Nog over de pachtopzegging. Onze Studiedag te Aalst. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst. Hef grote belang der Veevoeding. AALST 23 JULI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1676 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Gemeente Mijnheer, Bij toepassing van artikel 1775 van het Burgerlijk Wetboek, heb ik de eer U door deze opzegging te geven van het perceel land groot gelegen te straat of wijk, gekada streerd wijk nr tegen (datum van eindvervaldag der pacht). Ik ben voornemens dit perceel zelf te gebruiken (ofte laten gebrui ken door een mijner kinderen). Volgens de wet kunt U tegen deze opzegging verzet aantekenen, indien U de geldigheid ervan of de gegrondheid van de aangevoerde redenen meent te kunnen betwis ten. Zulks dient te geschieden bij aan getekend schrijven of bij exploot van deurwaarder, binnen de drie maanden na de betekening van onderhavige opzegging. Hoogachtend. (Handtekening). II) Model van verzet door de pachter. Aangetekend. De Heer (adres van verpachter) straat, nr Gemeente Mijnheer, Bij toepassing van artikel 1775 van het Burgerlijk Wetboek teken ik door deze verzet aan tegen uwe pachtopzegging van (datum). Naar aanleiding van bepaalde j vragen om inlichtingen die ons werden gesteld betreffende de for maliteiten tot opzegging van de pacht die wij hebben behandeld in ons nummer van 16 Juli 1.1., geven wij vooreerst hieronder een model van opzegbrief waarin rekening gehouden wordt met de voor schriften van artikel 1775 van het Burgerlijk Wetboek zoals het aan gevuld werd door de wet van 15 Juni 1955. Wij laten deze opzeg ging volgen door een model van verzet door de pachter tegen de opzegging. Het spreekt van zelf dat deze modellen enigszins dienen aangepast aan het geval waarop zij betrekking hebben. I) Model van opzegging door de eigenaar of verpachter. Te de 1955 Aangetekend. De Heer(pachter). straat, nr Ik ben van oordeel dat deze op zegging nietig is bvb. omdat zijniet tijdig werd gegeven, (ofwel) ik be twist de gegrondheid der door U aangevoerde redenen. Met hoogachting. (Handtekening). Om deze uiteenzetting te sluiten wensen wij nog enkele inlichtingen te verstrekken betreffende de wet telijke beschikkingen inzake de op zegging te geven door de koper of verkrijger van een landelijk goed. Twee gevallen kunnen zich door doen: A) de pachter is in bezit van een geschreven pachtovereenkomst met vaste datum dit wil zeggen een geregistreerde pachtovereenkomst of een pacht die bij notariële akte werd vastgelegd, die geen uitzet ting voorziet bij vervreemding van het goed. In dit geval moet de ko per deze pacht eerbiedigen. De ko per is insgelijks verplicht de voor waarden van de verkoopakte te eerbiedigen die zijn verplichtingen regelen ten opzichte van de pach ters. B) De pachter is niet in bezit van een pachtovereenkomst met vaste datum, of er bestaat een pacht overeenkomst met datum die de uitzetting bij verkoop voorziet. In dit geval heeft de koper of verkrijger in beginsel het recht de pachter uit te zetten, zelfs indien de verkoop geschiedde tijdens de eer ste periode van ingebruikneming van negen jaar, mits nakoming van volgende voorschriften Hij moet de voorgeschreven wet telijke opzegging doen die over het algemeen twee volle jaar be draagt met inachtneming van de voorschriften en pleegvormen uit eengezet in onze vorige bijdrage en hierboven. Hij moet bovendien deze opzeg ging doen binnen een termijn van drie maanden volgende op de ver koop of de overdracht van het goed. (Zie vervolg 3e blad 3' kolom Onze rechtskundige zal zijr zitdag houden op Zondag 24 Juli tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem Grote Markt. Aalst. Deze raadplegingen zijn volle dig kosteloos voor onze leden in. Rachitisme bij varkens was tij dens de oorlog schering en inslag er was geen melk, er waren geen samenstelde voederselk moest zijn plan trekken met wat hij kon over houden van eigen hoeveproduk- ten, en toen zijn de gebreken van dergelijke voeding voor de dag ge komen. Groeistoornissen, kromme kreupele poten waren een gevolg van tekort aan mineralen. Uit een slobber van gerstemeel, roggemeel aardappelen en schotelwater kan een snel opgroeiend varken niet de nodige kalk en fosfoor halen om een stevig geraamte op te bouwen. Wie met eigen hoeveprodukten varkens wenst te kweken moet of wel voldoende melk ofwel voeder- kerns bijmengen om zo in de eerste plaats de toevoer van eiwit te ver zekeren om vleesvarkens in plaats van vetzakken te bekomen en in de tweede plaats de toevoer van mineralen, om te beletten dat de varkens van hun poten gaan. Wie flinke viggens wenst te kwe ken moet er voor zorgen dat binst de dracht en het zogen, de toevoer van mineralen aan de zeugen in ruime mate verzekerd is. Zwakke biggen zijn ook meer gevoelig voor voedingsstoornissen bij de zeug en voor aanvallen van microben, dan wel stevige, gezonde biggen. Als tweede typische gebreks ziekte is er de KALFZIEKTE. Over diè ziekte, zijn allerlei theo- riën opgebouwd. In elk geval komt kalfziekte meest voor bij goede melkkoeien vanaf de 3e kalving en kan bij eenzelfde koe elk jaar voor komen, welke voorzorgen men ook treft. Hier speelt dus de speciale toestand waarin elk dier verkeert en waardoor het in staat is scha delijke invloeden te weren, een grote rol, alhoewel het mijn inziens niet uitgesloten is dat die speciale toestand geschapen is onder in vloed van de voeding binst de groeijaren. Door een goede of slechte voeding binst de groeipe riode worden toestanden gescha pen die later niet meer of althans nog zeer weinig te beïnvloeden zijn. Kalfziekte is een vorm van acute hypocalcemie plotse daling van Calcium in het bloed, die gepaard gaat met een stoornis in het zenuw stelsel nl. een verlammingstoe stand. Een gebrekkige Ca-Ph toe voer, een éénzijdige voeding en stalhouding zijn factoren die de dieren plaatsen in toestanden van geringer weerstandsvermogen dat juist tijdens en na de geboorte erg op proef gesteld wordt. Heeft men dan te doen met een dier met een zwak zenuwstelsel dan treedt kalf ziekte op. Dat enkel een gebrekkige voe ding binst en op 't einde van de dracht oorzaak van kalfziekte zou zijn is uitgesloten, want men mag het proberen met het best even wichtige rantsoen, met toevoeging van alle mogelijke mineralen en vitaminen, toch zal men het optre den van kalfziekte niet kunnen be letten. Bepaalde jaren merkt men soms eigenaardige verschijnselen op als bv. het optreden van kalfziekte vóór de kalving, het flauw reage ren op Ca-Mg injecties, en het veelvuldig hervallen. Is het de at mosfeer, zijn het de weersomstan digheden, is het het voeder Waarom doet kalfziekte zich ook voor tijdens of vóór het kalven, als het dier nog niet gemolken is en er geen overtollig verlies van Cal cium kan geweest zijn Waarom treedt kalfziekte niet op binst de laatste maanden van de dracht Er is dan bij vele koeien sinds maanden onevenwichtig voe der toegediend nl. veel te weinig mineralen om het skelet van het kalf op te bouwen. Waarom houdt kalfziekte zo nauw verband met de kalving zelf kwestie van hormonen Allemaal problemen waarover vroeg of laat misschien de weten schapsmensen een oplossing zullen vinden. In elk geval is het toch aange wezen te zorgen voor een zo vol ledig en evenwichtig mogelijke voeding van de drachtige dieren. Binst de stalperiode worden er beten, rapen, zemelen, gerstemeel en stro toegediend en binst het be gin van de weideperiode beschik ken de dieren over overvloedig eiwitrijk gras. In beide gevallen een schreeuwend tekort aan mine ralen, Na 't kalven wordt er lijn- meel en zemelen bijgevoegd, t.t.z. veel eiwit en fosfoor, maar weer geen Calcium. Laat mij toe op te merken dat ik de voedingswaarde en de melkop- drijvende kwaliteiten van deze voeders naar volle waarde schat. Maar... er is dat tekort aan Calcium dat moet aangevuld worden door het bijvoeden van hooi en voe- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. i 4.-' STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, EiBMZm&mKSmmBmm V3KT30WÏ3'.»;* Wil.HI.K IWrf HMHIFf «li li jiiftKEflTXWJHH1VA.! .WIKIfi^v~

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1