De ontwikkeling van de landbouw in Sowj et-Rusland. Pluimveezorgen tijdens de zomermaanden. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst 34ste JAARGANG Nr 1682 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stondsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In het Augustusnummer van het tijdschrift Industrie publiceerde de Franse economist André Pierre, die goed op de hoogte blijkt van de economische toestanden in Rus land, een merkwaardige studie gewijd aan de economische ont wikkeling in de Sowjet-Unie. Na een uiteenzetting van de toe neming der industriële voortbren ging in het kader van het jongste vijfjarenplan, behandelt de schrij ver de landbouwtoestand. Uit zijn interessante beschouwingen be treffende dit onderwerp vatten wij volgende gegevens samen tot voor lichting van onze lezers. De landbouwcrisis de hoofdbekommernis van de Sowjet-regering. De landbouwcrisis die in de herfst 1953 met grote oprechtheid werd aangeklaagd door Nikita Khrouchtschev, eerste secretaris van de communistische partij, die over grote invloed beschikt in de huidige regering blijft ook in 1955 de voornaamste bekommernis van de partij en de regering. Het is in hoofdzake de veeteelt die de hoog ste achterstal heeft op het voor ziene productieplan. Het gevolg is een schaarste aan vlees, melk, bo ter, eieren, groenten, enz. Het verontrustend verschil tus sen de behoeften der bevolking en het productiepeil in de landbouw is ongetwijfeld voor een groot deel te wijten aan de vergissingen die door de Jowjet-leiders begaan werden sedert 1928 tegenover de boeren, meer bijzonder door de negatie van het individueel belang der boeren tewerk gesteld in de Kolkhoses (gecollectiviseerde hoe ven behorende aan de staat). Nadien werden, doch laattijdig, vrij aanzienlijke toegevingen ge daan aan deze boeren. Doch de huidige landbouwcrisis is ook ver oorzaakt door een te trage toene ming der landbouwproductie ten opzichte van de stijging der bevol king en de uitbreiding van de nij verheidsproductie en de ermede gepaard gaande uitbreiding der steden. Men mag inderdaad niet verge ten dat de russische bevolking groeit met ongeveer 3 millioen een heden per jaar en dat de bevol king der steden is toegenomen met 17 millioen personen sinds het einde van de jongste oorlog. Indien de totale graanvoortbrengst in 1952 tot ongeveer 8 milliard pouds is gestegen (131 millioen ton, waarbij echter geen rekening werd gehou den met een verlies bij de oogst dat geschat werd op 20 t.h.), werd deze voortbrengst om verschillende redenen, waaronder het ongustige weder, niet meer bereikt in 1953 en 1954. Het gevolg was dat men in de drie laatste jaren de elementaire behoeften van de burgerbevolking, van het leger en de vraag voor uit voer niet kon voldoen. De toestand is nog slechter wat betreft de veeteelt, waar het aantal runderen inzonderheid van melk koeien lager bleef dan de veesta pel van vóór de eerste wereldoor log. Het baart dan ook geen ver wondering, dat de Sowjet-Unie, zoals werd uitgewezen door het jongste verslag van de heer Stas- sen uitgebrachtin Juli 1.1., het derde invoerland geworden is van vlees en het tweede van boter. En zeggen dat voorheen Rusland de graanzolder werd genoemd van Europa Het dient erkend dat Kroucht- chev tijdens de zes eerste maanden van het lopend jaar energieke maatregelen heeft getroffen om de ze landbouwcrisis te overwinnen. Ingevolge zijn tussenkomst werd het centraal comité der communistische partij bijeengeroepen in voltallige vergadering, vooreerst van 25 tot 31 Januari 1.1. en nadien de 23 Fe bruari 1.1. Uitvoerige verslagen wer den er uitgebracht over de benar de toestand in de landbouwproduc ten en al de ambtenaren - metinbe grip der ministers - die het land bouwbeleid in hun bevoegdheid hebben, werden voor hunne ver antwoordelijkheid gesteld. Meer dere onder hen werden afgezet wegens onbekwaamheid en door andere titularissen vervangen. In de bijzonderste gewesten van Rusland werden landbouwconfe- renties belegd waaropKrouchtchev de grote lijnen van het programma der landbouwproductie onder streepte dat door het Centraal Co mité van de Communistische partij werd vastgesteld in Januari 1.1. (Zie vervolg 2C blad 3 kolom) Onze rechtskundige zal zijn zitcLj houden op Zondag 4 Sept. tussen 10 en 12,30 u. in het lokaal De Koornbloem Grote Markt, Aalst. Ieder jaargetijde heeft voor de pluimveehouder zijn speciale moeilijkheden en bekommernis sen. Het komt ons echter voor dat de winterzorgen wel eens over schat worden of toch in zekere mate verkeerd worden uitgevoerd en dat men tijdens de zomermaan den de dieren maar al te veel aan hun lot overlaat. Wanneer dit lot dan bestaat in een potdicht afge sloten hok, waarin de dieren 's nachts verblijf moeten houden, dan kan men er toch zeker van zijn dat hierdoor de ideale voorwaarden geschapen worden om een koppel leggende kippen of opgroeiende poeljen volledig te verknoeien. Vele andere zaken moeten tijdens de zomermaanden nog in acht ge nomen worden en het ligt in onze bedoeling daarover een en ander in herinnering te brengen. Sommigen van onze kwekers hebben ae nadelige gevolgen van een of ander reeds ondervonden, hebben dan ook reeds heel wat leergeld betaald en zijn zodoende tot beter inzicht gekomen. Anderen bleven goddank nog gespaard van grote verliezen, doch dat deze er zich wel over bezinnen dat voorkomen altijd voordeliger uitvalt dan het aan den lijve onder vinden. Dat men goede raad zo maar niet achteloos late voorbij gaan. Ventilatie. Onder ventilatie wordt verstaan: het zorgen voor toevoer van verse lucht. Mens en dier verbruiken de zuurstof uit de hen omringende lucht. We menen het dan ook dui delijk te zijn dat steeds opnieuw ervoor moet gezorgd worden dat deze zuurstof in de verblijfplaats aanwezig is. In open lucht is er daarvoor geen enkele moeilijkheid. Deze blijkt wel te bestaan in geslo ten ruimten, bv. in kippenhokken. Uit grote liefde voor de dieren, opdat ze 's winters toch geen kou zouden krijgen, zien we dat nog heel veel kippenhokken derwijze gebouwd zijn dat de ruimte bin nenin als het ware volledig afge sloten is van de buitenlucht. Er is geen enkele opening gelaten en men heeft de bekommernis zelfs zover gedreven alle glaswerk zó vast te maken dat men niet in de verleiding zoude vallen een raam ook maar één enkele keer wat open te zetten. Want de dieren moesten eens in de trok komen te zitten. Welnu, zulke hokken, dan nog heel dikwijls gehouwd volgens het lessenaarsmodel (met lage lucht- inhoud), zijn totaal ongeschikt voor het houden van kippen. In zulke hokken is er te weinig zuurstof voor de dieren, en er hangt steeds een afschuwelijke stank van mestuit- waseming en door de dieren uit geademde bedorven lucht. In zulke omstandigheden kunnen de dieren niet gezond blijven en kunnen nim mer goede resultaten worden be haald. Ventilatie is niet alleen van be lang voor de luchtverversing Ze heeft ook een taak te vervullen bij de temperatuursregeling in het hok. Nemen we als voorbeeld een hok zoals hierboven beschreven waar van ventilatie niet veel in huis komt. Een ganse dag is dit hok bestraald geworden door een felle zon en wanneer de dieren 's avonds wat rust zoeken is het er broeiend warm. Men kan het de kippen aan zien dat ze het zeer lastig hebben opengespreide vleugels en open bek. Tijdens de nacht wordt het niet veel beter. De dieren zelf ge ven warmte af en het wordt er wer kelijk ondragelijk. Bij het eerste krieken van de morgen spoeden ze zich naar bui ten. Daar is het koel. Een eerste gevolg daarvan is reeds heel dik wijls snot. Dit in 't midden van de zomer waar veel kwekers denken dat deze ziekte alleen maar kan optreden tijdens herfst of winter. Neen, beste vrienden, snot wordt niet veroorzaakt door de koude. Snot wordt veroorzaakt door een virus, dat praktisch altijd en overal aanwezig is doch de dieren slechts kan aangrijpen op bepaalde ogen blikken wanneer ze blootgesteld worden aan grote temperatuurver schillen. En dit is inderdaad het geval wanneer ze uit het broeierig- warme hok in de frisse morgen koelte komen. Deze ziekte heeft zelden sterfte tot gevolg, doch kost altijd eieren en dus geld. Wat velen ook niet weten is dat er een verband bestaat tussen de warmtegraad en de grootte van de eieren. Uitgebreide proeven door Amerikaanse onderzoekers over de hele wereld gedaan hebben uitge wezen dat het gewicht van de eieren kleiner wordt naarmate de temperatuur stijgt boven 21° C. Ook daaraan zouden we best wat meer aandacht schenken. We zorgen dus voor een goede ventilatie. Dit wil zeggen de be dorven lucht moet buiten kunnen en de verse lucht binnen. Zo over- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom.) «'"w1.")!»"] «n» ji wwmaj» gwy >mw a*»***»— ÏÊoornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen vefti artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, lmm» —ilm «mii «im i tammii

De Koornbloem | 1955 | | pagina 1