Unze handel met West-Duitsland in Tuinbouwproducten. Is de Potstal voor Kippen aan te bevelen Magazijnen gesloten. Weekblad M 8s! Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 25 JUNI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1673 i eS Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Duitse Bondsrepubliek is thans de bijzonderste afnemer van onze tuinbouwproducten. Over de han delsbetrekkingen met dit land ont vingen wij een interressante nota van de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten waaruit wij volgende gegevens sa menvatten. De grote voedselschaarste in West-Duitsland na het einde van de jongste wereldoorlog gaf onvermij delijk aanleiding tot een grote vraag naar essentiële voedingswa ren zoals vlees, aardappelen en za den welke ons land op dit tijdstip niet kon leveren. Voor niet onmis bare producten, waaronder prac- tisch alle uitvoerartikelen vielen van de Belgische tuinbouw, waren toen nog geen afzetmogelijkheden in West-Duitsland voorhanden. In Januari en Februari 1947 wer den handelsovereenkomsten geslo ten met de drie bezettingszones die echter maar magere uitslagen ga ven voor de uitvoer van Belgische tuinbouwproducten. Toch werden reeds in 1947 en 1948 de eerste con tacten gelegd met de Amerikaanse In en Uitvoercommissie (J.E.I.A.) te Frankfort, welke verantwoordelijk was voor het ter beschikking stel len van de nodige deviezen en al dus konden in 1947 en 1948 door tussenkomst van de Nationale Dienst voor de Brits-Amerikaanse Zones enkele geringe collectieve contracten worden afgesloten, op de post diversen, voorzien in de contingenten voor de invoer van fruit, groenten en planten. De monetaire hervorming in 1948, alsook de fusie van de drie weste lijke bezettingszones brachten een aanzienlijke verbetering in de eco nomische toestand en in de be stuurlijke formaliteiten. Het gemeenschappelijk handels- accoord van Januari 1949 met de drie westelijke zones, voorzag dan ook reeds afzonderlijke contingen ten voor de hofbouwproducten, de vroege aardappelen, het fruit en de groenten, terwijl voor de overige landbouwproducten 14°/0werd toe gewezen op het overeengekomen trimestrieel bedrag van 20.000.000 dollar. Met de Russische zone kon geen contact worden opgenomen zodat de handelsbetrekkingen met deze zone niet konden hersteld worden. De ontwikkeling van de politieke en economische toestand bracht inmiddels ook een stijgende in vloed mede, van de weder opge richte Duitse administratieve dien sten en van de Duitse beroepsvere nigingen. Onder invloed van de leidende persoonlijkheden van de Duitse en Belgische landbouwverenigingen werd begin 1950 een contactcom missie van landbouwvoortbrengers tot stand gebracht welke beurte lings te Bonn en te Brussel verga derde. In de verschillende afdelin gen van deze contactcommissie hadden de specialisten van beide landen de gelegenheid elkanders noden en wensen te leren kennen. Het is dan ook in deze subcom missies dat voortaan de contingen ten voor de onderscheidene pro ducten zouden voorgesteld worden. Deze eerste samenkomst in 1950 tussen de beroepsverenigingen mag beschouwd worden als het grote keerpunt in de ontwikkeling van de Belgisch-Duitse betrekkin gen op land-en tuinbouwgebied. De verdere evolutie zou meebrengen dat de onderscheidene subcommis sies voortaan afzonderlijk zouden zetelen, naargelang van de om standigheden en de noden van de bedrijfstak. Van 1951 af werden de handels akkoorden volledig zelfs door de Duitse overheden afgehandeld. In dien de sterkere positie van de Duitse munt en de voordelige Duit se handelsbalans meer en meer de moeilijkheden op gebied van de viezen wegruimden, dan doken nieuwe hindernissen op vanwege de aan invloed winnende produ centenverenigingen. Voor fruit en groenten werd b.v.b. een invoerka- lender ingesteld, waarbij geduren de bepaalde periodes de invoer volledig kon stop gezet worden, on geacht de vrijgegeven contingen ten. In de planten- en boomkweke rijsector begint de Duitse reglemen tering tot bestrijding van planten ziekten en insekten weer een voor name rol te spelen. Hier trad meer dan ooit het be lang naar voren van de bestendige contacten tussen de beroepsvereni gingen. Als lichtpunten daarentegen mo gen worden aangestipt: de opeen' volgende vrijgevingen van de in voer, in 1951 van witloof, eieren, hop en cichoreiwortelen in 1952 van druiven; in 1953 van asperges, pal men en laurieren. 1953 betekent nog een diepere en voordeliger ommekeer in de verhoudingen op tuinbouw gebied tussen West-Duitsland en België. Wat betreft de contingenten wer den grote tegemoetkomingen be reikt (Zie vervolg 2' blad 2' kolom) Deze van uit de Verenigde Sta ten overgewaaide methode, waar bij de kippen op een oude strooi- sellaag worden gehouden, heeft in meerdere landen van Europa na volging gevonden. Wij zijn in de gelegenheid geweest op tal van pluimveebedrijven de toepassing ervan na te gaan, waarbij wij heb ben vastgesteld dat deze methode maar door enkelen goed wordt be grepen en toegepast. Het is trou wens alleen bij zulke mensen dat wij goede resultaten hebben ge zien. Het grootste deel van de pluim veehouders, die met de dikstrooi- selmethode zijn begonnen, hebben eenvoudig geen begrip van wat er allemaal aan vast zit en menen dat elke strooisellaag, die een beetje dikker is dan ze vroeger gewend waren, de Amerikaanse dikstrooi- selmethode vertegenwoordigt en dat ze daarmee even goede resul taten zullen bereiken. Daar is echter niet veel van te recht gekomen. In de meeste ge vallen was het resultaat om te be ginnen een grote smeerboel in de hokken. Daarvoor waren allerlei oorzaken zeer vele hokken zijn voor deze methode ongeschikt om dat de bodem te veel vocht op geeft. Op laag gelegen land moet onder het hok een steek grond weggehaald worden en door zand vervangen om nadien zo ver te worden opgehoogd, dat de vloer minstens 10 cm boven het maaiveld ligt. Zo zal de vloer weinig vocht opnemen en zal het strooisel door vocht langs onder niet nat worden. Een tweede fout van vele hokken zit in de hoogte van het dak. Het schuurmodel of zadeldak is voor de potstalmethode veel beter ge schikt dan de hokken van het les- Bij deze delen we aan de zaak voerders en leden mede dat om wille van het jaarlijks verlof voor ons personeel de Magazijnen en Burelen zullen gesloten zijn de ganse week vanaf k Juli tot en met 9 Juli a. s. Enkel de winkel van de ontsmet- tingsstoffen zal geopend blijven gedurende de gewone werkuren. Om dezelfde reden zal ons blad op 9 Juli niet verschijnen. senaarstype, met een naar achter afhellend dak. De luchtomvang is in het schuurmodel groter en men kan langs boven verluchten. Deze verluchting is nl. een zeer voor naam punt bij het potstalsysteem. Verder is het strooiselmateri aal van groot belang. Daar waar turfstrooisel wordt gebruikt, ver mengd met gehakt stro, kaf, hout- schaafsel, houtwol, maïskolven, dennenaalden, enz., kwam men het verst, mits een laag van ten minste 25 cm dikte werd gevormd, die bovendien een paar keer per week werd omgeschept. Want het regelmatig omzetten van de laag strooisel is van bijzonder belang. Dit is bij ons des te meer nodig, daar ons klimaat zo vochtig is, vooral gedurende het najaar en de winter. Het is échter een heel werk een paar keer per week het strooi sel in alle hokken om te werken en maar al te vaak komt daar weinig van in huis, met het gevolg dat de bovenlaag in een groot deel van het hok vastkoekt. In vele hokken hebben wij een te dunne laag strooisel aangetrof fen, die al heel gauw in een vieze, vuile koek ontaardde, kleverig van de mest, die er boven op bleef lig gen. Zo mag het natuurlijk niet, want dat is veel slechter dan wat wij vroeger hadden. Toen kwam het ook wel eens voor dat de strooi sellaag te wensen overliet, maar ze werd dan toch nu en dan eens ververst. En dat is bij de potstal niet het geval. Door de propagan da, die voor de potstal werd ge maakt en waarbij de voordelen in het licht werden gesteld, is men immers helemaal niet bang meer voor een laag kippenmest. In plaats van vooruit te gaan zijn wij dan, dank zij de algemeen verkeerd toegepaste potstalmethode, veeleer achteruit gegaan. Het gevolg van dit alles is natuur lijk dat er meer ziektegevallen voorkomen en veel meer sterfte. In dien bv. de coccidiose niet door geneesmiddelen grotendeels kon worden onderdrukt, zou deze ziekte, bij die gebrekkelijke potstalmetho de, ongetwijfeld zeer grote afme tingen hebben aangenomen. Wat de leucose aangaat, speciaal de vorm waarbij de lever sterk wordt aangetast, deze neemt steeds meer toe, zowel bij zuivere rassen als bij de eerste kruisingen. Daarvoor vor men die sterk vervuilde hokken on getwijfeld de grote besmettings haard. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) 111] Uft De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1