STUDIEDAG De Belgische bloementeelt Weekblad Een Belangrijke Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt 34ste JAARGANG Nr 1672 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Voor alle kwekers van rundvee, varkens en pluimvee. Herhaaldelijk hebben wij onze leden er op gewezen dat de eisen, die tegenwoordig en vooral in de toekomst aan de landbouwers en veekwekers worden gesteld bij zonder hoog zijn. De internationale mededinging brengt met zich mede dat steeds scherper prijzen voor de landbouw- en veeteeltprodukten worden be dongen, terwijl deze druk nog wordt versterkt door allerlei instel lingen en groeperingen, die maar één zaak voor hebben het doen dalen van de levenskosten der be volkingten koste van de prijzen van landbouw', tuinbouw- en veeteelt produkten. Daarbij komt dan nog het stre ven naar een vrije Europese land bouwmarkt, waarbij allerlei thans bestaande belemmeringen bij in- en uitvoer van land- en veeteelt produkten zouden weggewerkt worden, waardoor de laatste be scherming van onze inlandse voort brengselen dreigt weg te vallen... Zo werd enkele tijd geleden op de laatste Beneluxconferentie weeral een stap verder gezet tot de ver wezenlijking van de zo gevreesde tolunie. Binnen enkele jaren kun nen wij dan ook de volle concur rentie van de Nederlandse produk- ten verwachten. Voor iemand, die hierover na denkt en bezorgd is voor zijn eigen toekomst en die van zijn kinderen, is het meer dan duidelijk dat wij in de komende jaren alles uit onze bedrijven zullen moeten halen wat er uit te halen is. Wie daartoe niet in staat zal zijn zal ongetwijfeld alle moeite hebben om 't hoofd boven water te houden. Het is voldoende gekend dat in ons land de daguren, de grondstof fen voor de landbouw en de pach ten zeer duur zijn, veel duurder dan in de ons omringende landen. Deze factoren spelen een belang rijke rol in de kostprijs van onze voortbrengselen. De nadelen die daaruit voortvloeien zullen niet allen gelijkgeschakeld worden door de wederzijdse toegevingen onder de landen maar zuilenwij ook moe ten kunnen opvangen door een grondiger vakkennis en door een uitgebreider ontwikkeling. Het zal niet volstaan te blijven werken zo als ons grootvader. Wij moeten met onze tijd mee. Wij moeten ons, met al onze wilskracht gaan toeleggen op de beste aangepaste methodes om steeds maar hogere opbreng sten te behalen en mogelijke ver liezen te beperken. De traditie getrouw, is de leiding van Redt U Zeiven er zich van be wust dat ze in deze strijd om het bestaan, de boeren terzijde zal moeten staan. Dat ze zal moeten medewerken aan het bijbrengen van een grondiger kennis van de nieuwe methodes. Daarom heeft ze gemeend de landbouwers en kwe kers een grote dienst te bewijzen door het inrichten van studieda gen, waarop door bevoegde vak mensen waardevolle voorlichting zal worden verstrekt. Aangezien de veeteelt een be langrijke rol speelt in de ontvang sten op onze bedrijven hebben wij gedacht de eerste studiedag te moeten besteden aan de veeteelt in 't algemeen (rundvee, varkens en hennen). Het is trouwens op dit ge bied dat nog heel wat verkeerde werkwijzen oorzaak zijn van tegen slagen en onvoldoende opbreng sten. Wij nodigen dan ook met aan drang alle Redt U Zeivers uit deel te nemen aan deze eerste studie dag, die zal plaats hebben op Zondag 26 Juni e. k. te 14,30 uur, in de Stedelijke Schouwburg, Vredeplein, te Aalst. PROGRAMMA 1) Dhr M. Moulart, rijksveeartse- nijkundig inspecteur, zal spreken overDe invloed van de voeding op de gezondheid van onze hoeve- dieren. 2) Dhr De Vries, veevoederdes- kundige, zal handelen over De nieuwste bevindingen in de vee voeding en hun practische aan wending op onze bedrijven. 3) Deze belangrijke voordrach ten en besprekingen zullen aange vuld worden met een paar prachti ge filmen. Iedere voordracht zal worden gevolgd door een korte bespre king, gedurende dewelke de aan wezigen gelegenheid zullen heb ben met de sprekers van gedach ten te wisselen en vragen te stellen Verfrissing. Na het afwerken van hogerge noemd programma zal aan de deelnemers een verfrissing worden aangeboden in ons lokaal, Grote Markt. Oproep. Wij menen dat het overbodig is te wijzen op het grote nut van een (Zie vervolg onderaan hierneven) (2de bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij J aan de hand van de interessante studie gewijd door de Weekberich ten van de Kredietbank - nr van 17 April 1.1. - enkele gegevens toege licht betreffende de structuur en het economisch belang van de bloementeelt. Thans volgen enkele beschouwingen betreffende het prijsverloop en de afzet van de producten onzer bloemisterijen. Het prijsverloop. Onderstaande tabel geeft een beeld van het huidig prijspeil bij vergelijking met de vóóroorlogse prijzen. Voor de snijbloemen kun nen slechts indexcijfers worden meegedeeld. Ficus elastica (40-50 cm) fr. 5 15 Sanseviera (bont, 4 bladeren) 20 40 Filodendron (4 tot 5 bladeren) 30 50 Bromelia Bilbergia (bloeibare) 20 60 Phoenix Canariensis (50 cm) 20 50 Azalea Indica (20 cm) 7 20 Begonia Dubbel (per 10 50 120 Begonia multiflora Helen Harms (per 100) 200 300 Flamboyant 100 270 Rozen (September) 1947:529 1953:218 1954:272 Amerikaanse anjers (Juli) 1947:444 1950: 98 1954:156 Chrysanten (Uktober) 1947:476 1950:150 1954:176 Gladiolen Augustus) 1947:366 1950:158 1954 253 Deze cijfers tonen aan dat de Êrijzen zich op een vrij laag peil ewegen, wanneer men weet dat de exploitatiekosten tegenover de vóóroorlogse periode met 300 tot 400 °/o zijn gestegen. Aan een goe de arbeider werd vóór de oorlog ongeveer 3,60 fr. per uur en in 1945 nog 5,60 fr. per uur betaald. Thans gaan de lonen zonder de sociale dergelijke studiedag. Wij veron derstellen dan ook dat de veehou ders hun eigen belangen zullen be grijpen en talrijk op deze verga dering zullen aanwezig zijn. Wij verwachten dan ook, een grote opkomst en doen beroep op onze leden, vrienden en be langstellende kwekers mee te brengen. Een bijzonder beroep wordt gedaan op onze zaak voerders. Dus allen**op post op Zondag 26 Juni te H.SO^uur. Namens de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN De Bestuurder, O. Caudron. lasten van 16,80 fr. voor een on geschoold arbeider tot 22 fr. voor een geschoolde kracht. De prijs der steenkolen is gestegen van 180 fr. tot 1.040 fr. per ton. De overige veranderlijke kosten vertonen een evenredige stijging (nl. uitgaven voor zaad- en poot- goed, meststoffen, potten, matten, papier, enz.) Alhoewel de bloemisterij een zeer intensief bedrijf is dat zich en kel weinig leent tot mechanisatie, kon de weerslag van het verschil tussen de prijzen en de onkosten althans gedeeltelijk worden onder vangen door een aanzienlijke ver hoging van de productiviteit o.m. door vereenvoudiging van sommi ge teeltmethodes, verbeterd ge bruik van insekten- en zwamdo- dende middelen, rationalisatie der verwarmingstechniek, de aanwen ding van grote automatische proei- molens in de begonia- en azalea- bedrijven. De afzet. Ondanks het feit dat de inlandse markt voor de teelt der groene planten tijdens de naoorlogse jaren heel wat aan belang heeft gewon nen, blijft de productie nog steeds in hoofzake afgestemd op het bui tenland. De planten worden door gaans opgekocht en verzonden door uitvoerders. Het gebruik van isothermische vrachtwagens die de planten zelfs tijdens vriesweer en zonder overlading rechtstreeks van de kwekerij naar de serres van de buitenlandse grossier brengen, heeft de verzending meer over het hele jaar verspreid. Sinds 1952 ver toont de uitvoer van groene plan ten een merkelijke verbetering en ligt de omvang weer beslist boven het vóóroorlogse peil. De uitvoer gaf een stijging te zien, in gewicht van 2.989 ton in 1952 tot 4.091 ton in 1954 en in waarde van 67 millioen frank tot 96,6 millioen frank. Deze verbetering is te wijten aan het feit dat Duitsland opnieuw als voornaamste afnemer in de markt is getreden, alsmede door de vlot tere afzet in Frankrijk en Italië. Ook op de binnenlandse markt steeg de vraag, wat trouwens wordt bewe zen door de toeneming van de in voer Geduchte concurrenten zijn vooral Nederland, en in mindere mate, Denemarken. De azalea wordt eveneens gro tendeels voorde uitvoer gekweekt, temeer dat de azalea indica in Europa practisch alleen door de Gentse bloemisterij wordt geteeld. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom) irtnTfriii^l>wiTrrtfr**nrr' -**■>*■ *k-*sx De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Groene planten1938 1954 Snijbloemen (Index basis 1936-38 100)

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1