De bestrijding van de Rundertuberculose. Voeding en - erzorging van de Mestvarkens. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 6 OOGST 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1678 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de SUmdsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Het Staatsblad van 30 Juni 1.1. heeft drie koninklijke besluiten ge publiceerd, alle gedagtekend 20 Juni betreffende de strijd tegen de rundertuberculose. Gezien hun bij zonder belang voor onze veehou ders zullen wij deze besluiten vrij uitvoerig toelichten. Het eerste besluit behelst de bij zondere maatregelen die van toe passing zijn in de streken welke de regering voornemens is binnen afzienbare tijd vrij te verklaren van tuberculose, zoals de Minister van Landbouw het vroeger in het voor uitzicht heeft gesteld bij de bespre king van zijn begroting in het par lement. I) Bijzondere maatregelen tot bestrijding van de rundertuberculose in de vrij te verklaren gebieden. Hierna volgt de tekst der bijzon derste bepalingen van dit besluit Art. 1. - Eenieder die runderen houdt in de provincie Luxemburg, het gedeelte van de provincie Na men gelegen op de rechterover van de Maas, de provincie Limburg en in het gerechtelijk arondissement Antwerpen en die, op 1 Oktober 1955, niet aangesloten is bij een vereniging voor rundertuberculo- sebestrijding is gehouden, op zijn kosten, vóór 1956, de intradermotu- berculinatie te doen toepassen op al de runderen van zijn bedrijf door een erkend docter in de veeartse nijkunde door hem gekozen. Deze verplichting rust niet op de veehandelaars wat betreft de die- ren die zij houden met het oog op de verkoop. Art. 2. - De docter in de vee artsenijkunde wiens tussenkomst gevraagd wordt ter uitvoering van artikel 1, mag, te dien einde, enkel de tuberculine gebruiken geleverd door het rijkslaboratorium voor diagnose en veeartsenijkundige opsporingen. De tuberculine wordt hem kosteloos afgeleverd onder verplichting het gebruik er van te rechtvaardigen. Art. 3. - Iedere dag geeft hij de veeartsenijkundige inspecteur ken nis van de verrichte tuberculina- ties. Art. 4. Hij kontroleert te reactie na ongeveer 72 uren. Art. 5. - Hij beveelt de afzonde ring en onderwerpt aan een volle dig klinisch onderzoek de dieren die positief hebben gereageerd. Art. 6. Door de rijkslaborato rium voor diagnose en veeartsenij kundige opsporingen laat hij mon sters van afscheidings- en uitschei- dingsprodukten van de verdachte dieren onderzoeken. Art. 7. Bij gelegenheid van de tuberculinatie maakt hij de inven taris van het rundveebeslag van het bedrijf en, voor ieder runddier, een individuele identifikatiekaart op. Het model van deze dokumen- ten wordt door de Minister van Landbouw vastgesteld. Deze dokumenten vermelden naam en adres van de veehouder en, voor ieder dier, de naam, het geslacht, de geboortedatum, de huid en de bijzonderheden, de da tum van de tuberculinatie, de posi tieve of negatieve uitslag ervan en, desgevallend, de uitslag van het klinisch onderzoek. Hij overhan digt deze dokumenten aan de vee houder en stuurt, dezelfde dag, een dubbel van de inventaris aan de veeartsenijkundige inspecteur. Aan de burgemeester der gemeente van de bedrijfszetel geeft hij kennis van de naam van de veehouder en van het aantal getuberculineerde die ren. Art. 8.Vóór 30 Maart 1956 geeft de burgemeester aan de veeart senijkundige inspecteur kennis van de namen en adressen van de vee houders uit zijn gemeente die de tuberculinatie niet lieten uitvoeren overeenkomstig art. 1. In gemeen overleg met de vee artsenijkundige inspecteur, belast hij een erkende doctor in de vee artsenijkundige, ambtshalve, tot de tuberculinatie en de aanvullende bewerkingen over te gaan. De kosten worden overeenkofhstig de wet van 29 April 1819 ingevorderd zoals inzake indirekte gemeente belastingen. Art. 9. - De bepalingen van het Koninklijk Besluit van 20 Juni 1955 betreffende het afmaken op bevel van door klinische tuberculose aangetaste runderen zijn van toe passing wanneer klinische tuber culose door de doctor in de vee artsenijkunde vastgesteld wordt naar aanleiding van de tuberculi- naties en de onderzoekingen die hij, bij toepassing van de bepalin gen van dit Besluit moet verrichten. (Zie vervolg 2' blad 3' kolomI Onze rechtskundig houdt zijn zitdag Zondag 7 Oogst tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal «De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Deze raadgevingen zijn volledig kosteloos voor onze leden. Wat de wisselvalligheden van de markt ook mogen zijn, of voor de slachtvarkens nu een hoge of lage prijs wordt gegeven, steeds blijft de hoofdzaakde kostprijs van de gemeste dieren zo laag mo gelijk te houden en op die wijze de winst zo groot mogelijk of het ver lies althans zo klein mogelijk te maken. Waardoor wordt de kostprijs van een gemest varken bepaald Vooreerst door de prijs van de viggens. Dure viggens verhogen aanzienlijk de kostprijs van een gemest varken. In ons vlugschrift Voeding en Verzorging van de Kweekzeugen(1) hebben wij reeds nadrukkelijk gewezen op het voordeel zelf zijn viggens te kwe ken. Hierdoor wordt men daaren boven onafhankelijk van de soms sterk schommelende viggenprijzen. Wat ook een nadelige invloed heeft op de kostprijs is ongetwijfeld de te veel voorkomende uitval. Wanneer gedurende het mesten eendier achterblijft, niet voldoende doorgroeit, of totaal uitvalt, dan wordt de kostprijs van de overblij vende dieren aanzienlijk ver hoogd. Wij weten uit ondervinding dat bij velen de winst afhankelijk is van de mate waarop dieren zijn uitgevallen of in groei achteruitge bleven. Ten slotte spelen de kosten van de voeding eveneens een zeer voorname rol in de kostprijs. Het zal er dan ook op aan komen te voederen op de meest voordelige wijze. Wat is nu de voordeligste wijze van voederen Hierover bestaan nog heel wat verkeerde opvattingen, die aan de kwekers soms gevoelige verliezen kunnen toebrengen, zonder dat zij er zich rekenschap van geven. Voordelig voederen is zeker niet verkeerd voederen Iemand die verkeerd voedert zal nooit de beoogde winst halen. Wanneer de dieren niet snel genoeg groeien, wanneer er sommige door gebrek aan bepaalde voedingsstoffen van de poten geraken, wanneer er an dere door hun zwakke gestel slachtoffer worden van besmettelij ke ziekten, afgang, enz. dan is alle kans op een behoorlijke winst al snel vervlogen, en kan er van een voordelige voeding zeker geen spraak zijn. Men mag dan nog zulke spot goedkope voeders gebruiken, men mag desnoods alles op zijn eigen boerderij vinden, als die voeding moet dienen om een slechte groei en een wankelijke gezondheid tot stand te brengen, om een overdre ven uitval te bekomen, dan is dat geen goedkope, maar wel een zeer kostelijke voeding, die niets over laat dan verlies. Voordelig is die voeding, die aan de kweker per kg levend gewicht de hoogste winst laat. En die hoog ste winst haalt men nooit door iets verkeerd te doen of door bepaald-; voeders op een verkeerde wijze te gebruiken. Om dit goed te begrijpen is het nodig dat men een inzicht heeft in de processen, die zich gedurende de groei en het mesten afspelen. Hoewel het groeiproces bij onze varkens een zeer ingewikkeld ver schijnsel is, toch zouden wij dit pro ces schematisch op eenvoudige wijze kunnen voorstellen in drie fazen 1De vorming van het geraam te. Deze vorming neemt reeds een aanvang in het moederdier en het ligt voor de hand dat de zeug die voedingsstoffen zal moeten ont vangen om de geraamten van de talrijke viggens normaal op te bou wen. (Hierover spraken wij reeds uitvoerig in het vlugschrift Voe ding en Verzorging van de Kweek zeugen. Eens dat de viggens ge boren zijn moeten ze zelf nu verder zorgen voor hun geraamte en daar voor hebben ze nodig verschillen de mineralen (vooral fosfoor en kalk in een juiste verhouding) en tevens de medewerking van vita mine D, die de opbouw van het beendergestel, uit die mineralen, regelt. Sommige voeders zijn arm aan kalk, andere zijn arm aan fosfoor- zuur, terwijl vitamine D in vele ont breekt. Krijgen onze dieren nu een rantsoen, waarin genoemde stoffen in onvoldoende mate voorkomen, dan loopt de vorming van het ge raamte verkeerd en van een sterk geraamte en stevige poten komt niets in huis. Op zichzelf ware dat niet zo erg, maar het gebrek aan (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER lansMHnEssaBS rra&sa&' mwts&xxÊEB&i* De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (1) Wordt op aanvraag gratis aan de belang hebbenden gestuurd.

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1