HET LANDBOUWFONDS. Onze Studiedag te Aalst. Magazijnen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Het grote belang der Veevoeding. AALST 2 JULI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1674 iiwimninawn i i n«i—iiBiiwiim iHimwupufWiMui iimin *t\ Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Heer Minister van Landbouw heeft op 17 Mei 1.1. bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers het wetsontwerp ingediend tot oprich- j ting van een Landbouwfonds. Aan de hand van de memorie van toelichting en de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp geven wij hieronder een toelichting betreffende de inkomsten, het doel en de werking van bedoeld fonds. De minister leidt de memorie van toelichting in met enkele beschou wingen over het doel van elke ra tionele landbouwpolitiek. Deze moet het bestaan vrijwaren van behoorlijk geleide landbouw bedrijven en te dien einde een be hoorlijke rentabiliteit verzekeren aan de land- en tuinbouwers. Deze rentabiliteit moet de Belgi sche land- en tuinbouwers toelaten met hun gezin behoorlijk van de uitoefening van hun bedrijf te le ven en over de nodige middelen te beschikken om hunne productie methodes en de verhandeling van hun producten te verbeteren. Het tweede opzet van de land bouwpolitiek is bijdragen om aan de ganse bevolking de vereiste voedingswaren te bezorgen in de beste voorwaarden op gebied van prijs en kwaliteit. Het derde doel is de land- en tuinbouwvoortbrengst alsook de afzet der land- en tuinbouwproduc ten aanpassen aan de noodwen digheden van de internationale sa menwerking en meer bijzonder van Benelux. De memorie van toelichting luidt desbetreffende alsvolgt Het derde aspect is van inter nationale aard. De regering moet afrekenen met een zeker aantal buitenlandse factoren en gebeurte nissen, zoals de verschillende, bij het tot stand komen van Benelux, bereikte en nog te doorlopen sta dia, de richtlijnen inzake land bouw- en buitenlandse handelspo litiek uitgaande van de Europese Organisatie voor Economische Sa menwerking, het betalingseven- wicht van de West-Europese lan den, het algemeen Accoord betref fende de Tarieven en de Handel, enz. België kan zich aan die politiek van internationale samenwerking niet onttrekken en zijn landbouw moet zich in al de mate die vere nigbaar is met de zo even aange wezen politiek van de prijzen en van de voedingsveiligheid, schik ken naar de vereisten van die sa menwerking. Deze laatste doet nochtans delikate problemen op rijzen de productievoorwaarden en het levenspeil zijn soms zeer verschillend van het ene land tot het andere. Daaruit volgt dat het internationaal handelsverkeer zich niet altijd kan ontwikkelen in voor waarden van gelijke mededinging. Dit is inzonderheid het geval wat betreft onze verhouding tot onze Beneluxpartners, voornamelijk tot Nederland. De verwezenlijking van de Eco nomische Unie met Nederland is slechts mogelijk mits een zekere harmonisatie van de landbouwpo litiek in beide landen en van de daartoe beschikbare middelen. Terwijl men er zich voor beijvert de landbouwpolitieken te harmo niseren, zal men de nadruk moeten leggen op het feit dat de landbouw in de drie betrokken landen, een maal de economische unie verwe zenlijkt, in grote mate zal afge stemd zijn op de uitvoer. Dit zal voornamelijk het geval zijn voor de zuivelproducten, de tuinbouwproducten, de eieren en voor enkele producten van grote teelt zoals aardappelpootgoed, consumtieaardappelen, suiker en peulvruchten. Export-mogelijkhe den tekenen zich ook af in de vlees sector. In de toekomst zal de landbouw van de Unie ongeveer dezelfde kenmerken vertonen als de Neder landse landbouw op dit ogenblik. Om die reden zal de landbouwpo litiek geleidelijk moeten afgestemd worden op deze nieuwe richting hetgeen een gevoelige wijziging zal voor gevolg hebben van de huidige landbouwpolitiek van België. Daaruit volgt dat de regering moet kunnen beschikken over een instrument dat haar toelaat invloed uit te oefenen op de prijzen en de land- en tuinbouwproductie te rich ten op een wiize die tegelijk doel matig en soepel is, derwijze dat die prijzen en die productie zich, in de uiterst wisselende en dikwijls te genstrijdige omstandigheden van de periode waarin wij leven, kun nen aanpassen aan de sociale en economische noodwendigheden die wij daareven hebben beschre ven. Onderhavig ontwerp strekt er toe dit instrument in het leven te roe pen. Het voorziet de oprichting, bij het ministerie van Landbouw, van een fonds Landbouwfonds ge naamd, gelijkaardig, wat zijn doel stelling betreft, aan datgene dat se dert 1933 in Nederland bestaat. (Zie vervolg 3' blad 1' kolom) In de gemengde bedrijven uit on ze streek speelt de veehouderij een belangrijke rol en komt voor een groot deel, misschien wel het groot ste, tussen in de verdiensten, die de boer kan verwezenlijken. Maar bekleedt de veehouderij een vooraanstaande plaats, de voe ding der dieren is hierin een be langrijke factor, niet alleen omwille van haar invloed op de kostprijs van de afgeleverde produkten, maar vooral om wille van haar in vloed op het al of niet lukken van de kweek. Daarom heeft het bestuur van Redt U Zeiven hetnuttig geoordeeld een studiedag aan dit onderwerp te wijden, met de bedoeling onze landbouwers-veehouders een in zicht te geven in enkele van de tal rijke vraagstukken, die de veevoe ding met zich brengt. Zoals werd aangekondigd ging deze studiedag door op Zondag, 26 Juni en het was verheugend te zien dat niettegenstaande de drukke hooitijd, toch talrijke veehouders waren opgekomen, waaruit bleek dat ook zij voldoende het grote be lang inzien van een rationele voe ding. Deze studiedag stond onder de leiding van onze bestuurder dhr. Caudron, terwijl op het podium hadden plaats genomen dhr. Boe ten voorzitter van onze vereniging, dhr. Wijnant, afgevaardigde-be heerder, dhr. Moulart, veeartsenij- "kundig inspecteur en dhr. De Vries, veevoederdeskundige. Dhr. Caudron leidde de sprekers in en richtte zich als volgt tot de aanwezigen Men heeft R.U.Z. reeds verweten enkel een handelszaak te z ij n. Niets is minder waar R.U.Z. heeft Bij deze delen we aan de zaak voerders en leden mede dat om wille van het jaarlijks verlof voor ons personeel de Magazijnen en Burelen zullen gesloten zijn de ganse week vanaf k Juli tot en met 9 Juli a. s. Enkel de winkel van de ontsmet- tingsstoffen en de kleine zaden zal geopend blijven op de gewone j werkuren behalve Maandag 4 Juli. Om dezelfde reden zal ons blad op 9 Juli niet verschijnen. vanaf haar stichting en ten allen tijde voor alles als doel gehad 1) De verdediging der landbouw belangen op alle gebied en met alle middelen. 2) De ontwikkeling van de boe ren bij middel van De Koorn- bloem voordrachten, studierei zen, enz. Heden is het meer dan ooit ge boden op die weg voort te gaan. Daarom ook deze studiedag. Wij staan in nieuwe tijden en nieuwe toestanden. Grote hervor mingen staan voor de deur de eenmaking van de Europese land bouwmarkt, Benelux, en wellicht nog andere groeperingen dreigen op ingrijpende wijze hun invloed op onze bedrijven te doen gelden. Het zal steeds een strijd zijn om met de minste kosten het meeste voort te brengen en hierdoor de kostprijs van onze voortbrengselen te verminderen en de winst voor de uitbater te verhogen. Wij zullen ons moeten verdedi gen en geen enkel middel onverlet mogen laten, want wij staan in een ongunstige positie tegenover onze buurlanden - tegenover Nederland, met zijn mindere lonen, kleinere pachten en goedkopere grondstoffen; - tegenover Frankrijk, met on geveer eenzelfde toestand. Het gaat niet meer op nog har der te werken met onze handen. Ook de boeren hebben recht op een menswaardig bestaan. Wij zul len meer moeten werken met onze hersenen. Vele van onze landbouwers wer ken nog als vóór 100 jaar op land bouwgebied In hun privaat leven echter wisten ze wel met hun tijd mee te gaanOvergrootvader ging met een kiel en blokken naar de hoogmis en verlichtte zijn huis met een olielampken. Grootvader kende reeds de petrollamp en liet kiel en blokken varen. Vader droeg reeds een overjas en deed de electrische leiding aanleggen. Hij kocht ook al machines. En U zelfdroomt van motorgeronk, zo wel op het veld als op de weg. Wat is er niet veranderd inzake huisvesting Hoe reist nu iedereen de wereld rond Op het gebied van de veevoe ding evenwel bleven nog veel boeren bij de aardappelen en het roggemeel van hun overgrootva der. En toch is er in het domein van (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. -V wAiMNW*«s IM, M HlliUU ^--HM-ryscyr

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1