Het vat der tegenstrijdigheden. DE DUIVENDIPHTERIE Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 30 JULI 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1677 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Men erkent over het algemeen aan de Belgen de hoedanigheid van het gezond verstand. Wie echter de jongste gebeurte nissen op economisch en sociaal gebied overschouwt, komt tot de bevinding dat dit gezond verstand in menige kringen is zoek geraakt. Dan laten wij nog buiten beschou wing de politieke gebeurtenissen, waaronder de schoolkwestie, om dat deze buiten het werkobject on zer organisatie vallen. Inderdaad, de Minister van de Buitenlandse Handel heeft onlangs verklaard, dat de hoge kostprijzen voor onze bedrijven een ernstige handicap vormen voor het verove ren van nieuwe afzetgebieden in het buitenland. De Eerste Minister zegde in de tweede regeringsver klaring op 10 November 1954 aan het Parlement, dat het onontbeerlijk is onze binnenlandse prijzen stabiel te maken, des te meer daar de prij zen in de naburige landen een nei ging tot stijging vertonen, wat onze kansen op mededinging in het bui tenland verhoogt. Gelijkaardige verklaringen wer den door andere vertegenwoordi gers der regering afgelegd. Deze toenadering van de kost prijzen en meer bijzonder van de lonen in het buitenland tot het Bel gische peil, werd voorgesteld als één der gunstige vooruitzichten on zer economie. Welnu, wij moeten vaststellen dat van regerings- en van syndicale zijde alles wordt ge daan om deze gunstige factor on gedaan te maken. I. Onderzoeken wij eerst de maatregelen getroffen door de regering. 1. Verhoging van de met het zegel gelijkgestelde taxes. Niettegenstaande de uitdrukke lijke toezegging, voorkomende in de regeringsverklaring, dat de fis cale lasten niet zouden worden verhoogd, doch een politiek van bezuinigingen zou worden gevolgd waardoor de uitgaven van de Staat zouden worden aangepast aan zijn financiële middelen, werden op voorstel van de regering de met het zegel gelijkgestelde taxes (overdrachtstaks, factuurbelasting, taks op de werkaannemingscon- tracten, op de roerende verhurin gen, op het vervoer, alsmede de weeldetaks) met ongeveer één tiende verhoogd. De wet en de toepassingsbeslui ten, deze verhoging invoerende, verschenen in het Staatsblad van 14 Juli jl. en traden reeds in wer king op 16 Juli 1.1. Deze verhoging van taxes bete kent voor het bedrijfsleven een bij komende last van meer dan 2 mil liard frank. Zij zal fataal het index cijfer der kleinhandelsprijzen ver hogen, dienvolgens ook een terug slag hebben op de lonen en het concurrentievermogen van onze bedrijven verzwakken. Bovendien zal zij ook de moeilijkp heden van de Belgische uitvoeders doen toenemen, wegens de onvol doende ontlasting die bij de toepas sing der overdrachtstaks wordt toe gestaan op de uitgevoerde produc ten bij vergelijking met de detaxa- tie, toegepast bij de uitvoer door de concurrerende landen, Nederland, Frankrijk en Engeland. Hier betreuren wij dat de rege ring stelling heeft genomen tegen een amendement dat door sommi ge Senaatsleden werd ingediend, ingevolge 'n studie van het Vlaams Economisch Verbond en dat voor doel had in de verschillende stadia van fabricage of voortbrenging der uitgevoerde producten, vrijstelling van taks toe te kennen in voor waarden die kunnen gelijkgesteld worden met deze van toepassing in het buitenland. En zeggen dat van overheidswe ge herhaaldelijk de nadruk wordt gelegd op het levensbelang van de uitvoer voor ons land Hier dient nog vastgesteld dat, terwijl in meerdere Europese lan den, o.m. Engeland, Nederland en Duitsland, de fiscale lasten worden verminderd, terwijl Nederland in zonderheid zijn o m z e tb e 1 a stin g heeft afgeschaft op talrijke essen tiële producten voor het levenson derhoud waaronder de textiel, Bel gië zijn fiscale lasten verhoogt, waardoor opnieuw de afstand tus sen de productiekosten in de Bene lux landen groter wordt en de ver wezenlijking der Economische Unie vertraagd wordt. 2. Verhoging van de sociale lasten. Tot dekking van het enorme de- ficiet in de sector der ziekte- en in validiteitsverzekering, heeft de re gering eenvoudig de gemakkelijk heidsoplossing toegepast en de werkgeversbijdrage voor deze sec tor met 1 °/o verhoogd, waardoor aan onze ondernemingen een nieu we last wordt opgelegd van 750 millioen frank. Te noteren dat de regering aan vankelijk aan een paritaire verga dering van werkgevers en werkne mers voorgesteld had deze verho ging van 1 °/o voor de helft ten laste te leggen van werkgevers en werk- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) Gemakkelijker te voorkomen dan te genezen Vaak voorkomende ziekte met allerergste gevolgen. Alles wel beschouwd, is België wellicht het land waar de meeste reis-, nut- en sierduiven gekweekt worden. Jammer genoeg worden deze mooie vogels beloerd door menigvuldige microbische en pa rasitaire ziekten die jaarlijks ont zaglijke schade verrichten zowel op de hokken van de duivenmel kers als op die van de eenvoudige nut- en fantasiefokkers. Onder deze aandoeningen treedt de diphterie op de voorgrond, 't Is dan ook niet zonder reden dat ze zeer geducht wordt. We zeggen diphterie want de ervaring en de waarnemig hebben ontegen sprekelijk bewezen dat pokken het geel in de bek en de z. g. «kanker» uitteraard diphteritis zijn, ofschoon menige kwekers ze als specifieke ziekten aanzien. Deze verwarring verergert nog 't geval daar ze aanleiding geeft tot allerlei ongeschikte behande lingen die meer kwadd doen dan goed. Om 't verschijnen ervan op het hok te kunnen voorkomen en desgevallend doelmatig in te grij pen, is het noodzakelijk de ziekte grondig te kennen. Daarom wijden we er dit artikel aan. Oorzaken. De enige oprechte oorzaak van diphteritis, gelijk de benaming die haar gegeven wordt, is een ultra virus. Zulks is wetenschappelijk be wezen. De veeartsenijkundige lite ratuur is formeel op dit gebied. Sommigen werpen de schuld er van op 't verorberen van nieuw graan. Dit is nochtans louter praat, /rant nieuw graan heeft hiermee niets te maken. Muggebeten kun nen hiervoor echter in aanmerking komen, 't Staat inderdaad vast dat deze insecten de ziekte van een besmet dier op een gezond kunnen overdragen, en dat pokken meestal voorkomen juist dan als de muggen het talrijkst zijn. Besmetting. De wijzen van besmetting zijn zeer verschillend. Stippen we aan 1. - het opnemen van door ultravi rus besmette voeder en drank 2. - het verblijf in besmette kor ven, volières, enz. 3. - het contact met aangetaste dieren in tentoonstellingen, op prijs kampen, enz. 4. - de door pikken' en 5 krabben veroorzaakte huidkwetsuren 5. het voederen van de jongen door de ouders. Uitwendige vorm. De ziekte kan onder twee ver schillende vormen voorkomende uitwendige en de inwendige vorm. De eerste is gekenmerkt door de aanwezigheid van pokken, d.w.z. letsels die hoofdzakelijk bij jonge duiven verschijnen, vooral van in Juni tot October, hoewel de oude er niet tegen gewrijwaard zijn. Localisatie van de pokken. Een pok bestaat uit een klein hoornachtig knobbeltje dat zich doorgaans ontwikkelt op een on bevederd deel van de kop oogle den, bek, neusvleugels, oren. Doch, wanneer de vogel zich reinigt of krabt, kan hijzelf de smetstof over brengen op andere delen van het lichaam, gewoonlijk op de stuit- klier en de aars, soms aan de bin nenzijde van de vleugels en slechts uitzonderlijk op een groot gedeelte van de huid. Verloop. De aandoening van 't oog is uit zonderlijk erg. Wegens 't groot be lang van 't gezichtsorgaan, vooral bij de reisduiven, moet dit geval zeer ernstig nagegaan worden. Het begin van de pokvorming is gekenmerkt door opzwellen van 't ooglid en traanafscheiding. Het ooglid zwelt en de pok verschijnt op een bepaalde plaats. Deze ken tekens gaan vaak gepaard met de ontsteking van 't oog. Deze ont-, steking is eerst slijmerig, wordt wel dra etterachtig en op een morgen vindt men de duif met gesloten ooglid zodat het oog van alle licht beroofd is. Wordt er niet onmiddellijk en doelmatig ingegrepen, dan teert het oog weg, zakt ineen en is voor goed verloren, 't Gebeurt nochtans dat de pok, naar gelang de levens kracht van het dier, en de plaats waar ze zich heeft ontwikkeld, ver dwijnt mits alleen een lichte ont kleuring achter te laten. Soms verspreiden de pokken zich snel over gans het lichaam en heb ben vaak de dood tot gevolg. An derzijds, de pokken die zich op het oor en op de snavel bevinden, kun nen zich verder in 't binnenoor en in de bekholte ontwikkelen, zodat het dier na een zeker tijdsverloop door uitputting en verwikkelingen sterft. Voorkomende behandeling. Defbehandeling kan voorkomend en genezend zijn. (Zie vervolg 7' blad 1' kolom) r "ui tth TrrTf-1— itti TiniiiünwfMii»iii wfwi n iiiwi^wTTT~TrflrrwrrrTnrT-~mi ioih mm*m mui De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. l 'mfli iffl TTTlil IIiMhMKtfMa» tOÊÊÊt&fMs feattRi WE2BBÊDBËÊBÊM STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, nMMmt" - wa.' aw,» -wm.smm

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1