Wijziging aan de Pachtwet. Onze Studiedag te Aalst. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Het grote belang der Veevoeding. AALST 16 JULI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Aanvulling der formaliteiten betreffende de opzegging. Artikel 1775 van het Burgerlijk Wetboek (wet van 7 Juli 1951-art. 14) bepaalt dat, niettegenstaande elke strijdige overeenkomst of ge bruik, aan de pacht van landeigen dommen in algemene regel enkel een einde kan gesteld worden mits een opzegging van ten minste twee jaar vóór het verstrijken van de pacht. Bij voorkomend geval wordt de termijn der opzegging derwijze verlengd, dat het gebruik eindigt op de data voor het vertrek vast gesteld door de pacht, of, bij ge breke van pacht, door het plaatse lijk gebruik. De wet voegt er aan toe dat de opzegging door de verpachter (of eigenaar) op straffe van nietigheid de redenen moet vermelden waar om zij werd gedaan. Deze laatste bepaling werd door de wet van 15 Juni 1955 (Stsbl. 2 Juli 1.1.) gewijzigd en aangevuld alsvolgtDe opzegging door de verpachter moet, op straffe van nietigheid, duidelijk de redenen vermelden waarom zij wordt gedaan en de pachter medede len dat hij hiertegen verzet kan aantekenen binnen de termij nen en in de vormen, bepaald in de twee volgende alinea's Binnen de drie maanden na de betekening van de opzegging kan de pachter, op straffe van verval van rechten indien hij deze termijn niet in acht neemt, daartegen ver zet aantekenen, hetzij omdat hij de nietigheid van de opzegging in- roept, hetzij omdat hij de geldig heid of de gegrondheid van de aangevoerde reden of redenen voor de opzegging betwist. Het verzet tegen de opzegging dient, op straffe van nietigheid be tekend bij deurwaardersexploot of bij ter post aangetekende brief. In geval van verzet tegen de op zegging en, op straffe van verval, binnen drie maanden, te reke nen van het verzet, is de ver pachter gehouden de pachter tot geldig verklaring van de opzeg ging te dagvaarden voor de vrede rechter. Deze doet over het verschil uit spraak, met inachtneming van alle betrokken belangen en verklaart de regelmatig gedane opzegging geldig, indien de aangevoerde re denen ernstig en gegrond zijn. Over de ernst en de gegrondheid van de aangevoerde redenen oor deelt de rechter. Evenwel werden in de wet dienaangaande richtlij nen verstrekt die echter niet be perkend zijn, zodat de vrederech ter nog andere redenen kan aan vaarden als ernstig en gegrond. Worden inzonderheid door art. 1775 B. W. als ernstige redenen be schouwd 1° het voornemen door de ver pachter geuit om zelf het verpach te goed in bedrijf te nemen of de uitbating ervan over te laten aan zijn afstammelingen, aangenomen kinderen of bloedverwanten in op gaande linie, aan zijn echtgenoot, aan de bloedverwanten in de op gaande of nederdalende linie van zijn echtgenoot, aan zijn broeders en zusters, schoonbroeders en schoonzusters, of aan zijn neven en nichten. Bij overlijden van de ver pachter, kunnen zijn ergenamen opzegging doen, om het bedrijf over te laten aan de hierboven ver melde familieleden van de ver pachter 2° diepgaande wijzigingen in de samenstellingen van de familie van de pachter, zodanig dat de bedrijfs- mogelijkheden van het gepachte goed ernstig bedreigd zijn 3° het voornemen door de ver pachter uitgedrukt, één of meer verpachte percelen te voegen bij een ander door hem insgelijks ver pacht bedrijf, op voorwaarde dat deze verrichting geboden wordt door een onbetwistbaar econo misch belang en sociaal van zulk belang is, dat zij de in gebruikheb- bende pachter berokkende schade wettigt 4° de ruiling van percelen tussen twee of meer pachters van de ver pachter met het doel herkavelde bedrijven te vormen 5° de verdeling van het bedrijf in twee of meer nieuwe bedrijven, verricht hetzij om ernstige econo mische redenen, hetzij om sociale of familieredenen, zoals de instel ling van jonge gezinnen, de aan leg van kleine landeigendommen, enz., op voorwaarde dat het so ciaal voordeel dat er uit voortvloeit de aan de ingebruikhebbende pachter berokkende schade billijkt; 6° zware beledigingen of daden van klaarblijkende vijandigheid vanwege de pachter tegenover de verpachter of leden zijner familie die onder zijn dak wonen 7° veroordeling van de pachter uit hoofde van daden die het ver trouwen van de verpachter kan aan het wankelen brengen of de normale betrekkingen van ver pachter tot pachter onmogelijk maken Zie vervolg 3' blad 3' kolom) li. Bij gebrek aan plaats was het ons onmogelijk in ons voorgaande nummer, de voordracht die dhr Moulart, Rijksveeartsenijkundige Inspecteur op onze studiedag heeft gehouden, te plaatsen. Hieronder volgt de volledige tekst van deze voor de veehouders zeer belangrijke uiteenzetting. Lang heb ik eigenlijk niet getwij feld om dit vriendelijk aanbod van wege de beheerraad van REDT U ZELVEN aan te nemen, hier voor U over het verband tussen voeding en diergeneeskunde te spreken. Het is nochtans niet mijn ge woonte 's Zondags spreekbeurten te houden, maar omdat mij hier een enige gelegenheid gegeven werd voor de meest vooraanstaan de boeren van de streek, het acute probleem van de veevoeding, vee- artsenijkundig gezien, althans te belichten, heb ik gedacht goed te doen naar hier te komen. Die tijd is voorbij dat de veevoe derfabrikant de veearts kon missen en de veearts de veevoederfabri kant. Veevoeding eist hen allebei, in nauwe samenwerking, op. Er ko men te veel ziekten voor waar de voeding een rol in speelt, 't zij als oorzaak van de ziekte, 't zij als ge neeskundige factor zelf. Nu is het nog een zoeken tot toenadering. Maar eer we enkele jaren verder zullen zijn, zullen er mijns inziens in vele veevoederfa brieken veeartsen-voedingsspecia- listen de veevoederfabrikanten ter zijde staan. Het steeds opdrijven van het rendement van grond en dieren zal die samenwerking onontbeerlijk maken, omdat er steeds meer zwak ke plekken in het spijsverterings stelsel, in de lever, nieren, zenu wen, beenderen en in het voort- plantingsstelsel van onze dieren zullen geschapen worden. Zwakke punten scheppen betekent meteen die dieren onderhevig maken aan stoornissen. En nochtans moeten wij het ren dement van onze dieren opdrijven. Wij- danken er immers voor een groot deel onze welstand aan dank ook zij dat hoge rendement kon een groot deel van de Belgi sche bevolking de oorlog overle ven. Noodgedwongen moeten we dus als voederfabrikant en veearts sa men sterk gespecialiseerde voeders samenstellen, samen de resultaten nagaan en de eventuele carenties (tekorten) aanvullen. Waar staan we nu op gebied van voeding Zeer in 't kort wil ik U even de voornaamste en meest elementaire regels van de voeding herhalen. Geen dier kan zonder voedsel in leven blijven dat voedsel is er no dig 1) om uit te groeien als het dier nog niet volwassen is. 2) om zich in stand te houden als het volwassen is. 3) om te kunnen voortbrengen 't zij lichaamswarmte, 't zij energie (trekkracht), 't zij jongen, 't zij melk, vlees, wol of eieren. Dat voedsel moet daarbij aange past zijn aan ieder diersoort en on der een bepaald volume gegeven worden. Zo heeft bvb. een koe als buikvulsel en voor goede pens werking veel ruwvoeder nodig en aan een varken zal men zo weinig mogelijk ruwvezel toedienen. Dat voeder moet bevatten kool hydraten of suikers, eiwit, vet, mi neralen, spoorelementen, vitaminen en water. Suikers die aan het lichaam energie en vet leveren. -Eiwitten: om organen, vlees, vruchten en melk op te bouwen. Vet als warmtebron en voor 't opbouwen van 't lichaamsvet zelf. Mineralen om de opbouw van de beenderen en het even wicht in het zenuwstelsel te behou den. Spoorelementen: voor het ze nuwstelsel, het bloed, de spijsverte ring en de klierwerking. -Vitaminen als levensnoodza kelijke toebrok. Water voor de lichaamsvoch ten, de spijsverterinq en het verwij deren van giftstoffen. Van al die bestanddelen moet het voeder een minimum bevatten om uw dieren zonder ernstige stoornissen in het leven te kunnen houden. De natuur heeft het wel zo geschikt, dat als er iets van 't een ontbreekt, het andere in de bres springt maar er bestaat een grens Zo bvb. zal de koe in de pens maag een deel van haar eiwitten zelf vormen uit de overvloedig toe gediende suikers en dat gebeurt op de volgende manier (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. ii. ■.TfflffflsrraaBsiiii ii—n.viini—t ii Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER aai». De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1