voor hun bijdragen J aanduiding der bron is verboden. SBWffV. wmmmmm* im "vfaKHm Maw ervolv 3c bladz. 4e kolom

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1