De Nederlandse landbouwpolitiek. Wat kunnen wij doen om de kwaliteit van de eieren te verbeteren Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst. AALST 28 MEI 1955. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij een samenvatting verstrekt van de belangrijkste bepalingen van het ontwerp van nieuwe l°nd- bouwwet dat thans hangend is bij het Nederlandse parlement. Zoals in het verleden, spelen het Land- bouwegalisatiefonds en het Inkoop bureau een vooraanstaande rol in de Nederlandse landbouwecono mie. De publiekrechtelijke organi satie voorzien door de nieuwe land- bouwwet behelst zoals tot heden, de productschappen en de bedrijf schappen. Welke is hunne structuur, taak en bevoegdheid De productschappen. Al wie betrokken is bij de voort brengst, de verwerking, de bewer king, de handel van een bepaald product is de facto lid van een pro ductschap en moet de voorgeschre ven bijdrage betalen. Meerdere productschappen mogen gegroe peerd worden in een Hoofdproduct schap. Ingevolge artikel 93 der desbe treffende wet, zijn de productschap pen bevoegd om de overdracht van de producten te reglemente ren in de verschillende stadia tus sen de voortbrenging en het ver bruik. Zij mogen met dit doel aan de betrokken ondernemingen alle inlichtingen vragen voor de uitoe fening van hunne opdracht, zo no dig hunne boekhouding nazien, de voortdurende inventaris voorschrij ven van de grondstoffen en van de gestockeerde producten. Benevens de bijdragen opgelegd aan de le- den, mogen de productschappen overgaan tot heffingen in alle sta dia van de productie teneinde zelf standige fondsen in te richten bui ten het Landbouwegalisatiefonds. De productschappen zijn niet bevoegd inzake de vestiging, de uitbreiding of het stopzetten van bedrijven, doch mogen tussenko men bij de vaststelling van de om vang der productie. Zij hebben ins gelijks geen bevoegdheid tot rege ling der prijzen noch tot vaststel ling van de omvang van de in- en uitvoer, tenware de Minister van Landbouw hun hiertoe bijzondere 34ste JAARGANG Nr 1669 Verschijnt iedere Zaterdag Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. opdracht geeft. Samenvattend kan men zeggen dat de productschap pen als taak hebben de nationale regeling van de markt. De bedrijfschappen. Als horizontale organisatie be moeien de bedrijfschappen zich met alle activiteiten die verband houden met eenzelfde stadium der voortbrengst van een product of een groep producten. Hunne be voegdheid is gedeeltelijk van so ciale aard, zoals bv. inzake de be trekkingen tussen werkgevers en arbeiders, maatregelen betreffen de de standardisatie en het com mercialiseren der producten, de eerlijke mededinging, de doelma tige inrichting der ondernemingen, de tellingen, enz. In sommige gevallen kunnen de minister van Landbouw en de pro ductschappen aan de bedrijfschap pen de uitvoering van bepaalde maatregelen opdragen. Het landbouwschap is het orga nisme op het horizontaal plan dat alle land- en tuinbouwbedrijvsn omvat, zowel de werkgevers als werknemers. De leiding van het landbouwschap wordt uitgeoefend door een bestuurscomité, een uit voerend comité, een voorzitter en een of meerdere secretarissen. Het Comité is samengesteld uit leden benoemd door landbouw- verenigingen erkend door de mi nister. Het heeft als taak de rege ring advies te geven betreffende de handelspolitiek die dient gevolgd om de afzet van land- en tuinbouw producten te bevorderen alsook betreffende de prijzenpolitiek, Het bestuurscomité mag een bepaald aantal deskundigen aanstellen, in de schoot van het landbouwschap directies en commissies oprichten waarvan het de leden benoemt. Men voorziet de instelling van een directie teelten, een directie vee kweek, een directie tuinbouw met onderverdelingen fruit en groen ten, van een directie sierplanten, van een directie sociale aangele genheden. De onkosten voortsprui tende uit de werking van dit uitge breid bestuursapparaat dienen be taald door de leden op volgende basis Benevens enkele zeldzamen, die kippen houden louter uit liefheb berij, is het voor de andere pluim veehouders er om te doen uit deze bedrijfstak zoveel mogelijk winst te halen. Hoe groot de verdienste zal zijn hangt niet alleen af van de prijs van de voedermiddelen en de legprestatie van de dieren. Uitein delijk spreekt ook de prijs die de pluimveehouder voor het produkt, het ei, zal ontvangen een woordje mee. Men kan het ons dan ook niet kwalijk nemen wanneer we zeggen dat het ons zeer verbazend lijkt dat over 't algemeen door de pluimvee houder zo weinig aandacht be steed wordt aan de behandeling van het ei vanaf het ogenblik dat het door de kip aan onze zorgen is toevertrouwd tot aan de afleve ring aan de verbruiker. Ook een kippenhouder moet er steeds op bedacht zijn dat door de verbruikers in de gehele wereld steeds hogere eisen gesteld worden aan de kwaliteit van de eetwaren en in de eerste plaats aan die pro- dukten welke aan bederf onderhe vig zijn. De kwaliteit helpt mede de verdiensten te bepalen van iedere bedrijfsvoortbrengst, want hoe ho ger de hoedanigheid van een pro dukt hoe meer het gegeerd wordt. 'Hoe groter de vraag des te meer kans op een behoorlijke prijs. De kwaliteit van de eieren wordt bepaald door verscheidene fakto- ren, waaronder we vernoemen -. het gewicht, de kleur van de eischaal, de samenstelling van de inhoud en de staat van versheid waarin deze inhoud verkeert. 1° land- en tuinbouw voor gewone producten in volle lucht 3 gulden per ha 4U ir. 2° boomgaarden o/ 3 gulden per ha (±40 fr 3° voortbrengst van bloembollen 24 gulden per ha 315 fr.) 4° tuinbouw in volle lucht voor ,,n fijner producten 12 gulden per ha 16'J ir. 5° tuinbouw onder glas 36 gulden per ha 475 lr.) Te noteren dat de bijdrage be taald aan erkende landbouworga nisaties mag afgetrokken worden ten belope van hoogstens 90 °/o van de bijdrage verschuldigd aan he* Landbouwschap. (Zie vervolg 4e bladz. Ie kolom Laat ons aannemen dat wat be treft het gewicht, de kleur van de eischaal en de hoedanigheid van de inhoud op zichzelf, deze eigen schappen in hoofdzaak erfelijk zijn vastgelegd. Behoudens enkele zeld zamere gevallen kan de bedrijfs- pluimveehouder daaraan niets ver anderen. Dit blijft de taak van de fokker. Anders is het gesteld met de staat van versheid waarin de eieren de verbruiker bereiken. Is hierin ook wel enige verantwoordelijkheid aan te stippen voor de tussenper sonen welke de eieren van het pluimveebedrijf tot bij de verbrui ker brengen, toch menen we het voor iedereen duidelijk te kunnen maken in welke mate de pluimvee houder zelf kan instaan voor de kwaliteit van het tekoop geboden produkt. In een Amerikaans tijdschnit werden de bevindingen medege deeld van een door het gouverne ment aangestelde eierselekteur. Deze mens, die het weten kan, be weert letterlijk het volgende Negentig procent van alle geleg de eieren zouden van AA-kwaliteit zijn, de allerbeste soort dus, indien we ze konden classificeren als ze pas gelegd waren. Inderdaad, de kip levert ons een produkt van volmaakte versheid en wat er nadien mede gebeurt kan niet meer op haar rekening worden geboekt. Het komt er echter op aan de verliezen aan versheid, smaak en bewaarbaarheid zo klein mo gelijk te doen zijn langs de weg van kip tot verbruiker. Om een beter inzicht te krijgen in wat in het ei kan gebeuren is het wel nuttig ongeveer te weten hoe de inhoud van het ei beschermd wordt door de eischaal. Deze schaal moet beletten dat van binnenuit zo weinig mogelijk verdamping plaats heeft en dat van buitenuit zo weinig mogelijk bacteriën kun nen binnendringen. De schaal is gevormd uit drie verschillende lagen kalkkristallen, die zodanig zijn samengevoegd dat langs smalle kronkelende gan getjes, waterdamp en lucht er doorheen kunnen. Deze kalkschaal is dan nog loodrecht doorsneden met ontelbare poriën, die nog een betere toegang aan lucht en bac teriën kunnen verschaffen. Wan neer een ei het lichaam van de kip verlaat is het omgeven door een uiterst dun vochtig laagje eiwit dat onmiddellijk opstijft tot een dun vliesje dat de buitenste laag kalk kristallen en poriën afsluit. Dit vliesje sluit echter de poriën nog niet volledig al en enige wa terdamp kan er steeds ontsnappen en iets lucht, eventueel beladen met bacteriën kan in het ei binnen dringen. Het komt er nu op aan dit be schermend eiwitlaagje zolang mo gelijk te laten meegaan en er voor (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) Onze rechtskundige zal zijt zitdag houde., op Zondag 5 Juni tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leder. De Koornbloe Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. I, I,—iumfirrTTiT-iiTii STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1