De Nederlandse landbouwpolitiek. Voeding en Verzorging van Kweekzeugen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 21 MEI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1668 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (lste bijdrage) Daar op de jongste landbouw- conferentie der Beneluxministers besloten werd binnen een tijdperk van zeven jaar over te gaan tot een gemeenschappelijke markt der landbouwproducten, is het voorze ker niet van belang ontbloot ken nis te nemen van de ontwikkeling der Nederlandse landbouwpolitiek. Het ontwerp van landbouwwet, j dat thans hangend is bij het Neder lands parlement, verstrekt betref lende deze evolutie interessante gegevens. Over het algemeen brengt dit ontwerp geen grondige wijzigingen aan de bestaande toestand welke voortspruit uit de landbouwcrisis- wet van 1933 en de besluiten van de secretarissen-generaal geduren de de bezetting die nog steeds van kracht zi;n. De bijzonderste bepaling van het ontwerp is vervat in artikel 15. Dit bepaalt dat de Minister van Land bouw bevoegd is alle maatregelen te treffen om de voortbrengst en de verkoop van de producten van de landbouw en de visserij te bevor deren, prijzen tot stand te brengen die redelijk zijn voor de voortbren gers en de verbruikers en de be voorrading te verzekeren. Deze maatregelen zijn toepasse lijk niet alleen op de productie, doch insgelijks op de verkoop, de fabricage, de bewerking, de ver pakking, enz., kortom op alle ver handelingen van de productie af tot en met het verbruik. Behoudens dringende gevallen moet de minister, alvorens deze maatregelen te treffen, het advies vragen van de Sociaal-Economi sche Raad. Wanneer bedoelde maatregelen ook betrekking heb ben op de nijverheid, de handel en het ambachtswezen, dient het ac- coord van de Minister van Econo mische Zaken voorafgaandelijk be komen. Welke maatregelen worden bedoeld De Minister van Landbouw mag: 1)het gebruik reglementeren van de grondstoffen en de verpakking van de landbouwproducten, als mede het gebruik, het stockeren, het vervoer van landbouwproduc ten en van landbouwmachines en hunne toebehoorten 2) een bijdrage of belasting op leggen op alle verhandeling van landbouw- en visserijproducten 3) het stockeren of de verplichte levering voorschrijven van bedoel de producten 4} de prijzen reglementeren van zelfde producten 5) voorschriften uitvaardigen of maatregelen nemen inzake de in- en uitvoer van producten van de landbouw en de visserij en meer in het bijzonder a) de in- of uitvoer verbieden b) heffingen opleggen bij de in voer of de uitvoer c) de in- of uitvoer doen geschie den door tussenkomst van een Inkoopbureau 6) ingeval van uitvoer, geheel of gedeeltelijk de terugbetaling be velen van belastingen, bijdragen en heffingen die vroeger werden betaald op de uitgevoerde produc ten 7) toelagen verlenen aan de voortbrengst en de handel in deze producten 8) kredieten zonder intrest ver lenen aan openbare lichamen of aan andere rechtspersonen die werkzaam zijn in de landboww, de visjserij en de voedingsbedrijven 9) de personen schadeloos stellen die nadeel ondergaan door de ge troffen maatregelen 10) de voortdurende inventaris voorschrijven van bedoelde pro ducten 11) aan de productschappen de uitvoering opdragen van bepaalde van voormelde maatregelen. In dit geval mag het betrokken product schap bijdragen opleggen en te ruggaven van heffingen en belas tingen toekennen. Benevens de machten toegekend aan de Minister van Landbouw om de voortbrengst te bevorderen en de bevoorrading der bevolking te verzekeren, voorziet het ontwerp van landbouwwet insgelijks 1° de instelling van het Land- bouwegalisatiefonds 2° de inrichting van het Inkoop bureau. Het Landbouwegalisatiefonds. Dit fonds heeft zijn eigen budget. Het wordt beheerd door de Minis ter van Landbouw doch dit beheer is onderworpen aan de controle van het Rekenhof. Het Fonds wordt gestijfd door de heffingen en bij dragen welke voorzien zijn in de nieuwe landbouwwet. Het batig of nadelig saldo van een bedrijfsjaar wordt overgedragen naar het vol gend jaar, doch de kasmiddelen worden verschaft door de Schat kist terwijl de overtollige kasmidde len ook aan de Schatkist worden afgedragen. Het Inkoopbureau. Het Inkoopbureau bekomt de rechtspersoonlijkheid het bestuur wordt aangesteld door de Minister van Landbouw. Het Bureau moet de opdrachten uitvoeren die het wor den toevertrouwd door de minister en volgens zijn richtlijnen. De Mi nister van Landbouw verschaft aan [Zie vervolg onderaan hierneven) Voor iemand, die zijn viggens zelf kweekt, zijn de kansen op winst merkelijk groter, dan voor iemand die zijn viggens moet ko pen. De viggenkweek is voor on derlegde kwekers doorgaans een winstgevend zaakje. Bovendien zit ten aan de kweek van eigen vig gens nog andere voordelen vast als men zelf verder mestmen kent de afstamming van de dieren, hun waarde als slachtvarkens, hunvoe- derverbruik, men heeft een beter inzicht in hun gezondheidstoe stand, in hun voeding, enz. In één woordmen kent zijn materiaal door en door. Bij iemand, die zijn viggens bij vreemden moet kopen is dat niet het geval en meermaals blijkt dat men zich miskocht heeft. Als zelf de viggens kweken ;dan toch zo voordelig is, waarom zijn er dan nog zoveel landbouwers die toch liever hun materiaal aanko pen De reden hiervan ligt hier viggens kwekens vraagt een zekere vakkennis. Bij gebrek daaraan zijn heel wat kwekers er mee moeten uitscheiden, omdat ze regelmatig mislukkingen hadden, of zoals wel eens gezegd wordtomdat ze geen «geluk» hadden. Maar goede nes ten viggens kweken is niet zozeer een kwestie van geluk dan van j kennis. Want zij die op geluk moe ten betrouwen komen vaak be drogen uit. Een goede en gezonde zeug en een goede nest viggens, liggen aan het Bureau de vereiste kredieten tot uitvoering der taak welke het wordt opgedragen. De middelen of het bezit van het Bureau maken deel uit van het bezit van het Land bouwegalisatiefonds. De publiekrechterlijke organisatie van de Landbouw. Sedert het begin van dit jaar zijn de Nederlanders begonnen met de publiekrechterlijke organisatie van hunne economie. Wat de land bouw betreft, verwezenlijken de Nederlanders tegelijk de vertikale organisatie onder de vorm van de productschappen en de horizonta le organisatie onder de vorm van de bedrijfschappen. Welke hunne taak en 'bevoegd heid is zullen wij uiteenzetten in een volgende bijdrage. (Wordt voortgezet). de basis van een winstgevende varkensspeculatie. Daarom mag geen enkele moeite gespaard wor den om zeug en viggens steeds in prima conditie te hebben. Want deugen de zeugen en de viggens niet, dan zal ook de mesterij ver keerd uitlopen. De keus van een kweekzeug. Wanneer men van plan is zelf viggens jte kweken, dan volstaat het niet op een mooie dag uit het hok van de slachtvarkens een schoon gemaakt zeugje te halen en dit te laten dekken. Zulke dieren zijn doorgaans te vet en de voe ding, die ze tot dan toe, als mest vorken, hebben gekregen, heeft hen grotendeels ongeschikt ge maakt voor de kweek. Een vet dier heeft een groot deel van zijn kweekwaarde verloren. Toekomstige kweekzeugen mo gen dus in geen geval hetzelfde rantsoen krijgen als mestvarkens, omdat ze gauw te vet worden, met al de nadelen daaraan verbonden. Te vette zeugen. Nog te veel heerst de opvatting dat een drachtige zeug straf moet gevoed worden, dat ze dan zware en kloeke viggens geeft en nadien ook veel melk. Zulke opvat ting is totaal verkeerd. Want vette zeugen worden veel moeilijker drachtig, geven over 't algemeen kleinere nesten, wat er op wijst dat de geslachtsorganen ter oorzake van overtollig vet, niet behoorlijk meer werken. In tegenstelling met wat men normaal verwacht, is de zogafscheiding dikwijls onvoldoen de. Meermaals ontstaat, de zoge naamde hangbuik, wat dan weer oorzaak is van moeilijke geboorte. Verder zijn vette zeugen door gaans lui, met het gevolg dat ze heel gemakkelijk hun viggens doodliggen. Tenslotte ziet men bij dergelijke dieren vaak vóór, tij dens en na de geboorte kramptoe standen en verlammingsverschijn selen optreden. Al deze nadelen zien wij dari ook veelvuldig optreden bij zeugen die hoofdzakelijk werden gevoe derd met graanmeel en aardappe len. Nu zal men misschien zeggen als te vet zo slecht is, dan zullen wij het in de toekomst wat mager der doen. Men moet echter voor zichtig zijn De juiste voeding. Een der voornaamste oorzaken waarom zoveel landbouwers terug schrikken voor eigen viggenkweek zijn de talrijke viggenziekten waar- (Zie vervolg 2' bladz. 1kolom) Il<r>y wytriMinaiffii'1?1"—rr*irr"^ /tlWsrmr,/«^Visi I De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen WWr.CfVS.ittWfc Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. ■■■in* w«in iiimiimiHI mmi—wmimw— i«i—

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1