Ernstige economische moeilijkheden van de Deense landbouw. Hoe beter Witloof kweken Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 20 OOGST 1955. Verschijnt iedere Zaterdag 34ste JAARGANG Nr 1680 g-tVPSSESfy Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Denemarken, als een der meest vooruitstrevende landen op land bouwgebied, wekt de belangstel ling onzer boeren. Wij menen dan ook dat onderstaande bijdrage, welke gewijd is aan de huidige economische ontwikkeling van de landbouw in Denemarken, met in teresse door hen zal worden ge lezen Vooreerst enkele gegevens be treffende de rol van de landbouw in de Deense economie. Rol van de landbouw in het Deens bedrijfsleven. Ondanks de voortschrijdende in dustrialisatie, is de landbouw in Denemarken een zeer belangrijke sector van de economie. Van de totale uitvoer neemt hij gemiddeld twee derden voor zijn rekeningen is aldus de voornaamste bron van deviezen. Ongeveer 40 °/0 van de landbouwproductie is bestemd voor binnenlands verbruik en 60 °/0 voor uitvoer. Hierbij dient geno teerd, dat onder de uitvoer van landbouwproducten niet begrepen zijnde nijverheidsartikelen waar voor de landbouw de grondstoffen levert, zoals vleesconserven en melkpoeder. Deze leveranties nu bedroegen in 1954 301 millioen kronen aan de vleesconservennijverheid en on- derscheidelijk 56 en 50 millioen kronen ten behoeve van de ver vaardiging van verdikte melk en van melkpoeder. Verder geeft de landbouw een gunstig saldo in de betalingsbalans, daar zijn totale rechtstreekse invoerbehoefte ge middeld niet meer dan 30 van zijn uitvoeropbrengsten uitmaakt. Nochtans is enkel 20 van de Deense bevolking werkzaam in de landbouw die overwegend uit klei ne familiebedrijven bestaat. De landbouwbedrijven leggen zich in hoofdzaak toe op de voortbrengst van zuivel, van vlees, van bacon en van eieren, waaraan de ver bouw van plantaardige gewassen ondergeschikt is gemaakt. Landbouw en handelsbalans. Daar vele landen hunne land bouw beschermen door hoge in voerrechten en contingenteringen, vergt de uitvoer van landbouwpro ducten vanwege de Deense land bouwers en hunne verkoopsorga nisaties ernstige inspanningen. Des ondanks heeft Denemarken in het afgelopen jaar geen overkoop- bare overschotten gehad. Dit was des te opmerkelijker, daar de vee stapel zich, mede dank zij de zeer goede oogst in 1953, het jaar daar op sterk had uitgebreid en het in de lijn der verwachtingen lag dat hieruit een zekere overproductie zou voortspruiten. De oogst 1954 viel echter tegen, zodat in de twee de helft van 1954 een betrekkelijk grote invoer van veevoeder nodig was waardoor het voordeel van de verhoogde uitvoer van landbouw producten teniet werd gedaan. Enigszins ten onrechte heeft men de landbouw de schuld willen ge ven van de ongunstige ontwikke ling der handelsbalans. De bewe ring dat bij voorbaat grote hoe veelheden graan werden inge voerd ter dekking van een te ver wachten tekort, is van landbouw- zijde stellig ontkend, ook al moest in 1954 voor ongeveer 350 milloen kronen méér aan graan worden ingevoerd dan in 1953, en was de graanuitvoer ongeveer 90 millioen kronen kleiner. Wel dient de vraag gesteld of de overheid niet te hardnekkig heeft vastgehouden aan de contracten op lange termijn met de Britse re gering. Een tijdig loslaten hiervan en een herstel van de vrije handel zouden wellicht grotere deviezen- inkomsten aan Denemarken heb ben opgeleverd, zoals bij de uit voer van eieren sedert medio 1954 het geval is geweest. De daling van de rentabiliteit. Gedurende de eerste jaren na de oorlog zijn de prijzen van land bouwproducten regelmatig geste gen, doch in 1952 kwam hieraan een einde en trad zelfs een gelei delijke daling in. De voortbren- gingskosten bleven evenwel stij gen, zodat een steeds ongunstiger verhouding ontstond tussen prijzen en kosten. Terwijl in het tijdperk 1945/46 tot 1953/54 het prijsindexcij fer (1909-1914 100) voor land bouwproducten toenam van 231 tot 348, steeg dat voor landbouw machines van 336 tot 497, boven dien stegen de bouwkosten van 412 tot 655 en de lonen van 634 tot 1060. Deze ongunstige ontwikke ling heeft zich in het afgelopen jaar voortgezet. In het jongste jaarcontract met Groot-Brittannië is de baconprijs, in tegenstelling tot de verwachtin gen, gehandhaafd en de boterprijs zelfs verlaagd. (Zie vervolg 2' blad 3 kolom Sinds het ontstaan van de wit loofteelt in ons land werden reeds verschillende belangrijke verbete ringen geboekt. Heden staan we zelfs zo ver dat het Belgisch witloof de ganse wereld door gekend is. Overal wordt het ten zeerste ge prezen en gewaardeerd. Dit mooi resultaat is ongetwijfeld groten deels te danken aan de noeste ar beid, de vakkennis en de ijver van de witloofkwekers om steeds meer i en beter te produceren. Dank zij hun knap presteren mogen wij er nu in ons land fier opgaan dat we inzake witloofproductie, zowel op gebied van kwantiteit als kwaliteit, aan de spits staan van de produ cerende landen. De faam en de roem van deze nationale teelt mag ons nochtans niet de ogen uitsteken of in slaap wiegen. Er kan immers nog heel wat verbeterd worden, bijzonder op gebied van opbrengst, eenvor migheid, weerstand aan ziekten en aanpassing aan het tijdstip van for ceren. Het is de taak en de plicht van de huidige kwekers zich hiervoor in te spannen met al de middelen waarover ze beschikken. Immers een zogezegd op de lauweren gaan rusten ware misschien een eerste doodneep geven aan deze nu bloeiende en daarbij zo sociaal en economisch belangrijke teelt voor ons land. Van de bloei van de teelt hangt inderdaad het bestaan van ongeveer 13.000 Vlaamse gezinnen af. Elke kweker moet zich hiervan ten volle bewust zijn. Daarom zal hij nu meer dan ooit kwaliteitsver betering en productievermeerde ring nastreven. Waarom kwaliteitsverbetering Vooreerst zal hij dit betrachten om zijn bedrijf meer rendabel te maken, iets wat in de huidige om standigheden meer dan noodzake lijk is. Verder moeten wij aan de steeds toenemende concurrentie het hoofd kunnen bieden. Zonder de medewerking van alle kwekers zal dit misschien onmogelijk zijn. Daarbij komt ook het kieskeu- riger worden van de mensen. Zij verplichten ons als het ware om uitsluitend prima witloof te kwe ken. Vooral in de landen met een hoge levensstandaard is dit feit de laatste jaren sterk opgevallen. Het gebeurt er slechts zeer zelden dat de eerste rangproducten, die te vens behoorlijk en practisch ver pakt zijn niet vlot verkocht worden en dit aan een interessante prijs. Een andere reden om kwaliteits witloof te winnen is het behoud van de gevestigde en het veroveren van nieuwe markten. Dit jaar nu er een aanzienlijke uitbreiding werd vastgesteld, men schat de totale oppervlakte op 7.000 ha, ware het wenselijk en noodzakelijk dat er enkele nieuwe, belangrijke afzet gebieden konden bijkomen. Welnu uit ondervinding weten de kwekers dat ze alleen dan een lonende prijs krijgen wanneer de afzet goed is. Indien de witloofkwekers deze redenen eens overwegen zullen ze ongetwijfeld moeten besluiten dat het hoog tijd wordt om allen te streven naar een topproductie, die daarbij kwalitatief ook onovertref baar is. De zaadteelt een grote troef Het is begrijpelijk dat zulks niet in een handomdraai kan verwe zenlijkt worden daar er verschillen de factoren zijn die meehelpen om de kwaliteit en de opbrengst te be palen. In dit artikel zullen wij han delen over één van de voornaamste om dit doel te bereiken, namelijk het zelf winnen van degelijk zaad. Met een goede zaadwinning hebben de kwekers een van de grootste troeven in handen om re cordopbrengsten te bekomen. He laas wordt deze troef nog te weinig goed gebruikt. Het gebeurt noch tans heel dikwijls, vooral wanneer de prijzen niet schitterend zijn, dat we jammerklachten horen op de kap van de regering, met de ge kende liedjes van men zou dit en men zou dat moeten doen. Doch op wat zij zelf eerst en vooral moeten doen daar denken ze eenvoudig niet aan, alhoewel zij toch de meest geïnteresseerden zijn. Want, wanneer ze maar half genoeg kilos uitpakken is dit niet de schuld van een minister maar wel hun eigen schuld. Veelal ligt de oorzaak aan het zaad dat niet genoeg goede erf- eigenschappen bezit. Een strenge selectie is belangrijk. De meeste kwekers winnen wel zelf hun witloofzaad doch spijtig genoeg niet altijd volgens de juiste en beste manier. Ze selecteren bij na allen onvoldoende en daardoor is het zaad minder goed als de vo rige keren. Zo komt het dat ze moe ten zeggen mijn soort is uitgezaaid. Wie zulks wil vermijden moet daar om altijd streng en veeleisend zijn bij het uitkiezen der zaaddragers. Zonder die strenge teeltkeuze is het onmogelijk om de gebruiks waarde van een witloofras op peil (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) EttBMfefcatfBMHRMtowwfs -- -t5**- «wwowfcss.'Ss--.- m&ve&*MK>'* De Koornbloem m Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1