Een belangrijke taak voor het Ministerie van Landbouw. Enkele opmerkingen over de hooiwinning. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 4 JUNI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1670 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het zal aan sommige van onze lezers wel ongekend zijn, dat er in de schoot van het Ministerie van Landbouw een dienst bestaat, die als taak heeft toezicht uit te oefe nen op de verkoop van allerlei grondstoffen aan de landbouwers, met het oog alle onregelmatighe den en bedrog te beteugelen. Hoewel door dure ondervinding geleerd, de landbouwers toch we ten dat de aankoop van zaaigra nen, landbouwzaden, veevoeders, meststoffen, enz. een kwestie is van j vertrouwen, toch valt het nog te veel voor dat ze zich door bepaal de verleidelijke aanbiedingen la-, ten vangen en dan het slachtoffer worden van zekere misbruiken, waarbij dan waren geleverd wor den die niet voldoen aan de ge stelde eisen van kwaliteit, zuiver heid, inhoud, enz. Wat de zaaigranen en land bouwzaden betreft, dient de land bouwer voldoende zekerheid te hebben in verband met de her komst, de zuiverheid en de kiem- kracht. Zo gaat het niet op iemand zaaigranen te leveren die reeds verjaard zijn en daardoor een groot deel van hun kiemkracht hebben verloren. Voor plantaardappelen moet men zekerheid hebben nopens de echtheid en raszuiverheid, de her komst moet gewaarborgd zijn en de planters moeten gekeurd zijn. Onregelmatigheden hierin kunnen oorzaak zijn van mislukkingen, waarbij de boer natuurlijk het kind van de rekening is. De mengvoeders moeten vol doen aan zekere eisen van gezond heid, zuiverheid. Bovendien die nen ze de gewaarborgde voeden de bestanddelen werkelijk in te houden, terwijl gevaarlijke, min derwaardige of ongewenste grond stoffen moeten vermeden worden. Bij de meststoffen ligt voor wei nig gewetensvolle mensen een ruime gelegenheid de boeren ap pelen voor citroenen te verkopen. En als er een gebied is waar de boeren bedot worden, dan zal het wel hoofdzakelijk in de meststoffen zijn. Niettegenstaande de landbou wers voldoende gezond verstand zouden moeten tonen alleen grondstoffen aan te kopen bij be trouwbare mensen, waarbij alle be drog zou uitgesloten zijn, toch heeft het Ministerie van Landbouw het nodig geoordeeld een speciale dienst in 't leven te roepen, die als opdracht heeft een oogje in 't zeil te houden en zoveel mogelijk alle bedrog of vervalsing te voorkomen of te beteugelen. In hoever zulke dienst in ons land op zijn plaats is wordt aange toond door het afgelopen meststof- fenseizoen. Aanvankelijk hebben onze landbouwers de sterker wor dende concurrentie met vreugde begroet, omdat ze daarin een ge legenheid zagen voor gunstiger aankopen. Velen onder hen zijn mettertijd wel al wijzer geworden en zijn tot de ontdekking gekomen, meestal tot hun schade en schan de, dat de eerste slachtoffers van een te sterk doorgedreven concur rentie, de landbouwers zelf zijn. Want de dikwijls sterk verlaagde prijzen, dwingen sommigen onder hen die er aan mee willen doen, tot vermindering der kwaliteit van hun waren. Niemand werkt graag voor niets. Een tekenend staaltje hiervan hebben wij weer eens, voor de zo veelste keer trouwens, dit voorjaar meegemaakt, in de verkoop van de kloorpotas. De kloorpotas werd zo wat verkocht aan alle mogelijke en onmogelijke prijzen. Nu is er tussen al de verschillende soorten van meststoffen zeker geen, die zich gemakkelijker leent tot ver valsing of bedrog dan de potas 40 °lo. Niet alleen is deze, omwille van zijn steeds wisselende kleur en uitzicht, nooit zeker als dusdanig te erkennen, maar het feit dat hij veelal los, of in zakken zonder eti ketten met waarborg van inhoud, verkocht wordt maakt de zaak voor de landbouwer nog ingewik kelder. Laat ons toe er op te wijzen, dat tegenwoordig geen enkele land bouwer op het blote zicht, in staat is te beoordelen of hij het met potas van 40 °l0 te doen heeft. Wijzelf, die nu toch dagelijks in de zaken in zijn, vinden het onbegonnen werk. Bv. werd er dit jaar kloorpotas van 40 °/o afgeleverd in bijna alle mo gelijke kleuren en graden van fijn heid. Er was rode en witte kloor potas 40 met daartussen alle mo gelijke kleurschakeringen. Hier is dus zeker geen aanduiding te vin den. En alles hangt dus af van de goede trouw van de leverancier. (Zie vervolg 4e bladz. Ie kolom Talrijk zijn de bedrijven waar we vorig winterseizoen bij gelegenheid van de rantsoenberekening voor het rundvee een zeer onvoldoende hooivoorraad hebben aangetrof fen. Hooi zou nochtans tijdens de stalperiode de basis moeten uitma ken van een degelijk winterrant- soen. Goed hooi bevat de voor de melkkoe noodzakelijke voedende bestanddelen in een betrekkelijk gepaste verhouding en in een op neembare vorm, verhoogt het dro ge stofgehalte van het soms water rijke betenrantsoen en is in vele gevallen de enige natuurlijke bron die instaat voor de voorziening in vitamine A en D. Voor het op peil houden van een goede spijsverte ring bij het rund is hooi praktisch onontbeerlijk. Goed hooi is derhal ve in de wintervoeding van het rundvee een niet te vervangen be standdeel. Waar er een tekort is aan hooi trachten we de mensen ervan te overtuigen door aan hun eigen be drijf aangepaste maatregelen de hooiwinning te verhogen. Bij velen kan dit nog geschieden door een betere verzorging van het hooiland (afwatering, bemesting, verbetering van grasbestand, enz. Op andere bedrijven kan men er toe komen door een betere uitbating van al het beschikbare grasland (bewei dingssysteem) jaarlijks een perceel meer voor de hooiwinning te be stemmen of kan men tot de slotsom komen een stuk kunstweide in te schakelen door bv. de betenop pervlakte wat te verminderen). Door deze maatregelen kan ervoor gezorgd worden een grotere hoe veelheid hooi beschikbaar te krij- Onze rechtskundig houdt zijn zitdag Zondag 5 Juni tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. gen. ten ander belangrijk punt is de kwaliteit van het hooi. Deze laat ovtr't algemeen veel te wensen over. Er kan dan ook nog zeer veel verbeterd worden aan de hooiwin ning. Waar het onmogelijk is het te halen met de hoeveelheid kan nog altijd een grote vooruitgang geboekt worden door het opdrij ven van de kwaliteit. Ook dit is tenslotte een opbrengstverhoging en helpt mede tijdens de stalperio de krachtvoeder uitte sparen zoals na lezing van deze opmerkingen duidelijk zal worden. We zijn nu or.geveer in de hooi tijd. Enkele van onze raadgevingen komen wellicht nog net op tijd. Is het voor andere evenwel reeds wat laat, deze kunnen onthouden worden tot een volgend seizoen om er zijn voordeel mede te doen. Wat is hooien Hooien is de bewerking welke we gras (eventueel ook geteelde voedergewassen zoals raaigras, luzerne, klaver, enz.) laten onder gaan waardoor het door droging verduurzaamd wordt om het te be waren tot de winterperiode. Alsdan is het aangewezen het verse gras voor een gedeelte te vervangen. Deze droging geschiedt door de zonnewarmte en de wind. Groen- voeders kunnen ook kunstmatig gedroogd worden, doch deze me thode vindt in ons land praktisch geen toepassing daar voorlopig de kosten te hoog zijn. Bij eender welke bewaringsme- thode van groenvoedermiddelen, zij het door inkuiling, hooien of cunstmatig drogen, zit de bedoe- ing voor de eigenschappen van het verse produkt zo goed moge- ijk te behouden. Verliezen treden altijd op. Ook bij het hooien zijn sommige van die verliezen niet te vermijden, doch andere kunnen voor een groot gedeelte worden voorkomen wanneer op de gepaste manier wordt gewerkt. Verliezen bij het hooien op de grond. Wanneer gras gemaaid wordt is het niet onmiddellijk dood. Het af stervingsproces duurt nog een tijdje en de duur ervan hangt hoofdzake- lij c af van het al of niet vlug droog worden. De weefsels van het gras blijven nog een zeker tijdverloop in leven en blijven dus ademen. Dit beduidt dat de verbranding van organische stoffen wordt voort gezet. Deze organische stoffen wel ke nog worden verbruikt worden aan het gras zelf ontnomen want het is afgesneden van de wortels, die bij een groeiende plant instaan voor de toevoer van voedingsstof fen. Deze verliezen bereiken nor maal een 10 en wanneer het hooien wat langer duurt wordt het vlug 15 °/0en meer. Regen is zeker niet van aard om het hooi te verbeteren. Zelfs bij een zachte regen is de kwaliteitsver mindering belangrijk te heten. Het water lost de oplosbare voedings stoffen op en voert ze mee. Weerom verliezen tussen de 10 en 15 °/0, die in regenrijke seizoenen 25 °/0 ge makkelijk kunnen te boven gaan. Wanneer het hooi reeds tamelijk droog is heeft men veelal af te re kenen met mechanische verliezen. Door de behandeling met aller hande werktuigen zoals worden gebezigd voor het openspreiden, het op oppers zetten, het keren, enz. worden de zachte delen zoals de b'aderen en de jonge scheuten, welke de meeste voedende be standdelen bevatten, verkruimeld en vallen verloren op de grond. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom) Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1